Padesát minut

Autor knižní předlohy k filmu Rebel bez příčiny a zkušený psychoterapeut a psychoanalytik Robert Lindner napsal pět napínavých příběhů z vlastní terapeutické praxe. Poutavě v nich líčí proces terapie, která staví na psychoanalýze, ale která si v mezních situacích žádá nekonvenční, tvůrčí přístup. Význam intuice v práci zkušeného terapeuta se ukazuje jako stěžejní při pronikání do klientovy psychiky, jeho minulosti i při hledání cesty k řešení současných potíží. Ve všech příbězích vystupuje terapeut především jako ten, kdo hledá cestu ke klientovi, vždy se snaží porozumět a najít tu nejlepší alternativu pomoci. Je upřímný i ve svých tápáních a selháních a to ho, a psychoterapii jako takovou, zpřístupňuje a zlidšťuje. V jednotlivých příbězích se střídá líčení terapie, odborné poznámky k ní, ale i živé líčení událostí z minulosti klientů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/296786/padesat-minut-tXb-296786.jpg 4.214

The Fifty Minute Hour (1954)

Literatura světová, Povídky, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Portál

PolarBee
18.10.2017

Celkově čtivá kniha, plyne rychle, hezky napsaná. Autor, ač psychoanalytik na mnoha místech zjišťuje, že je to hlavně o vztahu. Často porušuje kodex svého cechu a vydává se riskovat. Někdy mi až přišlo, že za každým příběhem je jiný autor.

Radka_p
11.11.2016

"Vím, že mé kreslo od pohovky odděluje jel tenká linie. Vím, že o tom, kdo ulehne na pohovku a kdo bude sedět za ní, nakonec rozhoduje pouze šťastnější souhra náhod".

...zaujímavé, praktické, reálne kazuistiky z ktorých sa dá veľa dozvedieť, naučiť do vlastnej práce alebo sa môžu čítať len tak zo zaujímavosti. Pre mňa je ale Yalom väčším majstrom tohto žánru, preto "len" 4 hviezdičky.

Arsi007
25.06.2016

Pět skutečných příběhů z psychoanalytické praxe R.M.Lindnera. První se zabývá vrahem, druhý zaníceným komunistou s poruchou erekce, třetí ženou s problémem sebepřijetí a občasného chronického přejídání, čtvrtý samozvaným fašistickým vůdcem a pátý Kirkem. Mužem, který si vysnil svůj svět mimo naší galaxii, kterému vládne. Příběhy jsou psány velmi čtivě a po seznámení s každým případem sledujeme psychoanalytický postup, kterým dojdeme až k jádru problému každé postavy. Není těžké odhadnout, co za tím vším může být. Většinou (jak jinak) je začátkem problematické nebo traumatické dětství a vztah s rodiči, který formuje skoro celý náš budoucí život. Zajímavé je ale sledovat samotný proces léčby a měnící se osobnost hlavních protagonistů. Kniha byla vydána sice už v 50.letech minulého století (zajímavé je, že to bylo rok před autorovou smrtí), ale i tak byl Lindner pokrokovým a uznávaným psychoanalytikem, který se mnohdy do problémů svých pacientů vžíval až moc (viz poslední příběh) a snažil se jim tak porozumět. Díky tomu, že je kniha napsaná povídkově doporučuji jí jak pro laickou veřejnost tak i pro čtenáře s hlubším zájmem o psychoanalýzu.

POZNÁMKA: Kniha je v měkké vazbě a i při normálním zacházení se vazba jednoduše vytrhne a vypadají z ní stránky takže doporučuji zacházet s ní s větší opatrností a vazbu nepřehýbat. Mám jí z knihovny tak doufám, že bude mít knihovnice stejný názor a nebudu to muset platit :-/ :D

tarabas
10.06.2016

Kniha nás provede myslí šesti lidí. Pět z nich jsou pacienti, tím šestým je sám autor, který nám představuje svou práci.