Randyz1986

HanaHanaAlena Mornštajnová

Knížku jsem viděl téměř na každém rohu. Nejdříve jsem si z názvu a obálky knížky myslel, že se jedná o ženský román. Později jsem naopak četl, že je to dost silný a krutý příběh a neměl jsem na něj moc náladu. Teď jsem knížku dočetl a musím potvrdit, že to opravdu je krutý a silný příběh, jak se dá v knize z tohoto období čekat. Ale jsem moc rád, že jsem si knížku přečetl a opět jsem si hrůzy a příšerné osudy lidí z tohoto období připomněl i proto, že člověk si pak mnohem více váží míru, ve kterém žije. Velmi mě chytla forma, kterou je knížka napsaná. Dost přemýslím, že se porozhlédnu i po jiných knihách této autorky, které mě do teď moc nelákaly.

14.07.2019

Malý životMalý životHanya Yanagihara

Mazec. I přes četná varování a náznaky zde v komentářích jsem začal tento dlouhý román číst před Vánoci s tím, že půjde zejména o životní příběhy skupiny přátel, kteří se navzájem znají od dob studií. Tehdy jsem však naprosto netušil, jak moc těžké a emoční čtení to bude. A i navzdory tomu, že bych v uplynulém období naopak potřeboval číst spíš nějaké oddechové a veselé příběhy, tak jsem nemohl se čtením přestat. Postupně se mi tyto knižní postavy a osudy vryly příliš hluboko pod kůži a do duše. A ač to bylo hodně temné a náročné čtení, tak si myslím, že mě obohatilo a opět jsem si uvědomil jak moc náš život a jeho smysl stojí na našich blízkých a jak je zároveň důležité, abychom tu my byli pro naše blízké i v neradostných a těžkých životních obdobích a jak je obecně blízké přátelství důležité, ač to už může znít jako klišé.

19.04.2020

Dva proti ŘíšiDva proti ŘíšiJiří Šulc

Tuhle knížku jsem si původně chtěl přečíst spíš jen proto, abych se dozvěděl více podrobností o této operaci Anthropoid než kouknu na onen nový film. Ale knížka mě už od prvních stránek naprosto pohltila. Je to napsáno velmi poutavě. Čekal jsem spíše nějaké strohé historické líčení vojenské operace, ale ač se člověk dozví neskutečné množství informací o práci tehdejšího odpoje, exilové vlády a situaci v protektorátu, tak je to psáno velmi čtivě, ale při zachování věrnosti a historické přesnosti (s dovysvětlením v závěru knihy). Člověka vážně mrazí, když si je vědom, že se tohle vážně stalo a dělo a jakých zvěrstev byli nacisté schopni... Tuhle knížku bych navrhoval zařadit do školní četby. Její přečtení poví mnohem víc než biflování strohých faktů.

07.09.2016

Muffin a čajMuffin a čajT. Addair (pseudonym)

Jak jsem začal knížku číst, tak jsem si říkal, že knížka z prostředí internátu a gymnázia je na mě asi už vážně příliš young adult, ale postupně jsem začínal knížku více a více hltat a přát si, ať je knížka a tím i Danielův a Kitův příběh delší (což se mi snad letos s dalším pokračování i splní). Je to samozřejmě stále jen krásná pubertální slaďárna a fikce, ale po dočtení jsem z knížky opravdu nadšený a říkám si proč by se člověk nemohl občas vrátit do pubertálního let a jen tak si pohodově snít a relaxovat ????

12.01.2019

Opuštěná společnostOpuštěná společnostErik Tabery

Pro mě asi jedna z nejpřínosnějších knížek vůbec. Zvlášť v dnešní době vzkvétajícího populismu a vlády prezidenta, který si ohébá ústavu jak se mu zachce. Také komunisté se nám začínají zapojovat do vládnutí. V knize je moc pěkně popsána historie, naše společnost a nálada v ní od první republiky po současnost a jsou v ní zachycené a popsané určité jevy, které se v historii opakovaly a které mohou být nejprve velmi nenápadné, ale postupně mohou vyústit v něco velmi nepěkného... Měla by to být na školách doporučená literatura a určitě doporučuji přečíst všem.

