Malý princ

kniha od:

Malý princ https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411463/bmid_maly-princ-BoV-411463.jpg 4.5 15698
Koupit Koupit eknihu Bazar

Když opuštěný letec potká v africké poušti malého prince, netuší, co všechno mu setkání přinese. Zatímco se pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o všeličem. O tajemství podivuhodné pouti malého prince, o dobru a zlu, o přátelství a kráse, o pravém štěstí i o odpovědnosti za ty, které máme rádi. A vůbec nezáleží na tom, odkud pocházíme… Nesmrtelný příběh, který svým půvabem okouzlil již mnohé generace, se vrací v naprosto originálním zpracování.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)
Originální název:

Le Petit Prince , 1943


více info...

Komentáře (2134)

Komentáře 2134 Recenze 29

Samka
Samka
včera 5 z 5

Kniha mojej mladosti

Nairren
Nairren
17.09.2023 3 z 5

Je to velmi dobrá kniha, s hlubokým mravním ponaučením. Jen cítím, že jsem ji měl přečíst dřív. Přečíst ji jako dítě, dala by mi tehdy mnohem více.


marieskalic
marieskalic
09.09.2023 5 z 5

Moje srdcovka již od dítěte

Mišmiš
Mišmiš
04.09.2023 5 z 5

Moje oblíbená. Víc není co dodávat :-) Miluju ji :-)

Pebra
Pebra
30.08.2023 4 z 5

Moudrý malý princ sděluje myšlenky, co se honily Exupérymu hlavou, když s letadlem ztroskotal na poušti. Obdivuhodné.

Zemlja
Zemlja
27.08.2023 2 z 5

Zajímavé a nosné myšlenky v divném obalu. Nemám tu knížku ráda.

KnihoMolka-_-
KnihoMolka-_-
26.08.2023 5 z 5

Co k tomu říct... Je to prostě úžasné!

dee7
dee7
24.08.2023 5 z 5

"Řeč je pramenem nedorozumění."

"Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."

"Až tě přejde smutek ( a člověka přejde vždycky ), budeš rád, žes mě poznal. Navždy budeš můj přítel. Budeš mít chuť se se mnou smát. Někdy otevřeš okno, jen tak pro radost.. A přátelé se ti budou hrozně divit, proč se díváš na nebe a směješ se. A ty jim povíš: "Mě hvězdy vždycky rozesmějí!" Budou tě mít za blázna. Vyvedl jsem ti pěkný kousek...."

A tento poklad mě až dosud míjel.. Čtěte Malého prince, klidně i třikrát za sebou, pozorně, i mezi řádky..

Noisette73
Noisette73
23.08.2023 1 z 5

Jdu proti proudu, nechápu posedlost Malým princem, tu knihu nemám ráda, zřejmě jsem nedosáhla jejích kvalit, ale pro mě je toto nehorázná smyšlenka a tak nebýt ČV nešla bych do ní, opravdu nemám ráda sci-fi.

Ivule9
Ivule9
21.08.2023 4 z 5

Trošku nečekaně a neplánovaně jsem si přečetla Malého prince. Postavičku Malého prince zná asi každý, pár obecně známých citátů z knihy možná taky. Já jsem ale úplně celý příběh vlastně doposud neznala...

Krátké a krásné vyprávění o tom, jak dospěláci zapomínají na čistou radost, protože řeší samé "důležité" věci, berou se příliš vážně a na všechno potřebují čísla.

Malý princ putuje po planetkách, kde se potkává s různými typy lidí a krátce s nimi promlouvá. Potom se objeví na Zemi, kde se v poušti potkává s vypravěčem knihy. Ten vypráví, co vše si od Malého prince pamatuje a co se od něj naučil.

Mě to přijde určitě jako pohádka pro dospělé, spíše než pro děti. Příběh, který si můžete pročítat a připomínat v různých etapách života a nezapomínat na to zvídavé dítě v nás. Právě linka dítě - dospělý ve mě zarezonovala nejvíc, protože sama vidím, jak je to s náma dospělákama občas těžké :-))) (i když ani já nedávám na čísla důraz, stejně jako Malý princ :-)

"Vidíme dobře jen srdcem."

