Riccia Riccia komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

V životě jsem nečetla tak depresivní knihu. Mockrát jsem jí chtěla vzdát a odložit, ale vždycky jsem se k ní musela vrátit a pokračovat, i když četba byla pořád těžší. Kniha je psána v "ich formě", jako výpověď děvčátka, které se dějí hodně zlé věci. Má to určitě svůj cíl a své výhody, jen mi úplně neseděly ty hodně "dospělé" a promyšlené důvody jednání u malého šestiletého dítěte. Proto dávám bodík dolů. Na rozdíl od dalších čtenářů, které v komentářích pode mnou mrzelo, že ani na konci nebyla jiskřička optimismu a naděje, tak já bych naopak řekla, že ta jiskřička naděje tam přeci jen byla. Jít s pravdou ven a začít situaci nějak řešit sice Cácoru nepřiměl Jakub, ale dokázala to situace malé sestry. Řešení bylo sice hodně dramatické, ale "vřed se otevřel" a třeba alespoň ta akce, kterou kniha končí, mohla nastartovat pozitivní změny.

17.06.2023 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Podle mého názoru neuvěřitelně precizně promyšlený a podaný příběh. Literárním a jiným cenám akademiků nepřikládám většinou žádnou váhu, ale tenhle román si cenu určitě zaslouží. Všechno v něm souvisí se vším. Děj se nestále střídá v čase i prostoru napříč válečnou Evropou, ale místo chaosu v něm vládne řád. Příběh se vyvíjí a završuje a přesto se hlavní hrdinové neustále vrací ke svým kořenům. Žijí svůj život, ale nežijí ho podle svého, žijí ho podle diktátu válečné doby, podle diktátu zdravotního postižení. Jak je to za takových okolností s vlastním svědomím, s vlastní odvahou se zodpovědností za sebe i druhé? Smutný ale krásný příběh, který mne často přivedl ke srovnání našeho života a života našich pradědů před necelými osmdesáti lety. Ten příběh ve mně bude doznívat nejspíš ještě dlouho. Možná se poohlédnu po verneovce Dvacet tisíc mil pod mořem a pustím si k tomu Debussyho Clair de lune ...

10.02.2018 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Udělala jsem tu chybu, že jsem si tuhle knihu střihla po Lesu v domě. Po tamtom zoufalství tahle detektivka, jejíž čtvrtá pětina byla pro mě slzavým údolím. Takže žádná oddychovka. Jinak ale z mého pohledu skvělé, promyšlené a napínavé čtení. Jen kromě té "komplikace se Škodovkou", o které se zmiňoval/-a v předchozím komentáři hanzmb, mi nejde na rozum ještě jedna věc. Jak taková bravurní kriminalistka s tak excelentní intuicí může vyrazit na akci naprosto nevybavená a při takovém vývoji situace, jaký nastal, se chovat tak nedovtipně až laicky. Co se dá dělat. Nic. ještě štěstí, že si Laura vychovala zdatnou nástupkyni :-)

15.07.2023 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Velice poutavé a nevšední čtení. Příběh, který je sevřený do necelých šesti týdnů té nejpilnější bylinářské sezóny, je přepečlivě poskládanou mozaikou, jejíž dílky skládající obraz hlavní hrdinky a jejího dosavadního života se objevují naprosto nečekaně a výsledná podoba vlastně záleží na fantazii každého čtenáře. V každém případě se každý, kdo se do této knížky začte, ocitne ve světě plném úcty k přírodě, bylinám, stromům, ve světě, kde to šustí sušenými bylinami a voní lipovým květem nebo meduňkou.

10.11.2017 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Zajímavá, poutavá, strhující, skvěle propracovaná detektivka, kde každý i sebemenší detail má svůj důvod a svůj význam, na který někdy v průběhu příběhu dojde. Což vyžaduje velké soustředění a perfektní paměť, jinak člověk každou chvíli hledá a loví v minulých stránkách :-) To by ale nebyl ten důvod ztráty jedné hvězdičky (či spíš jen půlky z jedné hvězdičky). Tato knížka v mém hodnocení spíš doplácí na fakt, že jsem už hodně dlouho nečetla detektivku, ve které by byl hlavní vyšetřovatel bez závislostí. Jako by už všichni detektivové poslední doby museli být alkoholici, či ještě něco "vydatnějšího". Jinak ale super - vřele doporučuji k přečtení.