27.08.2018

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Po velké mediální a marketingové masáži mi to nakonec nedalo a také jsem se rozhodl zkusit si přečíst nějakou knížku od šíleně se smějícího Patrika Hartla. Jako první jsem si vybral tuhle, která mě svým obsahem asi lákala nejvíce a má i zde velmi slušné hodnocení. Zároveň mi popisem na přebalu knížky přípomínala knížku Víkend v Londýně od Jana Folnéh, která se mi líbila. Hartlův styl (alespoň, co prozatím mohu soudit pouze z této knihy) mi přijde takový poměrně plytký, hodně jednoduchý, kapku estrádní, žoviální a někdy až kýčovitý. Docela dost mě štvaly všudypřítomné zmínky firem a výrobků, kde jsem si nebyl jistý jestli mají ve čtenáři vzbuzovat reálnost a realitu českého prostředí, ve kterém se děj odehrává anebo jestli se spíše jedná o reklamu. Bobužel častěji bych se asi klonil spíše ke druhé variantě. Styl psaní mi dost připomínal české novodobé komediální filmy. Na druhou stranu se musím přiznat, že se mi to četlo lehce a na čtení jsem se těšil. Z úvodu knížky jsem byl nadšený, pak přišlo zklamání, kdy na mě byl děj dost ztřeštěný a pro mě ne moc realistický a k závěru mě to opět velmi chytlo a závěr se mi líbil hodně a po přečtení mi to jako celek začalo dávalo celkem smysl a přišlo mi to i ve výsledku celkem poučné, jako taková sonda do několika lidských životů a příběhů. Když to shrnu, tak bych řekl, že se nejedná o nijak hluboké čtení, ale jako letní oddechovka nebo pro čtení před spaním, je to knížka naprosto ideální. Je to knížka, u které se člověk dost zasměje a pobaví a třeba se tam i někdo najde. Je to také knížka o naději a o tom, že žádná krize netrvá věčně.

02.03.2019

Domov na konci světaDomov na konci světaMichael Cunningham

Kniha se mi hodně líbila a po dočtení mi bylo líto, že už se nedozvím nic dalšího ze životů hlavních postav... Knížka asi bude patřit společně s Hodinami mezi mé nejoblíbenější...

22.02.2015

Tělo a krevTělo a krevMichael Cunningham

Skvěle propracované a silné dílo, které ve mně zanechalo hlubokou stopu. Neustále člověka nutí přemýšlet nad lidskou a mezilidskou komplikovaností a složitostí života a zároveň každodenní prostotou. A přitom se to četlo krásně a knihu jsem velmi nerad odkládal.

10.12.2017

Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstvaSapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstvaYuval Noah Harari

Některé pasáže jsou trošku nudnější a zdlouhavější, ale jinak velmi zajímavá knížka o lidstvu, která člověka přiměje se nad lidstvem a naším chováním zamyslet a také přemýšlet, co pro nás vlastně znamená štěstí a jak funguje. Také je docela zajímavá a zároveň dost děsivá autorova vize budoucnosti lidstva či těch, co přijdou možná po nás.

23.01.2020

Jsou světla, která nevidímeJsou světla, která nevidímeAnthony Doerr

Pro mě asi jedna z nejlepších knížek jaké jsem prozatím četl... Určitě doporučuji přečíst, zvláště čtenářům, kteří mají rádi knihy z období světové války, ale i těm ostatním, věřím, že se bude líbit. Má i zajímavý přesah do dnešní doby.

19.06.2016

Václav HavelVáclav HavelEda Kriseová

Tuhle audioknížku jsem si koupil spíše proto, že byla zrovna v akci a říkal jsem si, že by nebylo špatné se o Havlovi dozvědět víc. Nejdříve jsem byl zklamaný, protože jsem si myslel, že bude více z doby kdy byl prezidentem, ale tato kniha je spíše o období před 90. rokem. Po chvíli mě však kniha naprosto pohltila. Je vyprávěna spíše románovou a přátelskou formou. Byl jsem nadšen tím, jak si člověk krásně rozšíří všemožné souvislosti. Dozví se i o spoustě lidí kolem Havla, o kterých se dodnes více či méně mluví. V knize se mluví i o tehdejší vybudované slávě paláce Lucerna a Barrandovskych dědečkem Václava a jejich následném odebrání komunisty a mnohých jiných zajímavých a mnohdy bohužel smutných až děsivých věcech. Konečně jsem se dozvěděl jak se vůbec Václav Havel stal prezidentem, čím si to zasloužil a co před tím dělal. A dozvěděl jsem se to pěknou formou. Nikoliv jen v pár faktických větách jako v hodinách dějepisu. Hodně zajímavé je i povídání z doby převratu a počátku budování nové demokratické republiky. Z textu čiší ta tehdejší euforie a jak byli lidé plní ideálů... A jak o nás mluvil celý svět... Škoda, že mnoho lidí mělo spíš čistě kapitalistické, mafiánské a jiné představy než ty, které si představoval Havel. Mrzí mě, že už asi nikdy tak skvělého státníka a nepolitického prezidenta, kterému nejde o moc a kterého nám závidí celý svět, určitě mít nebudeme. Všem si knihu doporučuji přečíst nebo poslechnout.

