RHorse - Příspěvky

Volání KukačkyVolání KukačkyR. Galbraith (pseudonym)

Ano! Potvrdilo se mi, co jsem teda věděla už dávno, Rowlingová je prostě paní spisovatelka. Naučila mě číst v podání Harryho Pottera a v tomto díle ukázala, že umí i tvorbu pro dospělé (mimochodem si myslím, že HP je rovněž pro dospělé). Jen nevím, proč mi tak dlouho trvalo, než jsem se k jejím detektivkám dostala... no nic, až padne čtenářská výzva, jde se na další.

Jak jsem se zbláznilaJak jsem se zbláznilaI. Devátá

Viděla jsem rozhovor s paní Devátou u Šípa a řekla jsem si, že si od ní něco musím přečíst. Musím říct, že mě kniha nezklamaala, dobrá oddychovka. Oceňuji hlavně, jak si autorka dokáže udělat srandu sama ze sebe, úžasný!

ŽertŽertM. Kundera

Pro mě první knížka od Kundery, nevěděla jsem vůbec do čeho jdu a byla jsem spokojená. Kunderův styl vyprávění mi sedí. Občas nějaké úvahy, ale děj se posouvá. Kniha krásně přibližuje dobu raného komunismu. Alespoň doufám, protože jsem to nezažila, naštěstí. Chápu, proč komunismus získal takovou popularitu ve 48', ale proč se dnes k tomu tolik lidí tak upíná už nepochopím.

Paní jezeraPaní jezeraA. Sapkowski

Tak tenhle díl se mi asi líbil nejvíce z celé ságy.
Teď k celé sérii. Pro mě budou oblíbené hlavně ty povídkové knížky, četla jsem je už jako náctiletá a hodně mě zaujaly. Samotný příběh je skvělý, fantasy svět obrovský. Což mi chvilkami vadilo. Ztrácela jsem se pak někdy ve vedlejších postavách. Ještě bych asi ocenila překlad cizích řečí, ty existující jsem nějak dávala, ale elfskou, s tou už jsem měla problém :-). Celou sérii jsem však četla v rozmezí nejméně 10 let, takže není divu, že některé detaily mi prostě unikali. Holt důvod, proč si to přečíst znovu. Ještě, co bych vypíchla a co mě hodně potěšilo, bylo prolínání fantasy světa s tím skutečným a hledání paralel historických událostí s těmi v knize. Holt všem vřele doporučuji, Sapkowski se u mě řadí mezi excelentní vypravěče a vidím to i na přečtení husitské ságy.

Černý obeliskČerný obeliskE. M. Remarque

Tak tenhle Remarque mi dal zabrat. Stylisticky napsané suprově, Remarque prostě umí parádně vyprávět, ale měla jsem problém s obsahem. Asi čteno ve špatnou chvíli, taková ta beznaděj a nezmar, která se táhne celou knihou mi bohužel moc připomínala moje rozpoležení. Takže místo, aby mě to nakoplo, tak mi to ještě přidávalo. Strašně jsem se prala s tím to dočíst, začetla jsem se asi až ke konci, kde se přeci jen začne něco dít.

Chlapec v pruhovaném pyžamuChlapec v pruhovaném pyžamuJ. Boyne

Wow, ojedinělá knížka. Jde vůbec napsat o tak vážném tématu "humorná" kniha? Jde! Jistě humor tu vzniká z dosti zvláštních situací a je to spíš taková ironie. A neříkám, že jsem se řechtala na celé kolo, to opravdu ne, ale mírný úsměv pod vousy, to ano. Skvěle napsaná kniha s nadhledem, z pohledu 9 letého chlapce, který nechápe, ale čtenář ano, to je důležité. Dala bych to každému povinně přečíst, vždyť stačí jedno odpoledne.

Lovec drakůLovec drakůK. Hosseini

Úžasná kniha! Výborně napsaná, smutná, ale přesto pozitivní. Vůbec jsem nevěděla o čem kniha je, doporučila mi ji známá, a děj a vše mi vyrazilo dech! Jen, když jsem zjistila, že se jedná o příběh z Afganistánu, tak jsem čekala, že se dozvím trochu víc o politické situaci. Ale i tak, skvělé! Doporučuji číst doma, brečela jsem jak želva skoro po celou dobu.

