Politre Online Politre komentáře u knih

Podhoubí Podhoubí Marcelo Luján

Kniha která vyžaduje po čtenáři maximální soustředění, kde se neděje jeden zvrat za druhým, to holt nemá v dnešní době úplně jednoduché. Určitě bych si přál, aby Argo vydalo i další Lujánovy knihy. Teď už ale k samotnému dílu. Žánrově se jedná o těžké psychologické drama, které spouští autohavarie za jedné letní noci a kolem této události se pak nabaluje další dění. Přičemž autor nevede příběh z bodu A do bodu B, vyprávění je ze začátku dosti zmatečné, informace jsou dávkovány po kouscích a kolikrát neúplně. S tímto autor pracuje velice chytře a nutí tak čtenáře neustále promýšlet různé scénáře. Jedná se o velice zdařilé dílo, ukazující temnou stránku lidských duši, jdoucí do hloubky lidských myšlenek a pocitů, a o tom má kvalitní literatura být.

18.05.2021 5 z 5

Hospoda Jamajka Hospoda Jamajka Daphne du Maurier

Daphne du Maurier je předně skvělá vyprávěčka, a tak vás kniha vtáhne od úplného začátku a nepustí až do konce. Příjezd na Jamajku je vskutku atmosférický a tajuplný. Pocit neustálého napětí se autorce daří budovat i po celou dobu a tak není v knize hluchého místa. V tomto překonává i slavnou Mrtvou i živou, která přece jen gradovala spíše až na posledních stranách, ale přinesla zase pořádný zvrat, tady je jakési odhalení při konci knihy daleko průhlednější než bych býval chtěl, to je asi jediná výtka, ale zase naštěstí na tomhle jediném kniha nestojí. Nicméně kdo touží po dobře odvyprávěném temnějším dobrodružství s romantickou linkou, tomu nelze než dílo doporučit.

15.05.2021 4 z 5

Bohabojné ženy Bohabojné ženy Federico Andahazi

Erotický groteskní horor odehrávající se na pozadí historické události, jednoho deštivého léta ve vile Diodati, kde prý Mary Shelleyová napsala jejího legendárního Frankensteina. Příběh se však zaměřuje hlavně na doktora Polidoriho a vznik jeho povídky Upír. Faustovské téma okořeněné několika černohumornými okamžiky finišuje do podařeného konce. Bohabojné ženy je ještě snad zábavnější než Andahaziho prvotina Anatom a určitě doporučuji všem, kdo hledají originální a dekadentnější čtivo.

12.05.2021 5 z 5

Jidáš byl Ufon...a jiné příběhy Jidáš byl Ufon...a jiné příběhy Štěpán Kučera

Na knihu jsem narazil úplnou náhodou po brouzdáním nakladatelstvím Druhé město, jež jsem projížděl kvůli Stančíkovy, jehož knihy jsou právě v tomto nakladatelství vydávány. A právě Petr Stančík ke knize napsal úvodní slova, která vás navnadí k přečtení. Jeho knihy mám strašně rád a s některými Kučerovými povídkami jsou si v lecčems podobné, proto pokud máte rádi Stančíka, pravděpodobně se vám bude líbit i tato sbírka. Originální, inteligentně vtipné, čtivé a hrající si se čtenářem byly všechny, avšak za nejpovedenější bych vybral titulní Jidáš byl Ufon a Vězeň damašský. V době mé recenze je zde pouhých 5 hodnocení, což je velká škoda, doufám že časem se kniha dostane k více čtenářům, protože pan Kučera je vskutku talentovaný a jeho tvorba mě nadskutečně pobavila.

06.05.2021 5 z 5

Anatom Anatom Federico Andahazi

Dle hodnocení by se mohlo zdát, že kniha za moc nestojí a zapadá do průměru, avšak není tomu tak. Myslím si, že kniha je zde silně podhodnocená, což je také tím, že mnoho čtenářů ji zde nečetlo a to je škoda, přitom má kniha opravdu vizuálně povedenou obálku, která vábí k přečtení, aspoň tak se stalo v mém případě. Mám rád, když se toho autor nebojí, uchopí zajímavé téma a zpracuje ho bez skrupulí a se syrovostí. Jedná se o provokativní historický román z doby inkvizice v Itálii, v němž se vyskytuje plno odvážných erotických scén i pár perverzních okamžiků, ale co byste taky čekali, když Andahazi vypráví o objevení ženského klitorisu. Pro mě se jedná o výtečné napsaný román, který se mi strašně dobře četl. Stylem, kterým je napsaná, mi v lecčems připomněla knihy mistra José Saramaga, což je myslím to nejlepší doporučení nakonec, pro ty z vás kdo váháte, zda knihu číst.

