RemiBlack

Vinnetou 1Vinnetou 1Karl May

2021/2
Co dodat? Krásný příběh mého dětství nezklamal ani tentokrát. ;)

26.01.2021

Šest vranŠest vranLeigh Bardugo

Už několik let jsem nečetla s baterkou pod peřinou. :D
Kniha je jen tak dobrá, jak dobrý je její záporák. A tohle byla jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy přečetla. Nemá cenu vypisovat tu superlativy. Místo toho bych dala šest hvězdiček z pěti.
Všech šest hlavních postav je úžasně propracovaných a čtenáře si získají. Já jsem si nejvíc oblíbila Kaze.
U této knihy je taky třeba vyzdvihnout množství skvělých hlášek, které vám zůstanou v hlavě ještě dlouho po dočtení.
"Jurda parem" je prý nejnávykovější droga. Ale to není pravda. Nejvyšší závislost hrozí u samotné knihy a já nutně potřebuju další díl!

P.S. Rozhodně se nenechte odradit první kapitolu.

05.11.2017

Egypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeEgypťan Sinuhet – Patnáct knih ze života lékařeMika Waltari

Chvilkama mi připadalo, že je děj pořád dokola stejný, ale nakonec se mi to moc líbilo. Určitě doporučuju všem, kteří mají trochu (trochu víc) času a chuť číst. U mě je to tak na čtyři a půl*, ale kvůli Muti (a Merit!) dávám pět. Mimochodem, taky se vám tak líbila věta 'Je to bzučení mouchy v mých uších'? :)

24.04.2017

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham (pseudonym)

2018/54
Klasika sci-fi, stará přes 60 let a přesto není absolutně poznat, že autor nepíše o roku 2018. Mimochodem námět, to by mohlo být téma pro nejednu rozsáhlou debatu. ;) Moc mě nebavil začátek, ale v druhé půlce se vyprávění rozjelo. Mohlo být akčnější, ale na 4* to jde.

20.10.2018

Noční klub - díl prvníNoční klub - díl prvníJiří Kulhánek

2018/27
Moje první setkání s žánrem i s autorem. A do háje, proč se to nestalo už mnohem dřív?! (dobře, pár let zpátky bych se nedostala přes prvních pět stran, ale stejně...) Krev, kam se člověk ("člověk") podívá, jedna akce za druhou, prostě pecka. A samozřejmě Kocour!

Skleněný trůnSkleněný trůnSarah J. Maas

2018/35
A pak se člověk jednou nechá zlákat anotací... Možná je to jen můj pocit (nechápu, jak je to možný, ale podle hodnocení ostatních to asi tak je), nicméně tahle knížka byla mizerná. Ne, nenadávám tu jen tak. Počkejte si na argumenty:
Všichni (všichni!) se chovali totálně neprofesionálně. I ten hrozně nepřístupný a tvářím-se-že-tě-nenávidím kapitán stráží pronášel k "nejnebezpečnější vražedkyni" (mimochodem taky téma k diskusi!) věty typu "Sluší ti to".
Nechápu Celeanu (opět připomínám, vražedkyni). Po dvou letech vyjde ze solného dolu a její první dvě myšlenky jsou: 1. Dřív jsem bývala tak hezká, 2. Jak to, že je princ Dorian krásný?!
Nepřišla idea skleněného zámku nepraktická i vám? A to, že Dorian není podobný ani jednomu z rodičů? Rodinná tragédie všude, kam se podívám...

No nic, ale to by tak nevadilo. Jinak je totiž v knize místy docela slušná akce a napínavost, která by zhruba vyvážila předchozí nedostatky. Ani ty vzpomínky Celeany na výcvik nebyly vůbec špatné. To je ta jedna hvězdička.

Ale milostný trojúhelník?! Než začnete házet kameny, tak já proti dobře napsané romantice nemám vůbec nic. Ale tohle! To mám opravdu nejradši, když dva kluci, nejlepší přátelé od dětství (mimochodem, tohle přátelství by byl mnohem lepší námět knihy než ten současný), se kvůli holce (a ještě takové) jakoby ani neznají...

Jediná postava, která opravdu stála za řeč byl Nox. (Za toho je ta druhá hvězdička)
Dívčí román je v žánru (bohužel) zcela oprávněně.