KrysařKrysařV. Dyk

Knihu jsem již jednou četla v rámci povinné četby a pamatovala jsem si ,že se mi líbila a že si jí chci někdy přečíst znovu a teď jsem se k ní znovu dostala. Výborná knížka, kraťoučká, ale skvěle atmosferická. Líbí se mi, jakým stylem to je psáno, protože to není obvyklé. Taky jste si připadali jako někdo, kdo se nad těmi posatavami vznáší a všechno vidí, jak se to stalo?

Věž vlaštovkyVěž vlaštovkyA. Sapkowski

Tak pro mě o trochu lepší než předchozí díl, ty další už jsem četla dávno, takže nemohu soudit. Každopádně budu hodnotit až celek.

Zelená míleZelená míleS. King

Další skvělý King! Kdysi jsem viděla film, teď jsem si to i přečetla. Nevím, co bych vytkla, skvělá kniha, která má vše, napětí, silný příběh, skvěle propracované charaktery, zápletku a navíc je mistrovsky napsaná.

Křest ohněmKřest ohněmA. Sapkowski

Další skvělý díl, co dodat, prostě jedno z nejlepších fantazy, které jsem kdy četla. Hodnocení si asi nechám až podle celé série.

21.12.2018

Harry Potter a Kámen mudrcůHarry Potter a Kámen mudrcůJ. K. Rowling

Tak s Harrym jsem vyrůstala. Poprvé jsem ho opravdu četla v 11 letech. Už ani nevím, kolikrát jsem tuto knížku četla a to jak v češtině, tak v originále. Byly doby, kdy jsem vlastně uměla celou knihu nazpaměť, díky Lábusovi. Za mě 1. díl jako jeden z nejlepších z celé série (asi i proto, že byl první). Moje srdcovka, na kterou nedám dopustit a budu ji pořád všem doporučovat.

08.12.2018

Pět malých prasátekPět malých prasátekA. Christie

Po dlouhé době jsem si zase vzala do ruky Agathu Christie. A zase skvělá knížka, která se četla sama. Musím říct, že se mi znovu nepovedlo dopředu odhalit skutečného vraha, ale většinu z toho jsem uhodla, možná díky seriálu, protože Pět malých prasátek jsem určitě viděla. Ale zase smekám před dokonalým propracováním zápletky.

21.11.2018

SpratekSpratekS. Erikson (pseudonym)

Ufff... nevím proč, ale dalo mi to strašně zabrat tuhle knížku dočíst. Působilo to na mě hrozně rozkouskovaně, děj tak zvláštně skákal a nedokázala jsem se začíst. Asi to bylo tím, že autor lepil nesmyslné a absurdní věci a události na sebe, často bez jakékoliv souvislosti. Předpokládám měl být záměr vzledem k tomu, že je to parodie na sci-fi (hlavně startrek). Ale na můj vkus přehršel informací, udělátek, výmyslů, které pak ubírali na příběhu. Stalo se mi, že jsem začala číst kapitolu a až v půlce mi došlu, že už jsem ji četla. A neubráním se srovnání se stopařovým průvodcem, který je pro mě o 100% lepší, lépe napsaný s vytříbenějším stylem.

09.11.2018

VoľbaVoľbaN. Sparks

Taková jednohubka, četla jsem to v angličtině, takže jak tu pár lidí psalo, že to má umělé dialogy, mi nepřišlo. Zajímavé bylo střídaní dějových pasáží s úvahovými. Dle mého názoru ideální knížka na dovolenou nebo na deštivý víkend.

03.11.2018

Stín nociStín nociD. Harkness

Tak už to nebylo tak čtivé jako první díl, ale za to bych řekla, že víc propracované. První polovina se mi zdála zdlouhavá, ale druhá část mě potěšila, obzvlášť detaily z Prahy. Akorát stále mám pocit, že v knížce chybí některé pasáže, občas prostě děj poskočí a nikdo nic nevysvětlí. Jsem z vědavá na třetí díl, ale dávám si teď na chvíli pauzu na nějaké náročnější čtivo.