"Jen děti vědí, co hledají."

"Je mnohem těžší soudit dám sebe než jiné. Jestli se ti to podaří, budeš opravdu moudrý."

zedir
zedir
15.08.2023 5 z 5

Nádherná kniha, kterou oceňuji tím více, čím jsem starší. Knihu mi doporučila má nejlepší kamarádka a má spřízněná duše, a od té doby je to naše společná kniha, skoro už dvacet let. Kniha o přátelství, jeho závazcích, o tom, jak je důležité si i v dospělosti udržet dětskou jiskru a koukat kolem sebe rozzářenýma očima a nenechat dospěláky všechno zkazit a ukrást to kouzelné, co se v každém člověku nachází, ale s přibývajícími lety a šedinami vytrácí. Během těch let jsme si byli nespočetněkrát navzájem oporou v těžkých chvílích a mnohdy jsme jeden druhého uklidňovali citacemi z Malého prince a oba jsme věděli, že tam někde jeden pro druhého jsme, stejně jako liška a Malý princ nebo on a jeho růže, která je pro něj tak výjimečná právě proto, že se staral jen o ni a ne o ony anonymní růže, které viděl na Zemi. Oba se také snažíme vykořeňovat baobaby, než stihnou napáchat nějakou větší pohromu, ale v dnešním světě je to těžké. Malý princ nás každopádně učí, jak je nutné se o to alespoň snažit - výsledek pak stojí za to, i kdyby to znamenalo, že jen občas na pár chvil přestaneme být těmi hrozně vážnými přízemními dospělými, a na chvíli vyletíme do oblak tím, že se znovu ponoříme sami do sebe, jen když jsme byli o nějaký ten rok mladší a nebudeme sebe a vše kolem nás brát tak vážně.

Důležitou myšlenkou knihy je zaměření se na správné otázky a priority. V knize je uveden příklad s lidmi, kteří vše posuzují jen řečí čísel, ptají se na to, kolik někdo vydělává, jak je vysoký, kolik stál jeho dům, ale neptají se na to, co ho baví, jaký je, jaký má hlas, jaké má rád hry. Mnoho lidí není schopno se oprostit od své konstantní momentální materiálnosti, a jen skrze ni vnímají svět, a nemohou nebo nejsou ochotni věnovat svůj čas čemukoliv složitějšímu, něčemu, co vyžaduje čas, péči, pouto, protože chtějí mít výsledky ihned. Jenže jsou záležitosti, kde to není možné. Jako právě v přátelství, které je tak důležité (a tedy očím neviditelné, ale viditelné srdcem), a které roste pomalu. Lidé, kteří se podvolili diktátu světa, jsou pak často vykořeněni, nikde nemají stání, nikde nejsou spokojeni, protože nikde není jejich místo a jak praví Malý princ - "nemají kořeny, a to jim velice vadí". Exupéry tu stvořil nadčasové dílo, k němuž se vždy budu rád vracet.

izinkaVENDULKA
izinkaVENDULKA
10.08.2023 4 z 5

Kniha, kterou jsem jsem si díky výzvě přečetla již podruhé... Jen trochu nechápu, že je kniha řazena mezi pohadky. Děti tuto knihu dostatečně nepochopí ...
V knize se mi líbí spoustu citátů.

Víš..., když je člověku moc smutno, má rád západy slunce...
*
,,Řeč je pramenem nedorozumění."
*
,,Správně vidíme jen srdcem."
*
,,Co je důležité, je očím neviditelné."
*
,,Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal."

bravefox
bravefox
06.08.2023 3 z 5

Kniha opravdu krásná, ale znám příběhy, které umí chytit za srdce malinko více, ikdyž moudrost a jazyk, kterým je psaná je nezaměnitelná.

StrYke
StrYke
30.07.2023 5 z 5

Malý princ je multigenerační veledílo, které pro pohádkovost a roztomilé kresby ocení mladší čtenáři, stejně jako dospělí pro často skryté, ale hluboké myšlenky. Každý si v něm najde něco svého, mou nejoblíbenější pasáží je rozmluva prince s liškou a v závěsu cestování po planetách. Všem lze jen vřele doporučit.

