pobijecmuch - Příspěvky

Říkají mi LarsŘíkají mi LarsD. Gris

U této detektivky je sympatické, že detektivky nemusí psát jen nějaký Bryndza. Někdy se totiž objeví i domácí autor, který napíše něco co je velmi solidní čtení. Kniha je hodně ukecaná, ale přesto vás hodně pobaví. Styl psaní mně připomíná tak trochu americkou detektivní školu. Palec nahoru ....

včera


DiabolikDiabolikS. J. Kincaid

Toto nestojí, ani za komentář. Bohužel, až později jsem se dočetl, že je to literatura pro hodně mladé dívky. A mladý nejsem a dívka už vůbec ne. Takže nazdar, bazar.

06. prosinceodpad!


ChladnokrevněChladnokrevněR. Bryndza

Další pouze podprůměrná kniha, která by měla mít spíše označení psychologický román. Panu Bryndzovi možná dělá dobře letní pobyt u své tchyně na Slovensku, ale rozhodně nadprůměrnou detektivku tam zatím nevyplodil. Tento druh literatury mu nesvědčí a doporučil bych mu, aby se raději věnovat např. psychologickým románům z vyšších vrstev anglické společnosti.
Začátek tohoto pátého dílu začíná nadějně, ale hned po třetí kapitole znáte vrahy a asi v polovině se děj zasekne a vy se s hlavní představitelkou přenesete na Slovensko. Zbytečné nastavování kaše, snad asi jen kvůli počtu stránek. Autor již asi vystřílel veškeré literární náboje a předpokládám, že další díl této série již číst nebudu, i kdyby mně to český vydavatel posílal zadarmo.

06. prosince


Tatér z OsvětimiTatér z OsvětimiH. Morris

Na toto téma se poslední dobou objevilo mnoho knih, která jsem už přečetl. Některé byly dobré a další horší. Tato je z nich úplně nejslabší, tedy takový literární průser. Autorka začala s vyprávěním dobře, ale postupně přechází v takové válečné love story (takovou pohádku), který je velké zklamáním. Závěr je napsaný jak od žáka základní školy. Jak už to tu odeznělo - téma, které je totálně pohřbeno.

30. listopaduodpad!


Jediný mužJediný mužA. Gross

Velmi dobře napsaná kniha, kde nechybí napětí a současně nahlédnutí do doby 2. světové války. Knihu doporučuji i těm, kteří tento žánr moc nevyhledávají. Tento thriller je smyšlený, ale má skutečné historické pozadí. Po této knize doporučuji obdobný titul - Muž, který pronikl do Osvětimi, který je už pravdivý příběh.

13. listopadu


TatérkaTatérkaA. Belsham

Celkem solidní detektivka, ale na vrchol literární hitparády to má daleko. Slibný začátek, zajímavé prostředí, ale děj po druhé vraždě hodně pokulhává. Ta romantika je tam také zbytečná. Za mně tedy jen takový lepší průměr.

09. listopadu


Sama v černém leseSama v černém leseC. Green (pseudonym)

Sakra, to byl po dlouhé době velký omyl. Já přehlédl, že je to thriller pro ženy. Pro mě strašná nuda. Hlavní hrdinka je taková neslaná nemastná, další slečna skáče „Do vody“, ovšem nejezdí vlakem, celý příběh se táhne jak dětský soplík a ani ten bubák není skutečný. Nakonec se dozvíte, že všichni jsou jedna velká rodina a mají se moc rádi, nebo se naopak nenávidí.
Takových knih v knihkupectví najdete na kila. A to prý ještě autorka vyplodila další ženu za dveřmi.

05. listopaduodpad!


Mise SaturnMise SaturnJ. Sandford (pseudonym)

Přiznám se, že jsem se do této knihy nemohl vůbec začíst. Potom jsem této ukecané, plné techniky scifi přišel vcelku i na chuť. Přirovnání k Marťanovi je opět jen reklamní výkřik do tmy, od vlezlých prodejců. Závěr byl docela dramatický, ale celá kniha je zbytečně moc a moc dlouhá. Taková spíše 3,5.

31. října


UsámaUsámaC. Ryan (pseudonym)

Můj podiv nad hodnocením této knihy od některých jiných čtenářů. Je fakt, že autor v této knize napsal svoji verzi jak skončil nejhledanější terorista Usáma bin Ládin. Tato verze může být fikce, ale také to může být pravda. Mně se osobně kniha četla dobře a hodnotím ji max počtem hvězd. Chtěl jsem číst napínavý thriller a ten jsem dostal.
„Seru na al-Káidu“.

