Opera: průvodce operní tvorbou

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Spolupracovali dr. Lubomír Dorůžka, dr. Emil Ludvík a dr. Jarmila Brožovská, úvodní studii napsal dr. Mirko Očadlík. Souborná informační kniha o operních skladatelích a jejich dílech je proti poslední naší příručce toho druhu (J. Branberger, "Svět v opeře" 1946) mnohem obsáhlejší, zejména pokud jde o opery slovanské. Díla jsou seřazena skupinově podle historického vývoje národních kultur kromě kapitoly úvodní, věnované autorům klasickým. Opery téhož skladatele jsou řazeny podle data premiér. Rychlou orientaci v knize umožňují rejstříky: skladatelů, autorů libret a literárních předloh, názvů oper. U každého díla je podán podrobný rozbor námětu, doby, okolností, za nichž vznikalo, dále volné vyprávění obsahu děje podle jednotlivých aktů a konečně výčet charakteristických scén a arií. Notové ukázky připojeny nejsou, zato však kniha přináší stručné životopisné portréty skladatelů a seznam česky vydané literatury o nich. Úvodní kapitoly k jednotlivým oddílům a historický výklad o opeře jako uměleckém útvaru napsal M. Očadlík....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71342/opera-pruvodce-opern-71342.jpg 520
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Opera: průvodce operní tvorbou

1amu
10.09.2020

Tato kniha je jednou z prvních v Evropě, která provází čtenáře světovou operou. Tomu odpovídá i celkový rozsah (skoro 900 stránek). Autorka měla úžasnou schopnost rozmlouvat s posluchači po celé zemi, tedy i v místech, kde byl možný poslech rádia.
Nedovedu si představit, že by v současné době mohla vyjít v nákladu přes 40.000 výtisků. To vše je zásluha malého kolektivu vedeného Annou Hostomskou.
V létech 1950-1962 (tedy až odchodem do důchodu) ovlivňovala paní Hostomská vkus posluchačů Čs.rozhlasu. Touto knihou jim ještě otevřela vrátka k detailnímu pochopení konkrétní opery, kde se občas (nyní častěji) zpívalo v jiné řeči, zejména v italštině. V současné době jsou divadla provozující opery vybaveny čtecími zařízeními. Zásluhou autorky to před více než 60-ti roky nebylo třeba. Odvedla vynikající a nezapomenutelné dílo.

tereza5413
25.01.2019

Tato kniha je pro mě ''bible,, opery. Když potřebuji jakoukoliv informaci o opeře, otevřu knihu a už jsem zase o něco chytřejší. Pro mě jakožto milovníka opery a člověka, který zpívá klasiku je opravdu tato kniha nepostradatelnou součástí mé sbírky knih.


DennisMoore
25.09.2013

Neocenitelný pomocník protřelého milovníka opery i posluchače začátečníka, kterého zajímá \"o čem to vlastně je\".

bukiet
18.03.2013

Tak tato kniha je základem pro každého, kdo miluje operu, nebo s ní nějak spolupracuje. Není sice vyčerpávající, ale to snad ani nemůže být, vzhledem k době vzniku. Pokud ovšem potřebujete informaci o ději nějaké konkrétní opery, není lepší volba než tato kniha. Paní Hostomská umí vyprávět.