Radějka Radějka komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Další mnou přečtený počin od bravurní spisovatelky. Ty její romány se tak lehce a krásně čtou. A jsem moc ráda, že se autorka vydala i trochu jiným směrem a zaměřila se zde spíše na rodinné vztahy než historii. Bylo to příjemné osvěžení.

08.11.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Myslím, že právě Hana pro mě byla ideálním začátkem s tvorbou Aleny Mornštajnové. Autorka je mistryní v poutavosti a smutné období historie popisuje s náležitou citlivostí... Z celého srdce doporučuji.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, kterou můžu číst znovu a znovu a neomrzí :) Měla jsem co dělat, abych se při čtení na veřejných místech nahlas nezasmála :D

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pět hvězdiček je u paní Mornštajnové standardní hodnocení :) Ani Slepá mapa nezklamala a já se s radostí v blízké době vrhnu do její novinky.

04.09.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Ihned po přečtení jsem byla trochu zklamaná, ale myslím, že je potřeba, aby si příběh a myšlenky člověk nechal chvíli rozležet v hlavě. Nyní jsem nadšená. Síla přátelství, koukání na hvězdy a dětský pohled na svět, který by si člověk měl uchovat po celý život.
Moc doporučuji :)

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Pro mě druhé setkání s autorkou, která, co se týče poutavosti, předčí veškeré jiné autory, co jsem zatím četla. S postavami jsem se sice ztotožnit tolik nedokázala, ale to jsem se ani nesnažila, přeci jen málokdo by se dokázal vcítit do takových hrůz, jakými byli protagonisté příběhu nuceni procházet. Ke knize se vrátím ve vyšším věku, myslím, že se mi bude líbit ještě více :) Doporučuji.

19.06.2022 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Výborné dílo :)) A z posledních několika vět mi vždycky naskočí husí kůže...

Blues: Blues pro bláznivou holku Blues: Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Jedním slovem dokonalost. Melancholie, nešťastná láska, smrt. Atmosféra sychravého počasí. Vřele doporučuji.

05.05.2022 5 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Jak jinak hodnotit než 5 hvězdičkami... naprosto dokonalá kniha. Drsná, nelítostná, s čtenářem se nemaže. Kolikrát jsem musela kapitoly vydýchávat. Jazyk nádherný, poetický a v kontrastu s krutostí. Občas jsem jen zůstala sedět s pusou dokořán.

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Co říct, prostě nádhera. Do tohoto dramatu jsem se zamilovala s divadelní adaptací Horáckého divadla v Jihlavě a naprosto jsem mu propadla. Doporučuji především překlad Josefa Topola, je to literární skvost.

31.05.2022 5 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Uff, z tohoto příběhu mám tolik emocí, bohužel spíše negativních. Doporučuji se knize vyhnout obloukem.
Palec nahoru určitě za královské intriky. Také kolem poloviny pro mě kniha nabrala opravdu spád a děj začal být výjimečně poutavý.
Minusů je bohužel daleko více. Koncem, opakujícími se slovními spojeními i špatným skloňováním jmen na mě kniha působila jako průměrný Wattpad příběh. Vedlejší postavy velmi špatně vykreslené, jejich smrti mě vůbec nezasáhly, byly mi prakticky fuk. Fantasy svět průměrný. Největším kamenem úrazu je za mě hlavní hrdinka. Její smýšlení pro mě většinu knihy bylo naprostou záhadou, jednu chvíli si za něco škube vlasy a na další straně to udělá znovu. Milostná scéna po pokusu o vraždu... proč ne, že. Když už jsme u sexu, ten by se dal také popsat lépe. Daleko lépe.

Na konci nevím, co to bylo za smršť, ale závěr se tedy nepovedl vůbec. Bohužel :(

29.07.2022 2 z 5

Nevlastní sestra Nevlastní sestra Jennifer Donnelly

Tak toto bylo naprosto geniální :o Originální myšlenka, feminismus, nádherné metafory. Romantická linka nijak výrazná, tak akorát :) Já si knihu tak užila a i po delší době z ní mám neskutečný pocit. Rozhodně doporučuji.

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

Já jsem NESKUTEČNĚ nadšená!
Toto je geniální prequel plný životních mouder. Psychický vývoj hlavní postavy je úžasný, romantická linka bez chybičky (Šprýma jsem si oblíbila od okamžiku, kdy vstoupil na scénu) a celý příběh mnou pořádně mával od začátku do konce.
Jestli mám doporučit jednu knihu, tak právě tuto!

09.08.2022 5 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Je to krásné drama, já v něm cítím kapku feminismu, což se mi líbí :) Líza je chytrá dívka, která když chce, dokáže se sebou zázraky. Doporučuji k maturitě, já ji mám v seznamu a nelituji.

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Jazyk díla mi v první polovině nevadil a jistým způsobem mi připadal vtipný a originální. Později mi ale už knížku začínal zprotivovat :D Jinak jsem ale ráda za přečtení a je mi velmi smutno z nešťastného konce autora.

04.05.2022 3 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Moc hezká knížka :) Ukazuje, že dítě vnímá každou maličkost a dokáže si spojit souvislosti. Díky ní jsem se opět vrátila ke čtení.

24.05.2018 4 z 5

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

„Právě teď chci tmu. Tmu, abych mohla hýčkat svou bolest.“ (str. 277)

Autorka má neuvěřitelný dar vyprávění a celou sérií prostupovala i ona sama jako kehanni, která vypráví příběh. Při čtení na vás dýchají kouzla a vůně. Ano, i na tomto dílu by se našlo pár trhlinek, ale ty jsou tak zanedbatelné, že ani nestojí za zmínku :) Doporučuji z celého srdce.

16.06.2022 5 z 5

Jiskra v popelu Jiskra v popelu Sabaa Tahir

Jiskra v popelu je naprosto dokonalá. Ať už světem, postavami, romantickou linkou, zápletkami,... Zkrátka všechno na jedničku. Jen pozor - je to návykové. Posledních 150 stran jsem přečetla na jeden zátah :D

Sladká nevědomost Sladká nevědomost Danielle Lori

3,5*

Kniha se čte celkem dobře, ale bohužel jsem asi čekala nějakou větší hloubku, kterou jsem nedostala. Do postav jsem se nedokázala příliš vžít. Intimní scény moc hezky popsané, i když některá slova mi vyloženě vadila a vždy narušila atmosféru. Spíš taková průměrná romantika. Do dalšího dílu už se nepustím.

03.08.2023 3 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Tak tohle nebyl můj šálek kávy. Četla jsem jen kvůli přípravě na maturitu, ale těch pár dní, co jsem se s touhle knihou mořila, bylo pekelných. Zřejmě nesdílím autorův smysl pro humor. Jediné momenty, u kterých jsem se pousmála, byly ty z Pelíšků, a ani u těch už mi to nepřipadalo vtipné, jelikož film znám jako své boty.
Také musím zmínit celkem zajímavý postoj autora k ženám. Doufám, že byl tento postoj zobrazován jen v rámci satiry a autor to nemyslel vážně... I když vzhledem k tomu, že je to z části autobiografie, se bojím, že to vtip nebyl.

04.05.2022 odpad!