RHorse - Přečtené 170


Pán much
duben 2019 (11.-24.)
Pán much 2003, W. Golding

Tak upřímně, vůbec jsem netušila, do čeho jdu. Čekala jsem nějaký dobrodružný román, říkala jsem si, že to budu číst dětem před spaním, prostě nějaká robinsonka. Tak jsem se trochu sekla. Knížka super, ale možná bych si to představovala ještě více propracovaný děj. Každopádně zajímavý vývoj chování chlapců, bohužel hodně realistický.


Volání Kukačky
březen - duben 2019
Volání Kukačky 2014, R. Galbraith (pseudonym)

Ano! Potvrdilo se mi, co jsem teda věděla už dávno, Rowlingová je prostě paní spisovatelka. Naučila mě číst v podání Harryho Pottera a v tomto díle ukázala, že umí i tvorbu pro dospělé (mimochodem si myslím, že HP je rovněž pro dospělé). Jen nevím, proč mi tak dlouho trvalo, než jsem se k jejím detektivkám dostala... no nic, až padne čtenářská výzva, jde se na další.


Jak jsem se zbláznila
březen 2019 (17.-21.)
Jak jsem se zbláznila 2013, I. Devátá

Viděla jsem rozhovor s paní Devátou u Šípa a řekla jsem si, že si od ní něco musím přečíst. Musím říct, že mě kniha nezklamaala, dobrá oddychovka. Oceňuji hlavně, jak si autorka dokáže udělat srandu sama ze sebe, úžasný!


Žert
březen 2019 (04.-17.)
Žert 1969, M. Kundera

Pro mě první knížka od Kundery, nevěděla jsem vůbec do čeho jdu a byla jsem spokojená. Kunderův styl vyprávění mi sedí. Občas nějaké úvahy, ale děj se posouvá. Kniha krásně přibližuje dobu raného komunismu. Alespoň doufám, protože jsem to nezažila, naštěstí. Chápu, proč komunismus získal takovou popularitu ve 48', ale proč se dnes k tomu tolik lidí tak upíná už nepochopím.


Paní jezera
únor - březen 2019
Paní jezera 2011, A. Sapkowski

Tak tenhle díl se mi asi líbil nejvíce z celé ságy. Teď k celé sérii. Pro mě budou oblíbené hlavně ty povídkové knížky, četla jsem je už jako náctiletá a hodně mě zaujaly. Samotný příběh je skvělý, fantasy svět obrovský. Což mi chvilkami vadilo. Ztrácela jsem se pak někdy ve vedlejších postavách. Ještě bych asi ocenila překlad cizích řečí, ty existující jsem nějak dávala, ale elfskou, s tou už jsem měla problém :-). Celou sérii jsem však četla v rozmezí nejméně 10 let, takže není divu, že některé detaily mi prostě unikali. Holt důvod, proč si to přečíst znovu. Ještě, co bych vypíchla a co mě hodně potěšilo, bylo prolínání fantasy světa s tím skutečným a hledání paralel historických událostí s těmi v knize. Holt všem vřele doporučuji, Sapkowski se u mě řadí mezi excelentní vypravěče a vidím to i na přečtení husitské ságy.


Černý obelisk
leden - únor 2019
Černý obelisk 2002, E. M. Remarque

Tak tenhle Remarque mi dal zabrat. Stylisticky napsané suprově, Remarque prostě umí parádně vyprávět, ale měla jsem problém s obsahem. Asi čteno ve špatnou chvíli, taková ta beznaděj a nezmar, která se táhne celou knihou mi bohužel moc připomínala moje rozpoležení. Takže místo, aby mě to nakoplo, tak mi to ještě přidávalo. Strašně jsem se prala s tím to dočíst, začetla jsem se asi až ke konci, kde se přeci jen začne něco dít.


Pýcha a předsudek
? - leden 2019
Pýcha a předsudek 2008, J. Austen


Ten, kdo stojí v koutě
? - leden 2019
Ten, kdo stojí v koutě 2012, S. Chbosky


Chlapec v pruhovaném pyžamu
leden 2019 (13.-16.)
Chlapec v pruhovaném pyžamu 2008, J. Boyne

Wow, ojedinělá knížka. Jde vůbec napsat o tak vážném tématu "humorná" kniha? Jde! Jistě humor tu vzniká z dosti zvláštních situací a je to spíš taková ironie. A neříkám, že jsem se řechtala na celé kolo, to opravdu ne, ale mírný úsměv pod vousy, to ano. Skvěle napsaná kniha s nadhledem, z pohledu 9 letého chlapce, který nechápe, ale čtenář ano, to je důležité. Dala bych to každému povinně přečíst, vždyť stačí jedno odpoledne.