07.07.2022 4 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Co si přečíst do výzvy, jsem si u tématu dánského autora nechala poradit od žebříčku a dobře jsem udělala. Násilné činy byly na mne sice až trochu moc násilné, ale příběh to vyvážil velice promyšlenými kličkami děje a velkou napínavostí. Dlouho se mi nestalo, abych litovala, že neumím rychleji číst, abych se už dozvěděla, jak to dopadne. Ještě klika, že jsou rodinní příslušníci již schopní nahradit mne u vaření večeře :-)

04.11.2020 5 z 5

Po mnoha letech jsem se znovu dostala ke knížce, kterou jsem četla v dětství a tehdy jsem z ní byla nadšená. Nyní se mi líbila také, ale už se na ní dívám mnohem kritičtěji. Překvapí mne, že Robinson po ztroskotání, pobytu ve vodě a noci napůl v bezvědomí hledá v kapse suchary - ty by asi musely vypadat. Stejně tak mne překvapí, že kozy zavřené v ohradě znovu zázračně zabřeznou. Ale proč ne, třeba se jen autor nerozepisoval o tom, že sehnal a kozám přivedl kozla :-) Smutná pro mne byla kapitola, kdy se Robinson jako správný vlivný člověk rozhodne, že kvůli pastvině pro kozy a kousku políčka pro obilí vypálí kus deštného pralesa. Pak už jen zděšeně zíral, co to způsobil a děsil se, že zlikviduje ostrov celý. Asi to příliš srovnávám se současnou ekologickou katastrofou, která deštné pralesy postihuje v nejrůznějších místech planety, ale prostě i tady vnímám tu těžkou nadřazenost člověka, který když si umane, tak zničí cokoliv. A nakonec je na sebe ještě hrdý, jak to pěkně té přírodě natřel. Robinson je prostě sice frajer, jak si poradil prakticky se vším, ale tímhle u mne klesl. Zajímavé, jak se člověk jinak dívá na stejnou knihu v různých etapách svého života na základě různých životních zkušeností.

14.11.2021 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

K této knize mne přivedla letošní Čtenářská výzva. Domnívala jsem se, že byla oceněna Man Bookerovou cenou - chyba! Byla jen nominovaná, ale to rozhodně nevadí - najdu jinou :-) Bylo to velice zajímavé čtení, které se zvolna rozjíždělo a mrazivě gradovalo. Příběh skvělý, perfektně promyšlený, finále - podle mého - excelentní. Děsivé pro mne je, že kniha, která byla napsána v polovině osmdesátých let a leckdo ji řadil do sci-fi, dnes v lecčems popisuje realitu. Já jen doufám, že dál už to nedojde.

16.11.2019 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Velice zajímavá a čtivá kniha na pomezí mnoha žánrů, do které jsem se nejprve nemohla začíst a nakonec jsem ji těžko odkládala. Po těžkém začátku, kdy jsem si řekla, že vydržím do stránky 50 a pak se uvidí, jsem se do ní začetla tak, že už jsem se od ní nemohla odtrhnout. Hlavní hrdinku potkalo na její cestě tolik komplikací a dobrodružství, že víc už jich snad ani nebylo možných. Jen posledních sto stránek už na mne bylo trochu příliš - to už autorka v sympatické spoustě zastoupených žánrů přešaltovala až do pohádky. Když už se Claire bez potíží postavila hladovému vlku a dokázala mu svými prsty roztáhnout čelisti, to už jsem rozdýchávala s obtížemi a (pozor spoiler) když ji potom před celou vlčí smečkou zachránil nečekaný příjezd sluhy dávného obdivovatele její tchýně, to už jsem opravdu kroutila hlavou a zachraňovala se rčením "inu svět je malý". Proto dávám o hvězdičku méně. Přesto si ale myslím, že čas strávený nad tímto románem rozhodně nebyl ztracený a můžu ho dalším zájemcům jen doporučit, stejně jako televizní seriál, který v nedávné době podle tohoto románu vznikl. Další díly už si nejspíš nepřečtu, jsem zcela spokojená s finále tohoto prvního dílu - Jamie a Claire všechno ve zdraví zvládli a jsou spolu. Nač riskovat další katastrofy?