Nedej seNedej seRainbow Rowell

2019/5
Jak se pozná dobrá knížka? Kdybyste se 1000x stali upírem, jen abyste mohli číst celou noc. ;)

A Rainbow Rowell já prostě můžu. :) Nikdy by mě to nenapadlo. Ale po Fangirl jsem Carry on přečíst jednoduše musela. Četla jsem anglicky a myslím, že to je obrovská výhoda. Fangirl má sice trochu jednodušší jazyk, ale ono to v té češtině (aspoň mně) prostě nesedí.
Líbilo se mi prostředí. Na HP jsem si naposled vzpomněla na straně 20. - Není to jen levná kopie HP. Zároveň nečekejte druhé HP. Dávám výborné hodnocení, ale proto, že jsem věděla, že jdu číst teen oddechovku, byť skvělou a úžasnou.

Asi nikoho nepřekvapí, že jdu vychvalovat hlavní postavy. Paradoxně vedlejší mě moc nechytly, až na Fionu (to je dokonalost sama! lidi, proč není víc takových postav?). Ale Simon a Baz. Bude se někdo divit, když řeknu, že Baz je úžasně dokonalá postava? Ne? Ne.

Jen ten konec mi trochu nesedí (jak to, že to tu skoro nikdo nepíše? všimla jsem si jen já?). - Je svým způsobem hlubší, ne tak růžový. Když budeme chtít, najdem tam víc tu myšlenku. I když to není jednoduchý, Nedej se.

27.01.2019

Paní BovaryováPaní BovaryováGustave Flaubert

2019/14
Ugh. Ani při nejlepší vůli si nedovedu představit, proč zrovna mě se tahle kniha tak strašně nelíbila a musím kontrastovat s 5* hodnoceními níže. No nic:
Autor si potrpí na -naprosto nezáživné- popisy čehokoli kdekoli, jenom děje ne. Když budete číst jen přímé řeči, uděláte si docela slušný obrázek.
Chápu, že romantický hrdina má stát na okraji společnosti. Nicméně to snad neznamená, že hlavní postava musí být takhle nepříjemná a *zbytečná*. Ema je pokrytecká, sebestředná, hloupá a necitelná (popř. přecitlivělá) postava. Např. její vztah k dceři. Kdyby ji někdo v půlce profackoval, nezlobila bych se!
Charles, ze začátku dobrá postava, je popisován jako úplný idiot. Proč? Protože je spokojený (chudák).
Tak do poloviny se to ale dalo. Sem tam člověk něco přeskočil, a i přes bídný děj to nebylo tak zlé. Ale posledních sto stran jde od z deště pod okap, z tragédie do ještě větší, říkala jsem si jen "už umřete a hlavně rychle".
Nálada je místy podobná, jako např. v románu Otec Goriot. Tam se dá s trochou snahy najít nějaký smysl. Ale má-li Paní Bovaryová nějaké poselství, mně zůstane ukryto...

05.03.2019

NimbusNimbusNeal Shusterman

2020/7
Původně jsem nechtěla dávat pět hvězdiček. Ještě pořád mě nebaví všechno to 'morální rozpolcení', jestli je teda kosit v pořádku nebo ne. Pořád je tam spousta otevřených věcí. Pořád je tam spousta věcí, co mě štvou (Tygerova linka třeba, nebo jak Nimbus co pět stran zopakuje, že nesmí zasahovat do záležitostí smrtek. Mně to po padesáté už vážně došlo!) . Ale Nimbus mě baví. Četla jsem ve dvě ráno, to je dobrý znamení. Nevím, čím to je, ale i přes nějaké ty nedostatky si u mě Nimbus 5* zaslouží. Jenom to čekání na pokračování, že? ;)

22.02.2020

Supové Mexika ISupové Mexika IKarl May

Trochu netradiční Mayovka, co se týče prostředí, částečně i průběhu a hlavě u Maye zvláštně rozsáhlého množství postav. Se čtením jsem čekala, než jsem sehnala knihu Smrtící prach, abych měla přečtenou povídku "Old Shatterhandova první láska", což má Supům předcházet. Šlo by to i bez ní, ta "důležitá" část je zde převyprávěná, ale tak jsem se víc těšila na Martu. Dost mě zdržovala zeměpisná část, v severoamerických mayovkách toho tolik nebývá. Asi nejvíc mě bavil hned začátek, tedy než OS nastoupí na loď. Přes všechnu kritiku krásně napsané, nostalgické, milý výlet do světa Karla Maye.

