Dobrodružství v temných uličkách

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dobrodružství v temných uličkách - skalní "foglarovci" budou ten společný titul marně hledat ve své skvělé paměti, se Záhadou hlavolamu a s jejím pokračováním Stínadla se bouří to ovšem bude docela jiné. Proslulost tajuplného "ježka v kleci", jakož i nebezpečí neustále číhající ve stínadelské čtvrti jsou neoddiskutovatelné skutečnosti, a vzrušily už nejednu chlapeckou (ale i dívčí) generaci. Právem lze předpokládat, že tak budou činit i nadále, tím spíš, že příběhy v nich se odehrávající se tentokrát dočkaly i jakéhosi završení.To představuje třetí díl trilogie spojené událostmi kolem vynálezu Jana Tleskače, zešeřelými uličkami, rozechvívanými stále znovu hlasem zvonů, a samozřejmě postavami chlapeckého čtenářského klubu někdejšího časopisu Mladý hlasatel - Rychlými šípy - Tajemství Velkého Vonta. Po jeho odhalení, dramatickém stejně jako události předcházející, jako by však stále zůstávalo cosi nevyřešeného, nedořečeného. A je to logické, neboť dětské ideály, dětská touha po spravedlnosti, ale tady po dobrodružství, jsou stejně věčné. A tak tedy vzhůru - do vše dobrodružství v temných uličkách! 1/ Záhada hlavolamu 2/ Stínadla se bouří 3/ Tajemství Velké Vonta...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/102898/big_stinadelska-trilogie-dobrodruzstvi--cFY-102898.jpg 4.8576
Nahrávám...

Komentáře (68)

Kniha Dobrodružství v temných uličkách

Torgal
26. února

Záhadu hlavolamu som spolu s ostatnými Foglarovkami prvý krát čítal v optimálnom veku, keď sme s kamošmi podnikali výpravy do okolia nášho mesta a zakladali si bunkre. Dobrodružstvo vtedy číhalo za každým rohom a túto knihu, ktorá bola splnením všetkých chlapčenských snov, som hltal plnými dúškami. Aj teraz, o dvadsaťpäť rokov neskôr, vo mne zarezonovala rovnako ako vtedy a opäť rozdúchala túžbu hľadať v záhadných Stínadlách ukryté tajomstvá Vontov. Viem, že nostalgia a spomienky (obzvlášť v tomto prípade) nasadzujú na oči ružové okuliare, ale naozaj si myslím, že toto je najlepšia kniha pre mládež akú som kedy čítal. Tu naozaj nič nechýba - pútavý tajuplný príbeh plný napätia a nebezpečenstva, skutky veľkej odvahy aj sebaobetovania a nezabudnuteľné finále. Všetko do seba krásne zapadá a funguje to ako výborne namazaný stroj.

Bohužiaľ to isté už nemôžem povedať o jeho dvoch pokračovaniach, ktorú sú tiež súčasťou tejto knihy. Tie sa ku mne dostali až teraz a cítim z nich pokus o vstúpenie do tej istej rieky, ktorý tak úplne nevyšiel. Opakuje sa v nich motív ježka v klietky, ktorý bol podľa mňa v prvom diely uzavretý ideálnym spôsobom a pokračovania mu tým robia medvediu službu. Stínadlá a Vontov tu spoznáme do takých podrobností, že sa úplne rozplynie aura ich výnimočnosti a záhadnosti. Dej tiež pôsobí ako recyklát bez poriadneho ťažiskového nápadu, ktorým bolo v prvom diely odkrývanie Tleskačovho osudu. Stále sú to veľmi dobré chlapčenské dobrodružstvá, ale tu som už viackrát musel privierať oči nad očividnými spisovateľskými barličkami.

Aj napriek výrazným výhradám voči druhému a tretiemu príbehu ale nemám srdce strhnúť tejto knihe ani jednu hviezdu. Keby totiž namiesto sociálnych sietí formovali dnešné nastupujúce generácie takéto diela, tak by som bol určite spokojnejší. Lebo chlapíkov ako je Mirek Dušín a jeho partia nie je nikdy dosť. 9-/10

lucavka
30.08.2022

Úžasná klasika, Foglar to s kluky prostě umí. Takže žlutý špendlík do klopy a hurá do Stínadel ;-)
Kdeže ta Stínadla jsou? Stačí touha po dobrodružství, trocha fantazie, a za každým rohem na vás může vybafnout Široko...


harry9603
07.08.2022

Jedná se o tři knihy. 1/ Záhada hlavolamu 2/ Stínadla se bouří 3/ Tajemství Velké Vonta
Kromě komiksů o Rychlých Šípech jsou to jediné tři knihy, které jsem od Foglara četl někdy v 10 až 11 letech. Bavilo mě to moc. Knihy jsou asi o něco tajemnější než zbytek Foglarovy tvorby a za mě lepší, než např. Hoši od Bobří řeky.
Dobrodružství v temných uličkách si tedy přečtěte někdy zamlada, tak do 14 let věku.

uzivatel70852
19.06.2022

Geniální kniha pro mládež, kterou si ale jednou za pár let znovu čtu i jako dospělý.
Foglarova představa Stínadel výrazně ovlivnila i mé vnímání staré Prahy a dalších historických měst.

markulina711
12.05.2022

Není to zrovna dívčí čtení, od prvního vydání po mé dětství taky uběhlo dost času,ale pro mne to stejně mezi Neználkem, Čukem a Gekem, Timurem a dalšími socialistickými sragorami bylo zjevení. Ano Foglar není zrovna adept na Nobelovku. Ale spousta dobrodružství, tajemná Stínadla a zjevný morální podtext vytváří lákavý mix. Mně přivedla k ježkovi v kleci předchozí generace a já dál předávám svým dětem. Jen teď už mají Rychlé šípy obrovskou konkurenci. Tak jsem sama zvědavá jestli ten ohýnek vzplane.

Aveli
07.12.2021

Klasika mládí spousty lidí. Kniha obsahuje všechny tři díly najednou. Musím říct, že jako obvykle u sérií, se mi nejvíce líbil první. Ale i další díly nezklamaly. Rychlé šípy jsou prostě vtipné a napínavé v jakékoliv době.

iatros
08.10.2021

Láska mého dětství/dospívání, mnohokrát přečtená, která mi dala do života hodně - včetně toho, že nikdo v okolí neuměl vyndat ježka z klece tak rychle jako já =) -, ale přiznám se, že dnes už je pro mě Foglarův sloh nestravitelný.

FraGyver
03.10.2021

Ukořistěno z košíku na letáky u nás v paneláku, jelikož to někdo !!vyhodil!! ... Nechápu. :)

1