02.10.2016

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníBezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putováníHaruki Murakami

Knížka mi sedla celkem hodně a líbila se mi možná i víc jak Norské dřevo. Možná i tím, že nebyla moc překombinovaná a děj byl relativně jednoduchý, což mi teď vyhovovalo. Jen mě asi mrzí příliš otevřený konec, ale tak to už tak v Murakamiho knížkách asi bývá... Možná je to dobře, že si každý může představit něco jiného...

01.12.2018

OnOnElle Kennedy

Pro velmi nenáročný relax a např. usínání či probouzení se s knihou ideální ????

27.09.2020

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Smutná, ale krásná knížka, která je vyprávěna netradičním způsobem, na který když si po chvíli zvyknete, tak vás naprosto vtáhne do děje a získá si vás. Všem doporučuji!

02.05.2012

HodinyHodinyMichael Cunningham

Před několika lety jsem viděl film, který mě naprosto dostal. Potom jsem zjistil, že je natočen podle knihy. Teď jsem ji dočetl a jsem opět nadšen a asi si ji brzy přečtu znovu, abych si všiml více detailů...

14.06.2014

Podivný případ se psemPodivný případ se psemMark Haddon

Tuhle knížku mi půjčila učitelka angličtiny. Nejprve jsem si myslel, že se jedná o dětskou knížku, ale posléze jsem zjistil, že jde o velmi chytře psanou knížku z pohledu kluka autisty. Knížka mě bavila zejména v tom, že mi rozšířila obzory v tom, jak autisté přemýšlí (tedy asi alespoň nějaká část) a pohlíží na svět. Zároveň mi sedla anglická obtížnost, kdy jsem textu celkem pěkně rozuměl a slovíčka jsem si dohledával jen občas. Takže jsem spokojen a obohacen po všech stránkách :)

20.09.2015

Kladivo na čarodějniceKladivo na čarodějniceVáclav Kaplický

Poslouchal jsem v podobě krásně namluvené audioknížky. Děj člověka naprosto pohltí jako by se odehrával teď a tady... Je to naprosto děsivé a nepochopitelné, že se něco takového mohlo v historii dít. A když se to navíc dělo v kraji, ve kterém člověk vyrůstal a velmi dobře ho zná, tak je to o to děsivější.

14.08.2016

Kafka na pobřežíKafka na pobřežíHaruki Murakami

Mé první setkání s Murakamiho tvorbou. Byl to pro mě hodně zvláštní styl a kniha, ale velmi mě chytla a bavila. Bohužel velká spousta věcí a otázek pro mě zůstala nezodpovězených a záhadou, ale i proto mě možná ta knížka tak pohltila....

14.01.2017

Pražská zimaPražská zimaMadeleine Albright

Pro mě asi jedna z nejzajímavějších a nejnaučnějších knížek, která je zároveň velmi čtivá. Pokud se člověk historii věnuje detailněji a profesionálně, tak to asi nebude úplně pro něj, ale mně se relativně jednoduchá forma spojená s autorčiným životem a její rodinou velmi líbila. Je v ní krásně zachycená atmosféra doby, která ovlivnila mnohá zásadní rozhodnutí a která se dnes jeví příliš jednoduše a černo-bíle, naopak dříve tato rozhodnutí přicházela postupně a plíživě. Zároveň je trošku děsivé, když si člověk při čtení uvědomuje, že se i dnešní společnost opět začíná dost radikalizovat a mnohdy mezi sebou vytváří konflikty a napjaté vztahy, čehož zneužívají a priživují mnozí demagogové (o to více teď před volbami).

15.10.2017

Labyrint pohybuLabyrint pohybuPavel Kolář

Skvělá knížka, která se v audiopodobě výborně poslouchá a ač je dlouhá, tak její poslech mě neskutečně rychle utekl. Je až neuvěřitelné jak je všechno se vším v lidském těle a duši propojené a jak i maličkosti a drobné změny mohou naše zdraví ovlivnit. Knížku všem velmi doporučuji.

05.10.2019

Dej mi své jménoDej mi své jménoAndré Aciman

Knížka je psaná spíše formou myšlenek, které se honí v Eliově hlavě než, že by to bylo vyloženě vyprávění nějakého příběhu, ale i ten příběh tam je a možná touto formou zanechá v čtenáři ve výsledku i silnější a emotivnější stopy. Alespoň ve mně zanechal... Možná skoro každý z nás má ve svých srdcích nějakého "menšího či většího" Olivera :-)

13.10.2019

VybíjenáVybíjenáMichal Viewegh

Vieweghovým knihám jsem se dlouho vyhýbal, ale Vybíjená mě bavila hodně. Asi zejména proto, že se jedná o příběh z běžného života, který je zároveň vtipný, ale často přinutí člověka k zamyšlení a mnoho osob se v něm asi i najde. Naštěstí jsem trapné nezáživné filmové zpracování viděl až po dočtení knihy...