23.08.2017

StronciumStronciumJiří Kulhánek

2018/33
"Svobodná střeva létala vzduchem." - co víc k tomu říct? :)
Začátek v Luxoru byl prostě luxusní. A jak jsem si myslela, že už mě nemůže nic překvapit, tak konec mi to okamžitě vyvrátil. Stejně jako kolega liriq, Nový švábík je přesně to, co si dám po dočtení.

Vládci strachuVládci strachuJiří Kulhánek

2018/37
Vládci strachu jsou skvělí, to je rozhodně fakt. Ale ostatní Kulhánkovy knížky mě zatím bavily vždycky trochu víc. Nejlepší byl asi začátek. A autorova poznámka na konci - protože ten název mi vrtal hlavou celou dobu. :) 4,5*

Čas mrtvýchČas mrtvýchJiří Kulhánek

2019/2
Jakože, výborná literatura, ale oproti ostatním knihám od Kulhánka mě tolik nechytla. Začátek boží (stalo se to dávno, asi za 300 let!), ale minulost nebyla tak extra.

27.01.2019

Obraz Doriana GrayeObraz Doriana GrayeOscar Wilde

2020/11
Konečně jsem Obraz Doriana Graye přečetla do konce (rozhlasovou hru, kterou jsem doteď poslouchala, můžu taky vřele doporučit). Oscar Wilde je za mě jeden z nejlepších autorů vůbec a Dorian zase jeho nejlepší dílo. Tohle se prostě nedá dostatečně vynachválit.
Baví mě to vykreslení zkažené společnosti, rozdílnost postav: Basil, který s tím neměl nic společného, okouzlující a cynický lord Henry (označení Princ Paradox je rozhodně na místě ;)), krásnej Dorian a vývoj jeho osobnosti, a samozřejmě obraz.

Normálně lidem v komentářích ty ochutnávky z knihy necpu, ale tady je výjimka:
• „Já nikdy nevím, kde je má žena, a má žena nikdy neví, co dělám já. Když se setkáme – a tu a tam se přece jen setkáváme – vypravujeme si s nejvážnější tváří nejnesmyslnější historky.“
• „Ten tvůj cynismus, to je jen a jen póza.“
„Být přirozený, to je vskutku jen a jen póza, a to ta nejprotivnější, kterou znám.“
• „Smích není špatný začátek přátelství a určitě je to pro ně daleko nejlepší zakončení,“ řekl mladý lord a utrhl si jinou sedmikrásku.
• „Říká věci, které mě rozčilují: dává mi dobré rady.“
• „Mám raději lidi než zásady a jedince bez zásad mám raději než cokoli jiného.“
• „Zbožňuji prostinké požitky. Jsou posledním útočištěm složitých povah.“
• Lze odpustit člověku, když dělá něco užitečného, pokud se tomu neobdivuje. Když dělá člověk něco neužitečného, lze ho omluvit jen tehdy, když se tomu nesmírně obdivuje. Veškeré umění je zcela neužitečné.

22.03.2020

Rozvaliny GorlanuRozvaliny GorlanuJohn Flanagan

2020/26
Bývaly doby, kdy jsme s kamarádkou Hraničářova učně četly spolu a doteď má tahle série v našich srdcích speciální místo. A tak mě napadlo, proč si ji nepřečíst znovu? Bylo to dobré rozhodnutí, to můžu rovnou potvrdit. ;)
Rozvaliny Gorlanu (a pokud si dobře pamatuji, nevztahuje se to jenom na první díl) je skvělá knížka o přátelství, odvaze a samozřejmě našich milovaných hraničářích. Příjemně mě překvapilo, že mě baví po letech úplně stejně, jako když jsem ji četla poprvé. Čte se krásně, lehce, a už kvůli rozsahu i rychle. Teď si uvědomuju víc aspektů příběhu - že řeší témata jako dospívání, šikana, a třeba i to, že nevadí, když se staneme někým jiným, než jsme čekali. Asi si teď víc všímám i drobných nedostatků - nevyužitého charakteru George a celého světa, kde se příběh odehrává atd. Ale to nic neznamená a nic to nemění. Hraničářův učeň je skvělá série, kterou by si měl přečíst každý, a kterou budu mít vždycky ráda.

