Padesát minut

Autor knižní předlohy k filmu Rebel bez příčiny a zkušený psychoterapeut a psychoanalytik Robert Lindner napsal pět napínavých příběhů z vlastní terapeutické praxe. Poutavě v nich líčí proces terapie, která staví na psychoanalýze, ale která si v mezních situacích žádá nekonvenční, tvůrčí přístup. Význam intuice v práci zkušeného terapeuta se ukazuje jako stěžejní při pronikání do klientovy psychiky, jeho minulosti i při hledání cesty k řešení současných potíží. Ve všech příbězích vystupuje terapeut především jako ten, kdo hledá cestu ke klientovi, vždy se snaží porozumět a najít tu nejlepší alternativu pomoci. Je upřímný i ve svých tápáních a selháních a to ho, a psychoterapii jako takovou, zpřístupňuje a zlidšťuje. V jednotlivých příbězích se střídá líčení terapie, odborné poznámky k ní, ale i živé líčení událostí z minulosti klientů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/296786/padesat-minut-tXb-296786.jpg 4.215

The Fifty Minute Hour (1954)

Literatura světová, Povídky, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Portál

klara1550
26.11.2018

Pro terapeuty určitě inspirativní čtení. Kniha překvapivě předčila má očekávání. Přišla mi zajímavá v tom, že se jedná o příběhy z dob války a těsně po válce, což se do knihy promítá. Případy jsou geniálně vybrané. Jen jsem nepochopila závěr příběhu Laury.

PolarBee
18.10.2017

Celkově čtivá kniha, plyne rychle, hezky napsaná. Autor, ač psychoanalytik na mnoha místech zjišťuje, že je to hlavně o vztahu. Často porušuje kodex svého cechu a vydává se riskovat. Někdy mi až přišlo, že za každým příběhem je jiný autor.

Radka_p
11.11.2016

"Vím, že mé kreslo od pohovky odděluje jel tenká linie. Vím, že o tom, kdo ulehne na pohovku a kdo bude sedět za ní, nakonec rozhoduje pouze šťastnější souhra náhod".

...zaujímavé, praktické, reálne kazuistiky z ktorých sa dá veľa dozvedieť, naučiť do vlastnej práce alebo sa môžu čítať len tak zo zaujímavosti. Pre mňa je ale Yalom väčším majstrom tohto žánru, preto "len" 4 hviezdičky.

Arsi007
25.06.2016

Pět skutečných příběhů z psychoanalytické praxe R.M.Lindnera. První se zabývá vrahem, druhý zaníceným komunistou s poruchou erekce, třetí ženou s problémem sebepřijetí a občasného chronického přejídání, čtvrtý samozvaným fašistickým vůdcem a pátý Kirkem. Mužem, který si vysnil svůj svět mimo naší galaxii, kterému vládne. Příběhy jsou psány velmi čtivě a po seznámení s každým případem sledujeme psychoanalytický postup, kterým dojdeme až k jádru problému každé postavy. Není těžké odhadnout, co za tím vším může být. Většinou (jak jinak) je začátkem problematické nebo traumatické dětství a vztah s rodiči, který formuje skoro celý náš budoucí život. Zajímavé je ale sledovat samotný proces léčby a měnící se osobnost hlavních protagonistů. Kniha byla vydána sice už v 50.letech minulého století (zajímavé je, že to bylo rok před autorovou smrtí), ale i tak byl Lindner pokrokovým a uznávaným psychoanalytikem, který se mnohdy do problémů svých pacientů vžíval až moc (viz poslední příběh) a snažil se jim tak porozumět. Díky tomu, že je kniha napsaná povídkově doporučuji jí jak pro laickou veřejnost tak i pro čtenáře s hlubším zájmem o psychoanalýzu.

POZNÁMKA: Kniha je v měkké vazbě a i při normálním zacházení se vazba jednoduše vytrhne a vypadají z ní stránky takže doporučuji zacházet s ní s větší opatrností a vazbu nepřehýbat. Mám jí z knihovny tak doufám, že bude mít knihovnice stejný názor a nebudu to muset platit :-/ :D

tarabas
10.06.2016

Kniha nás provede myslí šesti lidí. Pět z nich jsou pacienti, tím šestým je sám autor, který nám představuje svou práci.