Raddkaa Raddkaa komentáře u knih

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Mengeleho děvče.
Příběh Violy Sternové začíná v rodném Lučenci, kde nás seznamuje se svou rodinou a přáteli a kde také mladičká zažívá první citové vzplanutí. Ještě před transportem zažívá rodina stěhování ze svého domova, přes malý byt až k pobytu v ghettu. Vyprávění v Osvětimi zahrnuje nejen vlastní zážitky v ordinaci Mengeleho, ale i hrůzné příběhy nejbližších spoluvězenkyň. Postupně přes Ravensbrück a Buchenwald cesta končí pochodem smrti a útěkem do rodného města, kde věří v setkání. Je to citlivě vyprávěný příběh, který není jen popisem zvěrstev a pokusů v táborech. Není to jen výpověď o jedné ženě, prostor je dán i ostatním členům rodiny, přátelům a také oceňuji, že autorka zařadila do svého příběhu také osudy lidí, kteří se jí svěřili, a tím ani ten jejich příběh nebude nikdy zapomenut. Autorka se také zaměřila na vsuvky, které knihu obohacují o informace z uvedených táborů, prostor má i osvětimská vražedkyně. Nastíněná je u situace v předválečné Lučenci. Přes smutné popisy je zde i laskavý děj s dobrým koncem. Kniha se neobejde bez slz. Strašně silná kniha, ale výborná.

25.09.2021 5 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Žena z kajuty č. 10
Musím říct, že některé pasáže v knize byli až moc dlouhé. První polovina knihy byla pouze seznamovací a děj nějak pokulhával. Ovšem rozuzlení příběhu bylo velikým překvapením a závěr knihy byl velice poutavý. Navzdory pomalejšímu začátku, hodnotím knihu kladně.

25.09.2021 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Žena v okně..
Kniha mě strhla od začátku do konce. Kniha je velice napínavá a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Závěr knihy byl velice napínavý a překvapivý. Doporučuji...

25.09.2021 5 z 5

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? To se už nedozvíme. Kniha je o případu Djatlovovy expedice, kdy v Uralu zemřelo za záhadných okolností devět studentů. Dodnes nikdo nepřišel, co se na místě činu stalo. V knize je několik teorií, co se mohlo stát osudovou noc, ale žádná hypotéza není stoprocentní. V knize najdeme fotografie expedice i fotografie vyšetřovacího týmu. Také se mi líbilo doplňující informace pod čarou (o městech, domorodcích...) jinak děsivé čtení, když si člověk uvědomí, že se to skutečně stalo. Kdo má rád nevysvětlitelné záhady doporučuji.

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Hadrový panák... Průměrná detektivka se zajímavým námětem, jehož zpracování na mnoha místech pokulhává. Příliš mnoho motivů zůstává nedotaženo a nevysvětleno. Začátek knihy byl slibný, ale druhá polovina už mě místy i nudila.

25.09.2021 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Kniha byla na začátku až moc vleklá, ale v druhé polovině knihy už se začíná něco dít a budete mít mrazení v zádech. Kniha dokáže navodit strach, napětí i zvědavost a donutí vás přemýšlet zda je to pravda. Autor také v knize odkazuje na různé zajímavé články a videa. Příběh se dá přirovnat k Záhadě Blair Wich... Kdo tento žánr má rád, tak knihu doporučuji si přečíst...

Hana Hana Alena Mornštajnová

Krásná a silná kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Příběh Hany a její rodiny, postupné odhalování souvislostí, které do sebe zapadaly mě nutily číst dál. Knihu rozhodně doporučuji!!!

V pekle plynových komor V pekle plynových komor Shlomo Venezia

Tohle je silná, drsná a bohužel pravdivá kniha, která mě opravdu zasáhla. Člověk si nedokáže představit ty hrůzy a strach lidí v tehdejší době a hlavně v jeho situaci a podmínkám, jenž byli vystaveni. Pokud máte dost silnou povahu, doporučuji si tuto knihu přečíst ať je její příběh sebe děsivější, nemělo by být zapomenuto, co se dělo za hrůzy.

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

Zajímavá kniha, která nás vrátí do Německa do období druhé světové války, ukáže život obyčejných německých lidí a statečnost mladé Elsie a její rodiny.

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Kniha, která stojí za přečtení už jen z toho důvodu, že patří do literatury faktu. Jedná se o příběhy tří žen a skutečností, které je potkaly a oni je skutečně dokázaly přežít. Jsou jednoduše neuvěřitelné a šokující. Téma koncentračních táborů je samo o sobě drsné a pro nás nepředstavitelné, nicméně každý by měl mít v paměti některý z příběhů už jen proto, abychom si konečně začali vážit toho, co máme. Kniha je položena informacemi, které čtenáře přiblíží a seznámí s okolnostmi, které mu mohou v pohlcení dějem uniknout. Doporučuji.

