Rade Rade komentáře u knih

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Jako reálná detektivka na mě příběh vůbec nefungoval. Nepravděpodobné a přitažené z vlasy.
Jenže možná odlišná interpretace mě vlastně bavila; poněkud absurdní příběh jednoho zvláštního neumětela, který se neumí pohybovat mezi lidmi, sociální vztahy zvládá jen tu a tam a vydělávat si umí jen jako zcela atypický nájemný vrah. Hrdlořez bez slitování s duší naivního dítěte, který opakuje moudra z knížek, ale v životě je aplikovat neumí...
Jako lehkou nadsázku se zabarvením do černého komična to beru. Plus za stručnost a náznakovost, to mi k tomuto pojetí pasuje skvěle.
Nakonec fakt za - skoro - čtyři…

30.05.2022 4 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

Detektivka nebo iluzionistické vystoupení? Rhyme a Sachsová zase úplně jinak.
Za detektivní příběh čtyři hvězdy, jednu hvězdičku strhávám za překombinovanost. Neuvěřitelnost.
A jednu hvězdičku pak zase rychle přidávám na plných pět za tu sérii zvratů, kouzel, triků, eskamotérských výkonů, iluzionistických překvapení, tak přehnaných, že je to prostě dokonale zábavné. Můj oblíbený film je Nolanův Dokonalý trik, jak bych si tedy tuhle smršť iluzí neužila?
Abrakadabra… a vše je jinak.

25.05.2022 5 z 5

Autorce se obdivuhodně podařilo spojit dokumentární část s mnoha podrobnostmi i fotografiemi s doplňujícími částmi beletristickými. Tohle spojení vytvořilo působivý, plastický a neuvěřitelně živý obraz životického vraždění…
Zaujalo vylíčení pro mě téměř neznámých poměrů za války na území mezi Protektorátem a polským Generálním gouvernementem a složitých národnostních vztahů v této oblasti; Němci - Poláci - Češi. Možná i proto se o téhle tragédii nepsalo tak, jako o Lidicích, vylíčení tehdejších poměrů a vzájemných rozporů nezapadalo do pozdějších komunistických ideologických klišé, jak uvádí sama autorka.
Velké uznání paní Lednické za podrobné studium dosavadních pramenů, za pátrání po pramenech nových, za nový pohled na celou tragédii, a zejména za trpělivé a zřejmě citlivě prováděné hovory s pamětníky a s přeživšími oběťmi (viz Doslov a Poděkování).
------------
Já vím, že to s tím nesouvisí, a nebo přece…?
Nemůžu si pomoct, ale když jsem četla o zastřelených životických lidech při jízdě na kole, vyvstaly mi před očima nedávno viděné fotografie na ulici zastřelených lidí a vedle nich ležících kol z doby současné…
Je to smutné, dějiny se valí dál a jsou stejně kruté, stokrát si lidé po ukončených válkách řekli, už nikdy, ale obdobné hrůzy se dějí znovu…

20.05.2022 5 z 5

Červený balónek Červený balónek Albert Lamorisse

Kam se tahle knížka z mého raného dětství poděla? Možná i to, že na ní mohu jen vzpomínat, přispívá k mému nostalgickému hodnocení. Stále vidím ty fotografie, z nichž se mi některé vryly nezapomenutelně do paměti, černobílé pařížské ulice, domy s okny s dřevěnými žaluziemi, pro mě vše tehdy tak exotické, tajuplné a vzdálené. A nad tím vším červený balónek...
A moje hlavní vzpomínka? Smutné, moc smutné. Ten snad šťastný konec pro mě nebyl šťastný.
Pět hvězd, i pro ten trn, co mám z knížky v srdci dodnes…

18.05.2022 5 z 5

Anča a Pepík 5 - komiks Anča a Pepík 5 - komiks Lucie Lomová

Poslední díl „pentalogie“ myších detektivních komiksů nesmí v naší rodině chybět. A co jednou, rovnou dvakrát…
Stále jsme se o jednotlivé díly přetahovali… („Kdo má zrovna teď jedničku?" „Kam jste zašantročili trojku?“) No, nebudete tomu možná věřit, ale v naší širší rodině máme téměř dvě kompletní paré, obdivuhodný myší svět zamořil na chalupě ten náš, naštěstí jsou to jen myšky na papíře, k těm chlupatým skutečným se bohužel chováme trošku hůř… (ale vnučka to ještě vědět nemusí).