Lovec draků
leden 2019 (07.-13.)
Lovec draků 2007, K. Hosseini

Úžasná kniha! Výborně napsaná, smutná, ale přesto pozitivní. Vůbec jsem nevěděla o čem kniha je, doporučila mi ji známá, a děj a vše mi vyrazilo dech! Jen, když jsem zjistila, že se jedná o příběh z Afganistánu, tak jsem čekala, že se dozvím trochu víc o politické situaci. Ale i tak, skvělé! Doporučuji číst doma, brečela jsem jak želva skoro po celou dobu.


Krysař
leden 2019 (06.-07.)
Krysař 2002, V. Dyk

Knihu jsem již jednou četla v rámci povinné četby a pamatovala jsem si ,že se mi líbila a že si jí chci někdy přečíst znovu a teď jsem se k ní znovu dostala. Výborná knížka, kraťoučká, ale skvěle atmosferická. Líbí se mi, jakým stylem to je psáno, protože to není obvyklé. Taky jste si připadali jako někdo, kdo se nad těmi posatavami vznáší a všechno vidí, jak se to stalo?


Věž vlaštovky
prosinec 2018 - leden 2019
Věž vlaštovky 2003, A. Sapkowski

Tak pro mě o trochu lepší než předchozí díl, ty další už jsem četla dávno, takže nemohu soudit. Každopádně budu hodnotit až celek.


Křest ohněm
listopad - prosinec 2018
Křest ohněm 1999, A. Sapkowski

Další skvělý díl, co dodat, prostě jedno z nejlepších fantazy, které jsem kdy četla. Hodnocení si asi nechám až podle celé série.


Kniha života
listopad - prosinec 2018
Kniha života 2015, D. Harkness


Pět malých prasátek
listopad 2018 (16.-21.)
Pět malých prasátek 1969, A. Christie

Po dlouhé době jsem si zase vzala do ruky Agathu Christie. A zase skvělá knížka, která se četla sama. Musím říct, že se mi znovu nepovedlo dopředu odhalit skutečného vraha, ale většinu z toho jsem uhodla, možná díky seriálu, protože Pět malých prasátek jsem určitě viděla. Ale zase smekám před dokonalým propracováním zápletky.


Spratek
září - listopad 2018
Spratek 2015, S. Erikson (pseudonym)

Ufff... nevím proč, ale dalo mi to strašně zabrat tuhle knížku dočíst. Působilo to na mě hrozně rozkouskovaně, děj tak zvláštně skákal a nedokázala jsem se začíst. Asi to bylo tím, že autor lepil nesmyslné a absurdní věci a události na sebe, často bez jakékoliv souvislosti. Předpokládám měl být záměr vzledem k tomu, že je to parodie na sci-fi (hlavně startrek). Ale na můj vkus přehršel informací, udělátek, výmyslů, které pak ubírali na příběhu. Stalo se mi, že jsem začala číst kapitolu a až v půlce mi došlu, že už jsem ji četla. A neubráním se srovnání se stopařovým průvodcem, který je pro mě o 100% lepší, lépe napsaný s vytříbenějším stylem.


Voľba
listopad 2018 (01.-03.)
Voľba 2015, N. Sparks

Taková jednohubka, četla jsem to v angličtině, takže jak tu pár lidí psalo, že to má umělé dialogy, mi nepřišlo. Zajímavé bylo střídaní dějových pasáží s úvahovými. Dle mého názoru ideální knížka na dovolenou nebo na deštivý víkend.


Stín noci
říjen 2018 (11.-29.)
Stín noci 2013, D. Harkness

Tak už to nebylo tak čtivé jako první díl, ale za to bych řekla, že víc propracované. První polovina se mi zdála zdlouhavá, ale druhá část mě potěšila, obzvlášť detaily z Prahy. Akorát stále mám pocit, že v knížce chybí některé pasáže, občas prostě děj poskočí a nikdo nic nevysvětlí. Jsem z vědavá na třetí díl, ale dávám si teď na chvíli pauzu na nějaké náročnější čtivo.


