Politre Politre komentáře u knih

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Jedna z klasik literatury 20. století, jež nestárne ani s přibývajícím počtem let od data napsání. Nabokovův kontroverzní text je vhledem do mysli nemocného člověka, vzdělaného evropana Humberta Humberta, trpícího v zálibě po nedospělých dívkách, jim nazývaným nymfičky, jehož prostřednictvím je nám příběh o posedlosti titulní Lolitou vyprávěn. Autor v žádném případě nechce vzbudit soucit s postavou H. H. a v žádném případě se nejedná o jeho obhajobou, ale o velice realistické a zároveň zasněné myšlenkové pochody, přibližující nám svět takto narušeného jedince. Druhou stránkou textu je jeho stylistická vytříbenost, lahodný jazyk a hrátky se slovy a kniha se i přes to o jakém tématu pojednává skvěle čte.

12.02.2023 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Jak popsat toto dílo jednoho z největších a ve světě nejproslulejších českých spisovatelů? Asi jako směs absurdnosti a grotesknosti, dramatu a satiry/karikatury. Hlavní postavou čelního díla existencialismu je Josef K., který se jednoho rána probudí jako obžalovaný z neznámého zločinu a začíná s ním samotný titulní proces, který nebere konce, a tím vyvstává plno bizarních situací s typicky kafkovskou snovou atmosférou a děje jakoby nořícího se a motajícího se v neustálém kruhu. Tím jak se K. propadá a ztrácí v soukolí systému a je jako jedinec součástí byrokracie chvílemi až mrazí, jako ze samotného závěru. Co si z totoho díla budu pamatovat je hlavně samotná jeho atmosféra, je až neuvěřitelně pohlcující a právem je román celosvětově známý. O důležitosti Kafky jako spisovatele není třeba polemizovat, už jenom to že vytvořil nový subžánr označováný jako "kafkovský", jehož důležitými motivy jsou pocity izolovanosti, vyřazenosti a bezvýchodnosti, si zasluhuje uznání. Stal se pro spousty umělců/spisovatelů inspirací. Třeba pro takového velikána jako Haruki Murakamiho nebo režiséra Davida Lynche, jenž na adresu Kafky pronesl tuto větu:
"The one artist that I feel could be my brother is Franz Kafka."

02.02.2023

Batman: Zatracení Batman: Zatracení Brian Azzarello

Dle rozporuplného hodnocení zdejších čtenářů vyplývá, že ne všem toto dílo sedlo, já budu na straně nadšených. Příběh mi rozhodně nudný nepřišel, začíná se bezprostředně po konci Jokera, při souboji na mostě a jde o kombinaci u Batmana zcela nevídanou, tj. příběh je směsicí hororových, mystických ba magických prvků a Gotham nikdy nebyl temnější a vizuálně podmanivější. Tím se dostáváme ke Bermejově kresbě. Jedním slovem je úchvatná a jedná se asi o nejlépe nakresleného Batmana, co jsem měl tu možnost vidět. Obálka je také kus umění. Možná chápu proč má zdejší "modré" hodnocení, příběh je totiž ne zcela polopatě podán a po pátrání po konečném vysvětlení konce na různých diskuzích, docházím k tomu, že je chápán různě a nejednoznačně. Což ale neberu jako zápor, spíše vybízí k dalšímu přečtení.

29.01.2023 5 z 5

Papež ukrutný Papež ukrutný Alejandro Jodorowsky

Jodorowsky se opět po osudech rodiny Borgiů opírá do římskokatolické církve a to prostřednictvím postavy Giuliana della Rovery z něhož se stane papež Julius II. AKA Papež ukrutný a opět na ni nenechá nit suchou. Pravdou je že Jodorowsky se svým scénářem přiklání k bulvární verzi, která Juliuse II. obviňovala ze sodomie tzn. homosexuality, a proto komiks je plný zobrazení právě sexu mezi muži. Místo pro spekulace zde je, ale je to místy předváděno až ad absurdum a nevěřím, že by se všechny intriky řešili právě prostřednictvím zadnicí urozených pánů. Pro představu dočkáte se sexu mezi papežem a umělci Michelangelem a Rafaelem či postelovych hrátek hlavního rádce a filozofa Machiavelliho s obskurně tlustými nevěstkami. Za čistě historicky přesný komiks lze dílo opravdu nelze brát i když hlavní dějové události se pravdy drží. Na druhou stranu komiks je prošpikován dekadencí, perverzitou, krvavou brutalitou a řežbou, hláškami, občasným vtipem a jako takový plní vše do puntíku. Ostatně fanoušci Jodorowského dostanou to, na co jsou od něho zvyklí. Theova kresba a barvy jsou jedním slovem nádherné. Pevná vazba a velký formát je zásluhou Arga a též zaslouží pochvalu.

