Razič Razič komentáře u knih

Duna Duna Frank Herbert

No když se řekne klasika sci-fi, tak už mi automaticky vstávaj vlasy na hlavě, co že to zase bude za obsolentní hovadinu. Ale! Duna je fakt vybroušená. Perfektní. Podle dojmu by člověk čekal že byla napsaná tak aspoň v devadesátejch letech a ono ejhle, je to starý a moc dobrý. Všechno tam do sebe zapadá. Psychologie postav dle mýho soudu v podstatě nepřekonaná. Možná je to dobrý hlavně proto, že to prostředí ve kterým se to odehrává je vlastně hodně prostý, nikdo tam nehoní žádný technologie, jejichž představy prostě ve starších sci-fi nevyhnutelně zastarají..

21.07.2020 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Bombastická knížka. Závěr krásného putování v krásném světě. Rád bych zmínil, že pro českého čtenáře je požehnáním mimořádně dobrý a citlivý překlad Stanislavy Pošustové. Skvělá práce.

08.10.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Tady je pět hvězd naprosto jasných. Atraktivní téma, napínavý a mazaně promyšlený příběh, od kterého se nelze odtrhnout. Toto je knižní bomba.

16.10.2019 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Tleskám vestoje, tohle je naprostá exhibice, vrchol, skoro až exhibicionismus, toho, co se dá v současné době vytvořit za dílo. Nikdy jsem nečetl nic lepšího, než tuto trilogii. Poslední díl mě naprosto dostal do kolen a hluboko zasáhl. Tu neskutečnou fantazii a vhled autora zcela upřímně obdivuju. Od téhle chvíle se budu na sci-fi - a nejen na ni - koukat úplně jiným prizmatem. Skoro se mi ani nechce číst nic dalšího, protože vím, že lepší než Vzpomínka na zemi to nebude. Jo, až tak. Fakt.

20.02.2019 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Ten Harry má takové štěstí, že všechno přežije :)

15.11.2022 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Jako dospělákovi už mi to přijde takový mega stručný a pohádkový, ale přitom pořád mega dobrý, že jo?

Stalker Stalker Lars Kepler

Opět neskutečná jízda od začátku do konce, jak už jsme ostatně zvyklí. Jedna z nejlepších knížek série.

23.02.2022 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Tohle bylo fajn. Líbil se mi ten neokoukanej styl, a hlavně postavy. Ty takhle dobře dokáže napsat jenom ženská. Mám tím na mysli, že tohle napsal někdo, kdo už měl po chlastu pořádný vokno s vostudou, kdo už zažil trapasy po kterejch by se radši propadl do země nebo vystřelil do vesmíru, a kdo si před zrcadlem říká, jak zase hrozně vykydl.
Takže potuď dobrý. Příběh je vlastně dost primitivní a obyčejnej a vraha jsem si správně tipnul tuším na straně 242 nebo tak nějak.
Na jedno přečtení si myslím že OK.
Velká pochvala za příjemně kvalitní českej překlad.
A teď mě omluvte, jdu si nalejt další dvojku.. věděli jste, že červený tramín je bílé víno? ach...

30.05.2021 4 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Mimořádně kvalitní analýza situace naší společnosti na našem místě v Evropě. Tabery odvedl opravdu vyjímečnou práci. Samozřejmě za těch několik málo let od vydání knihy se událo spousta důležitých věcí, které přidávají z dnešního pohledu nový kontext a které jistě budou vodou na mlýn pro další psaní.
Těšil jsem se, až v textu najdu něco, co s čím budu nějak zásadněji nesouhlasit. To se ale nestalo.

09.05.2021 5 z 5

Schůzka se smrtí Schůzka se smrtí Agatha Christie

Oddechové čtení s tradičně překvapivým závěrem. Kdo si vraha tipnul dobře, hm? Já ne. Potěšila mě pěkně napsaná psychologie postav.

31.03.2021 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Lehkej nadprůměr.
Většina textu je vlastně ukrutná nuda. Nějak mě nenadchly informace o tom, kolikrát musí watney běhat sem a tam s kamením. Je to skoro celý de facto technickej popis věcí, co on musí udělat. Jo, koho zajímá technika/fyzika/chemie, tak by si tu mohl trochu přijít na svý, pro nás ostatní to spíš neni. Navíc po chvíli už se o toho týpka přestaneš bát, když víš, že přežije všechno, a když je to nutný, tak si z pytlíku od svačiny a vlastního prdu dokáže vyrobit atomovou raketu. Brzy přestaneš věřit, že by to přežil i ve skutečnosti a že by tam opravdu měl všechny ty věci co potřebuje..
To už mi spíš připadalo zábavnější dění na Zemi, případně na Hermesu, kde mimochodem v rámci genderový vyváženosti velí ženská.
Jo a velký plus za sebeironii, s tim se dokážu ztotožnit.
A teď mě omluvte, jdu sledovat živý přenos přistání Perseverance.