18.05.2022 5 z 5

7 dní 7 dní Deon Meyer

Potřetí divoká jízda s Bennym Griesselem. A potřetí mě jihoafrický kriminální spletitý příběh hodně chytil. Tentokrát (pro našince celkem aktuálně) tu objevíme odkaz na KGB, Putina, a dokonce Radovana Krejčíře!
Jihoafrické prostředí nesmírně bavilo, Benny, smolař i klikař současně, je postava, která přiroste k srdci, zdá se mi tolik skutečná. Spletité jazykové prostředí vnímáme prostřednictvím výrazů v afrikánštině nebo xhoštině...
Jissis, to nemělo chybu!

15.05.2022 5 z 5

Čapkova Strž v obrazech Čapkova Strž v obrazech Zdeněk Vacek

Přečteno a prohlédnuto v návaznosti na návštěvu Památníku Karla Čapka Strž ve Staré Huti.
Velké množství fotografií, což je asi největším plusem téhle knížky (jak je zřejmé i z názvu). Fotky, a samozřejmě i doprovodný text, zachycují nejen proměny domu a okolí v běhu času, a to až do dnešní doby, ale i četné návštěvy příbuzných a přátel Karla a Olgy.
Pro mě doplňující četba k návštěvě Strže, kterou maximálně doporučuju, z Čapkova letního sídla pro mě až překvapivě dýchá dobová atmosféra domu i zahrady a díky jen velmi decentním úpravám, dobovému nábytku a předmětům běžného života Karla Čapka a jeho manželky je vše nesmírně autentické, vše působí tak, jako by se Karel Čapek měl každou chvíli vynořit za nejbližšími dveřmi a pozvat nás na návštěvu.

10.05.2022 5 z 5

Hračkář Hračkář Andrew Mayne

Informace na úvod: Pokud se chystáte na tuto knihu a „Šelmu“ jste ještě nečetli, vězte, že pak už asi nebudete mít chuť se do ní pustit, tady je uvedeno tolik spoilerů k prvnímu dílu série, že budete vědět z obsahu vlastně skoro vše, včetně jména vraha a způsobu jeho vypátrání…
-------------------
Osamocený vědec, možná i lehký sociopat, bojující nejen se zločinci, ale tak trochu i se zkorumpovanou, mnohdy línou či lhostejnou policií či státní mocí. Potud obdobný scénář, jako v Šelmě. Pátrání po tajemném Hračkáři, strašidelném fantomu chudinských čtvrtí, za pomoci vědy a nic než vědy, bylo pro mě na hranicích sci fi; absolutně neumím posoudit, do jaké míry jsou tyto postupy při hledání masového vraha použitelné a reálné. Ale chytře až geniálně to rozhodně vypadalo, a to je asi to hlavní. Bavily mě některé záměrně nevysvětlené odkazy /např. (ne)související vztah knihy „Kdo chytá v žitě“ a vražd/. Takže potud pro mě plusy.
Závěr byl ale podle mě hodně zamotaný a zbytečně komplikovaný, těch bídáků na všech stranách bylo až moc, a toho zla nakonec taky. A Theo až příliš dokonalý a nezničitelný… Trochu zamrzelo, že skutečná motivace zločinů zůstala poněkud zamlžená. Přítelkyně mi tu přišla nadbytečná (naštěstí se vyskytovala jen „na telefonu“), Thea bych asi raději viděla jako samotářského umanutého vědce, jakým byl v prvním dílu, víc by se mi to hodilo k jeho svéráznému individualistickému pátrání.
Přesto nakonec hodnotím spíš kladně, hledání vraha bez policejního zázemí jen vědeckými postupy s odkazy na skutečné případy s použitím vlastního geniálního mozku mě vlastně docela bavilo.
Moje hodnocení: tři až čtyři hvězdy, zaokrouhluji nahoru na horší čtyřku. (70 %)