05.08.2020

Stařec a mořeStařec a mořeErnest Hemingway

(+ SPOILER) 2021/1
I když je Stařec a moře velmi útlá kniha, její pověst ji předchází. Možná právě proto jsem měla příliš vysoká očekávání a kniha mě příliš nezaujala. Knihou sice prochází jasná dějová linka – chytání ryby – ale dlouhé popisy a starcovi promluvy dokázaly přesto navodit pocit, že se celou dobu nic neděje. Můj hlavní problém ale spočíval v tom, že když se starci konečně po úmorném lovu podaří rybu zabít, zase o ni přijde. Vážně mi ho bylo líto. Neustále se opakující žraločí útoky taky byly ohromně frustrující, na druhé straně taky poněkud jednotvárné (ten samý problém se opakoval snad pětkrát za sebou, postrádala jsem jiný druh zápletky). Taky starcova samomluva a mluvení s vlastní rukou či mrtvou rybou působilo ‚poněkud zvláštně‘.
Světlou stránkou pro mě byl vztah Santiaga ke chlapci a některým rybářům. Měli o něj starost a záleželo jim na něm.

26.01.2021

Muffin a čajMuffin a čajT. Addair (pseudonym)

2022/18
Můj úsudek bude značně ovlivněný tím, že jsem knihu přečetla už několikrát. Zase si teď ale všímám více detailů. Poprvé se ke mě kniha dostala pár měsíců po svém vydání, čili nějaké 4 roky zpátky, a tehdy jsem si ji zamilovala. Je to milé čtení, zpracovává vtipná i vážná témata, a podle mého názoru dobře. V něčem mám blízko k oběma hlavním hrdinům, a Kittova maminka u mě pořád vede jako skvělá vedlejší postava. Teď, když to čtu jako starší, mi sice některé části přijdou víc přitažené za vlasy než tehdy, ale příběh mě dostal do tak příjemné a nostalgické nálady, že si nebudu ani stěžovat. Třešničkou na dortu je pro mě epilog, na který mají čtenáři dost rozporuplné názory. Takovéhle konce na knihách miluju, a autorovi tleskám. 5*
(2022/19 Cool for the summer - Dahlia Adler, připadalo mi, jako bych poslouchala příběh, co se stal někomu z mých známých, bylo to uvěřitelné (v rámci možností). Ale upřímně, moc mě to nechytlo. Postavy byly zajímavější, než bych čekala, ale nebylo to tak relaxační, jak bych chtěla. Brzo na ni asi zapomenu... 3*)

Rozmarné létoRozmarné létoVladislav Vančura

2021/8
Kniha není příliš dlouhá, a tak se i přes složitý jazyk přečte poměrně rychle. Určité věci mě pobavily, takže příběh hodnotím pozitivně, i když jen tak bych se do ní asi nepustila. Prý to má hrozně ikonický film, tak jednou se třeba dostanu i k němu.

Syn lovce medvědůSyn lovce medvědůKarl May

2022/27
Syna lovce medvědů jsem už četla několikrát jako mladší, a i tentokrát to byl neskutečně příjemný návrat do těch dobrodružných chvil mého dětství.
Old Shatterhand a Vinnetou jsou skvělí hrdinové, čestní, odvážní a všechno to ostatní, co si čtenář může přát. A i ostatní postavy si člověk snadno zamiluje.
Jako ano, mohlo by to být propracovanější a v mnoha ohledech lepší/reálnější/..., ale knihy Karla Maye u mě mají svoje vlastní měřítko, a já nemám, co vytknout. :)

Zloděj bleskuZloděj bleskuRick Riordan

Slabé. Hodně slabé. Prvních dvě stě stran jsem jenom přemýšlela, zda jsou postavy vážně tak hloupé, nebo to jen hrají. Percy ze začátku prohrává na plné čáře (a plošně, po celé trvání knihy naletí nestvůrám na každý, opravdu každý průhledný trik), nikdo mu za žádnou cenu nechce nic říct ("Musíš jít ta Orákulem," "Za kým?" "Ne za kým, za Orákulem," - ???), nevlastní otec ho nesnáší...
Od poloviny (200) se děj rozběhne, kdyby to tak bylo pořád, dám čtyři/pět *. Ovšem ve třech čtvrtinách (300) zase upadáme do nesmyslů. Vážně jsou příšery až tak zpomalené, že naletí na ten nejstarší slabý trik Jeníčka a Mařenky s ježibabou? A vůbec, nebyl ten boj s antickými příšerami, které by mohly v pohodě ovládnout svět nějak divně lehký? Dvanáctiletý kluk s dvouměsíčním výcvikem si troufne na Medúzu, Echidnu a BOHA války? "Hrdinové" můžou víc než bohové. Proč? A polovinu záporáků ovládá tajemný hlas z nějaké super tajemné a děsivé díry? Ach...
Ještě několik rýpnutí nakonec: Velmi často používaná kurzíva a "Caps Lock efekt" působí hrozně přemrštěně. Druhá světová má být maskovaná válka bohů a (pozor drobný spoiler) již zmíněná Medúza si vydělává na živobytí prodejem soch? Kde to jsme... 1,5*

