Pod junáckou vlajkou

Hlavní postavou příběhu je Mirek Trojan, který přichází do skautského oddílu Devadesátka s úmyslem ukrást stan pro partu vedenou starším Ondrou. V Devadesátce je natolik unešen kamarádskými vztahy mezi jejími členy, že se se starou partou rozejde a s novými přáteli prožívá nejkrásnější chvíle svého mládí. Na svůj nepoctivý úmysl se stanem zcela zapomene. Ondra však vlastní Mirkův úpis a začne ho vydírat. Přijede za ním na letní tábor právě v den, kdy má Mirek dat skautský slib. Mirek prožije nejednu horkou chvíli, boj se svědomím ale vyhraje a ze zvolené cesty neustoupí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/2859/pod-junackou-vlajkou-2859.jpg 4.4479

Devadesátka 1.

13.11.2020

Miloval jsem foglarovky

Turlogh
07.10.2020

Tak jsem si zase po letech přečetl znova tuto knížku od Jestřába. Zjistil jsem, že pro mě ani v padesáti letech věku neztratila své kouzlo. Tak jsem se do příhod hlavního hrdiny Mirka Trojana začetl, že jsem i zapomněl vyřídit některé své záležitosti... No marné, Foglar prostě uměl a já jsem pořád tím klukem jako kdysi. Doporučuji všem správným chlapcům a holkám k přečtení. Howgh.

ydnac
03.10.2020

Dobrá kniha z mého mládí :-)

tomasblazek
03.09.2020

Je zvláštní číst ve středním věku Foglara, no. Ale jednou jsem to chtěl podniknout, tak nějak ho kompletně dočíst a někam si v sobě zařadit. Tak jsem si nedávno dal premiérově také jeho knížku Pod junáckou vlajkou. Není to špatné, snad takový lehký podprůměr z JF děl, znovu už to nikdy asi číst nebudu. Co mě zaujalo, je několik částí - odstavců, z nichž plyne, jak Foglar zřejmě v zásadě vůbec nechápal, co je to dospívání; snažil ho pochopit, ale nepodařilo se mu to a tak jej prostě odmítl jako něco z podstaty špatného, mrzkého; něco, co by nemělo být. Tím se jeho uvažování dostalo do bizarní polohy a až lehce šoufl filosofování, které se z pozice mysli "plochy" pokouší vysvětlit mysl "prostoru"; zastavit plynutí času, o kterém jsme přesvědčeni, že je jednoznačným únikem ze Zlatého věku; ve výchovné apelaci na mládež (samozřejmě rozuměj pouze chlapce) pokusit se o kvadraturu kruhu.
Dále už nechám v několika úryvcích hovořit samotného Jaroslava Foglara:
"Nikdo nevěděl, co se s Jiřím děje. Jen Tapin mu rozuměl. Byl to převrat v chlapecké duši, která se měnila v jinošskou. Dospívala. Na každého hocha ty chvíle přijdou. ((a teď: )) Na některého dříve, na jiného později, někdy se projeví slabě, jindy bouřlivě, ale vždy mají jednu společnou linii: neuznávat toho, kdo dává příkazy, kdo je výše postavený. A Jiří v tom byl oběma nohama. Málokterý chlapec ten nápor přečká beze změn vůči svému okolí."
"Nediv se tomu, Mirku!" vysvětloval Tapin, když Mirek pronesl svůj údiv nahlas. "Nikdo nemůže být chlapcem do smrti! Každý chlapec jednou své chlapectví dožije! (sic!!) Některý dříve, některý později. Ti, kteří mají zálibu v práci, zůstanou zde pak (v oddíle) ještě jako moji pomocníci, zástupci. Věnují se mladším hochům, tak jako se věnovali jejich předchůdci jim. A hoši, kteří ztrátou chlapectví (sic!!) ztratí i zájem o oddíl a o práci v něm, odcházejí. Nevyčítáme jim to. Je to docela přirozené. (!!) Junácký oddíl je jenom pro hochy!
Kdo je starší, může v něm být jen tehdy, když pro hochy pracuje."
"Ale Jiří je mírně odstrčil, jako kdyby tím chtěl říci, že již nikdy - nikdy nechce s nimi ani slůvko promluvit, a odešel do stanu. Mirek neměl odvahu jít za ním. A ten večer uslyšel Jiřího podruhé vzlykat. (!?!) Marně Mirek na Jiřího volal šeptem přes uličku stanu, která dělila jejich lůžka, Jiří neodpovídal. Ve stanu pak bylo již ticho, jen peřeje tam nahoře hučely a les šuměl své zelené písně."
((Nyní Jiří opouští příběh i celou knihu a více o něm neuslyšíme. Pro autora Jiří zmizel, de facto zemřel, protože mu začala puberta.))
"...a zas noví a noví hoši budou přicházet, aby Vydří říčku rozjásali novými písněmi. A ona je bude pořád přijímat, protože hoši nevymřou nikdy (!!!), bude k nim trpělivá a odpouštějící, vlídná a usměvavá, neboť ona zůstane věčně mladá a krásná, krásná a mladá - věčně - věčně - věčně! (...)
"Ano, pravil Mirek pevně, "I kdyby všichni dnešní hoši z Devadesátky odešli, já zůstanu. Navždy! Pořád! Do smrti!"

Halt468
05.02.2020

Super!

xxtom
16.01.2020

Hlavní hrdina si vybere mezi špatnou partou a skautem. Klasický Foglar. Jen mě v knize chybělo alespoň trošku napětí.

romualda
30.12.2019

Snad má nejoblíbenější Foglarovka. Mirek Trojan se chce zalíbit své partě, hlavně vůdci Ondrovi, tak slíbí, že opatří stan. Způsob, jak to chce udělat, je velmi ošklivý - vstoupí do skautského oddílu, nějakou dobu tam pobude a stan ukradne, věří, že to nějak půjde. Vstoupil do oddílu č.90 a záhy po vstupu se věci začnou vyvíjet jinak, než čekal - v oddílu ho přijmou tak příjemně a kamarádsky, že si uvědomí, že tak hroznou věc jim nemůže provést a k tomu se mu velmi zalíbí oddílová činnost, zjistí, že je to mnohem lepší než bezcílné toulky s partou. V oddíle zůstal a na partu nadobro zapomněl. To se ale vůbec nelíbí vůdci Ondrovi, tak Mirkovi vyhrožuje a vydírá, donutí ho napsat vyděračský úpis. Mirek se nakonec ke všemu přizná vedoucímu oddílu a ten Ondru zneškodní.

Rostik01
04.12.2019