Padesát minut

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autor knižní předlohy k filmu Rebel bez příčiny a zkušený psychoterapeut a psychoanalytik Robert Lindner napsal pět napínavých příběhů z vlastní terapeutické praxe. Poutavě v nich líčí proces terapie, která staví na psychoanalýze, ale která si v mezních situacích žádá nekonvenční, tvůrčí přístup. Význam intuice v práci zkušeného terapeuta se ukazuje jako stěžejní při pronikání do klientovy psychiky, jeho minulosti i při hledání cesty k řešení současných potíží. Ve všech příbězích vystupuje terapeut především jako ten, kdo hledá cestu ke klientovi, vždy se snaží porozumět a najít tu nejlepší alternativu pomoci. Je upřímný i ve svých tápáních a selháních a to ho, a psychoterapii jako takovou, zpřístupňuje a zlidšťuje. V jednotlivých příbězích se střídá líčení terapie, odborné poznámky k ní, ale i živé líčení událostí z minulosti klientů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296786/padesat-minut-tXb-296786.jpg 4.220
Žánr
Literatura světová, Povídky, Psychologie a pedagogika
Vydáno, Portál
Orig. název

The Fifty Minute Hour, 1954

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (8)

Kniha Padesát minut

Přidat komentář
Cajda
12. května

Zajímavé, člověk aspoň vidí, že v těch s*ačkách není sám...

NoraHudecová
22. března

Psychopatický vrah, impotentný komunista, bulimička, fašistický sociopat a vedec, ktorý uniká do vzdialených galaxií.
Terapeutické sedenia z pohľadu psychoterapeuta a psychológa R. M. Lindnera, ktorý pôsobil v päťdesiatych rokov minulého storočia.
Okrem piatich pacientov sa dočítate aj o duševnom zdraví samotného psychológa.
Autor si pomerne často upravuje pravidlá, porušuje konvencie a verí hlavne svojej intuicií. Upozorňuje na to, že jeho kolegovia by nemali odvahu liečiť pacientov inak ako je v tých časoch zaužívané.
Kniha je napísaná zrozumiteľne aj pre laikov, ale určite ju ocenia napríklad aj študenti psychológie.


St.Evelin
16.10.2019

V jednotlivých příbězích popisuje samotný proces terapie pomocí psychoanalýzy. Za ovšem není samospásná a je potřeba někdy volit méně konvenční přístup (což, obzvláště, po válce nebylo v lékařských kruzích úplně obvyklé). V knize se střídá líčení terapie, odborné poznámky k ní, ale také popis událostí z minulosti klientů.
*
Kniha se mi četla dost těžkopádně, přiznám se, že jsem ji měla rozečtenou přes dva roky! Vrátila jsem se k ní, protože já prostě knihy dočítám. Někdo by řekl ztráta času, ale tak to prostě mám, no. Docela mě zlobilo autoro sebevědomí (já jsem udělal toto, kolegové by se do toho nepustili, ale díky tomu jsem přišel na to a na to...). Tento "stín" byl vyvážen posledním příběhem a popis toho, že i samotný psychoanalytik je jen člověk a psychika je mocná čarodějka.

klara1550
26.11.2018

Pro terapeuty určitě inspirativní čtení. Kniha překvapivě předčila má očekávání. Přišla mi zajímavá v tom, že se jedná o příběhy z dob války a těsně po válce, což se do knihy promítá. Případy jsou geniálně vybrané. Jen jsem nepochopila závěr příběhu Laury.

PolarBee
18.10.2017

Celkově čtivá kniha, plyne rychle, hezky napsaná. Autor, ač psychoanalytik na mnoha místech zjišťuje, že je to hlavně o vztahu. Často porušuje kodex svého cechu a vydává se riskovat. Někdy mi až přišlo, že za každým příběhem je jiný autor.

Radka_p
11.11.2016

"Vím, že mé kreslo od pohovky odděluje jel tenká linie. Vím, že o tom, kdo ulehne na pohovku a kdo bude sedět za ní, nakonec rozhoduje pouze šťastnější souhra náhod".

...zaujímavé, praktické, reálne kazuistiky z ktorých sa dá veľa dozvedieť, naučiť do vlastnej práce alebo sa môžu čítať len tak zo zaujímavosti. Pre mňa je ale Yalom väčším majstrom tohto žánru, preto "len" 4 hviezdičky.

Arsi007
25.06.2016

Pět skutečných příběhů z psychoanalytické praxe R.M.Lindnera. První se zabývá vrahem, druhý zaníceným komunistou s poruchou erekce, třetí ženou s problémem sebepřijetí a občasného chronického přejídání, čtvrtý samozvaným fašistickým vůdcem a pátý Kirkem. Mužem, který si vysnil svůj svět mimo naší galaxii, kterému vládne. Příběhy jsou psány velmi čtivě a po seznámení s každým případem sledujeme psychoanalytický postup, kterým dojdeme až k jádru problému každé postavy. Není těžké odhadnout, co za tím vším může být. Většinou (jak jinak) je začátkem problematické nebo traumatické dětství a vztah s rodiči, který formuje skoro celý náš budoucí život. Zajímavé je ale sledovat samotný proces léčby a měnící se osobnost hlavních protagonistů. Kniha byla vydána sice už v 50.letech minulého století (zajímavé je, že to bylo rok před autorovou smrtí), ale i tak byl Lindner pokrokovým a uznávaným psychoanalytikem, který se mnohdy do problémů svých pacientů vžíval až moc (viz poslední příběh) a snažil se jim tak porozumět. Díky tomu, že je kniha napsaná povídkově doporučuji jí jak pro laickou veřejnost tak i pro čtenáře s hlubším zájmem o psychoanalýzu.

POZNÁMKA: Kniha je v měkké vazbě a i při normálním zacházení se vazba jednoduše vytrhne a vypadají z ní stránky takže doporučuji zacházet s ní s větší opatrností a vazbu nepřehýbat. Mám jí z knihovny tak doufám, že bude mít knihovnice stejný názor a nebudu to muset platit :-/ :D

tarabas
10.06.2016

Kniha nás provede myslí šesti lidí. Pět z nich jsou pacienti, tím šestým je sám autor, který nám představuje svou práci.

Autor knihy

Robert M. Lindner
americká, 1914 - 1956

Kniha Padesát minut je v

Přečtených28x
Čtenářské výzvě6x
Knihotéce9x
Chystám se číst18x
Chci si koupit7x
dalších seznamech1x