29.10.2018

Čas čarodějnicČas čarodějnicD. Harkness

K této sérii mě přilákal nový seriál, který mě čapl hned prvním dílem, takže jsem si řekla, že si to musím přečíst. To, jakým způsobem mě lapila knížka, se mi už dlouho nestalo. Jasné, je to knížka pro ženy, mužům se asi líbit moc nebude, ale je výborná. Dobře zvolené prostředí, poutavý příběh, poutavé propojení s historickými událostmi a postavami, které působí věrohodně. Uvítala bych asi více rozpracování děje (často jen několik vět), který je okrouhán na úkor popisu vztahu hlavní dvojice. Často mi chyběli i jen věty typu "ten a ten odešli, něco udělali". Jediné, co mě mrzí, je překlad se spoustou chyb, pletou se jména, někdy to nedává smysl a někdy jsem měla pocit, že mi nějaké informace unikly (otázka je, jestli to je vina překladu, nebo originálu). Jsem docela zvědavá na další díl.

11.10.2018

Hádej, kam půjdem na večeři?Hádej, kam půjdem na večeři?J. Bohdalová

Hezký povídání, ale asi jsem čekala, že se o dotyčných dozvím víc, ne že budu jen desetkrát číst o tom, jak byla Bohdalka u někoho na návštěvě. Ale jinak na recepty se těším, až je vyzkouším, a doporučuji se před čtením najíst, případně u toho vařit.

21.09.2018

Lovec králíkůLovec králíkůL. Kepler

Pro mě první knížka od manželů s pseudonymem Lars Kepler. Knížku jsem četla na základě doporučení kamarádky. Musím pochválit skvělou čtivost, akorát ke konci bych tam pár odstavců vynechala, přišlo mi, že už se opakují. Chvílemi se tam objevovaly postavy, které nebyly představeny a čtenář je má automaticky znát, což jsem pochopila až po tom, co jsem zjistila, že je to pokračování. Vraha jsem odhadla dříve, v knížce bylo dost vodítek. Konec mi přišel trochu zvláštní, asi i uspěchaný. Taky bych ubrala na brutalitě, mám pocit, že v dnešní době se brutalitou snaží zamaskovat nedokonalost příběhu a nedostatek drama. Rovněž jsem měla pocit, že některé události, rozhodnutí a chování postav jsou hodně "na sílu". Trochu jako "přečetli jsme si někde jak psát napínavě, a tak píšeme dle návodu", dle mého to nedosahuje velikosti jiných autorů (King, Christie), spíš bych to srovnala s Danem Brownem, ale rozhodně se jedná o originálnější a lépe napsanou knihu než u Browna.

19.09.2018

Vdáváme matku a jiné povídkyVdáváme matku a jiné povídkyG. Durrell

Klasický Durrell. Tohle byla pro mě druhá jeho knížka a opět nezklamal, umí výborně vyprávět. Nejlepší povídky Vdáváme matku a potom Ludwig, u těch jsem se bavila přímo královsky. Další knížku už mám připravenou a pak mi nezbývá, než dovykoupit místní antikvariát :-).

10.09.2018

U nás v MitforduU nás v MitforduJ. Karon

Zpočátku jsem myslela, že knížku nedočtu, příběh mě nějak nechytal, bylo tam moc postav, ve kterých jsem se ztrácela. Nakonec jsem se však začetla a musím říct, že knížka je parádní oddychovka a někdy bych se do Mitfordu ráda podívala! Škoda jen, že neexistuje. Dalším dílům se asi podívám na zoubek :-).

29.08.2018

Jako zabít ptáčkaJako zabít ptáčkaH. Lee

Zpočátku jsem si skoro myslela, že knížku odložím a nedočtu, sice to bylo hezky napsané ,styl vyprávění mi seděl, ale nějak mi připadalo, že je knížka o ničem. Přesto mi něco nedovolilo přestat číst. Postupně jsem se začítala víc a víc až tak, že jsem se nebyla schopna odtrhnout. Skvělá gradace, výborný vyprávěcí styl, všem doporučuji! Rovněž doporučuji si nakonec znovu přečíst první kapitolu.