25.09.2021 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Skutečný příběh o krutém světě, kterou jsem přečetla na jeden zátah. Celou dobu jsem vrtěla hlavou, jak je možné, že se takové hrůzné věci děly. O nacistických koncentračních táborech i ruských gulazích už něco málo načteného mám, ale o takových věcech jako že Sovětský svaz vedl seznamy občanů, kteří za občanské války emigrovali do Čech a v květnu 1945 po osvobození rudou armádou je skrze agenty vyhledával a rovnou posílal na Sibiř. Obdivuji paní Sosnarovou za hodně věcí, za odvahu žít den za dnem i když to vzdala její matka, která prodělala tyfus a různá zranění neslučitelná s tvrdou dennodenní prací. Po tom všem nepřestávala věřit a to je úžasné. Díky bohu, že to dobře dopadlo nehledě na to, že tolik let o tom všem musela mlčet. Kniha je napsaná jednoduše a jak jsem během čtení uvažovala proč právě název "Krvavé jahody" tak právě kvůli téhle scéně na ni nikdy nezapomenu. Knihu doporučuji.

Polámané panenky Polámané panenky James Carol

Moje první detektivka, začátek knihy je pozvolný nicméně velice rychle chytne spád a poté je velice těžké se od knihy odtrhnout. Autor mě mile překvapil a určitě si přečtu další knihy ze světa Jeffersona Wintera. Všem mohu knihu doporučit i těm kteří detektivní romány nečtou.

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Přiznám se, že mě kniha nudila. Už od začátku jsem měla problém se začíst, ale ne že by to nebylo zajímavé téma. Vadilo mi časté, zdlouhavé popisování všech stanic a nekonečné filozování a ty ruská jména. Bohužel jsem musela knihu odložit a další knihy od autora číst nebudu.

25.09.2021 2 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Za zavřenými dveřmi... Kniha je napsaná velmi výborně, dokážete se snadno vcítit do hlavní hrdinky a všechny ty hrozné hrůzy prožíváte spolu s ní, navíc autorka opravdu výstižně popsala chování a mysl psychopata a o to kniha je děsivější. Zajímavé mi také přišlo jakou roli v knize hrála sestra hlavní hrdinky. Kniha byla napínavá a mrazivá až do posledního řádku. Prolínání minulosti a přítomnosti mi nevadilo. Vše nakonec do sebe zapadlo jak mělo. Takže pokud milujete thrillery tak tuto knihu doporučuji přečíst.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Jedna z nejlepších detektivek, které jsem kdy četla. Deset malých černoušků jsem četla ke čtenářské výzvě a byla to jedna z nejlepších knih, které jsem si mohla vybrat. Příběh je velice zajímavý a napínavý až do úplného konce. Originální námět a postupně stoupající napětí se mi na knize líbilo nejvíce. Doporučuji všem milovníkům detektivních románů a příznivcům Agathy Christie.

Deník Anny Frankové Deník Anny Frankové Anne Frank

Příběh dívky, která se svojí židovskou rodinou spolu s dalšími cizími lidmi se museli ukrývat na půdě proti gestapu. Anna sice v úkrytu zažila chvíle štěstí, radosti, první lásku, ale jediný kdo nakonec vyvražďování přežil byl její otec. Deník Anny Frankové je silný a zároveň těžký příběh, který jsem prožívala s vědomím, že se tyto hrůzy skutečně odehrávaly. Toto je jedna z knih co by měla být ve školách za povinnou četbu.

Továrna na smrt Továrna na smrt Erich Kulka

Strašlivá kniha o surové pravdě. Při čtení této knihy se mrazení v zádech nevyhnete a neubráníte se ani slzám. Tuto knihu by si rozhodně měl přečíst každý kdo se zajímá o 2 světovou válku. Tahle kniha člověka opravdu zasáhne hodně hluboko.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kniha je psána zajímavým způsobem a myslím si, že vykreslení postav nebylo vůbec na škodu. Kniha je čtivá, ale první dvě třetiny knihy se prakticky nic neděje a v posledních stránkách je tolik akce, jakoby se autorka snažila vykompenzovat předchozí neakčnost. Moc hezké počteníčko.

24.09.2021 3 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Tak trochu netypická Kingovka. Žádné potoky krve, tajemno ani husí kůže, ale jednoznačně to mělo něco do sebe. Klobouk dolů před vykreslení psychologie postav. Ta byla opravdu na vysoké úrovni. A jak už to u Stephenových knih bývá opět se četla velice dobře a závěrečná část byla naprosto fenomenální.

24.09.2021 4 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Dokonalá povídka od mistra hororů Stephena Kinga. Tato povídka vypráví o chlapci, který se začne až moc zajímat o jednoho staršího souseda až zjistí, že se ukrývá a žije pod jiným jménem kvůli své minulosti a působení v koncentračním táboře. Chlapec slíbí, že ho neprozradí, když mu bude o své minulosti vyprávět. Všechny krutosti ho nesmírně zajímají a začne jimi být posedlý... Až jednoho dne pohár přeteče..