Růžový a černý

Růžový a černý https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490776/bmid_ruzovy-a-cerny-hYB-490776.jpg 4 47 10

Jednoho podvečera na začátku léta se mladé dívce Glorii na břehu tůňky zdá zvláštní erotický sen. Z vodních vln se vynoří nahý albín, přistoupí k ní a pomiluje se s ní. Z tohoto snu zbyde Glorii jen mlhavá vzpomínka a podivný výrůstek, připomínající penis růžové barvy. Díky němu čekají dívku nezvyklé zážitky a úplně nové zkušenosti. Změny v jejím těle otřesou jejím dosavadním vztahem ke světu a vše kolem začne mít mnohem dráždivější nádech...... celý text

Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , Comics Centrum

Oscuro en Rosa

AlčaH
07.01.2023 4 z 5

Co se mi na tomto komiksu líbilo nejvíc? Nádherné ilustrace, které prostě musejí člověku učarovat. Styl Tonyho Sandovala je originální a já jsem vždy unešená z jeho úhlu pohledu na určitou věc - třeba z toho, jak kreslí oči... V tomto díle je obsažená i dost explicitní nahota, ale musím říct, že i její grafické ztvárnění se mi líbilo. Co za mě tentokrát trochu pokulhávalo byl příběh - některé situace mi přišly úplně nadbytečné, některé věci nevysvětlené, nedořešené... Působilo to celé trochu zvláštně. Jelikož ale Tony Sandoval je (alespoň za mě) mistr podivného a tajemného, nakonec jsem si tak nějak domyslela, co se snažil říct - a nemohu jinak než dát 4 hvězdičky. :)

Ivan Kučera
16.12.2022 4 z 5

Reč Tonyho Sandovala je uhrančivá (Vodní had) a hoc mi nie vždy sadne stopercentne (Doomboy), nakoniec musím dať 4*, pretože je to naozaj špecifické, iné, proste unikátne. A dám ich aj teraz. Jeho práca má srdce, aj keď tej reči sem-tam nerozumiem a strácam sa v nej. Ale je to krásne strácanie. Nalejme si čistého vína: mnohých z nás pri čítaní jeho starších komiksov napadlo, že by Sandovalove unikátnym vzhľadom vybavené postavičky radi videli v porne. Nuž, sen sa splnil. Naštudujte si niektorí základné slová, erotika je erotika a porno je porno a toto fakt erotika nie je. Výsledok napokon nie je až taký poburujúci, ako by sa mohlo zdať v zmysle, že napr. ja osobne (a mám pocit, že nie som sám) som čakal v podstate nonstop porno a ono tu nejaké porno samozrejme je, ale komiks vážne nie je len o nahých telách a o tom, čo spolu stvárajú, keď sa nikto nepozerá. Opäť sa tak dostávame k tomu, že Tony tvorí originálne veci a je úžasné, že ich vydáva Comics Centrum, pretože do tohto by veru len tak hocijaké vydavateľstvo určite nešlo. Explicitné a pritom poetické a istým spôsobom krásne, nežné, jemné a úprimné, čo asi znie ako divoká a nereálna kombinácia, lež je to tak, funguje to, drží to pokope. Páči sa mi atmosféra, ktorá sa stáva Tonyho podpisom: atmosféra horúceho leta, kedy unudení puberťáci bez zmyslu života (a nejeden raz sa nachádzajúci na okraji spoločnosti, či už vinou chudoby alebo rodičov, ktorí sú alebo rozvedení, alebo sú im ich potomkovia v podstate ukradnutí, čo je smutné) zažívajú na tichej mestskej periférii (alebo rovno na vyľudnenom vidieku) bizarné príhody a všade naokolo sa povaľuje neznesiteľne dusné, sparné ovzdušie, vzduch sa lenivo vlní a nikomu sa nič nechce. Napriek tomu sa dejú veci, ktoré navždy ovplyvnia životy daných postáv. Ani po druhom prečítaní som niektoré momenty nepochopil (napr. to s otcom), ale tak nejak mi to nevadilo, bavilo ma nechať sa voľne unášať, ako list vo vetre. Skvelý je aj „zvyšok“ tvrdá väzba s lacetkou, krásne veľké rozmery a bonusy (úvodné slovo vydavateľky, galéria atď.).

GoodGames
22.11.2022 3 z 5

Růžový a černý je naozaj špeciálny erotický komiks, ktorý obsahuje detailné pohľady na intímne časti ľudského tela, ale nechýba tomu aj zaujímavá fantázia a humor. Je to výrazne artové dielo a poteší hlavne autorových fanúšikov, artových nadšencov, ale aj fanúšikov erotických komiksov. Ak ste medzi nimi, komiks určite odporúčam, inak sa mu však radšej vyhnite.

fvalek
02.10.2022 2 z 5

Rád bych napsal, jak je to jedinečný, nepřekonatelný, úžasný a oduševnělý komiks, a z hlediska kresby asi i je, ale zbytek pro mě osobně trošku kolísá. Asi začnu tou kresbou a zpracováním, protože tam to je ještě pozitivní... Kresba je krásná, surrealistická, zároveň poměrně karikaturní, příjemná, přátelská, ale s velkým prostorem vyjádřit vše potřebné. Celkové zpracování je pak kvalitní, ať už jde o parciální lak a velkou vazbu, tak celkově formát na výšku (Doomboy mi stále nepasuje do knihovny a má příšerný formát).

