Boj o první místo

Příběh třináctiletého Petra, který se díky výchově ve skautském oddíle stane vynikajícím a oblíbeným vůdcem třídy.
8.vydání.

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38823/boj-o-prvni-misto-38823.jpg 4.1429
Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno · Atos

Kniha Boj o první místo

b2z

Boj o první místo zapadá do základního schématu Jaroslava Foglara. Hlavní hrdina se potýká s osobnostní krizí v dospívání. Hodnotí se v závislosti na ostatních a přemýšlí o vhodných vzorcích chování. Oproti Jirkovi Dražanovi z Přístavu volá je osobnost Petra Solnara vyzrálejší a povahy čestné. Stejně jako v Boji o první místo jsou popisy fyzického vzhledu a charakteru postav v pojetí Kalokagathia, které dnes mohou některým čtenářům připadat až směšné, ale plně korespondují s poselstvím autora. V rejstříku knih může být Boj o první místo směle zařazen mezi moderní publikace s tématem osobnostního rozvoje. Díky, pane Foglar.

Filatov

Útlá knížka, kterou lze snadno přečíst za jedno odpoledne. Jaroslav Foglar opět nezklamal a napsal příběh chlapců, kteří zápolejí o postavení ve třídě. Každý po svém a každý tak, jak mu to přijde vhodné. Opět hezký návrat do dětství skrz autorovo pero.

Rikitan

Podle mě nejlepší foglarovka. Hoši jsou taky dobří, ale tohle má v sobě víc.

RemiBlack

2019/12
Přečteno v zájmu předsevzetí, že přečtu všechny knihy, co doma mám.
Hezká vzpomínka na Foglarovky. ;)

Mercatino
20.08.2018

Krásný kontrast mezi povinnou školní docházkou a rozvojem v skautském oddílu. Kniha je úžasným vstupem do duše chlapce, který bojuje o svou čest, jako nikdo jiný. Nebojuje jen o první místo s třídním frajírkem Rudou, ale také o místo ve světě, ve kterém chce sám zůstat mužem. Tato knížka zůstane krásnou vzpomínkou na dnešní krásný slunečný den.

Andrea81
17.06.2018

Velmi pěkná knížka o vztazích v kolektivu, i dnes je to velmi aktuální téma. Určitě doporučím svým synům, kteří se se stejnými problémy, bohužel, také potýkají.

myšanek
11.04.2018

Kniha je to překrásná je moje nejoblíbenější folarovka

PavelVl.
20.01.2018

Kniha se mi líbila. Dost Foglarovek jsem přečetl již za puberty, ale tahle se mi dostala do ruky až v dospělosti. Vypráví příběh Petra Solnara a jeho postupu v oblíbenosti ve třídě. Pojednává o tom jaký kdysi byl Petr a jak se z něj stává čestnější lepší člověk a to i díky skautingu.
Děj knihy se mohl odehrávat více v prostředí skautu, ale děj ve třídě bylo hlavním cílem knihy. Pan Foglar chtěl poukázat na špatné chování tamní mládeže a na to jaké dříve byly hodnoty: čestnost, poctivost, kamarádství, spravedlnost atd. Petr dříve, taky nebyl ideálním vzorem těchto hodnot, ale nebyl špatný člověk a tyto hodnoty měl v sobě. Kniha ukazuje se jak může člověk morálně vyspět a změnit se k lepšímu pokud sám chce a může svým dobrým chováním ovlivnit i některé další lidi , byť se jedná jen o jednoho jediného člověka může tak zapůsobit na ostatní.

Je mi s toho smutno, ale bohužel je to realita dnešní doby. Za svůj dosavadní život jsem byl součástí různých kolektivů. Zažil jsem takové chování jak ve škole tak i v práci, to, že ve většině kolektivu dobré a čestné chování není samozřejmé je smutné. To, že někdo se chce někam posunout a pomoct sám sobě na úkor ostatních a využívá při tom pomluv a nečestného chování a lezení do zadku jistých lidí ve svůj prospěch není v pořádku. Ve škole kdy člověk dospívá by se to dalo ještě „pochopit“ . Smutnější je ovšem to, že v dospělosti by měl mít člověk již více rozumu (jak se říká věkem dostává člověk více rozumu), ale asi to neplatí vždy a u všech: Někdo to má v sobě od mala někdo na to přijde později. Bohužel to špatné v některých lidech asi zůstává. Ti lidé škodí druhým, ale i sami sobě a ani o tom neví. (Jak se říká boží mlýny melou pomalu , ale jistě). Tím neříkám, že všichni lidé jsou špatní nebo já , že jsem ideální, vždy se najde několik čestných lidí s kolektivu , kteří jsou nezkažení, ale každý by se měl nad sebou zamyslet a snažit se řídit podle těchto hodnot. Tuto knihu a i jiné Foglarovky by si měl přečíst každý a zamyslet se nad tím a nad sebou.