Randyz1986 Randyz1986 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knížku jsem viděl téměř na každém rohu. Nejdříve jsem si z názvu a obálky knížky myslel, že se jedná o ženský román. Později jsem naopak četl, že je to dost silný a krutý příběh a neměl jsem na něj moc náladu. Teď jsem knížku dočetl a musím potvrdit, že to opravdu je krutý a silný příběh, jak se dá v knize z tohoto období čekat. Ale jsem moc rád, že jsem si knížku přečetl a opět jsem si hrůzy a příšerné osudy lidí z tohoto období připomněl i proto, že člověk si pak mnohem více váží míru, ve kterém žije. Velmi mě chytla forma, kterou je knížka napsaná. Dost přemýslím, že se porozhlédnu i po jiných knihách této autorky, které mě do teď moc nelákaly.

14.07.2019 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

První i druhý díl jsou úžasné knížky otevírající nelehké téma Slezska, o kterém jsem téměř nevěděl. Jsem i moc rád, že vznikla i skvělá audiopodoba, protože přečíst bych je možná z časových důvodů nezvládal. Kéž by si je přečetli či poslechli všichni, zvlášť ti ohánějící se nacionalismem, abychom se zvládli poučit z chyb minulých a v budoucnu jsme už takovým hrůzám předešli.

02.01.2023 5 z 5

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

Mazec. I přes četná varování a náznaky zde v komentářích jsem začal tento dlouhý román číst před Vánoci s tím, že půjde zejména o životní příběhy skupiny přátel, kteří se navzájem znají od dob studií. Tehdy jsem však naprosto netušil, jak moc těžké a emoční čtení to bude. A i navzdory tomu, že bych v uplynulém období naopak potřeboval číst spíš nějaké oddechové a veselé příběhy, tak jsem nemohl se čtením přestat. Postupně se mi tyto knižní postavy a osudy vryly příliš hluboko pod kůži a do duše. A ač to bylo hodně temné a náročné čtení, tak si myslím, že mě obohatilo a opět jsem si uvědomil jak moc náš život a jeho smysl stojí na našich blízkých a jak je zároveň důležité, abychom tu my byli pro naše blízké i v neradostných a těžkých životních obdobích a jak je obecně blízké přátelství důležité, ač to už může znít jako klišé.

19.04.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Tuhle knížku jsem si původně chtěl přečíst spíš jen proto, abych se dozvěděl více podrobností o této operaci Anthropoid než kouknu na onen nový film. Ale knížka mě už od prvních stránek naprosto pohltila. Je to napsáno velmi poutavě. Čekal jsem spíše nějaké strohé historické líčení vojenské operace, ale ač se člověk dozví neskutečné množství informací o práci tehdejšího odpoje, exilové vlády a situaci v protektorátu, tak je to psáno velmi čtivě, ale při zachování věrnosti a historické přesnosti (s dovysvětlením v závěru knihy). Člověka vážně mrazí, když si je vědom, že se tohle vážně stalo a dělo a jakých zvěrstev byli nacisté schopni... Tuhle knížku bych navrhoval zařadit do školní četby. Její přečtení poví mnohem víc než biflování strohých faktů.

07.09.2016 5 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Jak jsem začal knížku číst, tak jsem si říkal, že knížka z prostředí internátu a gymnázia je na mě asi už vážně příliš young adult, ale postupně jsem začínal knížku více a více hltat a přát si, ať je knížka a tím i Danielův a Kitův příběh delší (což se mi snad letos s dalším pokračování i splní). Je to samozřejmě stále jen krásná pubertální slaďárna a fikce, ale po dočtení jsem z knížky opravdu nadšený a říkám si proč by se člověk nemohl občas vrátit do pubertálního let a jen tak si pohodově snít a relaxovat ????

12.01.2019 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Pro mě asi jedna z nejpřínosnějších knížek vůbec. Zvlášť v dnešní době vzkvétajícího populismu a vlády prezidenta, který si ohébá ústavu jak se mu zachce. Také komunisté se nám začínají zapojovat do vládnutí. V knize je moc pěkně popsána historie, naše společnost a nálada v ní od první republiky po současnost a jsou v ní zachycené a popsané určité jevy, které se v historii opakovaly a které mohou být nejprve velmi nenápadné, ale postupně mohou vyústit v něco velmi nepěkného... Měla by to být na školách doporučená literatura a určitě doporučuji přečíst všem.

27.08.2018 5 z 5

On On Elle Kennedy

Pro velmi nenáročný relax a např. usínání či probouzení se s knihou ideální ????