05.05.2022 4 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Autorčin způsob psaní se mi líbí; zamotané tak akorát, napínavé, znepokojivé, plné emocí (jak by ne, když jde o ztrátu dítěte), tajemné, několik dějových linek, které se k sobě blíží a občas se přiblíží nebo lehce protnou, tak, abychom začali tušit souvislosti. Psychologicky uvěřitelné, a to i přes ten závan mysteriózna.
Konec možná trošku překombinovaný, ale ruku na srdce, to bylo tak umně poskládané, že bylo předem jasné, že cesta rozmotání bude hodně složitá, navíc u autorky už notně zamotaný příběh předpokládám. Takže tady trošku přehnaný konec (a přehnané souvislosti) odpouštím. Za kingovský šmrnc palec nahoru, inspirace mi nevadí, naopak.
Lepší jak Křídák (to rozhodně) i než Jáma, prostě tady nebudu přísná a hnidopišská a prohlašuju, že jsem si čtení parádně užila. (90 %)

02.05.2022 5 z 5

Po téhle knize jsem sáhla, protože jsem kdysi cestu po Gruzii a Arménii podnikla, i když poněkud méně dobrodružnou.
A taky jsem byla prostě jen zvědavá, protože pojem Zibura je už trochu fenomén. A bylo to fajn, svěží, vtipné, chytré s mnoha zajímavými postřehy. Obdivovala jsem mladíka, který cestuje sám ve velmi odlehlých oblastech a v potulování se bez plánu vidí svobodu, a to nejlepší, co může taková cesta nabídnout, jsou vedle přírody a pamětihodností setkávání s lidmi a sdílení společných zážitků, včetně neuvěřitelného množství vodky, vína i více či méně lákavých kulinářských zážitků.
„Čekalo mě opravdu velmi dlouhé stoupání, i přislíbil jsem si jet hodně pomalu a odpočívat tak často, jak to jen bude možné. Vše se muselo přizpůsobit mému naříkajícímu kolenu. Abych zkrotil své pudy závodníka, pustil jsem si k výstupu klasickou hudbu z telefonu. Myslím, že ten pohled byl dokonale surreální. Mladík v cyklistických dámských kraťáskách jede nesnesitelně pomalu do kopce, kolo ověšené třemi košíčky na prádlo, a společně s Glenem Gouldem si pobrukuje do Bachových Golbergovských variací. Přesně tohle jsou okamžiky, pro které stojí za to žít.“
----------------
Pro mě mělo tohle čtení samozřejmě přidanou hodnotu (za to ta pátá hvězda!), protože mnohá místa jsem navštívila a některé zážitky s autorem sdílela, byť od mé návštěvy uplynulo již hodně vody a bylo to přece jen jiné. Ale vzpomínky na gruzínskou družnost, arménskou hrdost a nádhernou přírodu, polorozpadlé a přesto obydlené vesničky, působivé kostely a skalní kláštery, neuvěřitelné hory, nakonec i na ty gruzínské chačipůry (svjéžie, garjáčije) jsou obdobné. I když gruzínská družnost směrem k ženám cestovatelkám se netýkala nabídek alkoholu, tady mám zcela jiné zážitky…
My cestu tenkrát podnikli ještě v dobách socialismu a před rozpadem Sovětského svazu, takže to bylo přeci jen jiné. Cesta autem po povinně stanovené trase bez povolených odboček (podle předem vydaného maršrutu); v Arménii a Gruzii jsme tohle ovšem nedodržovali a v těchto dvou tehdy ještě sovětských republikách, které byly i v tom tehdejším sovětském glajchšaltování neuvěřitelně svérázné, leccos tajně viděli a zažili.
Z Prahy přes Ukrajinu a Rusko, „Vojenskou gruzínskou cestou“ přes Kavkaz Křížovým průsmykem do Gruzie a Arménie a zpět okolo Černého moře (celkem najeto 8 116 km). A můj cestopis? „Velký kavkazský okruh, deník z cesty“, vydáno nákladem vlastním s vlastními ilustracemi, v počtu 1 ks. No, Ziburovi se rovnat nemůžu, ale o to víc jsem se svými vzpomínkami a zážitky jeho osamocené cestování tímto neobyčejným krajem prožívala, v duchu komentovala, občas nadšeně přikyvovala, usmívala se nebo děsila a jeho odvahu obdivovala.