18.02.2021 3 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Tvl, já se na tu "klasiku sci-fi" asi už fakt vykvajznu, když je to jedna hovadina vedle druhý. Tohle jsou tuším čtyři samostatný povídky propojený tématem.. O čem byly nebo co tam vystupovalo za postavy po dvou dnech po dočtení marně vzpomínám, jen nějaká základní myšlenka zůstala. Jako fakt, zatím se mi nestalo, abych každej večer musel znovu číst poslední dvoustránku, abych si od včera vůbec vzpomněl co se tam děje, nebo spíš o čem tam kecají. Jako základní idea dobrá, ale je to takový lehce neslaný, postavy placatý, bez hlubšího čehokoli a naprosto zapomenutelný. Navíc mají zoufale neoriginální jména, asi takový, jaký jsem dával postavám já, když jsem ve třinácti čmáral sci-fi povídky zezadu do sešitu přírodopisu. Takže jako opět - asi super knížka před 50- ti lety, dneska ne - a fakt ne, nedám tomu pět hvězd jenom proto, abych vypadal, jakej jsem znalec...

18.11.2020 2 z 5

Doktor v domě Doktor v domě Richard Gordon (p)

"...ale když se strefil do diagnózy dříve, než ji potvrdila pitva, byl na vrcholu blaha. Byl to - jak říkal jeho asistent - celkem typický internista."
Jedna z nejvtipnějších knih jaké jsem kdy četl - s opravdu dobrým humorem. Vzpomněl jsem si na svá studia a za ty desetiletí se spoustu stereotypů vůbec nezměnilo. Výtečné dílo.

07.12.2017 5 z 5

Bomba. Promyšlený příběh.

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Po slabší Svědkyni ohně opět naprostá paráda, která se vyrovná Paganiniho smlouvě a v určitém smyslu ji překonává. Děj se posunul k větší jednoduchosti. Pěkně napsané postavy. Paráda, čte se to jedním dechem.

12.11.2021 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

3,5*
Po dočtení poměrně rozporuplné pocity. Knížka je poměrně čtivá a má spád. Sympatický cit pro detail, který jsem jinde zatím neviděl. Mínusy jsou poměrně překombinovaný příběh a několik wtf nelogických momentů a sovislostí. Úplně nekvituju ani snad několiksetstránkový flashback.
Suma sumárum, na prvotinu to není špatný. Některé věci musí ale autoři vyladit, uvidím v dalším díle.

15.12.2018 3 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Na Šebkův Afghánistán jsem se velmi těšil, zejména po účasti na besedě s ním na půdě naší fakulty. A knihu jsem přečetl jedním dechem!
Je to vlastně soubor denních blogových zápisků, psaných během samotného pobytu. Autor nejenže popisuje svou práci a pacienty, ale věnuje se i - pro našince velmi zajímavému a poučnému - srovnávání afghánské a evropské kultury.
Chválím, že autor při psaní myslel i na laiky. Když se objeví nějaký odborný výraz, je hned vysvětlen, nemusíte tedy být ani lékař, ani medik nebo sestra, abyste pochopili, co ten Šebek v té poušti vlastně dělal.
Své konzervativní češtinářce ovšem s ohledem na její zdraví knihu číst spíše nedávejte, je psána nespisovně a vulgárně, no... prostě jako od chirurga. Mnohé situace ale ani trefněji popsat nelze.
Po Misi Afghánistán rozhodně sáhněte, uděláte si rozhled ve věcech, do kterých je kvůli našemu komfortu jinak těžké vidět.

21.01.2016 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Opět skvělé večerní čtení, povídky mě bavily.

03.02.2022 5 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Film jsem viděl už před lety, věděl jsem do čeho jdu. No a od knížky jsem čekal hodně, protože tenhle koncept by se na papíře mohl prodat docela dobře, ne? Co?
Fakt jsem se těšil na styl. Na přebalu jsem se dočet, že se tu "mažou hranice mezi styly a žánry" - no a v reálu bych nad tím teda musel hodně přihmouřit voko. Hele vsaď se - když ti otevřu knížku na náhodný stránce, nebejt toho, že je to třeba uvozený datem nebo oslovením, tak bys beztak nepoznal, jestli čteš deník, dopis nebo memoár.. (s výjimkou Sonmi samozřejmě).
Některý kapitoly se docela dobře čtou, zvlášť Hrůzostrašná muka Timothyho Cavendishe. Hele po dlouhý době jsem narazil na čtivo, který je místy (fakt!) vtipný. Další kapitoly jsou děsně roztahaný a neděje se tam prakticky nic.
Řeknu ti, co mi nejvíc vrtá hlavou. Když už se autor grafomanicky pustil do spojování nesourodejch příběhů, představil hafo postav, snažil se řešit sociální problémy v šesti různejch časovejch obdobích (trochu přebral chlapec), tak bych čekal, že ty příběhy na sebe budou nějak navazovat, ovlivňovat se.. Všimni si, že sem tam nějaký odkaz tam je, postava vždycky najde nějakej předmět, co tam nechal někdo z předchozí povídky, ale, a to si všimni obzvlášť dobře, ten předmět tam ve finále ovlivní naprostý prd! Wtf? Představ si, jaká bomba by to byla, kdyby se třeba v tom 19. století spustilo domino událostí, který by měly dalekosáhlý následky v budoucnosti, to by bylo opus magnum! Ale ono, ehm, to tam prostě neni. A žádnej konec to taky nemá.
Atlas mraků se dá vystihnout předevšim jako promrhaná šance.
Jo a k českýmu překladu - utekly tam opravdu fatální gramatický chyby!

17.01.2021 3 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Dodnes stále výtečná fantasy. Komplexnost světa, napětí a tajemnou atmosféru můžou současné knihy Společenstvu prstenu mnohdy závidět.

18.02.2020 5 z 5