22. října


Úkol přežítÚkol přežítV. M. Mahaněnko

Počítačová hra v knize. Tady si prostě nezahrajete a tudíž nic neovlivníte. Chvílemi zajímavé, potom nuda. Pro mně docela rozporuplná kniha, kdy nevím zda se pustit do pokračování, nebo to nechat pouze fandům této literární RPG. Uvidíme, ale 7 dílů (bez půlek) tohoto čtení, se mně zdá trochu moc.

16. října


Švadlena z DachauŠvadlena z DachauM. Chamberlain

Myslel jsem si, že to bude mít trochu blízko k literatuře faktu, ale bohužel, začátek je jako romantická Harlekýnka. Celá kniha je cíleně psaná pro ženské čtenářky. Hlavní postava Ada je tak silně naivní, až je spíše hloupá. Silné téma, která autorka úplně zahodila. Možná by si tato kniha zasloužila i jednu hvězdu, ale ne u mně. Pro mně to byla škoda času, kdy jsem se u tohoto literárního slintu jen zbytečně trápil.

28. záříodpad!


InvazeInvazeR. Kirkman

Někde jsem četl, že poslední díly této série už nepíše Kirkman, ale pouze je jeho jméno u těchto knih uváděno, jako ochranná známka -The Walking Dead. Asi je na tom něco pravdy, protože úroveň opravdu klesla. Autor Invaze šlape vodu a neví jak pokračovat. Je to prostě takové jalové. A to jsou vydány už další dva díly.

28. září


Lov vlkaLov vlkaR. Pezzullo

A mně to zase bavilo, konečně kniha, na které se podíleli odborníci, resp. přímo příslušník Navy Seal. Nebylo tam zbytečně moc pasáží, kde by se do nekonečna oslavovaly hrdinské činy amerických vojáků a žádné afektované scény s americkou vlajkou, která stoupá na stožár v přítomnosti nafoukané americké administrativy.
Pokud někdo neví, nebo snad nepochopil, tak v knize je přímo uvedeno, že i horolezectví je součást výcviku těchto speciálních vojenských skupin. Nakonec příslušník Seal, toho musí umět mnoho.
Děj je zasazen na střední východ, kde se opět bojuje proti islámskému terorismu a jejich fanatikům. Další díl si také určitě přečtu.

07. září


Do temnotyDo temnotyP. Stehlík

Hned ze začátku upozorňuji, že tato kniha je určena zejména těm, kteří něco ví o české armádě, mají něco načteno o oblasti Afghánistánu a možná také těm, kteří se nacházejí ze zdravotního hlediska ve stejné sračce, jako se nacházel autor této knihy. Kniha, ale není jenom o vojenské misi v zahraničí, ale jde spíše o pravdivý příběh jednoho českého chlapa, který je hrdý na svoji zem a měl vůli bojovat s nepřízní osudu. Takových to knih, tedy příběh novodobého vojenského veterána, je tu docela málo, nebo spíše řeknu rovnou, že se jedná asi o první počin. Kniha mně zaujala nejenom svým obsahem, ale i jednoduchostí vyprávěného jazyka. Autor přece jenom není profesionální spisovatel, ale jen obyčejný člověk, jeden z nás. Tato kniha je také spíše záznam pravdivých myšlenek a pocitů, které nejsou vymyšleny, ani jinak přibarveny. Za tuto knihu ti Pavle moc děkuji.
Dovětek pod čarou:
Docela jsem se podivil, když se zde objeví od mladé čtenářky komentář, kde píše, že autorovo popisování mise nevidí tak tragicky. Nevím, jak to myslela, ale napsat něco takového pár týdnů po tom, kdy v Afghánistánu, jsou zavražděni tři naši vojáci, to zní dost dětinsky, dokonce napíšu, že i hloupě. Slečna by měla přestat číst romantiku a asi se více věnovat reálným věcem. Vím o čem mluvím, můj synovec v Lógaru také půl roku působil.

