pobijecmuch pobijecmuch komentáře u knih

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

A zase ta nátlaková reklama vydavatelů, že jde o nejlepší knihu tohoto roku. To si už děláte z lidí blázny?
Vážení čtenáři, dopředu vás varuji, že v žádném případě nejde o žádnou klasickou detektivku.
Jde o takový mix všeho možného (a nemožného) a hlavně o alkoholismu. Knihu bych zařadil do žánru psychologický román pro ženy. Ano, kniha je určena zejména pro mladé dívky a dámy.
Úvodní část se strašně dlouho táhne a samotné tři hlavní postavy jsou takové tuctové, až silně nesympatické a protivné (hlavně ta alkoholička).
Z této knihy jsem hodně zklamaný, no prostě jsem opět těm užvaněným knihkupcům naletěl.
Dal bych rád aspoň jednu hvězdičku, ale ne, i obálka je hnusná.

13.11.2015 odpad!

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Tak pan velkouzenář nám napsal už i knihu, někdo, ale tvrdí, že pravým autorem je nějaký pan Přibil. No a před časem byla zdarma rozdávána v Levných knihách. Neberte to, když to tentokrát nejsou koblihy, ale už rovnou zdarma knihy.
Dokonce jsem tento "bestseller roku 2017" i přelouskal, ale brzo pochopil, že je to pouze předvolební agitka. Prostě jen takový propagandistický slint, který si jeho věrní fanoušci budou brát večer do postele.
Můj komentář bude krátký, protože tady se ani nedá co komentovat. Jediné co můžu pochválit je ilustrátor, možná by bylo lepší, kdyby z toho byl pouze kreslený komiks.
Já když spím, tak také sním, ale o tom, že ti různí Babišové, Kalouskové a Sobotkové, atd. z politiky konečně zmizí a nebudou otravovat vzduch v tomto státě.

04.08.2017 odpad!

Spasitel Spasitel Andy Weir

Andy Weir má dobře našlápnuto se zařadit mezi velké autory scifi, jako je Bradbury, Asimov, Lem, atd. Jak se zde napsalo už několikrát, jeho Spasitel je i pro mně kniha roku 2021. Neskutečně dobré čtení. A musím pochválit i velice dobrý překlad.
Ostatní tady bylo už napsáno.

20.01.2022 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Docela pravdivá recenze této knihy - cituji zdroj:
"Stupidní pornografický román plný sadomaso sexu oslovil čtyřicet milionů ubohých žen na celém světě, jen tím, že zveřejnil jejich údajně neukojené sexuální fantazie. Úspěch této pornoknihy je klasickým důkazem nejen zvrhlé a účelové propagace, ale poukazuje na převládání tupého zvířecího aspektu v chování mnoha lidí v kombinaci s jejich nevzdělanosti a citovou vyprázdněností. Padesát odstínů šedi popisuje podivný vztah slaboduché studentky Anastasie Steeleové v roli "prostituální otrokyně" a sexuálního psychopata, multimilionáře Christiana Greye, jehož sexuální preference tíhnou k dominanci a násilnému ovládání partnerky. Zdá se proto, že právě takové chování je snem všech těch ubohých žen, které jsou knihou nadšeny.

07.06.2014 odpad!

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Upozornění všem skalním čtenářům dobrých detektivek, této literární jednoduchosti se raději vyhněte!
Houby světový bestseller, obyčejná průměrná detektivka, která pouze oblbuje svou reklamou zejména čtenářky, které si myslí, že musí jít s literární módou. Touto knihou jsem byl velmi zklamán – prostě jen lapen Lapenou.

25.04.2017 1 z 5

Já, Jůtuber Já, Jůtuber Tereza Hodanová

Pravdivý hovor mezi dvěma deváťáky:" Vole, kam se hlásíš po devítce? Nikam, budu dělat jůtúbera. Vystrčit na kameru holý zadek, blbě se zatlemit a vést dementní žvásty umím také dobře. Na to nepotřebuji jít na střední školu. Aha, tak to já, vole také budu jůtuber".
Takové primitivní knížky je opravdu radost číst. Nevím, zda někteří adolescenti z této knihy radostní hýkají a slavnostně křepčí, ale pochybuji, že jim to něco dá. Horší než padesát odstínů debility.

04.11.2016 odpad!

Můj život bez mříží Můj život bez mříží Jiří Kajínek

Protože mně byl můj komentář ke knize přesunut do diskuze, tak se vyjádřím znovu, ale jinak. Autorem těchto pochybných memoárů je sice pan Kajínek, ale sepsání provedl někdo jiný. Knihu jsem nakonec přelouskal, ale vůbec se mně nelíbila a vlastně mně také nic nedala. Pokud by toto dílo napsal kdokoliv z nás, tak to žádný vydavatel nevydá. Přeji všem jeho fanouškům pěkné počteníčko a příjemné erotické sny s panem Kajinkem.