04.05.2021 5 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Opět jako u Mlýnů na Mumie jsem se královsky pobavil a knihu jsem zhlt jak dobře načepovaný plzeňský ležák. Autor rozehrává příběh plný konspiračních teorií jak z péra Dana Browna, tajných společenství a vražd a chlastu a bizarních situací a pitoreskních postaviček, to celé okořeněné typickým stančíkovským humorem a citem pro hraní si s českým jazykem. Po dočtení ve mně přetrvává takový spokojený hřejivý pocit jako po vyzunknutí dobrého šnapsu. Rozhodně jeden z nejoriginálnějších českých literarů, který stojí za to být čten a ctěn.

22.04.2021 5 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Klasika z pera du Maurierové, asi její nejznámější kniha, stará pomalu sto let, a i přesto dnes velice dobře čitelná. Nedávno jsem přečetl něco málo z její povídkové tvorby, kdy jsem se s ní setkal poprvé, a byl jsem naprosto nadšen z formy jakou dokáže autorka psát a budovat napětí, že jsem měl hned chuť přečíst si nějaký její román. Souhlasím, že prvnich cca 200 stran je pomalejších a trochu se vlečou, co se týče nějakého posunu v ději, ale mají v knize své opodstatnění pro budoucí gradaci zápletky. Po určité události na moři, začne děj ubíhat ve vysokém tempu až do úplného konce a mi můžeme děkovat za předchozí seznamování s postavami a prostředím, s nimiž jsme se sžili. Možná jedinou chybičku spatřuji na tomto díle v tom, že autorka se úplně vyhnula jakémukoliv popisu sexu mezi ústřední dvojicí, což by jistě přidalo na uvěřitelnosti postav a jejich romantickému vztahu, ale to je asi poplatné době vzniku knihy.

16.04.2021 5 z 5

Ptáci a jiné povídky Ptáci a jiné povídky Daphne du Maurier

Naprosto kvalitativně vyrovnaná sbírka povídek. Je vidět, že paní spisovatelka má řemeslo v malíčku. Už se nemohu dočkat, až si od ní přečtu i něco z její románové tvorby. Každá povídka má svoje aspekty v kterých vyniká, ale pokud mám vybrat jednu která mi přivodila mrazení v zádech, bude to Teď se nedívej. Doporučuji si pořídit vydání z roku 1991 z nakladatelství Svoboda, obsahující tajuplné obrázky od Jiřího Běhounka.

05.04.2021 5 z 5

Píseň kamene Píseň kamene Iain Banks

Velice atmosférické a temné dílo odehrávající se ve válkou zmítané době, napsané krásným poetickým jazykem. Nedovídáme se o jakou válku se jedná, avšak ve své podstatě to není pro příběh důležité, protože není každá válka krutá a zbytečná? Hlavním vypravěčem je zde Abel, jenž je společně se svou sestrou, kterou vroucně miluje a ona jeho, odvlečeni partyzány na jejich vlastní zámek a na němž jsou drženi. A tak jak se postupem vyprávění zámek rozpadá, bortí a ničí, tak i vše okolo spěje ke tragickému konci. Už dlouhu jsem nečetl nic tak krásně napsaného s tak krutým a syrovým závěrem. Svou náladou zde spatřuji určitou podobu s některými díly McCarthyho (Cesta, vnější tma).

29.03.2021 5 z 5

Americké psycho Americké psycho Bret Easton Ellis

S Americkým psychem jsem se poprvé setkal ve formě filmu, ale už je to nějakou dobu, co jsem jej viděl, ale tak nějak jsem si většinu pamatoval, v paměťi mi uvízla hlavně scéna, kdy Batman pardon Bateman pronásleduje polonahou dívku s motorovkou, zakončenou efektním zabitím. I tak mě ale po celou dobu čtení bavila, pro svůj
styl s jakou je napsaná, s několika opravdu vtipnými dialogy, se jedná o ojedinělou knihu, která jde v mnoha scénách až za hranici detailních popisů brutality, sexu a sadomasochistickeho mučení žen. V tomto ohledu je to asi vůbec nejvíc, co jsem kde četl. Jednoznačně dílo na které se nezapomíná.

