RHorse RHorse komentáře u knih

Naše paní Božena Němcová Naše paní Božena Němcová František Halas

Poezii moc nerozumím, knihu jsem si vybrala, protože je o BN, od které mám dost věcí přečtených a zároveň mám i o němcově přečtené některé knihy, které se zabývají jejím životem. Nicméně v moc básních jsem Němcovou nepoznávala. Některé jsou však dle mého názoru povedené, dlaší jdou naprosto mimo mě. Tak třeba si k básním někdy najdu cestu. Zatím zůstávám na provni Máje, Kytice a Balad a romancí, ty mi něco říkají.

01.07.2020 3 z 5

Hordubal Hordubal Karel Čapek

Trochu jiný Čapek, než na kterého jsem byla doposud zvyklá. Takže další rozšíření jeho obsáhlé tvorby. Každopádně skvěle napsané, strašně mě bavily ty Hordubalovy vnitřní myšlenky, hlavně to, jak nad spoustou věcí uvažuje, ale nakonec k nim nenalezne odvahu. Jak v reálném životě, holt prostě se ukazuje, že Čapek rozuměl lidem a jejich motivům a chování. Konec vnímám dost otevřeně a nejednoznačně a možná trochu uspěchaně, ale proč ne. Jinak se to čte samo.

26.06.2020 4 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Přečteno během chvilky. Kniha nezklamala, možná ještě lepší, než první díl (Chlapec v pruchovaném pyžamu) Dobře zakompované do reálného průběhu války. Líbilo se mi, jak byla ukázána síla vymývání mozků a jak lze mladého nezkušeného člověka změnit k obrazu svému.

23.06.2020 5 z 5

Velmi osobní kniha o zdraví Velmi osobní kniha o zdraví Margit Slimáková

Souhlasím s hlavní filozofií autorky jíst dobré jídlo vyrobené z lokálních surovin. K tomuto postupně také docházím. Jsem ráda, že vyvrátila zázračné účinky některých "superpotravin" jako je třeba zelený ječmen apod. Některé věci jsme si neuvědomovala, např. že čerstvé šťávy z ovoce jsou vlastně koncentrovaný cukr a obecně, jak se staví k cukru a tukům je pro mě docela novinkou. Ke konci se už více opakuje a ocenila bych, kdyby se autorka možná věnovala méňe tématům a více do hloubky. Zároveň však se kniha zabývá zdravím jako takovým, takže mě to aspoň donutí hledat k otevřeným otázkám více informací. Doporučuji všem, kteří například zkouší různé diety a nic jim nefunguje.

15.06.2020 4 z 5

Ďábel ve Francii Ďábel ve Francii Lion Feuchtwanger

Kniha se ke mně dostala s tím, že je to nejlepší kniha o koncentračních táborech. No, už jsem četla lepší... ale na druhou stranu většinou to bylo od lidí, kteří si tím přímo neprošli. Tady si koncentračním táborem autor přímo prošel a jistě, asi to nebylo tak strašné, jako v německých táborech, ale i tak mě jímala hrůza, co všechno se dělo a navíc zcela zbytečně. Holt další střípek do mého obrazu druhé světové války. Teď vím o Francii a její situaci během války zase více.

04.05.2020 4 z 5

Moc pěkné. Knihou jsem si koupila jako audio, protože, kdybych ji jen četla, přišla bych o půlku zážitku. Vždycky člověk slyšel u cimrmana jen o dvojici S+S a ostatní herce měl sice rád, ale nikdy se o nich nic nedozvěděl. Takže jsem ráda, že jsem si rozšířila obzory, a to i o rozchod S+S s Šebánkem.

04.05.2020 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Četla jsem od dětství již několikrát. Tentokrát jsem "přečetla" jako audioknihu a musím říct, že ty povídkové knihy mám asi nejradši.

20.04.2020

Hlavou proti zdi Hlavou proti zdi Kamila Moučková

Viděla jsem někde rozhovor s paní Moučkovou a řekla si, že si o ní musím něco přečíst. Tak jsem se dostala k této knize. Skvělé, doporučuji všem. Ano, občas se něco opakuje, ale vždy jsem si kladla otázku, jak budu reagovat já v 91 letech? Nesmírně vitální paní na svůj věk. Jen si říkám, když nadávala v roce 2019, co asi prožívá v roce 2020, protože teď se ta neschopnost nejvyšších představitelů ČR projevuej naplno.