EEEAAA
EEEAAA
30.07.2023 4 z 5

Jako dítě jsem té knize moc nerozuměla, až jako dospělá jsem pochopila, jak je to nádherný a nadčasový příběh

pani_ari
pani_ari
28.07.2023 5 z 5

Unpopular opinion: Malý princ není pohádka pro děti, nýbrž filozofická pohádka pro dospělé.

pam225
pam225
25.07.2023 2 z 5

První čtení mi moc nesedělo, možná jsem ještě nebyla na tuto knihu připravená. Vrátím se k ní.

Avila
Avila
20.07.2023 4 z 5

Musím se přiznat, že mě tato kniha úspěšně míjela až do dospělosti. Jako dítě mě ničím neoslovila a po přečtení vůbec nevím jestli bych v dětském věku pochopila jaké poselství příběh skrývá...... a nevnímala ji opravdu jen jako pohádku.
A ty krásné iustrace....

VojtěchPejša
VojtěchPejša
16.07.2023 2 z 5

Nebudete mne za to mít rádi, ale Malého prince drží nad vodou jen to, že je kultovní. Nechápejte mě špatně, není to kniha špatná, jen přeceňovaná... Malé děti nemohou pochopit její myšlenky, větší děti (pro které mohou být ony myšlenky opravdu přínosné) ji nebudou chtít číst, kvůli její formě, pro dospělé znamená jen snůšku truismů.

Kubajz007
Kubajz007
16.07.2023 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha, která mi při každém přečtení dá něco nového.

Janinkniznisvet
Janinkniznisvet
08.07.2023 5 z 5

Psychologická knížka a každý si něco vezme

ronyyy
ronyyy
05.07.2023 3 z 5

Skvělá knížka, ne jenom pro děti. Bylo zajímavý ji číst podruhé, v dospělosti a vidět v tom úplně něco jinýho než v dětství.

Lele61
Lele61
30.06.2023 5 z 5

Malý princ je naprosto nadčasová klasika, která se nikdy neomrzí. Knížku lze číst opakovaně a stále v ní nalezneme něco nového. Příběh je samozřejmě především o hledání štěstí, o lásce, ale i o morálních zásadách, o dobru a zlu a životě jako takovém.

KnihoSny
KnihoSny
28.06.2023 5 z 5

jedna z mích oblíbeních knih tento příběh je dokonalí:)

ivzu77
ivzu77
28.06.2023 4 z 5

Tato kniha byla mnou nepoznaná ... až nyní ve svých 46. letech jsem po ní s úctou a očekáváním v rámci ČV 2023 sáhla ... krásné ilustrace a krátké, výstižné kapitoly dodávají dílu sílu. Dílo je o životní cestě, o poznání, o lásce, o smrti, o pochopení a hlavně o NADĚJI.
CHÁPU, ŽE DĚTI V NÍ NEVIDÍ POSLÁNÍ, ALE POHÁDKOVÝ PŘÍBĚH, DOSPĚLÍ ZASE ODHALÍ NENAPSANÉ MYŠLENKY. Takže toto dílu je skutečně nadčasové.

VikThor
VikThor
23.06.2023 5 z 5

Jedna kamarádka, zdravím Eli :-)... mne ponoukla podívat se po téhle knize. Omylem jsem ale koupil předělanou verzi od Agnes de Lestrade s úchvatnými malbami. Nelitoval jsem, ale hned jak sem zjistil, že jde o zkrácenou verzi, hledat sem se jal verzi plnohodnotnou. A sehnal jsem právě tuhle. A kniha je nádherná...jak mluví v metaforách světů o lidech a lidství ve všech jeho zákoutích. Nevyhýbá se ani těm temným, ale vždy v kontrastu s nevinností právě malého prince. Až nyní ve skoro 40 letech jsem docenil všechny ty složitosti, které mi v dětství nic neříkaly. Kniha získá sílu s každou životní zkušeností a čím letitější ji čte člověk, tím víc z knihy načerpá. Pozná v ní totiž to co sám prožil.

"Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."

PS. Podařilo se mi sehnat knihu právě s papírovými 3D obrazy a ten příběh doslova ožil před očima! Nepopsatelně nádherný zážitek!