23.03.2021 5 z 5

Dům u hřbitova Dům u hřbitova John Everson

Tentokrát mě Carcosa zklamala. Jedná se o vcelku tuctový horor, který by možná mohl fungovat, kdyby se převedl na filmové plátno, a i tak by se spíše jednalo o průměr, ale literárně to prostě nefungovalo. Autor nás ke konci sice zahrne mrtvými těly, kdy jedna postava za druhou mizí ze scény, ale mě to vlastně nechávalo úplně chladným a bylo mi vlastně i jedno, zda ta či ona postava přežije. Knihu jsem dočetl jen proto, že koupené knihy, až na pár výjimek, pokaždé dočítám. Úplně souhlasím s komentářem níže od uživatele TheRaven. Špatně napsaný brak. Nicméně nakladatelství držím palce a přečtěte si radši u nich vydanou Tramvaj č. 1852, to je zářný příklad zábavného braku, který je napsán nejméně o dvě třídy lépe.

12.03.2021 2 z 5

Obraz Obraz Jean De Berg (p)

Tato formátem spíše kratší novela, která vznikla více jak před 60 léty, je společně s Příběhem O zatím ta nejlépe napsaná erotika, která se mi dostala pod ruce. Nejedná se vůbec o lascivní četbu, ale dílo je napsané až dalo by se říci s gracií, kdy je patrné, že je psané ženskou rukou. Proto uděluji plný počet, jelikož v rámci tohoto žánru se jedná o TOP počtení.

08.03.2021 5 z 5

Bandury Bandury Andrée A. Michaud

Bandury jsem si vyhlédl už před jeho vydáním, když jsem se dočetl, že je přirovnáván k Twin Peaks, což je snad můj nejoblíbenější seriál. Začátek tomu dost napovídá, v chatové osadě v hlubinách kanadského lesa se stane vražda jedné z místních krásek, kterou přijede vyšetřovat inspektor Michaud, do toho je zamícháno trochu mystiky. Neohlížel jsem se tedy na zdejších pár hodnocení nebo vlastně skoro žádných (knihu zde na DK v době mého čtení hodnotili dva čtenáři) ani hodnocení z Goodreads, které není kdovíjaké, ale jak se říká, sto lidí sto chutí. Mě kniha neskutečně bavila, i přes to, že děj plyne poněkud pomalejším tempem a autorka se dost podrobně rozepisuje. Ale to je právě to, čím dosáhla fantastické atmosféry jednoho končícího léta, do kterého se pozvolna vplíží zlo a nic už nebude jako dřív. Autorka dává dost prostoru jednotlivým charakterům, jak malé Andreé, z jejíhož dospívajícího pohledu je část knihy vyprávěná, místním rodičům, naruživému čtenáři Brianu Laruemu, tak sympatickému inspektoru Michaudovi, který je také přece jen člověk se svými obavami, strastmi a minulostí, a i samotným obětem zločinu. Vykreslení atmosféry a práce s postavami je to, co pro mě tuhle knihu dělá pětihvězdičkovou záležitostí a určitě budu jedině rád, když Argo opět vydá něco od této frankofonní kanadské spisovatelky. Po Iainu Reidovi, Jeffu Lemireovi je Michaudová další z autorů ze země javorových listů, kteří mě vážně zaujmuly a dál budu sledovat jejich tvorbu.

03.01.2021 5 z 5

Asi to skončím Asi to skončím Iain Reid

Už první kniha od Iaina Reida, co u nás vyšla, mě velice zaujala a pobavila, ale tahle jeho debutova knížka je snad ještě lepší. Naprosto bravurně zvládnutý psychologický mindfuck thriller s místami opravdu creepy atmosférou, kdy vám autor v průběhu dává jisté náznaky o co by se mohlo jednat a kdy vám až na úplném konci do sebe vše zapadne a aspoň u mě se dostavila husí kůže a takový ten pocit, že si to okamžitě chcete zopakovat a hledat tam ty náznaky k rozklíčování příběhu. To jsem si zopakoval při sledování Kaufmanova filmu, který se také velice povedl a určitě doporučuji ke zhlédnutí. Nenechte se odradit zdejším hodnocením, mohli byste totiž přijít o vskutku nevšední "lynchovský" zážitek.

14.12.2020 5 z 5

Slepota Slepota José Saramago

Jeden z největších literárních zážitků. Rozhodně doporučuji si knihu sehnat a přečíst. Nebudu se tu zbytečně rozepisovat o ději knihy, protože to zde udělali už jiní, ale podivuji se nad nízkým hodnocením některých uživatelů, že kniha je obtížně čitelná atd., které tomuto skvostu zbytečně shazují hodnocení. Přitom se stačí soustředit a vnímat to, co čtu. Nic pro zhýčkané čtenáře.

