Poetika_slov Poetika_slov komentáře u knih

Přišlo mi psaní, ne ledajaké, kdy jeden pošťák tajemství ukrýval, po nocích básně z dopisů předčítal. Tak nádherné byly, ty básně od Ségolene psané, haiku stylem tvořené. Náhle krutá rána pro pošťáka se stala, kdy jeden z adresátu v nehodě zemřel. Pošťák se však smířit s tím nechtěl, a začal o své básně milé bojovat. Proto, aby své básně dostával dál, musel se starým adresátem stát. Pronajal si jeho byt i kimono oblékal, z obdivovatele dopisů se sám autorem stal. Jak to pokračovalo se Ségolene a pošťákem dál? Neřeknu, vezmi knihu do ruky a zjisti jeho konec sám.

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Čtyři příběhy se v knize nacházejí, jenž se v tajemné kavárně odehrávají. Svým kouzlem vábí, kdy na chvíli vás pustí do minulosti. Avšak nic není jednoduché, jak se zdá, má totiž svá pravidla. Aby mohli jít zpátky za osobou minulou, museli už dříve projít kavárnou. Duch minulý, který tam sedí, své místo jen tak neopustí. Cestovatel musí počkat, než odejde, jinak ho duch s nenávistí prokleje. Poté až usedne na to křeslo osudné, vrátí se zpět v čase. Budoucnost se tím sice nezmění, ale člověka to promění. Čas se jim však krátí, do vystydnutí kávy. Pak se jako pára nad kávou rychle vytratí, zpátky do své přítomnosti.

Opravdu nádherná kniha, která svou japonskou lehkostí vábí čtenáře nejen zajímavými příběhy, ale i vytříbenými slovy.

10.07.2019 5 z 5

Jak ti zmizet ze života Jak ti zmizet ze života Katherine Center

Važme si každé chvíle našeho života, jelikož nikdy nevíme, kdy se může od základu změnit. Přesně toto se stalo Maggie, která v životě získala všechno, skvělou práci po škole i čerstvé zásnuby s přítelem, jenž měl být za krátkou dobu pilotem. Její svět se jí tříští v okamžiku, kdy je uvíznutá pod sutinami havarované helikoptéry, jehož následkem pak ochrnula. Příběh se zaměřuje na její boj znovu se postavit na nohy, na snahu přežít a najít znova jiskřičku naděje. Ač je kniha optimisticky laděná, ukazuje také i jeho neduhy, kdy člověk upadá do deprese nebo dokonce uvažuje nad sebevraždou. Člověk nepozná skutečnou sílu svého ducha, dokud není vystaven extrémům, kde jediná možnost je přežít a znovu začít žít.

22.05.2019 5 z 5

Životem na zelenou Životem na zelenou Matthew McConaughey

The Greenlights, kterou najdete pod českým názvem jako Život na zelenou. Toto nejsou obyčejné memoáry, jak je známe. Matthew McConaughey to pojal vskutku netradičně, není to pouze jeho kus života, jenž prožil, ale i o hledání smyslu života a hledání svých greenlights. Pro pochopení významu, greenglights neoznačují jen zelné světlo na semaforu, nýbrž představuje znamení, jenž nás ujišťuje, že jdeme tím správným směrem, ať už směřujeme kamkoliv. Napříč svým životem McConaughey ukazuje, že občas v životě musíme na vlastní kůži zažít, a zažijeme ještě mnohokrát, červená nebo oranžová světla na semaforu, ale to jen proto, aby nám ta zelená naskočila na jiné cestě, a my se tak pohnuli v životě zase někam dál. Po kusu prožitého života, znovu otevírá své staré deníky a vzpomíná, jak vypadala jeho cesta. Vrací se v paměti na úplný začátek, k rodičům (co byli dvakrát rozvedeni a třikrát manželé) a k malému chlapci, ze tří, jenž nebyl ani plánovaný. Přesto jeho svět tvořilo odhodlání, kdy po nocích sám stavěl tři měsíce domek na stromě nebo jeho strastiplné cestě do Austrálie. Svět se mu změnil až na vysoké škole, jeden okamžik a kniha zastrčená mezi Playboy magazíny. Tehdy se rozhodl změnit vítr do svých plachet, a stane se úspěšným hercem červených koberců. Jeho otec, stejně jako každý rodič, co vštěpuje svým dětem cenné rady, ho naučil, že pokud něčemu opravdu věříte a chcete něco udělat, udělejte to naplno. Právě tato rada pak zažehla kariéru slavného herce Hollywoodu, jehož všichni obdivovali a jakého známe dodnes ze slavných filmů. V knize též reflektuje i své herecké okamžiky, jež jej vyzvedly na scénu do světel reflektorů. Matthew jde ve své paměti ještě dál, na stránkách odhaluje jeho niterné myšlenky, kdy se i on cítil neúplný, hledaje nový směr, další greenlights v životní etapě. Vezme nás do Amazonie, kde na kánoi s námi rozmlouvá o jeho uvědomění si života, a své příběhy proplétá spolu se zajímavými historkami, nad nimiž se opravdu zasmějete. Dokonce na vlastní pěst vyrazí i do samotného srdce Afriky, jen proto, že se mu o tom zdál sen. Memoáry postupují jeho životem jako řeka, jenž plyne tiše, a s každý rokem nabírají jeho vzpomínky na síle. S věkem pomalu zvolňuje tempo a nechává se unášet proudem. Teď se pro své děti stal majákem, jenž jim svítí na cestu a vede je životem. Své herecké role už vybírá s mnohem větší rozvahou a tam, kde cítí, že to má smysl, že jej táhne to zelené světlo.