09.07.2017

Rolf zálesákRolf zálesákE. T. Seton (pseudonym)

2018/19
Nebyla to klasická indiánka. Ale na kvalitě jí to rozhodně neubírá. ;)

20.05.2018

KatKatMartin Moudrý

2018/45
Totální pecka! Za mě se pan Moudrý zhostil pokračování prostě dokonale. A upřímně, třetí díl se mi zdá lepší, než oba předchozí dohromady. Jestliže Kulhánek v minulém díle přepnul na FORSÁŽ, pak tady Moudrý zjistil, že Kulhánek ceslou dobu mačkal špatný tlačítko a přepnul doopravdy. Akce střídá akci, ona 'Cesta krve' je konečně tady, krve a pavouků dost a dost. Ten druhý hláškuje od začátku do konce, Saladin je každou stránkou chytřejší... Nevím, co víc si od téhle knížky přát. 5*

20.10.2018

Harry Potter a prokleté dítěHarry Potter a prokleté dítěJ. K. Rowling (pseudonym)

2019/8
Začněme s tím, že jsem věděla, do čeho jdu. Aspoň částečně. Proto ty 2,5*.
Takhle, Prokleté dítě má spoustu kladů, které plylnou z autorství JKR. Za to je vlastně moje hodnocení. Protože ať je to jakékoli, hrozně rychle a příjemně se to čte.
Nicméně. Myslím si (a ještě dlouho si myslet budu), že HP je slavný kvůli propracovanému světu, na který žádná jiná série prostě nemá. A tady to - zcela pochopitelně kvůli divadlu, ale přece - není. O těch zmršených charakterech nemluvím (fakt je to tak špatný, jak se říká - Snape a Harry, třeba). Všechno (krom posledních 20 stran) by šlo.
Netvrdím, že to bylo tak hrozné (i z hodnocení vyplívá "průměr"). Ale upřímně, působí to na mě jako úplně obyčejná tuctová fanfikce - a že jsem četla i několik výrazně lepších než toto. Na druhou stranu, měla jsem ráda Scorpiuse.
Ale co lezlo na nervy mně, bylo tohle: SPOILER: proč, promerlina, šli ty děcka zachraňovat Cedrika?! Kdyby to byl Sirius, Tonksová, James a Lily... Ale Cedric Diggory? Neměla jsem ho ráda ani v původní sérii, takže tohle celé mi přišlo dost zbytečné.
Závěrem? Pokud to vydali pro peníze (jakože jo), pak je to vůči fanouškům sprostý. A pokud ne, pak je to dost smutné.

10.02.2019

Velký GatsbyVelký GatsbyFrancis Scott Fitzgerald

2021/6, 2019/25
Nemůžu se zbavit dojmu, že tahle kniha je o ničem. V první polovině Gatsby skoro nevystupuje a ty vedlejší dějové linky za moc nestojí. Čekala jsem trochu víc té zkažené americké společnosti a méně... No, zbytku.

Edit: Tak jsem knihu četla ještě jednou, k maturitě. Tentokrát jsem už věděla, do čeho jdu, a moje očekávání byla podstatně nižší. Taky se mi (možná právě proto) líbila o něco víc. ;)

18.05.2019

Na kraj světaNa kraj světaT. Addair (pseudonym)

2019/40
Právě jsem dočetla a ještě to ve mně všechno zmateně víří. Tak pardon, jestli to zavíří i tady... ;)
Mám ten příběh ráda, i když konec mě zmátl (sladkej a smutnej cliffhanger? Je to vůbec povolený dělat čtenářům?). Není to klasická fantasy, ale ani Theo není klasický spisovatel, že. :) Myslím, že Oskeruše má ještě obrovský potenciál a místo pro moře detailů do dalšího dílu. Určitě ne všechno bylo dokonalé - nemyslím to nijak zle, fantasy je za mě jeden z nejtěžších žánrů vůbec. Přesto mi přijde Theův styl takový známý, hrozně příjemný na čtení. :) A kdo má pak vydržet to čekání na další díl?
Ale i když je u fantasy většinou pro čtenáře nejatraktivnější ten nový svět, všechny jeho možnosti a příběhy... Nejvíc se mi líbily postavy.
Všechny tři hlavní hrdinové mě nechaly se do nich zamilovat a prožívat to s nimi. ;) A ta jména! Asi je zvláštní chválit takové drobnosti v knize, ale tenhle výběr je prostě úžasný. Stejně jako trailerová písnička (určitě si ji pusťte, protože jestli chcete vědět, o čem Oskeruše je, dostanete to nejhezčí vysvětlení).