10.06.2019 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

V pátek 5. října jsem v obchodě nevěřícně zírala na baterie vánočních kolekcí. A co víc - podle paní prodavačky už letos jiné nebudou. Koupila jsem tedy vánoční zásoby a v rámci recese jsem došla k názoru, že už je tedy nejvyšší čas, začít si pěstovat vánoční náladu. Skvělým prostředníkem pro tento záměr se stala Dickensova Vánoční koleda z nakladatelství Petrkov, která mne kdysi upoutala nádhernými ilustracemi Roberta Innocentiho a prozatím nepřečtená čekala v knihovně. Strávily jsme spolu kouzelný víkend - můžu jí všem jen vřele doporučit. A kdo potom ještě nebude mít anglických vánoc dost (tak jako já) a bude si chtít vychutnat vánoční Dickensovo kouzlo ve filmovém zpracování - ten může vyrazit na youtube, kde je k dispozici film podle této knihy z roku 1951 s úžasně nerudně - roztomilým Alastairem Simem.

09.10.2018

Zmrazené zlato Zmrazené zlato Rolf Börjlind

Měla jsem trochu obavy, severské detektivky jsou hodně drsné a temné a to není úplně můj šálek kávy. Byla jsem ale velmi příjemně překvapená - čtení bylo velmi příjemné, napínavé a "drsné" tak akorát. Navíc se děj částečně odehrával v kulisách severských fjellů, po kterých jsem se kdysi také pár týdnů toulala a nyní se mi u čtení na tuto dobu velice krásně vzpomínalo. Postavy i situace, kterými jednotliví aktéři procházeli, byly velice lehko uvěřitelné - tedy až na jednu výjimku, při které jsem si říkala, že se tam autorům připletl James Bond, agent 007. Děj byl velice dobře promyšlený, parta policistů dobře sehraná a velmi sympatická. Bylo to moje první setkání s Olivií, Tomem, Mette, Lisou, Bossem a dalšími, ale určitě ne poslední.

12.05.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

V mládí na mne tahle kniha nezafungovala. Až nyní jsem jí "přišla na chuť" a pochopila hloubku myšlenek. Kouzelná, něžná, poetická, svádící k přemýšlení :-) Navíc vydání s "ilustracemi" Elišky Podzimkové nádherné i po výtvarné stránce. Vřele doporučuji a těším se, že si jí zase za čas zopakuji.

25.08.2021 5 z 5

Pastvina zmizelých Pastvina zmizelých Václav Erben

Příjemně nekrvavá a příjemně čtivá detektivka s naprosto pohodovou atmosférou, kde sice jde o vyřešení zločinu, ale tak nějak mimochodem. Spíš je člověk na milé letní dovolené :-)

07.11.2020 5 z 5

I já jsem kdysi nasákla kouzlem vody, když mě řeka nosila na svém hřbetu. Sázavu mám prakticky stále na dohled a často si s ní alespoň ze břehu chodím popovídat. Čtení téhle útlé a rozměry nevelké knížky mne zatáhlo zpátky do dob, kdy mi bylo ještě -náct a krátce -cet, kdy jsem také naslouchala "... brebentění řeky mezi kameny a jejímu mlaskání v křovinách...". Pan Šmíd má dar nechat řeku ožít a radosti i strasti vodáka představit ve velice pohodovém, vtipném a poutavém balení. Každý kdo někdy na vodě byl, si musí tuhle knížečku užít - a kdo na ní nebyl, tak možná zalituje, že ho to minulo :-) Ahóóój :-)