02.07.2021 5 z 5

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

Svět by radši nechtěl znát to, co se mělo už dnes v 1:23 ráno stát. Už je to přesně 35 let, kdy se budeme stále ohlížet na tragédii způsobenou egoistickým jednáním Sovětského svazu. „Musíme ukázat světu naši dokonalost“, tak hlásili sovětští činitelé bez ohledu na následky, které svým jednáním způsobili. Výbuch Černobylské elektrárny nám dokazuje, jak je člověk omylný a jaké škody může napáchat, pokud se přestane ohlížet na svou práci, jen aby dostál uznání sovětského politbyra. Popravdě těch aspektů k vině bylo mnohem více, ale ta největší z nich, byla neschopnost uznat, že jednali špatně a ukázat svou pokoru lidem. S každou další lží se měnila Pripjať ve vylidněné město, až se za nějakou dobu stal městem, do kterého bylo zakázáno vstoupil, aby se člověk nevystavil přílišné dávce radiace. Dnes je Pripjať a jeho okolí městem duchů, které tvoří jakousi kapsli minulé doby s dávkou radiace, která tam i dodnes stále vyzařuje. Byty, které stále čekají na své nájemníky, jenž na pár dní odjeli pryč, zůstali netknuté, jako by to bylo včera, pouze letitý a radiační prach dokazují že se tam už nikdy nikdo nevrátí. Autor této knihy je uznávaným historikem, který nám předkládá do detailu události, které předcházely i následovaly po výbuchu elektrárny, a to včetně reakce politických činitelů. Ve svých důkladných rešerších zjišťuje i skutečnost, že se obdobná událost (jen s menším měřítkem nehody) už stala dříve, a to v roce 1979. I to mohlo donutit sovětské činitelé k větší obezřetnosti s jadernými reaktory RBMK. Ovšem opatření AZ5 dokazuje jeho pravý opak. Díky své snaze ušetřit a současně dosáhnout maximálních výsledků je rovnicí, se kterou se dostali do své záhuby, a jejich následky trpce pocítili nejen lidé, ale především mladší generace, jejich děti. Právě tyto nevinné oběti se staly předmětem protestů ukrajinského lidu, jako i jiných občanů, aby se Sovětský svaz zodpovídal za své hrůzné činy. Jedinečná kniha předkládá černobylskou katastrofu čtenáři v mnohem širším pojetí (než kterou jistě znáte ze stejnojmenného seriálu) díky čemuž je tolik ceněná, a právem získala ocenění Billie Gifforda za nejlepší literaturu faktu. Nikdy nesmíme zapomenout na tuto katastrofu, jenž změnila nejen běh dějin, ale i lidské životy. Nově vystavěný sarkofág, toho bude vždy trpkým důkazem.

26.04.2021 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Neuvěřitelný příběh ženy, která překonala doslova peklo na zemi. Kniha rozhodně není určena slabším povahám, jelikož jsou tam detailněji uváděny krutosti páchané na Židech. Navzdory všemu, mi tato kniha otevřela skutečnou podobu na to, jak probíhal holocaust. Vyráží mi dech nad nelidskou krutostí a nenávistí, která vůči židovské populaci vznikla. Autorka, která sepsala tyto memoáry je novinářka, proto jsou paměti Violy Sternové prokládány i historickými fakty (židovskými zákony, informace o koncentračních táborech apod.). Z mého pohledu tato kniha zasluhuje i nominaci na Pulitzerovou cenu !