04.10.2019

Romeo a JulieRomeo a JulieWilliam Shakespeare

2020/4
Jednou jsem byla v knihovně a říkala jsem si, že chci být vzdělaná. Here we go, Shakespeare. :)
O R&J jsem se kdysi učila, byla jsem tehdy se školou i na baletním vystoupení. A byla to hrůza. Od té doby jsem brala za hotou věc, že R&J patří na literární dno.
Pak jsem na netu viděla nějaké narážky a tak. Docela vtipné to bylo, tak jsem si řekla, že to zkusím. Co se může stát, že?
A, drazí spolučtenáři, snad nikdy jsem nebyla tak překvapená. Proč mi nikdo neřekl, o čem to doopravdy je? První polovina knihy je čistá komedie, jeden velký dvojsmysl, hra se slovy a vtipy nízké povahy, které jsou ale v klasické literatuře mnohem zábavnější, než v reálu. Romeo je věčně zamilovaný pako, a všem okolo z toho jde hlava kolem. Přísahám, že Mercutio nad tím protáčí oči dodnes. Julie je sarkastická. Benvolio je jediný při smyslech a musí řešit problémy, které všichni okolo vytvoří. A Mercutio je prostě legendární.
Upřímně, když se Mercutio objeví naposled, hra pro mě končí. Zbytek všichni známe, začíná ta tragická část. Ale za tu první mi to stojí - snad je to tím, že jsem nečekala, že bych se vážně u R&J mohla smát.
Co dodat na konec? ČTĚTE PŘEKLAD PANA HILSKÉHO! :)

02.02.2020

Dobrá znameníDobrá znameníTerry Pratchett

2020/21
Dobrá znamení, jedna z nejlepších knih, které jsem kdy přečetla. :)
Ani nevím, co bych měla napsat, protože ta kniha je prostě geniální! Vtipná, duchaplná, úžasná.
A jeden z mála případů, kdy stejně (možná i o kapku víc) doporučuji naprosto bezkonkurenční seriál (2019, Amazon Prime; hlavní role David Tennant a Michael Sheen; scénář Neil Gaiman).
Rozhodně doporučuji!

03.10.2020

Báječná léta pod psaBáječná léta pod psaMichal Viewegh

2022/3
Povinná četba, ale ne tak hrozná, jak bych čekala. Myslela jsem, že jenom odněkud zkopíruju obsah. Ale nakonec jsem viděla film, četla všechny možné obsahy na netu, jeden jsem napsala a knihu ještě napřeskáčku prolistovala 'pročetla'. Bavila mě postava Jarušky.

Duch Llana EstacadaDuch Llana EstacadaKarl May

2022/28
Na Mayovkách jsem vyrostla, a teď se k některým vracím. Strašná nostalgie, však to znáte. :)
Duch Llana Estacada je podle mě jedna z nejlepších vůbec, obzvláště pro mladší čtenáře. Má všechno - napětí ale i vtipnou lehkost, dobrodružství, zajímavou linku, dobré postavy (Bloody Fox!)... Je to kraťoučká kniha, která se čte prakticky sama. Až tentokrát jsem si uvědomila, jak hrozně stručné to vlastně je, ani slovo navíc! Ještě nic není vyřešené, do konce zbývá 10 stran, na poslední chvíli se dokonce představuje nová postava... A stejně se všechno ukončí a je to super. Doporučuji. :)

Stráže! Stráže!Stráže! Stráže!Terry Pratchett

2022/31
Dlouho jsem se Zeměploše vyhýbala - myslela jsem si, že mi ten styl se složenými a vymyšlenými slovy bude vadit. Ale četla jsem od Pratchetta Dobrá znamení, která byla skvělá, a vůbec mi i Zeměplochu doporučilo moře lidí.
Na doporučení jsem nezačala od Barvy kouzel, ale od Hlídky, a nemůžu si stěžovat. Má to úžasné postavy, zábavný děj, a kupodivu i ten jazyk mi přijde originální, ne rušivý.
Moje první setkání se Zeměplochou tedy dopadlo nadočekávání dobře. :)