Boj o první místo

Příběh třináctiletého Petra, který se díky výchově ve skautském oddíle stane vynikajícím a oblíbeným vůdcem třídy.
8.vydání.

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38823/boj-o-prvni-misto-38823.jpg 4.2480
Literatura česká, Pro děti a mládež, Příběhy
Vydáno, Atos

Kniha Boj o první místo

Pantarei

Jedna z mých nejoblíbenějších foglarovek. Protože na rozdíl od jiných zde hlavní postava prochází určitým velmi zajímavých vývojem od "nijakého" chlapce po vůdce třídy. Petr Solnar mi nepřijde tak plochý jako jiné Foglarovy postavy. A jak tu někdo píše, že tam nejsou dívky - no nejsou, Foglar znal nejlépe prostředí chlapecké, v době, kdy se odehrává kniha nebyla ani zdaleka tak obvyklá koedukace, takže je to pochopitelné, že ve třídě nemají žádná děvčata.

soupik2012

Tato kniha patří mezi ty slabší. Alespoň mně se tak zdálo. Myšlenka je dobrá, ale tak nějak je to divně napsané. Tu kousek, tam kousek, ale jako celek to moc nefunguje. Trochu jako když pejsek s kočičkou pečou dort. Příběhy ze školních lavic nezní ani trochu věrohodně.

SPOILER:
Nevěřím, že by si žádný učitel nevšiml, že se někdo o přestávce nechal dobrovolně fackovat. Nebo, že si do lavice vyrýpává celé spletité kolejiště. Stejně tak je divné, že bylo ve třídě 45 chlapců a ani jedna dívka. Pravda na tento jev jsem u knih pana Foglara zvyklá, ale ve školní třídě to vyznělo hodně divně. A je tam toho mnohem víc, co mi ani trochu nesedělo.

Přesto se mi příběh líbil. Posláním této knihy bylo ukázat, jak nerozhodný hoch v sobě hledá dobro tak dlouho až ho nakonec najde. Audiokniha, kterou načetl pan Vojtěch Kotek, je zpravovaná i ozvučena znamenitě. Albatros umí.

Pulp_catastroph

Tohle bylo dost depresivní...

Turlogh

Dneska jsem přečetl opět po mnoha letech další knížku od mého oblíbeného autora a opět jsem se nezklamal. Výborná, čtivá knížka, která má pouze jedinou chybu a to, že je neskutečně krátká, pouze 89 stran... Navíc je to i o skautech, což je pro mě coby starého skauta, navýsost potěšující. Takže všem skautům a skautkám a nejen jim, knihu vřele doporučuji ! Howgh.

rozina351

Kniha celkově velmi čtivá, napínavá a pro dospívající chlapce jistě velice přínosná v mnohém ohledu. Já foglarovkám v dětství nikdy nepropadla, jednak jako holka jsem v nich nenalézala identifikační vzor (který pro mě v citlivém období představovala Lisa z Bullerbynu a Anna ze Zeleného domu :-))), jednak nejsem soutěživý typ, což zrovna u této knihy může být problém. Jako poučené čtenářce mi vadí klasické rozdělení hrdinů na správňáky, zlouny a "neurčitou masu". V tomto ohledu bych možná i zpochybnila výchovný přínos - neučíme tím děti jednostrannému a schematickému vidění světa? Pak mě trochu děsí scéna, kdy Petr Solnar vstoupí do skautského oddílu - ta koncentrace "správňácké" ideologie a jakoby sektózního zaujetí ze stránek knihy přímo odkapává. Ač jsem sama dlouholetá skautka, nějak ty ideologické agitky nevyhledávám. Je možné, že je dílo poznamenané i dobou vzniku - jde o rok 1936! Z této perspektivy musím na kritičnosti ubrat a dávám 4 hvězdy.

Halt468

Super!

PetrCepek
18.12.2019

Jedna z nejlepších foglarovek. Ruda Solnar je hajzl a Klement (nikoliv Gottwald) na hrad, nebo alespoň do funkce lídra deváté A.

cycle-ball
27.10.2019

Ve foglarovkách abyste klíčovou postavu ženy pohledali. V této knize tomu není jinak. Snad jedinou ženskou, co tu na chvilku dostane slovo, je Petrova maminka. Ta je tu použita jen jako klasická přímluvkyně u tatíčka. Jestřábův idealismus tzv. bez bab v plné nahotě!

K vydání této knihy v nakladatelství Blok z roku 1969: Odpovědným redaktorem byl Jaroslav Novák: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/jaroslav-novak-49437 , zeť básníka Václava Renče: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/vaclav-renc-684 , manžel básnířky Zuzany Renčové-Novákové: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/zuzana-rencova-7478 , otec Luisy Novákové: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/luisa-novakova-37861 a Ester Marie Novákové: https://www.databazeknih.cz/zivotopis/ester-marie-novakova-49461

Poplach v Kovářské uličce
Poplach v Kovářské uličce