15.01.2023 5 z 5

Batman: Dvojník Batman: Dvojník Mattson Tomlin

Svým realistickým vyzněním a náladou připomíná nejnovějšího Batmana s Pattinsonem (mimochodem doporučuji, výborný film). V Gotham city se objeví dvojník Batmana, jenž své oběti/kriminálníky vraždí, což se zrovna nelíbí policejnímu oddělení, a tak začíná hon na Batmana. Bruce Wayne je zde ještě v mladším věku a na začátku své netopýří kariéry a často ze soubojů odchází s jizvami a pohmožděninami, k tomu dochází k psycholožce. Druhou hlavní postavou příběhu je detektivka Wongová, pověřená vyšetřováním Batmanových vražd, jejíž osud se s netopýřím mužem proplete. Kresba Sorrentiniho je špinavá a syrově realistická, se zajímavým panelováním a přesně dotváří temnou atmosféru Gothamu. Příběh je pěkně vystavěn a ukončen je nadmíru zajímavě s pozitivním poselstvím. Lahůdka na poli Batmanovských komiksů.

12.01.2023 5 z 5

Vodní had Vodní had Tony Sandoval

Tony Sandoval mě opět dokázal unést na hodinku do jeho oslnivého, malebně malovaného světa, plného magických bytostí a temných zákoutí. Příběh je směsí surrealismu a realismu, magického snového světa s realitou dospívání a objevování vlastní sexuality, temného až hororového fantasy, naproti tomu křehkost a něžnost hlavních dvou dívek. Po vizuální stránce naprosto úchvatné a nezapomenutelné dílo (plus krásný formát v pevné vazbě).

02.01.2023 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Ne tak mnohovrstevnaté jako autorův opus magnum Bratři Karamazovi, ale za to je to román určitě přístupnější, méně náročný a zábavnější, proto je také nejznámějším a nejčtenějším Dostojevského dílem. Výborné zpracované je zde jednání vraha a hlavní postavy Raskolnikova po provedené vraždě, jeho myšlenkové pochody a pochyby, obavy z dopadnutí a konečně jakási jeho filozofická obhajoba vlastního činu, nám krásně ukazuje, jak si náš mozek dokáže utvořit vlastní představu o mylné spravedlnosti našich zločinů. Konec nabízí jakýsi skoro až “happyend", na kterém má lví podíl Soňa. Protikladná postava Raskolnikova je Svidrigajlov, který se snaží napravit své křivdy a poté se rozhodne pro zcela jinou cestu. Čteno nové vydání od Rybka publishers s ilustracemi mého oblíbeného kreslíře Dave McKeana, ve stejném formátu už vyšel i Bulgakovův román Mistr a Markétka, snad se v budoucnu dočkáme u nakladatelství i dalších takových bibliofilských skvostů.

23.12.2022

Habibi Habibi Craig Thompson

Jeden z nejlepších příběhů na poli grafických románů, které jsem měl tu možnost prožít. Příběh uprchlých otroků Dodoly a Zama je chvílemi dojemný, chvílemi nemilosrdně krutý. Charaktery procházejí vnitřním vývojem a jsou velice plasticky vykresleny, takže s nimi cítíte a zákonitě vás jejich osud bude zajímat. V komiksu je mnoho částí, kde se vyskytují sexuální scény zobrazující násilí na ženách , jak jinak taky když se Dodola dostane do sultánova harému, ale nikdy to nesklouzne k lascivnímu a zbytečnému exhibování. Celým vyprávěním prostupují pasáže z Koránu a Bible a ukazuje se, že jsou si tyto svaté knihy v lecčems podobné. Craig nám přináší tímto dílem i určité poselství, což je skvělé, když někdo vytvoří něco, co ve vás zanechá stopu. Kresba v určitých částech fascinující, ale především se jedná o nezapomenutelný příběh, které tento komiks řadí k vůbec tomu nejlepšímu, co si lze u nás pořídit.

29.11.2022 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Jedinečné dílo světové literatury, které zajisté zasluhuje obdivu, kterému se mu dostává. Mnohovrstevnatý magický příběh z doby totalitního Stalinova Ruska, kdy se v Moskvě objeví mág Woland a jeho pitoreskní služebníci a panečku začnou se dít věci vskutku pekelné. Do toho se nám ještě prolíná dějová linie Piláta Pontského, jež nechal ukřižovat Ježíše. V druhé části na scénu vstupují titulní Mistr a Markétka. V paměti utkví hned několik bizarních výjevů z Bulgakovova pera, jako např. čarodějná noc Markétky a Nataša lítající na praseti. Pravdou je, že po dočtení mi zůstává jistá pachuť nepochopení všech významů románu, proto je asi potřeba někdy v budoucnu opětovné čtení. Čteno nádherné vydání od Rybka publishers s téměř dvěma sty obrázky malovanými světoznámým ukrajinským malířem Iwanem Kulikem. Takový svazek bude chloubou každé knihovny.