27.04.2022 5 z 5

Opera: průvodce operní tvorbou Opera: průvodce operní tvorbou Anna Hostomská

Nostalgické vzpomínky na dětství a mého tatínka, který mi v rámci „domácí hudební výchovy“ nejdříve dal přečíst právě z téhle knihy obsah opery, pak mi pouštěl (tenkrát z desek nebo magnetofonu) nejznámější árie a teprve pak jsem byla hodna vyslechnout operu celou. Asi dobrý postup, aby i dítě skouslo operu, která, přiznejme si to, bývá pro dítě dost statická a nezáživná…
Pamatuju si, že takto jsem měla přípravu např. na Rusalku, V studni a tehdy asi mou nejoblíbenější - Dvořákova Jakobína.
Znalec oper se ze mě v dospělosti sice nestal, ale díky tatínkovi mám vážnou hudbu ráda, a i dnes jsem schopná si operu užít, i když spíš výjimečně. Knihu jsem nedávno objevila v knihovně mezi knížkami poděděnými po tatínkovi, listovala v ní s jistým dojetím a vzpomínáním, a říkala si, určitě se ještě bude hodit, skvělá pomůcka…

25.04.2022 5 z 5

Bretaňské speciality Bretaňské speciality Jean-Luc Bannalec (p)

Po přečtení téhle bretaňské detektivky (můj devátý komisař Dupin) budete mít chuť usednout na terase hospůdky u pláže plné bělostného písku s výhledem na modrý Atlantik, v ruce držet sklenku vychlazeného vína Muscadet či toho nej nej rumu ze třtinové šťávy JM Vieux z doby korzárů a před sebou talíř s nějakou vybranou voňavou bretaňskou specialitou.
No, případně taky jen usednete s knížkou na kolenou ve vašem středoevropském obýváku či zahrádce, sklenku vína si můžete nalít tak jako tak, a ten Atlantik a slanou mořskou vůni si budete už jen představovat. Každopádně doporučuju google mapy a Street View, není to úplně ono, ale aspoň za to nakouknutí to stojí
Vždycky, když začnu číst další Dupinovo dobrodružství, říkám si, a jéje, zase ta skvělá Bretaň, zase to samé, nepřehání to už autor? Ale ono to stále funguje, stále baví, ta kombinace detektivky, bedekru a reklamy na vše bretaňské, je to nakonec skvělý odpočinek. V Saint-Malo jsem kdysi krátce pobyla, po hrázi přílivové přehrady Rance projela, ale přiznávám, nebylo by špatné si Dupinovu jízdu Dinard - Saint-Malo - Cancale v tom nádherném koutě Evropy zopakovat. Ovšem bez těch mrtvol...
"Upil větší doušek rumu. Měl rád všechnu tu hebkost, v níž se skrýval říz. Lehce nasládlou a současně kořeněnou chuť. Dupin miloval protiklady, neobvyklé kombinace. Také café chutnalo báječně spolu s rumem."

