Americké psycho

Kultovní román, jež autora proslavil po celém světě. Americké psycho je fiktivní zpovědí Patricka Batemana, bohatého newyorského mladíka z řad takzvaných „yuppies“, který se v honbě za novými prožitky stává brutálním masovým vrahem. Ellis v knize nejmenšího detailu popisuje nejen Batemanovy konzumní obsese (návštěvy drahých restaurací a barů, fitcenter, závislost na drogách, hudebních hitech či slaboduchých televizních talk show atd.), ale i násilné, neobyčejně brutální scény mučení a vražd. Nepochopení, že nejde o realistickou výpověď, ale o ostrou satiru na konzumní atmosféru 80. let, vedlo k ostrým útokům na knihu, kterou ve Spojených státech řada velkých knihkupectví odmítlo prodávat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8124/americke-psycho-PU4-8124.jpg 3.5203
Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno, XYZ (ČR)

American Psycho, 1991

Kniha Americké psycho

MilkyA
07.10.2020

Pre mna je to jednoducho velmi zabavna kniha :D :D .. Som preto uchyl? Trosilililinku? :D Ja vlastne chcem len varovat prostrednictvom komentaru, ze skutocne je to neskutocne graficke a s filmom neporovnatelne...

VikyKleinik
06.08.2020

Je to velmi grafické a zábavné. Jistě nejsem jediný, kdo Americké Psycho shledává jako skvělé satirické dílo. Filmovou adaptaci zbožňuju - je to film jisté dávky preciznosti - ale knihy jsem se trochu obával, protože jsem slyšel stížnosti na dlouhé nezábavné popisy oblečení jednotlivých postav. Nemám rád, když musím číst něco, co není nijak důležité a je to o to horší, čím víc toho je. Čím jsem však knihou prostupoval, tím více mě bavila. První kapitola neni nikterak úderná, ale s dalšími kapitolami kniha jen nabírá na kadenci výlevech Batemanovi vyjebanosti, u který jsem se zkrátka výborně bavil. Netrvalo dlouho a uznal jsem, že snad pokaždé, kdy knihu otevřu, tak se u ní rozesměju (převážně u konverzací).
Baví mě však samotný fakt, že Patrick Bateman je fyzicky dokonalej - perfektní kondice, neodolatelný odstín pleti, čistá pleť, ale psychicky je naprosto rozesranej.

-Pečivo-
15.04.2020

Dobrý večer! Americké psycho je solidní nášvih do karantény. Pokud se mezi vámi nachází latentní psychopati, kteří si nejsou jistí svoji latentní psachopatózou, tak tohle je ideální kniha jak to odšpuntovat. Todle a Škromach u bazénku a YouTube kanál Andreje.

Ellis se s tím nemaže - film jsem viděl několikrát a dal jsem mu i zlatého pečiho na předávání Zlatých pečijů v roce 2000. Tehdá putoval zlatý peči za hlavní roli směrem k Christianu Baleovi.

Patrick Bateman je yupík z New Yorku z pozdních osmdesátek - New Order, Wall street, modelky, rolexky, solárka, fitka, koksík, diskotéky, sektetářky, walkmany a tak dále pana krále. A po večerech rozčtvrcuje lidi, vytrhává jim páteře, nahaní potkany do jejich vnitřnosti, pojídá čerstvě vykuchaný prostitutky a dává si krev místo šampaňského.

Zde bych rád podotkl, že brutalita knihy se nedá z filmem srovnat. To je jako srovnávat lívance a žárovky! A mezi tím vším řeší bílé odstíny vizitek, která kravata se nosí ke kšandám a další věci, který normálně řeším s klukama v kanclu já.

Za mne 10/10. Takovej Bruntál jsem teda nečekal.

Martin_Eli
01.01.2020

Doslechl jsem se, že spolu s Trainspottingem a Klubem Rváčů, je Americké psycho jedním z velkých románů 90.let. První dva romány miluji, tak jsem se s nadšením pustil do Amerického psycha. Upřímně, je to neskutečná nuda. Popis se soustředí na myšlenkové pochody psychopata, který vnímá lidi pouze jako objekty a hodnotí jen jejich oblečení a společenské postavení, což není špatné, ale po delším čase to začne nudit. Vraždy zprvu jsou okrajovou částí knihy, pak se stávají ústředním motivem, jsou šokující, ale příběh nikam neposouvají. Kniha navíc neřeší, jak všechny morbidní vraždy hrdinovi procházejí, není vysvětlena jeho motivace (chápu, že je psychopat a nepotřebuje motivy) a kniha nemá žádné vyvrcholení, prostě zničehonic skončí.

Celkově jsem prostě zklamaný, pro mě to byl ztracený čas, asi ještě půjdu zkusit filmovou adaptaci.

nicolle
21.12.2019

Dostat se do prvni třetiny knihy bylo opravdu tezke. Autor nepíše knihu typickým stylem on ji píše jako psychopaticky vrah. Kdyz ji budete číst podruhé, zjistíte ze vsechno to zdlouhavé popisováni, je způsob jak hlavní postava přemýšlí a jak moc je psychicky “ujeta” . Tato kniha patří v mem zejbricku k nejbrutalnejsim knihám spolu s knihou “nabarvené ptáče”. Obe jsou unikátní jedinečná díla, pro specifické čtenáře.

Crozz
01.11.2019

Divná kniha na čtení, drtivá většina čtení je nuda, ale popis násilí, to je teda snad to nejbrutálnější co jsem kdy četl...

LelaVe
01.07.2019

Nízké hodnocení není nějaké nepochopení autorovy kritiky tehdejší povrchní společnosti, ale samotného textu a příběhu. Příliš mnoho zbytečných postav, které akorát matou čtenáře a nejsou důležité, zbytečné výčty módních značek a typů sak. Příběh je ale hlavně nelogický a do čtení jsem se po prvních několika stránkách nutila. SPOILER: Jak to, že si nikdo nevšiml, že kolem Patricka Batemana mizí lidé? Jak to, že nikdo v domě, kde bydlel, nic nepostřehl (minimálně třeba zápach, podle toho, co se v knize píše, mu doma tlely mrtvoly)? Jak to, že zázračně unikne při honičce s policisty a jak to, že unikne taxikářovi, který odhalí, že je vrah? Jak to že si ničeho nevšimne jeho uklízečka a ani zaměstnanci čistírny, kam nosí zakrvácené oblečení a prostěradla?
Autor prostě ve snaze šokovat vršil psychovýjevy bez hlubšího významu. Je to jako knížka, kde chybí prvních a posledních 30 stran.
Medvědí službu dělá knize i překlad - Ústřední park (Central Park), magazín Trh marnosti (Vanity Fair), šaty od Valentina Couturea (čili šaty Valentino Couture, vysoká krejčovina známého návrháře, ne příjmení)...

Grepp
29.05.2019

Americké psycho som začal čítať po Kulhánkových knihách a ten skok bol neskutočný, je to jak intenzívne pozerať Trošku a potom trošku pozerať Spielberga.