20.11.2022 4 z 5

Perverzní páprda Perverzní páprda Gotlib (p)

Páprdovy stripy mě velice pobavily, Gotlibův humor je nekorektní, absurdní, cynický a černý. Co se na začátku každého krátkého příběhu jeví jakože se bude jednat o řádnou prasečinku, většinou končí povedeným paprdovým vtípkem, dokonce se podíváte i do vesmíru Riedlyho Scotta nebo Stevensonova doktora Jekylla a pana Hyda, teda pardon Wellsova Neviditelného muže .
Ani jsem nečekal, že mě tenhle komiks nabitý gagy tak pobaví a pokud si budu potřebovat v budoucnu zlepšit náladu, vím po čem v knihovně čapnout.

15.11.2022 5 z 5

Soudce z milosti Soudce z milosti Ivan Klíma

Po jazykové stránce dokonalý, po formální stránce dokonalý, po příběhové stránce dokonalý román. Můj první od pana Klímy a jistě bude brzy následovat další dílo od jednoho z nejpřekládanějších českých autorů. Vyzdvihnout musím práci s postavami a dialogy mezi nimi, Klíma skvělé zachycuje jejich myšlenkové pochody a rozpolcenost duše, hlavně prozření soudce Adama Kindla se mi líbilo, ale i celá manželská linka byla skvělá, Alenino nešťastné obětování života na úkor vztahu. A v neposlední řadě nám tu autor předkládá otázky a odpovídá, co znamená svoboda a spravedlnost. Velký román táhnoucí se od doby války až k normalizaci, který se i přes větší počet stran (přes 600) plynule četl.

Citáty z knihy:
Také to už věděl, že člověk nenalezne ve světě svobodu, pokud ji nenalezne v sobě, i kdyby panovaly ty nejlepší zákony, i kdyby měl sebevětší moc o světě a o lidech rozhodovat. A nikdo ho neobdaří vznešeností, pokud se v jeho duši nezrodí, a nikdo ho nevyváže z pout, když se nesvede vyprostit z těch, jež si sám nasadil.

Dřív lidé stavěli kostely anebo aspoň kaple a chodili o Božím těle na procesí a radovali se ze své práce, dneska běhají za děvkami, a když se chtějí radovat, musí se opít.

13.11.2022 5 z 5

Viditelná temnota: Memoáry šílenství Viditelná temnota: Memoáry šílenství William Styron

Sugestivní líčení autorova prožívání deprese, představující nám syrovou a přesnou podobu této nemoci, jimiž v dnešní době prochází nebo má zkušenosti nemalé procento lidí. Sám mám zkušenosti s tímto stavem a Styron jej mistrně převedl do textu, v mnoha částech mi mluvil přímo z duše. Doporučuji i lidem, kteří si něčím takovým neprošli, a tak ani nemají představu o jak zákeřnou nemoc se jedná. Jak sám Styron ale předestírá, nic netrvá věčně a určitě se s temnotou na duši dá bojovat a porazit ji.

02.11.2022 5 z 5

Bludiště Bludiště Jeff Lemire

Při psaní a kreslení se Lemire inspiroval dílem Haruki Murakamiho a na komiksu je to znát. Čeká vás smutný a dojemný, lehce fantaskní příběh osamělého otce Willa, který po ztrátě dcery nemůže najít smysl života a jen tak přežívá den za dnem. Až jednoho, dne po deseti letech, v noci zvedne záhadný telefonát. Je to příběh o smíření a nalezení cesty, kterou kráčet po ztracení milované osoby a také o tom, že naši démoni a obavy jsou kolikrát jen naší smyšlenkou, kterou si zbytečně sami vytváříme a které je potřeba čelit. Jako vždy mě Lemire nezklamal, ba jde o jedno z jeho nejlepších děl, co u nás zatím vyšlo.

01.11.2022 5 z 5

Bbídáci Bbídáci Charles Duits

Vždycky je mi sympatické, když je autor tak trochu pankáč, neohlíží se na čtenáře ani kritiku a píše si všechno tak, jak sám chce. Upřímně řečeno Charles Duits je pro mě literárním objevem tohoto roku a jsem rád, že ho nakladatelství Malvern u nás vydalo a plánuje vydávat. Žánrově se jedná o filozofickou pornografii, což je spojení dvou zcela odlišných témat, ale tady se to daří na jedničku. Zároveň je kniha psaná až básnickým jazykem, kolikrát jsem se přistihl, že mi text přišel jako poezie v próze, což u takhle pokleslého žánru jako je zrovna pornografie je nevídané. Závěrem snad jen citát z knihy:
Štěstí je důležitější než pravda, než to, čemu říkáte pravda.