01. září


Poslední tango v HavaněPoslední tango v HavaněF. Kotleta (pseudonym)

I když jsem fanoušek tohoto autora, tak musím říci, že tato kniha je nejslabší z trilogie s Tomášem Koskem. V knize je spoustu nezaměnitelných hlášek a výroků velkého Franty, ale bohužel kvalit předchozích dílů nedosahuje. Kniha je složená ze čtyř povídek, které vás zavedou do různých koutů světa, kde hlavní hrdina opět řeší případy výskytu zlých démonů a plno magie. Autor dějově trochu pokulhává a někdy se zbytečně i opakuje.
Pro mně je kniha určité zklamání a pokud by nebyla od Kotlety, tak bych asi hodnotil daleko hůře. Už se těším na knihu Stalingrad, kde se autor konečně vrací k jeho nejlepší napsané postavě, což je upír Jan Bezzemek.

30. srpna


PérákPérákP. Stančík

USA měla během 2. sv, války svého kapitána Ameriku a u nás bojoval s nacisty Franta Pérák. Legenda, tajemná postava, která se vždy náhle zjevila v uličkách Prahy a dovedla náckům nakopat jejich hnědou zadinku. V roce 1946 vzniká ve spolupráci Brdečka a Trnka animovaný film, později u Neffa komiksový příběhy. Toto je psané zpracování a jsem za něho rád, protože se na tohoto fiktivního českého válečného hrdinu málem už zapomnělo. Nenáročná satira, kde vás autor seznámí s původem této legendy a také "asi"s jeho koncem.
Jedna citace z knihy:
"Přemysl Otakar II. ve 13. století osídloval pusté pohraničí Českého království. Naverboval však jen skutečný odpad Svaté říše římské: zločince, vysloužilé žoldnéře a děvky, bezdomovce, komedianty, blázny a jinou chamraď. Osídlenci se nazvali sudetskými Němci a obluzeni velkoněmeckou propagandou, chtěli naše území ukrást a přivtělit k Německu. Dva pokusy v letech 1848 a 1918 se podařilo potřít, třetí roku 1938 se jim povedl. Po prohrané válce nebyli sudetští Němci za své zločiny potrestáni, nýbrž zdarma převezeni do Německa, což je uchránilo před útrapami vlády komunistů.
A představte si, ti nevděčníci ani nepoděkovali!"

17. srpna


ArtemisArtemisA. Weir

Výborné scifi, ovšem asi pouze pro čtenáře tohoto žánru. Kdo hledal pokračování Marťana, tak má prostě smolíka. Marťan byl a zůstane jen jeden. A móda číst spisovatele Weira už opadla.
Prý to nemá děj a zápletku? To jste potom Artemis nepochopili. U amerických čtenářek dokonce prý je hlavní postava Jazz moc sexistická a u mužů se chová zase jako chlap. Někomu vadí, že je muslimka a není černoška, dalšímu vadí, že ve scifi se objevuje označení gay. Takové hlouposti se rodí jenom v hlavě amerických čtenářů.
Já jsem z Artemisu zklamaný nebyl, mně v tomto horkém létu přišel tento román vhod.

13. srpna


List zo záhrobiaList zo záhrobiaD. Dán

V další Dánovce se autor vrací do doby po revoluci, kdy mordparta „od dvoch levov“ řeší případy vražd, které mají jedno společné a to velkou amnestii. Byla to amnestie prezidenta Havla, jeho největší politický přehmat, která zavinila spousty dalšího zla.
Normálně to nedělám, ale výjimečně přidávám jednu hlášku z knihy:
…… Nie, nie je možne, veď sedi!“ „Už nie, minuly tyždeň ho prepustili na amnestiu.“
„To nemyslite važne! Ktory idiot može pustiť na slobodu taku zgerbu, čo zabija ľudi!?“
Dalších slov netřeba. Za mně plný počet.

08. srpna


ImpériumImpériumR. Bureš

Nechci moc kritizovat závěrečný díl této série, ale je to stejné jako u předešlých. Tento způsob psaní mně prostě nesedí. Tyto knihy totiž nepovažuji za klasické sci-fi, ale spíše za nějaký historický mix všeho možného a hlavně nemožného. Pan Bureš je možná dobrý historik, ale už je horší znalec techniky. Např. jeho popisovaní psychologické vážky je jak z pohádky pro předškoláky. Pokud popisuje něco z minulosti, tak je cítit profesionalita, ale pokud přejde na věci z budoucnosti, tak je to nevěrohodné.
Nerad něco porovnávám, ale v tomto případě musím. V případě Burešova popisu bitev, nebo použití atomové bomby jsem si vzpomněl na knihy (série Spad) od Kotlety. Je to prostě jako nebe a dudy. Od Bureše je válčení Hordy, nebo Viktora obyčejný pochmurný popis situace, který mně prostě nebavil.
Postava Antonie sice už není tak naivní, ale přesto mně byla pořád značně nesympatická. Ta výhružka s koněm byla pro mě hodně velká nechutnost. O tak hloupém závěru knihy a vlastně celé trilogie, už raději ani nemluvím.
Panu Burešovi bych doporučil, aby se raději věnoval historických tématům a knihy ze žánru sci-fi, nebo fantasy přenechal daleko zkušenějším autorům.