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Humorná kniha, jenž vypráví příhody jedné rodiny, do které nastoupil podivný sluha jménem Saturnin. Svým zvláštním jednáním se jeden člověk ocitne na lodi, jiný zamčený v pokoji a dalšímu zase pomáhá se stát bláznem. Je to jednoduše dobrák od srdce, který se jen snaží řešit věci trochu odlišně než jak bychom čekali. Zkrátka pokud máte špatnou náladu, vezměte si tuto knihu a vězte, že Vám ji Saturnin během těch pár hodin rozhodně pozvedne.

20.02.2019 4 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Naprosto skvělá kniha, kde je romantický příběh propleten s gotickými prvky tak, že až občas zamrazí. Je to příběh v příběhu, který se na konec spojí do jednoho. Jsou to osudy lidí, jimž čas nedopřeje klidu a nutí je znovu vzpomínat.

05.02.2019 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Útlá knížečka jeden příběh skrývá, název knihy s Shakespearem ji poutá, neboť i zde je mladá láska. Ovšem s dějem se rozdvojí, tady se odehrává za nacistické doby. Dívka na lavičce sedí, kde mladíka její krása uchvátí. Skryje ji před světem v pokoji, aby její hvězdu neviděli. Překoná jejich láska i toto období nebo je čeká smrt jako Romea a Julií v Shakespearovi ?

12.04.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Je to kniha, která Vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři. U některých situaci totiž nejde jinak než se naplno smát. Jednoduše řečeno, pokud si potřebujete odpočinout a zasmát se, pak je tato kniha ideálním tipem.

06.12.2018 5 z 5

Mé lži Mé lži Heather Gudenkauf

Tato kniha si s Vámi bude hrát jako kočka s myší, kde se v prolínajících se časových úsecích rozkrývá dvacet let nevyřešený případ patnáctileté Eve, jenž byla zavražděna v Ransomských jeskyních. Co se nepodařilo vyřešit šerifovi Kennedymu, to za něj přebírá jeho dcera Maggie, která následuje v jeho šlépějích jako druhý detektiv policejní stanice v Grottu. Plány na mateřskou vzaly hned za své, jakmile byla nalezena nová stopa k vraždě její nejlepší kamarádky Eve, a Maggie s odhodláním otevírá dávno zapomenuté složky svého otce, jenž tehdy řešil případ. Zatímco se probírá chaosem záznamu a důkazu, jenž pod nánosem prachu ukryl čas, přenášíme se do dějové line před vraždou, do roku 1995, kde se seznamujeme s Eve. Její život nebyl příliš jednoduchý a bláhový, jak by se ostatním mohl na první pohled zdát. Žije se svou matkou Charlotte a se sestrou Nolou, jenž byla sice mladší, ale problémovější, a Eve ji vždy musela vytahovat z různých průšvihů, které poblíž Noly vznikaly. Aby toho nebylo málo, její přítel Nick ji psychicky a fyzický týrá. Své modřiny s různými barvami skrývá pod tlustými svetry, ale pravdu se bojí odhalit, však kdo by ji to věřil. Eve je odhodlaná to nevzdat a bojovat o sebe, stačí jen počkat do Nového roku a svět by mohl být lepší, co horšího se už může stát? Mezitím se rozehrává kolotoč spletitých dějů a z rozházených dílků se před Vámi odhaluje pravda. S každou kapitolou si stále nebudete jisti, kdo je opravdu ten vrah. Je to snad Nick, nebo Nola či někdo úplně jiný? Přeci jen někdo Eve bedlivě pozoruje a ví co se ten den, 22. prosince 1995 stalo, ale čeká po tichu dvacet let, než jej odhalí. Němý svědek nechce jen pravdu, ale i svou pomstu. Jedná se o vskutku dobře propracovaný thriller s hutnou atmosférou a postavami se svými tajemstvími.

04.12.2021 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Naprosto vynikající a dech beroucí kniha, jež se zaobírá vývojem politické scény v České republiky, a zároveň efektivně reflektuje na současné dění politiky. Kdyby bylo možné dát těch hvězdiček více, bez pochyby bych je dala. Z mého pohledu, by měla tato kniha být povinnou literaturou na gymnáziích a středních školách, aby se studenti naučili aktivně vnímat politické dění společnosti. Tabery v této publikaci krásně vystihl fungování politiků ve vládě, jež využívají politicky nevzdělaného lidu ke své popularitě. Opravdu nádherná kniha!

