PolarBee PolarBee komentáře u knih

Lékařské múzy: Hysterie v Paříži 19. století Lékařské múzy: Hysterie v Paříži 19. století Asti Hustvedt

Asi jsem se na tuhle knihu tesil az moc. Je opravdu vycerpavajici, vsechna cest autorce, ktere musela dat opravdu hodne prace. Na druhou stranu, vetsina te pidive prace knihu dovedla do podoby, kdy se dozvidate o naprosto nezazivnych a vleklych detailech, ze kterych se autorka snazi udelat senzaci. Bylo by skvele, kdyby se venovala pouze ustrednim postavam a nemocnici. Bylo by jeste lepsi, kdyby knihu na ukor presnosti napsala jako beletrii.

31.03.2018 3 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

Ackoliv mam metafory rad, nevimim prilis velkou aplikovatelnost techto valecnych pravidel a rad v beznem zivote.

30.03.2018 3 z 5

Jeptiška Jeptiška Denis Diderot

Neprijde mi tak nepochopitelne, ze v dobe, kdy byl klaster jednou z mala moznosti umisteni ditete, to asi nebude tak uplne sluzba od srdce Bohu. Je to az prilis vlekle s predvidatelnym dejem, ac jsem konec cekal trochu jiny.

28.03.2018 3 z 5

Muž se psem Muž se psem Zdeněk Jirotka

Skvělé. Velice chytlavé a plynulé. Klidně bych snesl i delší. Vyprávění dějové linky podvodných amatérů asi neomrzí.

07.03.2018 5 z 5

Problém Spinoza Problém Spinoza Irvin D. Yalom

Neda se jinak, nez nejlepsi hodnoceni. Pravdepodobne jedno z Yalomovych nejlepsich del, ke kteremu se rad vracim. Je videt, ze kniha musela dat neskutecnou praci. Stale aktualni a poucna, zejmena v kontextu dnesnich udalosti :)

07.02.2018 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Hodně mi zde chybí kontextu příběhu, útoku/katastrofy. Několik věcí mi zde tak nějak vrtalo hlavou, například proč jsou zavřeni a odříznuti v této oblasti, copak je napadne jet jinam? Ono je (respektive autora) nenapadlo navštívit ani sousední město, o kterém automaticky předpokládají, že již neexistuje. Kromě toho mi průběh takové bomby nepřipadá reálný, co třeba nemoc z ozáření? Všechna zvířata jsou mrtvá, ale lidem není ani špatně. Dost to v příběhu ruší.
Nicméně, libíly se mi procítěné dialogy postav a hlavně jejich struktura. Hlavní hrdina se zdá opravdu hrdinou, autor to ale krásně vyváží druhým pohledem, doplněním jiné postavy. Líbilo se mi to, určitě to dalo hodně práce, škoda těch nesouvislostí.

08.01.2018 4 z 5

Cesta ke štěstí Cesta ke štěstí Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Upřímá "zpověď". Příliš mě ale nezaujala forma knihy. Celou dobu, se mi zdálo, že se autor snaží Dalajlamu tak nějak nachytat a zároveoň si přál, aby se to nestalo. :)

10.11.2017 3 z 5

Zachráníš mě ráno Zachráníš mě ráno Joy Fielding

Skoda toho uspechaneho konce, cekal jsem vic. Ale i tak uzasna kniha, na svuj zanr teda ne prilis narocna co do napeti, ale zato postavy jsou uzasne procitene.

01.11.2017 4 z 5

Padesát minut Padesát minut Robert M. Lindner

Celkově čtivá kniha, plyne rychle, hezky napsaná. Autor, ač psychoanalytik na mnoha místech zjišťuje, že je to hlavně o vztahu. Často porušuje kodex svého cechu a vydává se riskovat. Někdy mi až přišlo, že za každým příběhem je jiný autor.