16.05.2015

Sněhová královnaSněhová královnaMichael Cunningham

Pro mě už klasický Cunningham. Bez převratného a bohatého děje, ale o to více je v knize psychologie postav a míst, kde to přiměje člověka zamyslet se...

17.01.2016

VypravěčkaVypravěčkaJodi Picoult

Kniha mě velmi bavila. Je velmi čtivá. Jedná se v podstatě o tři různé související příběhy. Určitě doporučuji.

14.05.2017

Boss BabišBoss BabišJaroslav Kmenta

Do této knížky se mi strašně nechtělo, z politiky jsem už unaven, ale nakonec jsem dal na doporučení a knihu si poslechl. Kniha je krásně namluvená. Číst by mě asi nebavila, protože obdivuhodná mravenčí práce pana Kmenty je tam často dost rozepisovaná. Z textu však často velmi mrazí, když se člověk najednou dozvídá všechny ty vazby a souvislosti mezi mafiány, politiky, stranami a podniky už od dob komunismu... Tuhle knížku opravdu moc moc doporučuji všem, zejména těm, kteří jsou otráveni špínou politiky anebo se o ni moc nezajímají. Člověku to dá opravdu pěkný vhled do zákulisí a podsvětí politiky, mafiánů a zločinu anebo alespoň silně nemorálního chování a podmaňování si moci na úkor demokratických principů. Autorův závěr knihy je moc pěkný. Kéž by prozřelo více lidí než nám z té demokracie moc nezůstane.

28.02.2018

Probuzení Simona SpieraProbuzení Simona SpieraBecky Albertalli

Knížku jsem dostal jako dárek. Prvních pár stránek knížky mi přišlo až moc dětských či teenagerovských a skoro jsem chtěl knížku odložit, že jsem na ni už moc odrostlý, ale to by byla chyba :) Děj se příjemně rozjel a od půlky do konce jsem knížku přečetl na jeden zátah, ptotože jsem byl vážně zvědavý, kdo že je onen tajmený Blue :) A dokonce mi nakonec můj tip vyšel :)
Knížka je vtipná, psaná moderní formou a četla se pěkně. Také mám rád, když jsou v textu zmiňovány názvy písniček a hudebních interpretů, které když si půstíte jako podkres, tak vám zážitek ze čtění ještě více umocní a prohloubí.
Knížku určitě doporučuji k přečtením všem lidem, kteří se ještě stále hledají anebo se bojí vyjít s barvou ven. Věřím, že jim knížka pomůže a dodá kuráž. Ale nejen jim.

03.06.2018

Norské dřevoNorské dřevoHaruki Murakami

Hodně depresivní knížka, ale líbila se mi. A audio verze je pěkně načtená a protkaná pěknou skladbou od Beatles, podle které se jmenuje.

12.11.2018

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníProč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníMatthew Walker

Po přečtení či poslechnutí si této knížky si budete spánku vážit mnohem více. Věděl jsem, že je spánek velmi důležitý, ale i tak mě spousta poznatků z knihy hodně překvapila. Určitě všem doporučuji!

23.03.2019

FaktomluvaFaktomluvaHans Rosling

Knihu jsem poslouchal ve formě audioknihy. Byl jsem k ní zlákán nesčetnými doporučeními od lidí z mé sociální bubliny a i na konferencích a také jejím vysokým hodnocením. Naprosto souhlasím s tím, že tato knížka je pro společnost velmi důležitá a prospěšná z důvodu, že asi skoro každý začne, po jejím přečtení, nahlížet na dnešní obraz světa dost jinak a to ve většině záležitostí asi o dost méně pesimistický a černě a naopak se zaměří na skutečné hrozby, rizika a katastrofy oproti těm, která na nás valí média, protože jsou divácky poutavější. Fasnicující jsou ony interaktivní bublinkové grafy dostupné na webu, ze kterých člověku opravdu docvakne, jak se svět skokově mění v posledních letech a pár desetiletích. Knihu tedy všem velmi doporučuji. Čím více lidí si ji přečte a začne na svět nahlížet jinýma očima, tím lépe. Zároveň však musím uznat, že tím, že se vše v knize točí kolem dat a statistik, tak se nejedná o čtení či poslech úplně pohodový. Asi by mi trvalo dlouho než bych se přinutil přelouskat tuto knihu v papírové formě a tak jsem byl rád za audio. Ale zárověn má tato forma jednu velkou nevýhodu, že občas nemáte dostatek času statistiky a čísla dostatečně rychle vstřebat a tlumočení určitých dat a tabulek je občas dost zdlouhavé a nudné. Z papíru by to bylo mnohem výstižnější a asi i lépe stravitelnější.

17.02.2019

Aréna smrtiAréna smrtiSuzanne Collins

První půlka mě moc nebavila, ale po přesunu do arény to začalo být hodně napínavé...

18.04.2013