PPS: Knihu otevřela moje drahá matinka a leč učitelka v důchodu, naznala, že to není kniha ani moc pro děti, ale i na ní je příliš složitá. Nu není to kniha pro každého :-)

TwoFace
TwoFace
22.06.2023 4 z 5

Vše podstatné shrnula Snoopi. Jen dodám, že knihu fantasticky namluvil pan Viktor Preiss.

Snoopi
Snoopi
17.06.2023 5 z 5

Rozhodla jsem se znovu vrátit k této klasice, která nikdy nezestárne, nejen proto, že Malý princ má důvod k pořádným oslavám: již 80 let nám tento do pláště oděný človíček, s nezbytnou žlutou šálou omotanou kolem krku, dělá společnost. Z celého srdce blahopřeji :-)
Za tímto návratem všem stojí i zcela prozaický důvod: jeho příběh hodlám přelouskat v hantecu a valašském nářečí, na což se moc těším, a nebude tedy nijak od věci oživit si, jak to celé bylo.
Cestu do mého srdce si vyšlapával velmi těžce: nenáviděla jsem ho. Vadil mi svým zjevem, svými věčnými otázkami, svým mudrováním a přesvědčením o své pravdě. Vadil mi, poněvadž jsem mu nerozuměla. Cituji pasáž ze svého čtenářského deníku z doby, kdy mi bylo 14 let:
"Když jsem v knihovně hledala něco od Exupéryho, pohled mi vždycky padl na útlou knížku o princátku. Ne a ne a ne, nepřečtu si ji! A znova ne - jen přes mou mrtvolu! To jsem si vždycky myslela. Četli jsme ji totiž už někdy v hodinách češtiny v šesté třídě. Tu pohádku jsem chorobně nesnášela. Nechápala jsem ji. Připadala mi divná, vážná, příliš smutná - nehodila se do světa pohádek, které jsem moc dobře znala, jimž jsem rozuměla a líbily se mi... Vůbec mi mezi ně nepasovala. Unikal mi smysl a hlavní myšlenky celého příběhu. Přišlo mi to moc filosofické a náročné na přemýšlení. Měla jsem i možnost poznat jeho četná zpracování v televizi a rozhlase, se stále stejným výsledkem: nelíbí se mi. Až jednou... Nedávno jsme Exupéryho dílo probírali ve škole a češtinářka nám doporučovala, ať se k té knížce vrátíme, že nám "dá daleko víc, než čekáme". Zaujalo mne to a já se rozhodla, že jí zkusím dát šanci. Výsledek mě překvapil. V poslední době mě hodně zajímá filosofie, sbírám citáty a všelijaká moudra, tak jsem se do knihy začetla pozorněji a s větší chutí. Najednou jsem všechno viděla úplně jinýma očima. Uvědomila jsem si cenu tohoto dílka, jeho význam pro čtenáře, proč je tak překládané a známé mezi čtenáři. Má totiž co říci každé generaci. Člověk musí maličko vyrůst, aby tuhle knihu pochopil. Po čase se k ní vrátím a určitě tu objevím něco jiného, co mi předtím uniklo..." Tomu nelze než přikyvovat: vracím se po 30 letech, a vracím se ráda.
Je to dílo přeceňované, podceňované, oslavované i zatracované - každopádně nadčasové. Jde o jednu z nejpřekládanějších knih všech dob. Jeho postava se objevila v tolika adaptacích ve filmu, divadle a rozhlase, dokonce i ve formě komiksu... má svou regulérní zlatou minci, je na poštovních známkách i plakátech, najdeme ji na puzzle, keramice i ozdobných předmětech... stala se značkou, která vydělává. Každý prostě ví, kdo je to "Malý princ".
Celé kouzlo tohoto veskrze prostého příběhu spočívá - v opakování. Můžeme jej číst stokrát, a pokaždé objevíme něco jiného, což se děje hlavně díky tomu, jak v průběhu let narůstají naše zkušenosti a mění se naše nazírání na život. Ano, dostal mě. Byl to zásah přímo do srdce, s nečekanou silou... Není tedy divu, že jsem plakala, když jsem se "nechala ochočit". Udělala jsem to však ráda. Přestože jde o příběh smutný, nevyznívá tragicky. A co je hlavní: nabízí naději.
Je to kniha hlavně o lásce, hledání štěstí a smyslu lidské existence... ale i o smrti. Smrt je zde eufemizována, přichází v podobě hada, avšak na rozdíl od klasického pojetí z Bible, kdy je vnímán jako ztělesnění zla v podobě našeptávače, neboť donutil Evu ochutnat jablko ze stromu poznání, zde působí jako neškodný přítel, zjevující se "v pravý čas".
Zaráží mne jediné: v nějakém výtisku jsem našla poznámku, že "kniha je určena dětem od 5 let". Nemyslím si, že jde o vhodný věk. Samozřejmě ji děti číst mohou, ale její hloubku pochopí až o dost později. Navíc se zde vyskytuje mnoho cizích slov a pojmů, jimž samy neporozumí: asteroid, mechanik, absurdní, moralista, disciplína, koketní, seriózní, naivní, profese, migrace, etiketa, absolutistický, tolerovat... Jejich význam jim mohou vysvětlit pouze dospělí. Možná to byl záměr autora, aby se u jedné knihy sešli jak rodiče, tak i děti. Možná si přál oba světy dokonale propojit, vzít z obou jen to nejlepší. Možná se jen chtěl usmířit s dítětem uvnitř sebe - občas mi totiž připadalo, že se snaží přiblížit dětskému světu co nejvíce, ale z pozice dospělého se mu to již nedaří. Možná jen chtěl, abychom nikdy neztratili kontakt se svým dětstvím...
Každopádně je úžasné, kolik moudrosti, myšlenek a úvah dokázal vměstnat do zdánlivě jednoduchého děje moderní pohádky. Pohádky, která se stala legendou.
"Řeč je pramenem nedorozumění."
"Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné."
"Stáváš se navždy zodpovědný za vše, cos k sobě připoutal. Nesmíš na to zapomínat."
"Lidé se natlačí do rychlíků, ale potom už nevědí, co hledají. A tak se rozčilují a točí se kolem dokola..."
"Člověk se vydává v nebezpečí, že bude trochu plakat, když se nechal ochočit."