25.05.2017 odpad!

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

No, co na to říci, pro fanynky této autorky je povinnost knihu přečíst, pro zájemce alternativní historie nebude přínosem. Kniha je hodně cíleně psaná pro ženy čtenářky, které se nechají rádi dojmout hodně citlivým příběhem.
Chápu, že je správné připomínat naši historii, zejména mladším čtenářům, ale v knize popisování života spíše připomíná 50. léta.
Knihu beru pouze jako zajímavost a nahlédnutí do literárního díla autorky. Pro mně, bohužel žádný trhák a s knihami paní Mornštajnové končím, jsem čtenář jiných žánrů.

30.04.2021 1 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Nejsem z těch, kteří do komentářů něco takového píše, ale musím reagovat i za cenu, že možná budu smazaný.
Takže, britský spisovatel Simon Mawer za tuto knihu získal Man Bookerovu cenu.
V knize nikde nepadne, kde se vila nachází, natož její skutečný název. Toto je výpravný román, který má svůj děj. Pokud by to byl popis architektury, tak by to byla literatura naučná. Pokud by to bylo psané podle pravdy, byla by to literatura faktu.
Mawer nenapsal knihu podle skutečnosti, psal to podle sebe. Přidal nové vymyšlené postavy, nové zápletky a nový děj. Tedy, normální, obyčejný román, beletrie, nebo také fikce.
Vyhlašování hesel, že nepodporujme natáčení filmu, atd. je pouhá naivní agitka určité skupiny lidí. Nakonec něco obdobného bylo už při vydání samotné knihy.
Prosím, buďme tolerantní k umělecké svobodě, jak ke knize, tak i třeba k filmu. Film byl již natočen, takže nikdo nic již neovlivní. Dalšího českého vydání knihy se dočkáme příští rok.
Snažím se respektovat různé názory v komentářích, tedy i ty negativní, ale hodnotit tu knihu po přečtení pouhých 70 stran je nesmysl. Provolávání slov o hnusu a nějakém apelování na lidi, beru s rezervou a určitým pousmáním. Bude to tady spíše jako humorná vložka.

30.07.2018 5 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Další výborná kniha od pana Kmenty. Je to jeden z mála novinářů, kterým se dá věřit každá napsaná věta. Předložené fakta a úvahy logicky do sebe zapadají a po přečtení se vám z politiky udělá opravdu hodně špatně. Popisování podvodů, přátelství s bývalými estébáky, politiky, příslušníky tajných služeb, kmotry a možná podsvětím, je velmi silná káva. Pan Babiš prý do politiky nikdy nechtěl jít, ale skutek je jiný. Peníze prý nepotřebuje, ale s jejich pomocí se dá přece s lidmi tak dobře manipulovat.
Tato kniha přináší spoustu ověřených faktů, které nutí čtenáře k zamyšlení. Budeme mít premiéra člověka, který se pohybuje na hraně zákona, byl komunista, možná agent STB a také neumí pořádně česky? No, vitajte v Babišistánu.
Knihu doporučuji všem čtenářům, i těm, kteří stále věří, že pan Babiš je ten správný vůdce v 21. století.

19.10.2017 5 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Hodně smutný díl této série. Autor přesvědčil, že dokáže velice dobře zpracovat i velice vážné téma. Lidská krutost a hyenismus je nejhorší věc na světě. A zvlášť, když oběti jsou bezbranní staří lidé.
Začátek byl pro mně takový divný, pořád tam chyběla vražda a oběť. Nakonec se to rychle rozjede a těch nebožtíků je na jednu knihu strašně moc.
Opět, děkuji pane Dáne, za příjemné čtení.

16.07.2019 5 z 5

Někde jsem četl na tuto knihu pěknou recenzi: "Inteligentní spisovatel stvořil inteligentní analfabetku do inteligentní knížky, pro inteligentního čtenáře".
Ano s těmito slovy lze souhlasit a dodám tato kniha prostě nemá chybu. Humor v této knize je až hodně takový ironický a někdy i s určitým náznakem drobného sarkasmus, který, ale nemůže nikoho urazit. Kniha se mně hodně líbila a nemůžu říci, že by snad byla horší než Stoletý stařík.
Kdo poznal styl psaní Jonassona z již uvedeného "Staříka", tak bude určitě moc spokojen. Kdo čte knihy na základě doporučení a reklam bude možná zklamán, zvlášť ten který čeká snad nějaký citový román. Tato kniha je prostě o hodně levelů výše, než kdejaká hloupost od paní E L Jamesové.