19.10.2022 5 z 5

Dobytí Plassansu Dobytí Plassansu Émile Zola

Podle počtu hodnocení lze usuzovat, že jde o vcelku neznámý Zolův román, ale byla by škoda jej minout. Příběh plyne velice pomalým tempem, ale mistrův styl psaní vynahradí všechnu tu zdlouhavost, a na posledních stranách vygraduje do téměř thrillerového finále, jenž utkví díky své tragičnosti v paměti.

17.10.2022 4 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Monumentální mnohovrstevnatý psychologicko-filozofický román od znalce lidských duší Dostojevského, je především pojednání o víře v Boha, vině a trestu, odpovědnosti za napáchané skutky, kde se samotný příběhový děj v první polovině kolikrát utápí v teologických rozmluvách a dlouhých monolozích. Tudíž nic jednoduchého ke čtení a rozhodně doporučuji si na knihu udělat čas. Naproti tomu poté co se stane "ta věc", se kniha více soustředí na samotný děj až do strhujícího soudního finále. Zajímavostí je, že autor původně zamýšlel pokračování a je škoda že se k němu už nedostal. Jedna z nejnáročnějších knih, ať už svým rozpětím tak myšlenkovým obsahem, Dostojevského magnus opum, zaslouženě patří na hřeb klasické literatury a mezi pár těch knih, které nikdy nezestárnou.

07.10.2022 5 z 5

Růžový a černý Růžový a černý Tony Sandoval

Naprosto jedinečný komiks spojující surrealismus s dráždivou erotikou a všední realitou jednoho parného léta. Těžko říci o čem všem to vlastně bylo, asi každý si v tom najde to svoje i já mám vlastní výklad, ale není důležitý cíl, ale samotná cesta a ta je v případě kresby Tonyho Sandovala naprosto úchvatná, plná psychedelických fantazijních výjevů. Bylo by moc jednoduché po prvním prolistovaní knihu odsoudit jako pouhé zvrhlé porno, tady jde ale o mnohem více.

22.09.2022 5 z 5

Vrahova hygiena Vrahova hygiena Amélie Nothomb

Prvotina Amélie Northombové, která se po zásluze v době svého vydání stala bestsellerem. Příběh vypráví o slavném třiaosmdesátiletém nositely Nobelovy ceny za literaturu Prétextatu Tachovi, jenž má poslední dva měsíce než zemře, rozhodne se tedy pozvat novináře vůbec k prvnímu interview za svou kariéru. Jenže je kromě výborného spisovatele také především cynikem, misantropem a především misogynem a tak jednoho novináře za druhým vyprovodí s křikem pryč uprostřed rozhovoru, než narazí na Ninu, která přišla na šokující pravdu. Celá útlá kniha je hlavně sledem dialogů mezi obézním starcem a novináři a děj se tak řítí kupředu s nezměrnou rychlostí pageturneru. Jedná se o inteligentní thriller s povedeným koncem, kdy si vlastně říkáte, kdo tady nakonec vyhrál.

16.09.2022 5 z 5

Ukřižovaná Ukřižovaná Jakub Arbes

Má první přečtená kniha od Jakuba Arbese a jistojistě nebude poslední. Autor a tvůrce nového prozaického žánru - romaneta. V zahraničí již delší dobu existujícího jako povídky s tajemstvím. Název romaneto však vymyslel jeho učitel a kamarád Jan Neruda. Pokud bych měl Arbese k někomu připodobnit, byl by to Edgar Allan Poe, naproti tomu zůstávají v jeho romanetech originální prvky, jež ho odlišují od konkurence. Ukřižovaná obsahuje několik velice zdařilých hororových mrazivých pasáží, které se mi vpálily do paměti a jen tak je nezapomenu. Příběh je dobře vystavěn a hodný zapamatování. Navíc čteno vydání od nakladatelství Dokořán s pochmurnými ilustracemi Blanky Dvořákové.

26.08.2022 5 z 5

Havran / The Raven (dvojjazyčná kniha) Havran / The Raven (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Klasika žánru, čteno už po několikáté a stále mrazivě smutná záležitost zrcadlící Poeho život. Naposledy právě vydání od Šimona Ryšavého s pochmurnými ilustracemi Stanislava Sedláčka. Pro dotvoření atmosféry doporučuji k poslechu toto https://youtu.be/qEzWqUhnbVA

24.08.2022 5 z 5