Smerdyakov
Smerdyakov
12.06.2023 3 z 5

Dostal jsem se k tomu až nyní, možná, že kdybych četl už jako dítě, hodnotil bych lépe. Na svoji dobu možná objevné, ale dnes už mám pocit, že podobné alegorické, hořko-sladké a zjednodušené "satiry" skutečného života je všude více než dost. Je pravda, že u ostatních podobných kousků ale člověk asi častěji naráží na rozkol, kdy se autor zjevně opájí vlastní domnělou genialitou leckterého ze svých příměrů, které ale na čtenáře působí naivně až hloupě. A za to, že se to v tomto případě vlastně pořád drží docela při zemi, bych dal Malému princi alespoň ty tři hvězdy.

katpas76
katpas76
11.06.2023 5 z 5

V rámci čtenářské výzvy jsem knihu tentokrát poslouchala. Audioverze je velmi zdařilá. Dílo je mi už dávno známé, čtené s dětmi opakovaně v knihovně hned ve dvou vyhotoveních. Přesto v něm i po tolikáté znovu nacházím již pozapomenuté myšlenky, které jsou nadčasové.

Aleh
Aleh
11.06.2023 5 z 5

Tak tohle není kniha na stažení do čtečky. Malý princ si jistě zaslouží krásnou knižní vazbu a své jisté místo v domácí knihovně. V dětství jsem se s touto knihou nepotkala. Ale určitě bych v ní nenašla to, co bylo autorovým záměrem. Budu se k ní vracet a přemýšlet, co všechno nám autor chtěl sdělit. Zajímavé, nadčasové, poučné, o lásce, přátelství, prostě o životě.

matous187
matous187
05.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Malý princ je dílo odehrávající se v blízké budoucnosti ve vesmíru, které je plné metafor a symbolů, oslovující čtenáře všech věkových kategorií a přináší hluboké myšlenky o životě, lásce a lidských vztazích. Kniha se mi líbila, vyvolala ve mně různé pocity, dobře se četla

Micandy
Micandy
03.06.2023 4 z 5

V rámci čtenářské výzvy jsem se ke knize vrátila po několika letech. Je to taková filozofická pohádka a každý si v ní vybere , co ho zaujme. Mě osobně se líbila nejvíce myšlenka "to nejdůležitější nevidíme očima, ale srdcem". Mám raději jiné knihy,ale beru to jako četbu pro děti i dospělé. Mám v této oblasti načteno hodně, takže pro mě je to takový doplněk.