Čas čarodějnic
říjen 2018 (09.-11.)
Čas čarodějnic 2011, D. Harkness

K této sérii mě přilákal nový seriál, který mě čapl hned prvním dílem, takže jsem si řekla, že si to musím přečíst. To, jakým způsobem mě lapila knížka, se mi už dlouho nestalo. Jasné, je to knížka pro ženy, mužům se asi líbit moc nebude, ale je výborná. Dobře zvolené prostředí, poutavý příběh, poutavé propojení s historickými událostmi a postavami, které působí věrohodně. Uvítala bych asi více rozpracování děje (často jen několik vět), který je okrouhán na úkor popisu vztahu hlavní dvojice. Často mi chyběli i jen věty typu "ten a ten odešli, něco udělali". Jediné, co mě mrzí, je překlad se spoustou chyb, pletou se jména, někdy to nedává smysl a někdy jsem měla pocit, že mi nějaké informace unikly (otázka je, jestli to je vina překladu, nebo originálu). Jsem docela zvědavá na další díl.


Hádej, kam půjdem na večeři?
srpen - září 2018
Hádej, kam půjdem na večeři? 1990, J. Bohdalová

Hezký povídání, ale asi jsem čekala, že se o dotyčných dozvím víc, ne že budu jen desetkrát číst o tom, jak byla Bohdalka u někoho na návštěvě. Ale jinak na recepty se těším, až je vyzkouším, a doporučuji se před čtením najíst, případně u toho vařit.


Lovec králíků
září 2018 (17.-19.)
Lovec králíků 2017, L. Kepler

Pro mě první knížka od manželů s pseudonymem Lars Kepler. Knížku jsem četla na základě doporučení kamarádky. Musím pochválit skvělou čtivost, akorát ke konci bych tam pár odstavců vynechala, přišlo mi, že už se opakují. Chvílemi se tam objevovaly postavy, které nebyly představeny a čtenář je má automaticky znát, což jsem pochopila až po tom, co jsem zjistila, že je to pokračování. Vraha jsem odhadla dříve, v knížce bylo dost vodítek. Konec mi přišel trochu zvláštní, asi i uspěchaný. Taky bych ubrala na brutalitě, mám pocit, že v dnešní době se brutalitou snaží zamaskovat nedokonalost příběhu a nedostatek drama. Rovněž jsem měla pocit, že některé události, rozhodnutí a chování postav jsou hodně "na sílu". Trochu jako "přečetli jsme si někde jak psát napínavě, a tak píšeme dle návodu", dle mého to nedosahuje velikosti jiných autorů (King, Christie), spíš bych to srovnala s Danem Brownem, ale rozhodně se jedná o originálnější a lépe napsanou knihu než u Browna.


Vdáváme matku a jiné povídky
srpen - září 2018
Vdáváme matku a jiné povídky 1994, G. Durrell

Klasický Durrell. Tohle byla pro mě druhá jeho knížka a opět nezklamal, umí výborně vyprávět. Nejlepší povídky Vdáváme matku a potom Ludwig, u těch jsem se bavila přímo královsky. Další knížku už mám připravenou a pak mi nezbývá, než dovykoupit místní antikvariát :-).


U nás v Mitfordu
červenec - srpen 2018
U nás v Mitfordu 1997, J. Karon

Zpočátku jsem myslela, že knížku nedočtu, příběh mě nějak nechytal, bylo tam moc postav, ve kterých jsem se ztrácela. Nakonec jsem se však začetla a musím říct, že knížka je parádní oddychovka a někdy bych se do Mitfordu ráda podívala! Škoda jen, že neexistuje. Dalším dílům se asi podívám na zoubek :-).


Jako zabít ptáčka
červen - srpen 2018
Jako zabít ptáčka 1964, H. Lee

Zpočátku jsem si skoro myslela, že knížku odložím a nedočtu, sice to bylo hezky napsané ,styl vyprávění mi seděl, ale nějak mi připadalo, že je knížka o ničem. Přesto mi něco nedovolilo přestat číst. Postupně jsem se začítala víc a víc až tak, že jsem se nebyla schopna odtrhnout. Skvělá gradace, výborný vyprávěcí styl, všem doporučuji! Rovněž doporučuji si nakonec znovu přečíst první kapitolu.