21.11.2020 5 z 5

Tíživé noci Tíživé noci Dino Buzzati

Naprosto bravurní vyrovnaná sbírka převážně kratších povídek o 5 až 10 stránkách. Většina dějů prolíná tajuplno a podivno s až hororovou atmosférou (např. Stroj, Obluda, Myši), ale vůbec se nejedná o horor v laciném a prvoplánovém pojetí, kolikrát si lze s povídky vzít i nějaké to moudro do života (Kolombra, Schůzka s Einsteinem či Ale na dveře tlučou dál). Několikrát se mi po dočtení stalo, že jsem se nad povídkou zamyslel a hledal v jejím obsahu skrytý význam. Pak tu jsou texty spíše melancholické, smutné. Mezi ně lze zařadit takové povídky jako Dva řidiči nebo mistrovskou Hrboly na zahradě. U nás málo známé dílo, které by si ale zasloužilo o dost větší pozornost.

12.10.2020 5 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Další skvělý román od mistra slova Michela Fabera, už třetí jeho větší román po Kvítku a Pod kůží, který jsem přečetl. I když jeho dvě předchozí knihy jsou v lecčems úplně jiné, jednu věc mají s Knihou nových zvláštních věcí společnou, jsou naprosto skvěle napsány. I když děj plyne spíše až meditativním tempem kupředu, přesto od začátku až do konce jsem se ani na jediné stránce nenudil. Příběh o lásce, vztahu dvou lidí, kteří jsou od sebe odloučeni, víře v Boha, kterou se hlavní hrdina vydá šířit a nutno říci, že celkem úspěšně, poznávání nové planety a jejich obyvatel a o postupné destrukci té staré, už opotřebované, o které se dovídáme z Beiných dopisů a končící otevřeně (což je u Fabera tak trochu nepřekvapující), na svém konci schovává pro mě dost zásadní poselství, co vlastně znamená láska a co jste jeden pro druhého ochotni podniknout či obětovat. Konec mě prostě emotivně zasáhl, jako u málo které knihy a jako se mi stalo už i u autorovy prvotiny, a o to mi jde v literatuře především. Doporučuji i pro ateisty jako jsem já, rozhodně se spíše než o náboženskou agitku jedná o psychologickou sondu do duše dvou lidí, s příměsí scifi.

09.10.2020 5 z 5

Tramvaj č. 1852 Tramvaj č. 1852 Edward Lee

Tak tady musím udělit plný počet, naprostá povinnost pro všechny fanoušky HPL. A ti kdož ho neznáte, přečtěte si nejprve něco od samotného Lovecrafta, až pak budete schopni docenit jak bravurně se Leemu povedlo napodobit jeho styl a zároveň ho s láskou parodovat v sexuálních scénách. Spojení archaického Lovecraftova jazyka s pornem u mě vedlo kolikrát k výbuchům smíchu. Pochválit se musí také překlad Milana Žáčka a prosím víc takových Leeů Carcoso! Takové moje guilty pleasure number one mezi knihami.

15.08.2020 5 z 5

Moje první setkání s tvorbou pana Vondrušky dopadlo na výbornou. Velice dobře čitelná kniha popisující příběh rodiny Prokopů na pozadí historických událostí mi svoji strukturou připomnělo díla Kena Folleta (Pilíře země, Na věky věku). Bavil jsem se stejnou měrou, jak u částí věnující se osobním problémům rodiny Prokopů, tak i u částí věnovaných spíše historickým událostem, částem věnovaným popisům o situaci v českém království a bojem Jana Husa za nápravu církve, což ne každý spisovatel umí napsat poutavě, ale tady se to p. Vondruškovi povedlo.

15.08.2020 5 z 5

Křižovatky Křižovatky Jack Ketchum (p)

Dávám plný počet, protože tahle útlá knížečka splňuje přesně to, co jsem od ní očekával. A totiž surový a krvavý western bez zbytečného odbíhání, s někdy až hororovou atmosférou. Takových westernů u nás zase tolik nevyšlo, takže bych se nebál jej označit za jeden z nejlepších. Doporučuji pro příznivce McCarthyho tvorby a Craiga Zahlera, u kterého se nabízí srovnání s jeho drsným westernem Bone tomahawk. Bylo by celkem fajn kdyby někdo toto Ketchumovo dílo zfilmoval.

18.07.2020 5 z 5