Aligi
Aligi
02.06.2023 5 z 5

Kdo by neznal Malého prince - ta knížečka je srdcovka. Poprvé jsem ji četla na základce, ale moc jsem ji nepochopila, spíš se mi líbila ilustrace. Teď v pozdějším věku se k ní moc ráda vracím. Vždy najdu něco jiného, co mě chytne za srdce. :-)

Gedofrey
Gedofrey
02.06.2023 5 z 5

Knížku jsem poprvé slyšel jako dítě v audio verzi, tuším od Bohdalové? Už tehdy jsem ji měl hrozně rád. V dospělosti mě ale nadchla zřejmě ještě mnohem více. Knížka plná krásných myšlenek, oddechová i náročná. Jak se čtenář zrovna cítí. Určitě jsem nečetl naposledy.

hashashin1238
hashashin1238
30.05.2023 5 z 5

Už jako malý jsem tuto knížku četl na prvním stupni a četl jsem ji spíše jako pohádku a detailů v ním jsem si moc nevšímal. Potom co jsem postupně víc a víc o této knížce slýchával a teď když jsem ji dostal za úkol na český jazyk přečíst, jsem si ji přečetl a já.. já žasnu. Ta knížka má krásný, stručný, líbezný příběh, čte se to krásně, zároveň rychle a jedním dechem, jak je krátká a zároveň vás obohatí. Jak už stylem psaní pana Exupéryho. Jeho příhodami. Těmi postavami v knížce. Jednoduchými ilustracemi. Dojemnými větami a pravdivých věcech o životě, který vám zůstanou v srdci. Ačkoliv to říká každý, ale je to knížka co si každý musí přečíst a jistě se k ní budete vracet a číst ji budou další generace čtenářů. Sice je knížka krátká, ale rád knížce udělím 8-9/10.

kralicekP.
kralicekP.
28.05.2023 2 z 5

(SPOILER) Malý princ je kniha o Malém Princi, který žije na své planetě a stará se o ni. Chodí na výpravy a cestuje na další planety, kde nachází mnoho lidí. Nakonec přijde na planetu Země, tam si ochočí lišku a s ní začíná být kamarád. Potom se vrátí na svoji planetu. Knížka se mi moc líbila.

AngeliS
AngeliS
28.05.2023 5 z 5

Dodnes to slyším hlasem naší paňčelky, jak to četla. Ona to uměla! Dala tomu ještě přidanou hodnotu. Už tak skvělému příběhu. Takže k ní cítím ještě takový kousek nostalgie. "Nakresli mi beránka."

kacinekgott
kacinekgott
23.05.2023 5 z 5

S každým dalším přečtením tu knihu miluju víc a víc.

tetanurae
tetanurae
23.05.2023 5 z 5

Dvě sopky jsou činné a jedna nečinná, ale člověk nikdy neví...
Přicházím s doporučením na nostalgicky známou klasiku, již není třeba více představovat. Avšak i přesto si dovolím pár řádků napsat.

Když vypravěč příběhu uvízne s letadlem uprostřed pouště, zjeví se mu malý chlapec. A dožaduje se kresby beránka. Avšak takového, co mu neokouše milovanou pyšnou květinu se čtyřmi trny. S postupem času chlapec - Malý princ - vypráví svou cestu napříč snovou galaxií a líčí, jak krok za krokem objevoval moudrost a snažil se porozumět světu dospělých.

Antoine de Saint Exupéry nemohl lépe vystihnout s pomocí myšlení malého chlapce strasti pozemského života, jeho zásad, dobrých mravů i jeho skutečného smyslu. Kniha je protkaná alegorií a metaforickými přirovnáními, jež nás nutí k zamyšlení a ukazují cestu lásky, pokory i porozumění.

Celkové hodnocení 90% -hluback-