28.10.2020 5 z 5

Bůh maličkostí Bůh maličkostí Arundhati Roy

Číst tento román bylo jako stát se trosečníkem na zcela neznámém tropickém ostrově zalévaném monzunem kdesi na opačném konci světa. Sedět na pláži bez možnosti odejít, bez možnosti pohybu, jen sedět a dívat se, jak přichází ke břehu vlna za vlnou a vylévá se přes okraj mořské vany. A v té spoustě cizích jmen, složitých příbuzenských vztahů a slov neznámého jazyka - tak jako ve spoustě pěny, řas, větviček a všeho dalšího, co voda nosí - pozorovatel ani nepostřehl, že s každou stránkou, jako s každou vlnou, před ním vyvstává další dílek příběhu. Když už byl úplně zmaten, najednou zjistil, že to celé začíná dávat smysl. Jako by se v písku před ním vždy na chvilku objevil jeden kousek složité mozaiky, aby byl zase pohlcen mořem a na okamžik se poodkryl jiný z úplně jiného konce. To, co původně vypadalo jako střepy z různých rozbitých nádob, se postupně skládalo jen do jedné obrovské nádherné a přitom děsivé fresky. To co se původně zdálo nespojitelné a nesouvisející, se nakonec poskládalo do perfektně promyšleného celku. A jak příliv sílil a příběh mířil do tragického finále, zbyly trosečníkovi už jen oči pro pláč. Poslední mohutná vlna vyrvala fresku z písku, odnesla ji pryč a trosečník zůstal sedět na pláži - těžko říct jestli chudší o iluze, nebo bohatší o poznání a jen nastavoval svou tvář jemnému pobřežnímu vánku, který osouší, konejší a uklidňuje. Jestli bych knihu doporučila? Určitě všem, kdo se nebojí velkých výzev, a lepo zor - ni kdyneví te,co vámtavý zvavesku tečno stipři nese...

05.12.2019 5 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Tuto knížku jsem objevila díky Čtenářské výzvě 2017. Potřebovala jsem ještě nějakou knížku z budoucnosti a kolegyně mi přinesla tuhle. Jak sci-fi není úplně "můj šálek kávy", tahle knížka mne dostala. Po trošku pomalejším nástupu se děj dostával do tempa, až se od knihy nakonec nedalo odejít. Skvělý příběh se spoustou přesahů a námětů k zamyšlení. Vřele doporučuji.

28.12.2017 5 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Hrome, kam ho to dali? Touto větou kniha začíná a výborně tak splňuje požadavky jedné z položek letošní Čtenářské výzvy. Vůbec ale nelituji, že jsem se do ní pustila. Je to sice knížka "své doby", ale přesto je to výborné čtení, které vřele doporučuji všem, kdo se na svět nedívají jen černobíle z jedné jediné - v té době "správné" strany.

05.06.2017 4 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Nádherná po všech stránkách - příběh, výtvarná stránka knihy, výsledné působení. Tu bych chtěla mít ve své knihovně natrvalo.

05.03.2017 5 z 5

Jak vytrhnout velrybě stoličku Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňáková

Dohledáno kvůli výzvě, ale rozhodně toho nelituji :-) Úžasný film a skvělá kniha, ze které film přímo dýchal. Každou chvíli jsem se přistihla, že čtu, ale přitom v hlavě slyším, jak to znělo ve filmu. Díky knížce jsem některé scény ještě lépe pochopila :-)

29.12.2023 5 z 5

Králův dluh Králův dluh Vlastimil Vondruška

Myslím, že všechno už bylo řečeno v předchozích komentářích :-) Už ani nevím, kolikátý příběh z téhle série to pro mne vlastně byl, ale pokaždé se znovu moc ráda pouštím do dalšího setkání s Oldřichem z Chlumu a jeho společníky. Ta pohoda, která i při vyšetřování mordů z vyprávění vane, je silně návyková. Člověk má jistotu, že Oldřich z Chlumu bude moudrý, spravedlivý a vůči ženám úžasně galantní, Ota na tom bude podobně, ale přitom bude "přístupnější veřejnosti" a Diviš bude připraven zasáhnout kdykoliv a kdekoliv. A přesně takovouhle jistotu v dnešním divokém světě a zběsilém tempu potřebuji :-)

30.10.2021 5 z 5