22.04.2022 4 z 5

Medvědí tanec Medvědí tanec Irena Dousková

Irena Dousková píše se sympatickým humorem, chytře, její styl psaní mám prostě ráda.
Nečekejte nějaký souvislejší portrét Jaroslava Haška, ani nějaký souvislejší děj, knížka je jen jakýmsi rychlým letem nad Lipnicí v posledním Haškově roce života, jen jakýmsi sledem situací, scének, či dobových článků a jedné povedené šibřinkové hry. Takové narychlo nahozené skici „Jaroslávčika“ a lidiček, kteří se motají okolo něj. Velké plus za haškovské fabulace.
Vtipné, sarkastické, nejednoznačné, asi jako býval Hašek sám. Vlastně je to nakonec docela povedený portrét… Zprvu čtyři hvězdy zvyšuji po přečtení poslední třetiny na plné hodnocení (90 %).

„No tak vidíš, Huberte, radši si tu třísku vopravdu schovej, a nezapomeň k ní připsat, že je ze židle, na který sedával světově proslulej spisovatel Jaroslav Hašek, autor slavnýho vojáka Švejka. Ale musíš bejt trpělivej a počkat, až umřu, protože zatím s ní ještě velký štěstí neuděláš. Kdyby se teďka nějakej pražskej kritik dozvěděl, že ji máš, tak přijede, naslibuje ti hory doly, vyláká ji na tobě a vrazí ti ji do voka.“
„Ale stejně s tím Vilémem nebo snad s Máchou cítí nějakou spřízněnost, ať se sám sobě posmívá sebevíc. A v tom to možná je, v tom je ten kumšt. Napsat něco tak, aby to bylo jedinečné, aby se to ničemu jinému nepodobalo, a přitom aby měl každej druhej pocit, že je to o něm. Že se ho to týká. Nežárlí na Máchu, vůbec ne. Má ho rád. Nebyl to žádnej medoser, i když by to z něj rádi udělali. Ani ten Myslbek se moc nevyznamenal. Sice se neví, jak Mácha vypadal, ale to ho neomlouvá. Ten petřínskej je hroznej jeliman.“

14.04.2022 5 z 5

Kdy opravdu zemřel Jan Masaryk Kdy opravdu zemřel Jan Masaryk Jiří Řezník

To je dost divoké čtení!
Jan Masaryk v r. 1948 nezemřel, v r. 1952 nebyl popraven ani Vlado Clementis, ani Bedřich Geminder, dokonce ani Rudolf Slánský, vždyť existuje důkaz, že všichni strávili šťastné stáří v jednom kibucu v Izraeli, a tím důkazem je jejich společná fotka!
Namísto Jana Masaryka zemřel dvojník, který byl buď z okna vyhozen, nebo dokonce dopraven do Černínského paláce v polorozmrzlém stavu, jako již dřív připravená mrtvola… Důkazy? Masarykovo mrtvé tělo na fotkách vůbec nevypadá, jako Jan Masaryk (teorie změněných uší, nosu, tělesných proporcí, okolnosti pitvy, atd.).
Ale pozor, kniha není vůbec hloupá, autor zná velice dobře všechny předchozí výsledky vyšetřování, zná historii, vychází ze skutečných událostí, důkazů a odkazuje na velké množství pramenů, včetně závěrů fundovaného odborníka Lubomíra Boháče. A tyhle skutečné důkazy, a taky určité nejasnosti a rozpory, které se váží na smrt Jana Masaryka (vždyť dodnes nevíme, co se tenkrát v Černínském paláci seběhlo), pootáčí chytře a šikovně tak, aby z nich vydedukoval šokující odhalení.
Chvílemi psáno jazykem vědeckým a fundovaným, chvílemi používá autor takové obraty, že se nám může jeho bádání jevit jako humorně popisovaná taškařice.
Příklady: „Koho ti felčaři pižlali?“; „Jak přistává Sokol v naruby obráceném pyžamu“; „Skutečnou poslední hádankou v této detektivce, která jako dobrá story nesmí nechat žádnou komnatu neotevřenou, je odpověď na otázku, co dopadlo dne 10. března 1948 na dlažbu Černína v Praze, zda to náhodou nemohlo být pouze mírně rozmražené kuře.“

Někde jsem narazila v diskusi ke knize na autorovo prohlášení, že si myslel, že lidi budou rádi, že otevírá cestu pro možnost Masarykova přežití. Ano, být to nějaká alternativní historická fikce, brala bych to všemi deseti, ale tato kniha se tváří jako literatura faktu, navíc literatura faktu prokládaná hodně zvláštním černým humorem.
Nehodnotím, podle své zásady, že knihám, které jen projdu či prolistuju, hvězdičky nedávám, ale tady by se mé hodnocení blížilo nule.