20.04.2020 4 z 5

Přátelé Přátelé Kelsey Miller

Zpočátku velmi dobře napsané. Bavilo mě pozadí, jak se herci k Přátelům dostali. Pak však postupně kniha uvadá do stereotypu, kde mám pocit, že všechny kapitoly opakují to samé. Čekala jsem asi více zákulisních pikantností a ne jen to, jak se několikrát herci hádali o peníze. A upřímně, seriál Seinfeld neznám, ani jsem o něm neslyšela, takže neustálé srovnávání mě nakonec až štvalo. ALe chápu, že tato kniha je psaná spíše pro americké publikum, kde lidé znají více souvislostí. Zajímavosti o Přátelích mi kniha rozšířila, takže jo, proč ne ;-).

14.04.2020 3 z 5

Opilý prales Opilý prales Gerald Durrell

Začátek trochu vlažný, ale pak se to rozjede. Je to už několikátá knížka od Durrella, která se mi dostala do ruky a všechny mají svůj standard. Ale stejně mám nejradši příhody z Korfu. Každopádně i toto je velmi podařené.

06.04.2020 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak jsem se konečně dostala k této v databázi už dlouho vychvalované knize. Přečteno jedním dechem, je to skvěle napsáno a člověka to úplně zatáhne do válečné a poválečné doby.

29.03.2020 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Přečteno už několikrát, tentokráte odposlouchané jako audiokniha, kterou všem doporučuji. A co dodat, je to holt první díl, který je spíše pohádkový, ale dokonale vás navnadí na další.

29.03.2020 5 z 5

Jasná voda vůkol Jasná voda vůkol Gavin Maxwell

Četla jsem na doporučení, že je to podobné jako knihy ud Durrella. A musím říct, že mě to nezklamalo. Začátek pozvolnější, ale byvil mě i popis surové skotské přírody. Doporučuji všem vytrvat.

22.03.2020 4 z 5

Tak tohle byla pro mě totální novinka. Doteď jsem teda četla knížky o 2.SV z té druhé strany, z pohledu židů a utrpení, které válka přinesla, takže se ke mně tato informace ani neměla jak dostat, ale wow. O užití drog ve válace se vůbec nikde nemluví. Dobrá a mravenčí práce autora. vůbec si nedokážu představit, kolik toho musel pročíst.

20.03.2020 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Tak jsme si pustili Bílou nemoc tentokrát jako audioknihu v karanténě kvůli novému koronaviru. Ach, jak je tato kniha aktuální.... Čapek je prostě mistr!

19.03.2020 5 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Dlouho mi trvalo, než jsem se začetla a knihu jsem dokonce chtěla odložit, ale nakonec se vyplatilo, že jsem vydržela. Postupně to člověka vtáhne do příběhu a chce vědět, co bude dál. Na příběhu je znát, že je čerpáno z vlastního života a příběhy jsou zaobaleny do krásného kabátu. Trochu mi to připomíná tvorbu Boženy Němcové, což asi není divu vzhledem k tomu, že žily ve stejné době.

26.02.2020 4 z 5

Loutkář z ghetta Loutkář z ghetta Eva Weaver

Mile napsaná knížka o strašných věcech. Výborně, poutavě napsáno, těžko se mi od čtení odtrhávalo. Zase se mi trochu rozšířily obzory, protože člověk toho hodně slyšel o koncentračních táborech, ale o ghetech už tolik ne. Všem doporučuji.

12.02.2020 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Těžko říct, jaký díl je nejlepší, každý má něco, ale asi se mi tento líbí stejně nejvíce. Má dobrý poměr popisů vůči ději a všechno je tak vznešené a plyne, že se nad tím člověk jen celou dobu rozplývá. Tak zase zhruba za 5 let Tolkiene :-).

07.02.2020 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

No jo, zase mě to chytlo. Mám hromadu knížek, které si chci přečíst, ale jdou stranou, protože teď musím prostě znovu přečíst celého Tolkiena. Skvělý díl, méňe popisů, které mě v první knize strašně baví, ale zato víc akce, a to se taky počítá :-). Jdu bránit Minas Tirith.

30.01.2020 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Po X letech jsem se zase dostala k přečtení prvního dílu, tentokrá už jako dospělá. A co dodat, je to prostě skvělé čtivo. Dokonce mě asi teď více bavily ty dlouhé popisy každého stébla trávy, které jsem předtím tak nedocenila.

08.01.2020 5 z 5