27.09.2020 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Po velké mediální a marketingové masáži mi to nakonec nedalo a také jsem se rozhodl zkusit si přečíst nějakou knížku od šíleně se smějícího Patrika Hartla. Jako první jsem si vybral tuhle, která mě svým obsahem asi lákala nejvíce a má i zde velmi slušné hodnocení. Zároveň mi popisem na přebalu knížky přípomínala knížku Víkend v Londýně od Jana Folnéh, která se mi líbila. Hartlův styl (alespoň, co prozatím mohu soudit pouze z této knihy) mi přijde takový poměrně plytký, hodně jednoduchý, kapku estrádní, žoviální a někdy až kýčovitý. Docela dost mě štvaly všudypřítomné zmínky firem a výrobků, kde jsem si nebyl jistý jestli mají ve čtenáři vzbuzovat reálnost a realitu českého prostředí, ve kterém se děj odehrává anebo jestli se spíše jedná o reklamu. Bobužel častěji bych se asi klonil spíše ke druhé variantě. Styl psaní mi dost připomínal české novodobé komediální filmy. Na druhou stranu se musím přiznat, že se mi to četlo lehce a na čtení jsem se těšil. Z úvodu knížky jsem byl nadšený, pak přišlo zklamání, kdy na mě byl děj dost ztřeštěný a pro mě ne moc realistický a k závěru mě to opět velmi chytlo a závěr se mi líbil hodně a po přečtení mi to jako celek začalo dávalo celkem smysl a přišlo mi to i ve výsledku celkem poučné, jako taková sonda do několika lidských životů a příběhů. Když to shrnu, tak bych řekl, že se nejedná o nijak hluboké čtení, ale jako letní oddechovka nebo pro čtení před spaním, je to knížka naprosto ideální. Je to knížka, u které se člověk dost zasměje a pobaví a třeba se tam i někdo najde. Je to také knížka o naději a o tom, že žádná krize netrvá věčně.

02.03.2019 4 z 5

Tělo a krev Tělo a krev Michael Cunningham

Skvěle propracované a silné dílo, které ve mně zanechalo hlubokou stopu. Neustále člověka nutí přemýšlet nad lidskou a mezilidskou komplikovaností a složitostí života a zároveň každodenní prostotou. A přitom se to četlo krásně a knihu jsem velmi nerad odkládal.

10.12.2017 5 z 5

Některé pasáže jsou trošku nudnější a zdlouhavější, ale jinak velmi zajímavá knížka o lidstvu, která člověka přiměje se nad lidstvem a naším chováním zamyslet a také přemýšlet, co pro nás vlastně znamená štěstí a jak funguje. Také je docela zajímavá a zároveň dost děsivá autorova vize budoucnosti lidstva či těch, co přijdou možná po nás.

23.01.2020 4 z 5

Domov na konci světa Domov na konci světa Michael Cunningham

Kniha se mi hodně líbila a po dočtení mi bylo líto, že už se nedozvím nic dalšího ze životů hlavních postav... Knížka asi bude patřit společně s Hodinami mezi mé nejoblíbenější...

22.02.2015 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Knížka je psaná spíše formou myšlenek, které se honí v Eliově hlavě než, že by to bylo vyloženě vyprávění nějakého příběhu, ale i ten příběh tam je a možná touto formou zanechá v čtenáři ve výsledku i silnější a emotivnější stopy. Alespoň ve mně zanechal... Možná skoro každý z nás má ve svých srdcích nějakého "menšího či většího" Olivera :-)

13.10.2019 5 z 5

Knížka mi sedla celkem hodně a líbila se mi možná i víc jak Norské dřevo. Možná i tím, že nebyla moc překombinovaná a děj byl relativně jednoduchý, což mi teď vyhovovalo. Jen mě asi mrzí příliš otevřený konec, ale tak to už tak v Murakamiho knížkách asi bývá... Možná je to dobře, že si každý může představit něco jiného...

01.12.2018 5 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

Pro mě asi jedna z nejzajímavějších a nejnaučnějších knížek, která je zároveň velmi čtivá. Pokud se člověk historii věnuje detailněji a profesionálně, tak to asi nebude úplně pro něj, ale mně se relativně jednoduchá forma spojená s autorčiným životem a její rodinou velmi líbila. Je v ní krásně zachycená atmosféra doby, která ovlivnila mnohá zásadní rozhodnutí a která se dnes jeví příliš jednoduše a černo-bíle, naopak dříve tato rozhodnutí přicházela postupně a plíživě. Zároveň je trošku děsivé, když si člověk při čtení uvědomuje, že se i dnešní společnost opět začíná dost radikalizovat a mnohdy mezi sebou vytváří konflikty a napjaté vztahy, čehož zneužívají a priživují mnozí demagogové (o to více teď před volbami).