13.04.2022

Lev je v ulicích Lev je v ulicích Adria Locke Langley

Tuhle knihu jsem četla tak moc dávno, že jsem zapomněla autora (vlastně autorku) a dokonce název! Vždycky si na ni ale vzpomenu, když vidím plameňáky, kdo četl, pochopí…
Podrobnější obsah bych dnes dala dohromady už stěží, ale své dávné náctileté hodnocení si pamatuju, i když tuším, že dnes bych byla možná kritičtější…

A jak jsem si na název knihy vzpomněla? Nevzpomněla! Jen jsem si pamatovala, že kdysi byla podle ní uváděna v TV inscenace v hlavní roli s Vladimírem Menšíkem, i to, že černošské postavy měly začerněné obličeje. To už by dnes fakt neprošlo… :) Takže sláva internetu, sláva ČSFD, teď už název knihy vím, a tak mohu tady na DK ke svým knihám připsat.
Ještě si pamatuju, že ta inscenace se mi nelíbila, i když Menšík byl určitě famózní, ale já holt měla v hlavě tu pro mě tenkrát úžasně působivou knihu se svou vlastní představou….

11.04.2022 5 z 5

Umění falzifikace: myšlení, motivy a metody padělatelských mistrů Umění falzifikace: myšlení, motivy a metody padělatelských mistrů Noah Charney

Půjčila jsem si v návaznosti na nedávné shlédnutí výstavy „Falza? Falza!“ ve Šternberském paláci v Praze. Což je opravdu zajímavá výstava, kde můžeme porovnat originály obrazů a soch s nejrůznějšími falzy a napodobeninami, a to i napodobeninami dnes již vlastně populárními… Jsou zde k vidění například dnes již v podstatě proslulá díla zhotovená ve stylu Jana Vermeera (slavného holandského malíře ze 17. století, jehož dílo tvoří pouhých 37 obrazů), která ovšem ve skutečnosti vytvořil ve 20. století malíř Han van Meegeren. Díla, která byla znalci označena za pravého, nově objeveného Vermeera, a proto paradoxně hrozil jejich skutečnému autorovi v poválečném soudním procesu trest smrti; prodal totiž jednoho domněle „pravého“ Vermeera, coby holandské kulturní dědictví Hermannu Göringovi a tím se dopustil vlastizrady. V procesu van Meegeren marně vysvětloval, že toto Vermeerovo ceněné dílo ve skutečnosti sám vytvořil, nikdo mu nevěřil a znalci se zaštiťovali jeho pravostí, nakonec musel Meegeren prokázat své tvrzení tím, že ve vězeňské cele namaloval další dílo ve stylu Jana Vermeera…
A takovýchto příběhů, v podstatě detektivních, nám autor knihy vypráví desítky, je to veskrze čtivý a napínavý průvodce dějinami podvodů, vytváření falzifikátů a různých napodobenin v oblasti umění. Doprovázený velkým množstvím fotografií děl originálních i zfalšovaných a napodobených.
Doporučuji oboje – výstavu (do 1. 5. 2022 se dá ještě stihnout) i knihu.