03. srpna


Skleněný pokojSkleněný pokojS. Mawer

Nejsem z těch, kteří do komentářů něco takového píše, ale musím reagovat i za cenu, že možná budu smazaný.
Takže, britský spisovatel Simon Mawer za tuto knihu získal Man Bookerovu cenu.
V knize nikde nepadne, kde se vila nachází, natož její skutečný název. Toto je výpravný román, který má svůj děj. Pokud by to byl popis architektury, tak by to byla literatura naučná. Pokud by to bylo psané podle pravdy, byla by to literatura faktu.
Mawer nenapsal knihu podle skutečnosti, psal to podle sebe. Přidal nové vymyšlené postavy, nové zápletky a nový děj. Tedy, normální, obyčejný román, beletrie, nebo také fikce.
Vyhlašování hesel, že nepodporujme natáčení filmu, atd. je pouhá naivní agitka určité skupiny lidí. Nakonec něco obdobného bylo už při vydání samotné knihy.
Prosím, buďme tolerantní k umělecké svobodě, jak ke knize, tak i třeba k filmu. Film byl již natočen, takže nikdo nic již neovlivní. Dalšího českého vydání knihy se dočkáme příští rok.
Snažím se respektovat různé názory v komentářích, tedy i ty negativní, ale hodnotit tu knihu po přečtení pouhých 70 stran je nesmysl. Provolávání slov o hnusu a nějakém apelování na lidi, beru s rezervou a určitým pousmáním. Bude to tady spíše jako humorná vložka.

30. července


Totál BalkánTotál BalkánB. Čechová

Nejprve bych chtěl pochválit předchozího uživatele KejmIP za velmi trefný komentář. A samozřejmě poděkovat autorce za odvahu s jakou napsala tuto knihu. Možná mohla i někdy více přitvrdit, aby si čtenáři udělali větší a pravdivější obrázek o práci mírových misí OSN. Knihy s takovým tématem nevycházejí každý měsíc, je to prostě literární klenot, na který narazíte možná jednou, dvakrát za život. Moc se mně líbil její humor, který někdy přecházel i v jemný sarkasmus. Dobrý humor, který celou tuto knihu prostě odlehčil.
Je to velká tragédie, když dobré kamarády, někdy i rodiny, náhle rozdělí politici, náboženství a vlastně i samotný svět. Vše pod záštitou OSN. Po dlouhé léta spolu žili etnika vedle sebe, bez vážnějších konfliktů a potom přijde pár jedinců, kteří doslova těmto obyčejným lidem obrátí život naruby.
Tuto knihu doporučuji všem těm, kteří se chtějí něco více dozvědět o práci OSN a o oblasti Kosovo.
Jen se podivuji nad tím, že tuto knihu nevydalo žádné větší nakladatelství, které by autorce udělalo větší reklamu. Určitě by si to, tato kniha zasloužila.

23. července


ExilExilJ. Swallow

Oproti prvnímu dílu, to není tak akční, přesto mně psaní Jamese Swallowa baví. Letos na jaře byl vydán už třetí díl pod názvem Duch. Doufám,že se ho brzy dočkáme v překladu od Knižního klubu. Dávám všechny hvězdy, je to moje oblíbené čtení a protože podobné hodnocení se zde dává i daleko horším knihám.

18. července


Currahee!Currahee!D. R. Burgett

Autor série Křičící orel není žádný profesionální spisovatel a to také poznáte z jeho knih. Osobní zážitky výsadkáře z 2. světové války jsou takové neuhlazené, často tomu chybí spád a logická postupnost. V jeho knihách je někdy moc zbytečné popisování krutosti války. Prostě něco tomu chybí, co by mně více chytlo. Osobně, knihy Stephena E. Ambrose mně přijdou zajímavější.