No ale teď ten děj. Ano, je to dráždivé, je to erotické, ale to mnohdy nestačí. I kdybych si tomu přisoudil nějaký úžasný metaforický význam, tak pravdou je, že dějově je to zkrátka úplně o ničem. Nemá to žádnou pointu a celý příběh začínající spolknutím nějakého růžového vílího vajíčka ustupuje do prázdna. Všechny fantastické prvky jako víly, milenec ve vodě a vize/halucinace/sny či co to je ustupují absolutně do pozadí a nijak nevyvrcholí. Navíc se objevují dost zbytečné a nevysvětlitelné scény, jako třeba beďar práskající do výstřihu zrzky. Případně pak scéna, kde Glorii naroste penis a její kamarádka jí ho prostě why not bez jediné otázky či starosti vykouří... Dráždivost je jedna věc, ale explicitní nesmyslná erotika je nešvar mnoha erotických komiksů, které někdy více než zápletku a pointu řeší jen co nejvíc prsíček a broskviček, hlavně ať to co nejvíc píchá. Erotika je dobrý sluha, ale špatný pán. Celkově to pak působí, jako kdyby tam chyběla nějaká finální surrealisticky kouzelná kapitola. Škoda.

gaspoda
28.09.2022 4 z 5

psychedelický příběh s hoooodně odvážnou kresbou

Politre
22.09.2022 5 z 5

Naprosto jedinečný komiks spojující surrealismus s dráždivou erotikou a všední realitou jednoho parného léta. Těžko říci o čem všem to vlastně bylo, asi každý si v tom najde to svoje i já mám vlastní výklad, ale není důležitý cíl, ale samotná cesta a ta je v případě kresby Tonyho Sandovala naprosto úchvatná, plná psychedelických fantazijních výjevů. Bylo by moc jednoduché po prvním prolistovaní knihu odsoudit jako pouhé zvrhlé porno, tady jde ale o mnohem více.

RaptoR
13.09.2022 4 z 5

Kniha Růžový a černý nám ukazuje, že není až tak důležité mít jasně daný konec příběhu. Mnohem důležitější je předat čtenáři ten správný prožitek, nálady a emoce. Vzít ho za hranice všedních dnů a dokázat tak, že i ono vousaté rčení o tom, že sama cesta je cíl, v sobě má zrnko pravdy. A proč si při tom neužít i trochu erotiky, že?
Více v recenzích.

Lenka.Vílka
08.09.2022 5 z 5

Naprosto souhlasím, není to do MDH. Proč? Protože je formát sice velký, ale není dost velký, protože ostatní vám budou nakukovat přes rameno, ale pořádně neuvidí, co čtěte :D

Tenhle komiks si musí každý vyložit sám. I mě je jasné, že jsem si nepřebrala na první čtení všechno tak, jak to chtěl Tony. Ale co bylo třeba, to jsem zvládla. Tohle je příběh, který si prožijete v sobě, a potom je těžké o něm vyprávět. Tedy kromě: Přečti si to taky.

Tohle je mnohem víc, než kreslená erotika. Je to mnohem víc. A kdo to pochopí, tomu se kniha bude líbit :) a ta kresba! Tony Sandoval je prostě zlatíčko a ještě k tomu naprosto skvělý umělec :)

DennisMoore
04.09.2022 5 z 5

Jak je to divné, tak je to krásné. Ne, tohle není čtení do MHD :) Ale kamkoliv jinam už ano.

Norri
18.08.2022 5 z 5

Miluji Tonyho Sandovala! Od prvního okamžiku, kdy jsem ho objevil, miluji jeho kresbu, barvy, imaginaci a jeho příběhy. Na jeho kresbu a práci s barvami se dokážu dlouho dívat a pořád v tom budu objevovat nové detaily. Ony ty rozpité vodovky pro mě mají své kouzlo. Když Comics Centrum začalo Sandovala vydávat, tak mě hrozně potěšili. A potěšili mě ještě více, když brzy po vydání francouzského originálu vydali i jeho eroticko-surreálný komiks. Vždyť co byste mohli chtít více, než porno kreslené vaším oblíbeným umělcem.

“Růžový a černý” se nepodobá žádné jiné komiksové erotice, která u nás vyšla. Je to hodně surreálně fantastické, trošku úchylné, zatraceně vzrušující a zároveň vtipné. Pro mě je to ideální kombinace. Ve světě by se možná pár podobných komiksů našlo, ale i tak je Sandoval nenapodobitelný originál. Kdybych měl ten příběh někomu přiblížit, tak bych ho asi přirovnal ke komiksu “Jedno obyčejný léto”, ve kterém se hodně souloží a halucinuje. Nerad bych se pouštěl do nějakých výkladů, protože v tom sám nemám jasno. Ale je to jeden z těch mála případů, kdy mi to nevadí. Tady totiž cílem není porozumění, ale prožitek. Prostě jedno neobyčejné léto, které vás navždy změní.

"Dokázal bych snést pohled na tvoje ladné křivky mizející v tom horku, ale nedokázal bych se pak dívat na všechny umírající hvězdy, které jsi přivedla k životu tím, že jsi mě políbila."

Tony Sandoval
mexická, 1973
2020  90%Vodní had
2022  78%Růžový a černý
2021  88%Doomboy
2023  85%Pohovka a mrtvola
2024  %Tisíce bouří

Kniha Růžový a černý je v