07.04.2022 5 z 5

13 hodin 13 hodin Deon Meyer

Dějová smršť, pádící události, akce střídá akci – a nejzajímavější na tom je, že se mi to líbí… Přitom já detektivky s přemírou akce nemám ráda. Čím to je? No asi tím, že je to opravdu dobré! Ty vraždy, divoké honičky, útěky tu nejsou pro akci samu, ale protože to je součást velice dobře vymyšleného napínavého, a přes tu spletitost, hromadu postav a zápletek nepřekombinovaného detektivního příběhu.
Ta rychlost děje je ještě násobena paralelním sledováním více dějových linek, takže vám jde nejen hlava kolem z té rychlosti, ale ještě si při tom skákání z akce do akce procvičíte šedé buňky mozkové.
Do toho hodně sympatický hlavní hrdina, kterému moc držíte palce - v druhém dílu je mi už o hodně bližší - a pro mě velký bonus jihoafrické prostředí a pro našince nevídané „rasové“ poměry. V podstatě moderní civilizace, která se, aspoň v prostředí Kapského Města na první pohled neliší od té nám známé, a přitom tak moc záleží na tom, zda jste černý, teda vlastně buď Xhosa nebo Zulu, nebo běloch, a nebo taky barevný, což je - kupodivu - v Jihoafrické republice něco mezi prvním a druhým. A mluvit můžete xhoštinou, zulštinou, angličtinou nebo afrikánštinou… Už jen kvůli těm nevídaným společenským poměrům stojí za to tuhle knihu přečíst.

05.04.2022 5 z 5

Povídky a jedna báseň Povídky a jedna báseň Zdeněk Svěrák

Svěrákovský pohled na život s jemným nenápadným humorem, který mám tolik ráda, každá povídka trošku jiná, každá potěší, pohladí nebo i dojme.
Povídky jsem dřív moc ráda nemívala, teď jim postupně přicházím na chuť, možná i proto, že mám v poslední době štěstí na dobré. Povídky jsou vlastně hodně těžký útvar, ale když se povedou, jsou to takové malé drobné perličky, které můžou nenápadně potěšit a nezaberou nám moc času…
Jen namátkou:
„Řeky“ jsou taková malá detektivka s nevídanou pointou, „Pes“ mi svým shovívavým přístupem k psí duši připomněl mou oblíbenou vzpomínkovou povídku Miroslava Ivanova „K = jako pes Kulíšek /Byla tu liška pane doktor/“ z knihy „Čtení pro každý týden v roce a dva navíc“ a u „Tramvajáčka“ jsem přemýšlela, zda hlavní postava není aspoň trochu autor sám, vždyť mají společné minimálně stejný rok narození i vršovické vzpomínky. (Také pocházím z Vršovic, takže o to víc zaujalo, tuhle tramvajovou trasu z Vršovic dobře znám, zažila jsem proměnu názvu stejné stanice, ale naštěstí už opačným směrem...)
„Okénko“ je tak trochu pánské čtení o tom, že láska bez obětí je přece jen nejlepší a „Ruina“ vtipný návod, jak zaujmout znuděné návštěvníky hradů a zámků…
Prostě milé člověčí čtení do chvil, kdy nás přepadají chmury.

28.03.2022 5 z 5

Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě Válka před válkou – Krvavý podzim 1938 v Čechách a na Moravě Stanislav Motl

Kniha obdivuhodně splétá historické události a soukromé osudy jednotlivých účastníku těchto událostí.
Pro mě navíc zcela neznámá informace o uprchlících – českých Němcích ze Sudet, kteří nefandili Henleinovi, před henleinovci utíkali přes moře, zakládali osady v kanadské divočině a i po letech se hlásili k Československu jako "Čechoslováci německé národnosti".
Historické události okolo Mnichova 1938 jsem vždy chápala, a samozřejmě nejen já, ale asi každý, kdo se o tohle dějinné období zajímal, jako určité memento s nadčasovým dopadem. Ty události byly prostě tak tragické a současně tak varovné…
Ale současně to pro mě byla přece jen teorie, dějepis; koho by napadlo, že se v Evropě něco podobného může objevit, a to až s neuvěřitelnou podobností - rétorikou agresora, propagandou, fake news a dezinformacemi, stupňováním požadavků, váháním mezi ústupky a tvrdým postojem…
Evropě se tenkrát politika appeasementu nevyplatila, dnes se divíme, jak to mohli evropští politici Hitlerovi tak dlouho „žrát“, na druhou stranu i dnes váháme, co dělat. Nekritizuju, nehodnotím, jen si uvědomuju, jak těžká taková pozice je – a to Hitler neměl jaderné zbraně, Evropa nebyla na tehdejším Německu energeticky závislá a Československo bylo součástí spojeneckých dohod…
A tak si říkám, jak je jednoduché hodnotit dějiny zpětně, dnes přesně víme, co se mělo tehdy dělat, kdo měl pravdu, koho dějiny vyhodnotili jako zbabělce, ale víme to dnes?