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Impozantní kniha, která proplétá příběh Samuraje s otázkou křesťanství. V tomto případě poukazuje na vztah Japonska ke křesťanským misionářům. Stejně tak nastínil i to, jak Japonci (ze svého pohledu) vnímají samotné křesťanství. Líbí se mi, že autor nastínil faktické dění z dob misionářů, a ukázal tím i jeho druhou tvář. Kromě toho autor naráží na absurditu politických jednání i na to, jak nicotný je člověk uprostřed těchto sváru.

09.12.2018 5 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Místnost je zamčená,
Uvnitř tělo pomalu umírá,
V rukou pistoli svírá a linka jen tiše vyhrává.

Je to jasná sebevražda, nebo se nám to zdá?
Je to skutečnost nebo další hra?

Aby se váhy vyrovnaly,
Wolfa znova na scénu vrátili.
Nikdo z toho radost nemá,
Obzvláště Baxterová.

Příběh napíná, dějovou linií v čase prolíná.
Chvíli jsme tu a pak zase zpět,
Abychom pak našli tu správnou odpověď.

Protivník je příliš silný,
Police však své síly spojí.
Přelstít lišku na dva tahy,
A dopadnout taky dávné vrahy.

01.12.2020 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Šestá kniha série má jedno velké tajemství sobě ukryté. Světlo světa nesmí zřít, pro jeho ochranu je třeba ženu zavraždit. Pohledům se však musí vyhýbat, proto plynovou masku na tvář musí odívat. Sníh bílými vločkami vše v tichu skryje, a pachatele do tmy noci zalije. Teď už se nic dělat nedá, teď už je to na Erice polapit toho tajemného vraha. Jaké je to smrtící tajemství, které nikdo nesmí znát, že nutí dokonce zabíjet?

19.08.2019 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Tato kniha je mrazivým psychothrillerem, který nutí čtenáře stále číst. Samotný příběh je rozdělený na dvě části. Dva pohledy žen, ačkoliv každá z nich je v jiném postavení. Amber je žena, která touží po nezměrném bohatství, a hlavně po nádherném muži, který je šťastně ženatý s Daphne. Amber se pro svůj cíl nezdráhá využívat všech prostředků, kterých může svobodná žena využívat, i přesto že má Parrish nádhernou manželku a dvě malé holčičky. Spád nastává v okamžiku, kdy nahlédneme do života Daphne. Až se zatajeným dechem se čtenář dozvídá skutečnou pravdu, která je ostatním skrytá na očích společnosti. Jedná se o náležitě propracovaný psychothriller, který Vás nepustí až do konce.

02.05.2019 5 z 5

Proč máma pije Proč máma pije Gill Sims

Je to opravdu výborná kniha, plná humoru. Ač je kniha pojata jako deníkový zápis, i přesto se dozvídáme jak náročné to matky mají. Tato je však programátorka, jenž své každodenní strasti využila ve svůj prospěch. Snaha vychovávat své děti, přežít Vánoce s rodinou a k tomu ještě zvládat práci bývá mnohem náročnější než se zdá. Není divu, že si k večeru skleničku ginu dá. Skvělá odpočinková kniha, u které se i pobavíte.

28.03.2019 5 z 5

Vegetariánka Vegetariánka Han Kang

Vegetariánka je poněkud zvláštní kniha, svým popisem naturalisticky vykresluje odpor k masu, tak že dochází k úplnému rozpadu osobnosti. Naproti tomu stojí rodina, která jako společnost ji nechápe, jelikož maso je jejich zdrojem denní obživy. Tento patos graduje do takové nesmyslnosti, že raději volí svou vlastní smrt, než aby se podvolila společnosti. Autorka svým příběhem vtahuje člověka do temných zákoutí mysli a nechává čtenáře na pospas jejich myšlenkám. Kniha nejen mistrně poukazuje na odlišnou mentalitu korejské společnosti, ale i na absurdnost samotného chování společnosti.

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Skvělá kniha, která se četla prakticky sama. Příběh má spád i napětí, takže Vás hned nepustí. Líbila se mi plynulost děje, která postupně gradovala vysetrování až do jeho odhalení pachatele. Ve srovnání s jeho dalšími knihami se mi zdá, že právě tato autorova prvotina je nejzdařilejší detektivkou.

17.01.2019 5 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Krásný příběh o tom, že vystoupení z vlastní komfortní zóny může představovat báječnou životní cestu, ve které si člověk mnohé uvědomí. Při četbě této knihy se dozvíte nejen něco málo ze života samotné autorky, ale také pochopíte kolik zbytečností to vlastně člověk ve skutečnosti řeší. Hlavní je zdraví, spokojenost a radost ze života, jenž bychom si měli užívat do sytosti, jak nám radí autorka.

13.01.2019 5 z 5