The Crown: Podrobná historie
červen - červenec 2018
The Crown: Podrobná historie 2018, R. Lacey

Super knížka! Je velmi čtivá, plná spoustou zákulisních informací o královské rodině. Skvěle doplněno o autentické fotky. Doporučuji čist trochu déle, kapitolu po kapitole, aby to člověk všechno vstřebal, ale dá se přečíst i za odpoledne. Je samozřejmě dobré si k tomu pustit i seriál, ale myslím si, že to není nutné.


Den co den
červen 2018 (24.-26.)
Den co den 2013, D. Levithan

Tak kvůli téhle knížce jsem 2 dny po sobě přišla pozdě do práce. Prostě jsem se nemohla odtrhnout... Dokonalá oddychovka, i když mi přidala trochu stresu a spánkové deprivace :D. I když už knížky pro náctileté už nečtu, u téhle mě zaujalo téma, prostě něco originálního. Autorovi se fakt povedla a uvažuju, že si přečtu další z jeho tvorby, akorát si budu muset počkat na dovolenou...


Krvavé jahody
červen 2018 (04.-22.)
Krvavé jahody 2008, J. S. Kupka

Výborná knížka, jestli se to tak dá říct vzhledem k hrůzám, o kterých člověk čte. Obdivuju, jak je kniha psána s nadhledem a musím říct, že jsem za to ráda, protože kdyby to tak nebylo, tak bych ji asi nedočetla. Obdivuju Věru a její sestru, že to zvládly, musely v sobě najít hodně síly. A myslím si, že v dnešní době by to měla být povinná četba pro všechny komunistofily a vyznavače extrémních politických stran a názorů ať už napravo nebo nalevo, nebo na obě strany (pitomiovci).


Smiech na lane
červen 2018 (02.-18.)
Smiech na lane I. Bajo

Knížka mě pobavila, i když nejsem horolezec. Taková oddychovka, tenhle styl humoru mám ráda. Akorát asi právě proto, že nejsem Slovák a horolezec mi všechny vtipy úplně nedošly.


Na Větrné hůrce
? - červen 2018
Na Větrné hůrce 2009, E. Brontë


Židovka z Toleda
duben - červen 2018
Židovka z Toleda 2008, L. Feuchtwanger

Pěkná knížka plná mouder a životních pravd. Zase něco jiného, než normálně čtu, asi si od autora přečtu i další knihy.


Bábovky
duben 2018 (18.-26.)
Bábovky 2016, R. Třeštíková

Ke knize mě přivedla nejdříve knižní šifra, to jsem o ní vůbec neslyšela, a potom i čtenářská výzva. Velmi čtivá kniha, dobře napsaná. Na můj vkus možná až moc propletené příběhy postav. Autorka měla na začátku napsat, že si má človék dělat poznámky. Kniha má dobrou gradaci, ale na mě asi moc depresivní. Původně jsem si myslela, že jde o humornou knížku, s takovou tou hořkosladkou příchutí, ale bohužel se tam nakonec vytratila ta sladkost a zbyla jen ta hořkost. Škoda. Ale i tak doporučuji přečtení.


O mé rodině a jiné zvířeně
březen - duben 2018
O mé rodině a jiné zvířeně 1986, G. Durrell

Ke knížce jsem se dostala přes seriál. Opravdu velmi povedená, nemám, co bych vytkla. Krásně napsané, popisné pasáže přírody se krásně střídají s příhodami s rodinou. Mohla bych se dál rozplývat, ale to už za mě tady udělali ostatní. Všem doporučuji a už si v antikvariátu rezervuji další knížku od Gerryho.


Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii
únor - duben 2018
Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii 2017, L. Zibura

Celkově se mi to líbilo, ale chtělo by to ještě více plynulosti a méně předsudků vůči ostatním lidem. Možná by to chtělo i více prodat dramatické pasáže cesty na úkor některých opakujících se pasáží typu "další člověk, u kterého jsem spal a opili jsme se". Ale autor je mladý a určitě si svůj styl ještě vytříbí. Pro mě to byla první knížka od Zibury, měla jsem přečtenou půlku, pak jsem byla na jeho přednášce, kde jsem si užila více druhou část, kde jsem nevěděla, co přijde. Po přednášce jsem si přečetla zbytek knížky a kupodivu mě bavila více, protože jsem měla před sebou fotky a autorovo vyprávění. Určitě doporučuji.