23. června


Když Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovciKdyž Lenin přišel o mozek a Churchill obětoval ovciG. Milton

Další historické žhavé drby od Gilese Miltona, který kdyby žil v Česku, tak by určitě pracoval v Blesku.
Toto jsou jen vymyšlené nepodložené příběhy, které se odehrávali v mozku autora.
Doporučuji čtenářům a hlavně čtenářkám tohoto literárního bludu, aby raději sáhli po opravdové literatuře faktu a toto vzali jako dobrý humor.

10. červnaodpad!


Půlnoční linkaPůlnoční linkaL. Child

Je až s podivem, kolik čtenářů nepochopilo, že v tomto dílu nejde ani tak o Jacka Reachera, ale spíše o americké vojenské veterány, kterým současné války vzali životy, nebo způsobily velká zranění. Je to příběh, ve kterém Child vzdává hold všem držitelům Purpurových srdcí, tedy těm kteří byli válkou nějak zraněni. Těm, ke kterým se většinou nakonec země zastoupena politiky otočí zády, udělá z nich feťáky a nakonec je chce i zavřít. Tento díl je hodně smutný a moc k zamyšlení.
To, že tam nebylo příliš akce a Jack Reacher používal více hlavu, než pěsti, mně vůbec nevadilo. Child opět napsal něco jiného a mně to pořád baví. Těším se na další setkání s Reacherem.

08. června


Lov na ponorkyLov na ponorkyP. Robinson

Opět pouze jen průměrná fikce o americkém námořnictvu, tentokrát hlavní role - ponorky. Technické věci knihy velice dobře zpracované, ale zápletka je opět průměr. Tato kniha působí na čtenáře, že USA je opravdu světový policajt, který musí mít přehled o všem co se na zeměkouli šustne.
Předchozí uživatel svickop to v komentáři napsal dost trefně.

01. června


Letadlová loďLetadlová loďP. Robinson

Co napsat k této knize? Toto je taková vojenská fantastická pohádka pro dospělé čtenáře, kteří pořád ještě žerou americké hrdiny a příběhy, kde dobro zvítězí nad zlem. Autor vcelku dobře popisuje technické údaje a věci amerického námořnictva, ale v samotné dějové lince hodně pokulhává. Popis akce žabích mužů popisuje s přesností, ale setkání amerického kapitána s anglickou dívkou je horší jak v harlekýnce. Kniha je pro mně jen takový slabší průměr. Ale hlavní je, že americký voják opět zvítězil a je příkladem pro celý svět.

01. června


MoskvaMoskvaJ. Grimwood (pseudonym)

No, já nevím, poslední dobou mají někteří spisovatelé velkou potřebu psát historické politické thillery o zemích bývalého východního bloku, aniž by tu zem navštívili. Své informace čerpají pouze z dostupných zdrojů a ještě si na tom udělají diplomovou práci. Zde mně napadá otázka proč třeba Kateřina Tučková nenapíše knihu o době Martina Luthera Kinga?
Kniha není špatná, dokonce chvílemi má i spád, ale přesto mně hlavní postava Toma Foxe neupoutala. Je to takové prázdné, nic co by vás chytlo od začátku až do konce. Prý to má i pokračování, ale asi už nic pro mně.

27. května


Svět podle KohákaSvět podle KohákaJ. Kohák

Jakuba Koháka jsem měl rád když začínal. Potom jsem zjistil, že se opakuje a jeho vtipy už nejsou humorné, ale spíše hloupé. Tak tomu je i v této jeho publikaci. Prostě někdy méně znamená více. Bohužel, nic nového jsi Kubo nenapsal.

25. květnaodpad!


21 úderů21 úderůF. Kotleta (pseudonym)

V tomto případě nejde o knihu, ale spíše o takovou delší povídku, která je vlastně reklamou firmy Škoda. Příběh byl sice vytištěn, ale Škoda IT ji zasílá zdarma všem těm, kteří se u nich přihlásí k odběru jejich reklamních informací. Nakonec i celý příběh si můžete volně přečíst např. přes facebook.
Co říci k samotné povídce? Pro fanoušky Kotlety příjemné doplnění jeho literárních počinů, ostatním čtenářům to asi nic nepřinese. Boj s nadpřirozenými bytostmi je lepší v jeho jiných knihách. Toto je pouze taková sběratelská věc pro jeho nejskalnější. Za mně pouze takový průměr. Já se spíš těším na jeho novou letní knihu Poslední tango v Havaně, nebo předvánoční Stalingrad.

16. května


1 2 3 4 5 6 ... 14