28.06.2014 5 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Po příběhu notorické vymaštěné alkoholičky z knihy Dívka ve vlaku, tu máme další literární módní výstřelek pod názvem Do vody. Autorka se netají skutečností, že tato její nová kniha není pro každého čtenáře. Já bych řekl spíše čtenářky, protože její knihy mají cílovou skupinu ženy. Kniha je opravdu těžká jak na děj, ale hlavně na postavy, které vám přivodí pěkný knižní guláš. Pokud by byla kniha Do vody vydána před Dívkou ve vlaku, tak by se určitě propadla do literární žumpy a paní Hawkins by se místo psaní musela konečně začít živit něčím užitečnějším.
Moje resumé je jednoduché, kdo si užije tohoto literárního výplodu, tak je tak trochu flagelant. Nebo možná rád skáče z vlaku do vody, ale pozor, rychlé ochlazení způsobuje i smrtelné křeče.

22.06.2017 odpad!

V kleci V kleci Ellison Cooper

Koho už nebaví číst slaboduché příběhy od Roberta Bryndzy, doporučuji tuto novou autorku kriminálních thrillerů. První díl série s agentkou FBI Sayer vás určitě nebude, ani na vteřinu nudit. Kniha má nadupaný spád a rozhodně se nedočkáte, že vám autorka prozradí vraha hned na začátku knihy.
V kleci doporučuji všem labužníkům dobré krimi a já se moc těším na 2. díl.

08.03.2020 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Výborné scifi, ovšem asi pouze pro čtenáře tohoto žánru. Kdo hledal pokračování Marťana, tak má prostě smolíka. Marťan byl a zůstane jen jeden. A móda číst spisovatele Weira už opadla.
Prý to nemá děj a zápletku? To jste potom Artemis nepochopili. U amerických čtenářek dokonce prý je hlavní postava Jazz moc sexistická a u mužů se chová zase jako chlap. Někomu vadí, že je muslimka a není černoška, dalšímu vadí, že ve scifi se objevuje označení gay. Takové hlouposti se rodí jenom v hlavě amerických čtenářů.
Já jsem z Artemisu zklamaný nebyl, mně v tomto horkém létu přišel tento román vhod.

13.08.2018 5 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

V úvodu svého komentáře použiji obvyklou větu některých vychloubačných místních uživatelů: "knihu jsem nejprve četl v originále" a až potom v českém překladu. Nedá se to srovnat, český překlad mně prostě už tolik nebavil. Něco mně tam chybělo a už i ty přeložené hlášky skoro nejsou humorné.
Podivuji se některými čtenářům, že se nutí do čtení knih o kterých dopředu ví, že je nebudou bavit. A už nechápu to trapné přirovnávání ke knihám Browna.
Tato kniha je velice dobrá, ale doporučuji ji přečíst ve slovenštině. A kdo slovensky neumí, ať si počká třeba na anglický překlad. :-)

10.04.2016

Venuša zo zátoky Venuša zo zátoky Dominik Dán

Jedna z nejlepších od Dána. Stylem psaní a humorem se Dán vrací do počátku svého psaní. Takto se mně líbil nejvíce.
Tento díl je velice zajímavý a současně poučný pro čtenáře - rodiče. Víte co vaše dítě dělá v době prázdnin???
Za mně plný počet a panu Dánovi poděkování za pěkně strávené vánoce s jeho novou knihou.

04.01.2019 5 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Souhlasím s komentujícími předskokany. Ano, jedna z nejlepších Dánovek v posledních letech. Tato kniha byla opravdu vánoční dárek. Já osobně tvrdím, že u nás v Česku, tak dobrý autor krimi bohužel chybí.

07.01.2023 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

S určitými komentáři lze souhlasit, u jiných se mně zdá, že čtenář asi nepochopil obsah a poselství této knihy.
Román, který se tváří jako oživlý obraz Hieronymuse Bosche, není jenom o válce, je především o normálních lidech, o jejich pověrách a jejich hloupostech.
Toto mistrovské literární dílo je neustále aktuální, protože zlo, nenávist, teror a brutalita je pořád okolo nás i v současné době.
Kniha je perfektní, ale bohužel pro někoho, až díky filmu pana Marhoula.

16.09.2019 5 z 5

Nevieš dňa, nevieš hodiny Nevieš dňa, nevieš hodiny Dominik Dán

Vánoce bez knihy Dominika Dána si už několik roků nedovedu představit. A i tento rok, nám opět další případ s detektivem Krauzem přinesl perfektní čtenářský zážitek. Jako vždy plný humoru, napětí a tentokrát i záhad. Na slovo záhady bude Krauz alergický, ale vše se dá nakonec vysvětlit úplně jednoduchou cestou.
Poslední knihy Dominika Dána jsou pro mně literární koncert. Kam se na Krauze hrabou různí Kanibalové. Kukačky nebo případy s Nožem.
Děkuji panu Dánovi za pěkný vánoční dárek-
P.S.
Britský humor??? To snad NE. To je klasický slovenský humor !

20.12.2019 5 z 5