Vánoční koleda
únor - březen 2018
Vánoční koleda 2010, C. Dickens

Pěkná pohádka, taková jednohubka, asi ji přečtu znovu dětem před spaním :-)


Anglické listy
únor 2018 (21.-25.)
Anglické listy 2009, K. Čapek

Moc pěkné, prostě standartní Čapek se svou skvělou slovní zásobou a mistrnými popisy a výpravěním. Když navíc přidáte, že je to hezky namluvené, co dodat. Ale mám i oblíbenější "Čapkoviny" :-).


Dokonalý cizinec
25. únor 2018
Dokonalý cizinec 2016, R. Knight

Přečteno jedním dechem za jedno dopoledne. Velmi poutavá knížka. Ale zpočátku bylo hned jasné, že autorka zatajuje hlavní část příběhu a že rozuzlení se čtenář dozví až v úplném závěru. A moc mi to kličkování kolem faktů nesedělo, mám radši plynulejší příběhy, ne tak na sílu vykonstruované. Co ovšem oceňuji, je prokreslení charakterů postav, to se autorce také povedlo.


Chaloupka strýčka Toma
listopad 2017 - únor 2018
Chaloupka strýčka Toma 1977, H. B. Stowe

Moc hezky napsaná kniha, plná různých poselstív, velmi aktuální na to, v jakém roce byla napsána (a to bych řekla i v současné době, i když otroctví v Americe už není). Akorát se chvílemi ztrácel příběh, což ubíralo na čtivosti a plynulém ději. Ale je jasné, že kniha nebyla jen o příběhu postav, ale hlavně o principech správného chování. Nevadil mi ani křešťanský podtext.


Prima sezóna
leden - únor 2018
Prima sezóna 1990, J. Škvorecký

Tak nevím, jak úplně hodnotit tuto knížku. Je to velmi čtivé, ale hodně mi trvalo si něco najít v postave Danyho Smiřického. Vlastně až skoro do konce. Každopádně vlmi dobře napsané, autor mistrnně používá hovorovou češtinu a bavilo mě i přemýšlet, z jakých všech měst severovýchodních Čech čerpal inspiraci. Asi to stojí za to si knihu přečíst, doporučuji vydržet.


Harry Potter a prokleté dítě
09. leden 2018
Harry Potter a prokleté dítě 2016, J. K. Rowling

Tak tohle se nepovedlo! Knížku jsem původně vůbec nechtěla číst, ale kolegyně mi ji nechala na stole, než odešla, protože jsme se o tom bavily a už mi bylo trapné, že ji mám půjčenou tak dlouho, takže jsem se do toho nakonec pustila. První půlku knížky jsem jako fanoušek původní série Harryho Pottra vyloženě trpěla. Chybělo mi to mistrovské vyprávění J. K. R. Navíc povahy hlavního tria se docela změnily, některé repliky by asi ani nevypustili z úst. Za co dávám hvězdu, je vymyšlená zápletka, i když jisté dítě by se asi těžko mohlo narodit, do dějové linky to nezapadá. Ale ať jen nekritizuji, občas jsem se zasmála, hlavně při vtipech, které házel Ron, protože ten tam jinak k ničemu nebyl.


Rozmarná léta
leden 2018 (06.-09.)
Rozmarná léta 2013, J. Menzel

K téhle knížce jsem se dostala úplně náhodou, když jsem měla uspávat svého 1,5 letého synovce. Knížka ležela na stole a švagrová mi řekla, že Vojtíkovi je vlastně jedno, co mu člověk čte, jen to musí být monotónní a že mu jeho otec právě čte z této knížky. Tak jsem začala také. Asi to zas tak nudné nebylo, protože malý Vojtík ne a ne usnout, takže ho nakonec uspala ukolébavka. Já jsem si však četla dál. Mile napsaná knížka, která rozkrývá nejen zákulisí vzniku jednotlivých Menzelových filmů, ale i doby, při kterých vznikali. Určitě všem doporučuji, myslím, že Jiří Menzel není jen dobrý režisér, herec, ale i spisovatel.


1 2 3 4 5 >