„Hitler o Československu mimo jiné řekne:
,Mezi většinou národností, které jsou v tomto státě utlačovány, se nachází také tři a půl milionu Němců, to je přibližně tolik lidí naší rasy, kolik obyvatel má například Dánsko…
Chtějí je zlikvidovat. Po lidské stránce jsou utlačováni nesnesitelným způsobem a je s nimi zacházeno tak, že to postrádá veškeré důstojnosti… Já však mohu zástupcům těchto demokracií vzkázat, že nám to není lhostejné, a že pokud tato týraná stvoření nenaleznou svého práva a své pomoci, tak obojí obdrží od nás… Němci v Československu nejsou ani bezbranní, ani opuštění. To nechť je vzato na vědomí…‘ “

Zaměňte jména a národnost a je to jak přes kopírák…

25.03.2022 5 z 5

Ztracený v pustině Ztracený v pustině Jane Harper

Největším plusem je vylíčení prostředí nehostinných vysušených australských plání, kde k nejbližšímu sousedovi je to 3 hodiny jízdy autem a kde vydat se v létě mimo domov bez velkých zásob vody, jídla, klimatizovaného auta a vysílačky je obrovským rizikem s vyhlídkou na děsivou smrt horkem a dehydratací. Pro Středoevropana jsou tyhle rozměry nepředstavitelné… K tomu pravé australské horké Vánoce, i s umělým vánočním stromečkem v klimatizovaném pokoji.
Jinak je kniha zajímavou přehlídkou spletitých rodinných a sousedských vztahů, které se postupně rozplétají a odhalují a vyjevují se dávná tajemství a nečekané vztahy, což na základě autorčiných předchozích knih tak trochu očekáváme.
Mám určité menší výhrady, a to spíš k druhé části knihy, ale to už by bylo svým způsobem vyzrazení směřování a vyústění knihy a není to vlastně tak podstatné.
Každopádně lze doporučit, už pro ty tak skvěle vylíčené australské pustiny a dost nepředstavitelný poněkud depresivní život v oázách civilizaci tak vzdálených. A školní výuka dětí? On line výuka přes internet je neuvěřitelný pokrok, v nedávné minulosti se tak dělo prostřednictvím vysílačky… Takový trvalý lockdown, kdy člověk celé týdny potkává jen lidi, kteří by se dali spočítat na prstech jedné ruky, nebo taky vůbec nikoho… Čtenář se nakonec ani nediví těm poněkud zvláštním vyhroceným vztahům.
-----------------------
Pozn.: Nedá mi to, s vlastním příběhem, ani s mým hodnocením to nesouvisí, ale pořád přemýšlím nad tím, že stín běhal okolo Honákova náhrobku v kruhu. A tudíž i stopy toho ztraceného zoufalce, ukrývajícího se v tom stínu, opsaly okolo náhrobku kruh…
Je to možné? Nemělo by se tohle dít jen někde blízko pólu? Neměl by se stín na Vánoce v blízkosti obratníku kozoroha pohybovat spíš v přímce…? Protože v poledne budete mít koncem prosince slunce přímo nad hlavou, takže nebude stín žádný … Omlouvám se za možná přehnanou dloubavost, ale prostě jsem si tu dramatickou scénu představila a pak nad tím začala přemýšlet…

24.03.2022 4 z 5