18.10.2017 4 z 5

Muž s nádherným hlasem Muž s nádherným hlasem Lilian B. Rubin

Výborná kniha, která jde do hloubky. Terapeutka s laskavým, citlivým a upřímným stylem ukazuje moc lidského vztahu, namísto tajemna a povýšenosti psychoanalytické školy, která ji vychovala. Čte se to krásně, každá stránka nabádá k pokračování. Jen je škoda, že další knihy nejsou přeloženy.

17.09.2017 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Tohle mě tedy vůbec nebavilo, asi proto, že mi postavy přišly nesmírně neautentické, ač vcelku dobře procítěné. Něco tam chybělo, a moralizování to rozhodně nebylo...

13.09.2017 3 z 5

Na Freuda já nemám čas, doktore Na Freuda já nemám čas, doktore Miroslav Orel

Super kniha, akorat by se mi vic libilo, kdyby se cela kniha nesla v duchu prvni pulky, coz je vypraveni o konkretnich fenomenech, namisto druhe pulky, ktera je teoreticka a ucebnicova :)

02.09.2017 5 z 5

Indukce hypnózy Indukce hypnózy Jeffrey K. Zeig

Skvela kniha, i kdyz nektere casti jsou v ni zbytecne, pokud se bavime o ericksonovske hypnoterapii, nemusime mit pul knihy o klasickem navozeni. Autor mohl prostor vyuzit trochu lepe. Nicmene je to ctive, nazorne, srozumitelne doplneni, ci uvod do tematiky.

26.08.2017 5 z 5

Rosemary a její syn Rosemary a její syn Ira Levin

Opravdu hrozné pokračování. Všechno je pryč. Nesmírná nuda provází celou knihu, atmosféra chybí, bylo jasné jak to tak nějak dopadne už na začátku. Tisíckrát jsem uvažoval jestli to neutnout, což bych doporučoval všem, kteří nad tím teď také uvažují.

23.08.2017 1 z 5

Dívka s pomeranči Dívka s pomeranči Jostein Gaarder

Začátek tedy sliboval asi něco víc, než jsem se obával, že tuším. Bohužel to bylo přesně takové. Velice jednoduchý příběh.

06.08.2017 3 z 5

Irvin D. Yalom - O psychoterapii a lidském bytí Irvin D. Yalom - O psychoterapii a lidském bytí Ruthellen Josselson

Pro ty z nás, kteří máme Yaloma načteného, ničím moc nepřekvapí. Je to takový stručný úvod :)

06.08.2017 5 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Myslím, že si kniha hraje na něco, co není. Celý příběh se mohl odehrát v mnohem kratší verzi. Asi každý chápe, že ztroskotat na moři není nic příjemného, to ale ještě není důvod o tom obšírně psát to stejné dokola.
Začátek byl mnohem zajímavější než prostřední část. Popis fungování zoo mě prostě bavil. Konec byl vyložene odláfknutý, se snahou zahalit do něj filozofickou pointu, ta se ale bohužel nekonala. A v boha jsem také neuvěřil. :D

26.07.2017 2 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Neskutečné dílo. Barvité a procítěné popisy, výborný nápad a celkový kontext. Kromě toho mě nesmírně zaujal filozofický přesah. Je lehké se v knize ztratit, naprosto člověka pohltí :)

08.07.2017 5 z 5

Ne úplně mi vyhovoval scénář, a asi z poloviny jsem to četl z nostalgie, možná právě proto tam chybělo to původní kouzlo. Příběh mě tedy moc nenadchl, zdálo se mi, že autoři prostě neví, co chtějí dělat. Celkově to bylo asi mířeno spíše na hodně mladé čtenáře.

06.07.2017 3 z 5

Opravdu zajímavý námět, který hodně kazí autorovy dovětky, vstupky a úvodní (sebeobhajitelské) slovo. Knize by prospělo tyhle věci vynechat, stejně tak obšírné popisky konkrétních domů v tehdejší Praze, což mi přišlo že je tak přes půl knihy.

23.06.2017 3 z 5