15.10.2017 5 z 5

Václav Havel Václav Havel Eda Kriseová

Tuhle audioknížku jsem si koupil spíše proto, že byla zrovna v akci a říkal jsem si, že by nebylo špatné se o Havlovi dozvědět víc. Nejdříve jsem byl zklamaný, protože jsem si myslel, že bude více z doby kdy byl prezidentem, ale tato kniha je spíše o období před 90. rokem. Po chvíli mě však kniha naprosto pohltila. Je vyprávěna spíše románovou a přátelskou formou. Byl jsem nadšen tím, jak si člověk krásně rozšíří všemožné souvislosti. Dozví se i o spoustě lidí kolem Havla, o kterých se dodnes více či méně mluví. V knize se mluví i o tehdejší vybudované slávě paláce Lucerna a Barrandovskych dědečkem Václava a jejich následném odebrání komunisty a mnohých jiných zajímavých a mnohdy bohužel smutných až děsivých věcech. Konečně jsem se dozvěděl jak se vůbec Václav Havel stal prezidentem, čím si to zasloužil a co před tím dělal. A dozvěděl jsem se to pěknou formou. Nikoliv jen v pár faktických větách jako v hodinách dějepisu. Hodně zajímavé je i povídání z doby převratu a počátku budování nové demokratické republiky. Z textu čiší ta tehdejší euforie a jak byli lidé plní ideálů... A jak o nás mluvil celý svět... Škoda, že mnoho lidí mělo spíš čistě kapitalistické, mafiánské a jiné představy než ty, které si představoval Havel. Mrzí mě, že už asi nikdy tak skvělého státníka a nepolitického prezidenta, kterému nejde o moc a kterého nám závidí celý svět, určitě mít nebudeme. Všem si knihu doporučuji přečíst nebo poslechnout.

02.10.2016 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Pro mě asi jedna z nejlepších knížek jaké jsem prozatím četl... Určitě doporučuji přečíst, zvláště čtenářům, kteří mají rádi knihy z období světové války, ale i těm ostatním, věřím, že se bude líbit. Má i zajímavý přesah do dnešní doby.

19.06.2016 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Tuhle knížku mi půjčila učitelka angličtiny. Nejprve jsem si myslel, že se jedná o dětskou knížku, ale posléze jsem zjistil, že jde o velmi chytře psanou knížku z pohledu kluka autisty. Knížka mě bavila zejména v tom, že mi rozšířila obzory v tom, jak autisté přemýšlí (tedy asi alespoň nějaká část) a pohlíží na svět. Zároveň mi sedla anglická obtížnost, kdy jsem textu celkem pěkně rozuměl a slovíčka jsem si dohledával jen občas. Takže jsem spokojen a obohacen po všech stránkách :)

20.09.2015 4 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Skvělá knížka, která se v audiopodobě výborně poslouchá a ač je dlouhá, tak její poslech mě neskutečně rychle utekl. Je až neuvěřitelné jak je všechno se vším v lidském těle a duši propojené a jak i maličkosti a drobné změny mohou naše zdraví ovlivnit. Knížku všem velmi doporučuji.

05.10.2019 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Do této knížky se mi strašně nechtělo, z politiky jsem už unaven, ale nakonec jsem dal na doporučení a knihu si poslechl. Kniha je krásně namluvená. Číst by mě asi nebavila, protože obdivuhodná mravenčí práce pana Kmenty je tam často dost rozepisovaná. Z textu však často velmi mrazí, když se člověk najednou dozvídá všechny ty vazby a souvislosti mezi mafiány, politiky, stranami a podniky už od dob komunismu... Tuhle knížku opravdu moc moc doporučuji všem, zejména těm, kteří jsou otráveni špínou politiky anebo se o ni moc nezajímají. Člověku to dá opravdu pěkný vhled do zákulisí a podsvětí politiky, mafiánů a zločinu anebo alespoň silně nemorálního chování a podmaňování si moci na úkor demokratických principů. Autorův závěr knihy je moc pěkný. Kéž by prozřelo více lidí než nám z té demokracie moc nezůstane.

28.02.2018 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Mé první setkání s Murakamiho tvorbou. Byl to pro mě hodně zvláštní styl a kniha, ale velmi mě chytla a bavila. Bohužel velká spousta věcí a otázek pro mě zůstala nezodpovězených a záhadou, ale i proto mě možná ta knížka tak pohltila....

14.01.2017 5 z 5