12.08.2018

The Crown: Podrobná historieThe Crown: Podrobná historieR. Lacey

Super knížka! Je velmi čtivá, plná spoustou zákulisních informací o královské rodině. Skvěle doplněno o autentické fotky. Doporučuji čist trochu déle, kapitolu po kapitole, aby to člověk všechno vstřebal, ale dá se přečíst i za odpoledne. Je samozřejmě dobré si k tomu pustit i seriál, ale myslím si, že to není nutné.

07.07.2018

Den co denDen co denD. Levithan

Tak kvůli téhle knížce jsem 2 dny po sobě přišla pozdě do práce. Prostě jsem se nemohla odtrhnout... Dokonalá oddychovka, i když mi přidala trochu stresu a spánkové deprivace :D. I když už knížky pro náctileté už nečtu, u téhle mě zaujalo téma, prostě něco originálního. Autorovi se fakt povedla a uvažuju, že si přečtu další z jeho tvorby, akorát si budu muset počkat na dovolenou...

26.06.2018

Krvavé jahodyKrvavé jahodyJ. S. Kupka

Výborná knížka, jestli se to tak dá říct vzhledem k hrůzám, o kterých člověk čte. Obdivuju, jak je kniha psána s nadhledem a musím říct, že jsem za to ráda, protože kdyby to tak nebylo, tak bych ji asi nedočetla. Obdivuju Věru a její sestru, že to zvládly, musely v sobě najít hodně síly. A myslím si, že v dnešní době by to měla být povinná četba pro všechny komunistofily a vyznavače extrémních politických stran a názorů ať už napravo nebo nalevo, nebo na obě strany (pitomiovci).

22.06.2018

Smiech na laneSmiech na laneI. Bajo

Knížka mě pobavila, i když nejsem horolezec. Taková oddychovka, tenhle styl humoru mám ráda. Akorát asi právě proto, že nejsem Slovák a horolezec mi všechny vtipy úplně nedošly.

18.06.2018

Židovka z ToledaŽidovka z ToledaL. Feuchtwanger

Pěkná knížka plná mouder a životních pravd. Zase něco jiného, než normálně čtu, asi si od autora přečtu i další knihy.

02.06.2018

BábovkyBábovkyR. Třeštíková

Ke knize mě přivedla nejdříve knižní šifra, to jsem o ní vůbec neslyšela, a potom i čtenářská výzva. Velmi čtivá kniha, dobře napsaná. Na můj vkus možná až moc propletené příběhy postav. Autorka měla na začátku napsat, že si má človék dělat poznámky. Kniha má dobrou gradaci, ale na mě asi moc depresivní. Původně jsem si myslela, že jde o humornou knížku, s takovou tou hořkosladkou příchutí, ale bohužel se tam nakonec vytratila ta sladkost a zbyla jen ta hořkost. Škoda. Ale i tak doporučuji přečtení.

26.04.2018

O mé rodině a jiné zvířeněO mé rodině a jiné zvířeněG. Durrell

Ke knížce jsem se dostala přes seriál. Opravdu velmi povedená, nemám, co bych vytkla. Krásně napsané, popisné pasáže přírody se krásně střídají s příhodami s rodinou. Mohla bych se dál rozplývat, ale to už za mě tady udělali ostatní. Všem doporučuji a už si v antikvariátu rezervuji další knížku od Gerryho.

19.04.2018

Už nikdy pěšky po Arménii a GruziiUž nikdy pěšky po Arménii a GruziiL. Zibura

Celkově se mi to líbilo, ale chtělo by to ještě více plynulosti a méně předsudků vůči ostatním lidem. Možná by to chtělo i více prodat dramatické pasáže cesty na úkor některých opakujících se pasáží typu "další člověk, u kterého jsem spal a opili jsme se". Ale autor je mladý a určitě si svůj styl ještě vytříbí.
Pro mě to byla první knížka od Zibury, měla jsem přečtenou půlku, pak jsem byla na jeho přednášce, kde jsem si užila více druhou část, kde jsem nevěděla, co přijde. Po přednášce jsem si přečetla zbytek knížky a kupodivu mě bavila více, protože jsem měla před sebou fotky a autorovo vyprávění. Určitě doporučuji.

17.04.2018

1 2