Pistácie Pistácie komentáře u knih

Líbí se mi, s jakou lehkostí je to popisováno. Každá kapitola je celkově krátká, a přitom je to všechno logicky uspořádáno ve sledu, jak autor putoval. Je skoro až s podivem, jaké detaily si autor pamatuje. I když se často v knize zmiňuje, jak si píše po cestě deník. I tak se udivuju, kolik hovorů a okamžiků si zapamatoval, než je sepsal. Pokud je to všechno pravda :) je to podáno spíše humornou formou, aby se čtenář pobavil a užil si tu četbu. Kdyby sepsal všechno od A do Z, třeba by tam nebylo tolik optimismu a lehkosti. Z knihy si totiž každý může vzít, jaké je cestování brnkačka, a že vlastně by člověk mohl vyjet jen s pár korunami a nechat se neustále hostit. :) ale samozřejmě se to musí brát trošku s nadhledem. Obdivuju ho určitě za to, jak se dokáže s lidmi nenuceně bavit a navazovat vztahy.

18.01.2018 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Kniha se mi celkem i líbila. Četla se dobře, byly tam místy humorné části a zajímavé citáty. I když některé z nich autor převzal z jiné knihy. Když se ale zpětně ohlédnu na to, co jsem četla, vlastně tam žádný pořádný děj nebyl. Přišlo mi, jako by se postavy zastavily v čase, a nijak zvlášť se od první knihy nezměnily a nikam nevyvinuly. Jako by se autor bál cokoliv měnit, a měl pocit, že by ani nemohl. Většina věcí mi tam přišla dost stejná, jako by se autor dost silně držel prvního díla jako své předlohy. To mě na tom trošku zklamalo. Často jako bych četla repliku knihy, akorát od jiného spisovatele. Je zřejmé, že se budou obě díla dost srovnávat. Já už se k této verzi asi nevrátím, ale bylo milé si připomenout tetu Kateřinu nebo Milouše.

14.01.2018 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Kniha mi je tématem velmi blízká a opravdu citově založená. Také jsem se potýkala se ztrátou stejné blízké osoby. A takový příběh mě dokáže posilnit, ale i citově rozložit a dostat do kolen. Na druhou stranu je i zajímavě pojatá. Opravdu originální pohled na smrt, a věci s ní spojené. Některé prvky mě bavily více, některé mě zasáhly, a dojaly. Jiné mi přišly nereálné až absurdní. Věřím ale, že každý si v tom najde to svoje. Mě se líbila. A také mi ukázala, že člověk může věřit na posmrtný život, na anděly a duše, které kolem nás jsou. A já tomu věřím. Díky za to.

23.12.2017 4 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

I tohle mě opět utvrdilo, jak moc mě baví psychologické romány. Daleko víc, než jasně nalajnované zamilované příběhy se šťastnými konci. Protože taková realita běžně nebývá. Nic není jen růžové, veselé a barevné. Životní příběhy jsou mnohdy spíš složité, někdy černobílé, a nehezky končící. A tak to je. A takové knihy mě osloví, a ihned vtáhnou do děje. A taková, realisticky pojatá je i tahle kniha. Která líčí jednotlivé příběhy postav, které do sebe krásně zapadají. Jsou logické a přirozené, na nic si nehrají, nic neskrývají, a ukazují, jaký dokáže být život.

15.12.2017 5 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Když pominu to, že ten příběh je opravdu snový, skoro jak z pohádky, a máme co závidět, tak kniha jako celek mi přijde opravdu skvěle napsaná. Čtivá, smysluplná, dobře sepsaná. Děj krásně plyne, dobře se čte, je vidět, že autorka píše blog a psaní ji vůbec nedělá problém. Ba naopak. Je v něm jako ryba ve vodě. Líbí se mi jednotlivé příběhy a historky, na které vzpomíná, i to, jak nás jako čtenář oslovuje a snaží se vtáhnout hezky do příběhu. Je to opravdu až magické čtení. Sama jsem si připadala jako na obláčku. Autorku jsem dodnes skoro neznala, ale obdivuju, co vše už za života stihla procestovat a jak se nebála bojovat za své sny. Norsko je jedno z míst, které mě také láká, a po dočtení knihy o to víc.

06.12.2017 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Dlouho jsem si na ni brousila zuby, počkala jsem a vyplatilo se. Příběh mě ihned vtáhl do příběhu. I když jsem nedávno četla dost podobnou knihu (Podivuhodná odhalení Artura Peppera), stejně mě tento děj nezklamal ani trochu. Rozhodně mě bavil víc jak výše zmíněná kniha. Která ještě navíc možná z této čerpala a vycházela. Každopádně, tohle byl skvělý příběh a věřím, že takových lidí se v našem okolí najde spousta. Jen nám se navenek jeví jak mrzutí a protivní, ale už nevidíme do hloubky toho, jaké životní osudy za tím mohou být skryty.

28.11.2017 5 z 5

Dobrá tak akorát Dobrá tak akorát Barbora Šťastná

Bára pořád dokazuje, že má co říct, i po dvou knihách, je i tahle skvělá. Já se bavila, i poučila. Líbí se mi, že v 99,9 % se vidím, jako bych to byla já. I když se mě netýkají témata a zážitky spojené s mateřstvím, výchovou a podobně, i tahle část mě vždy baví, a ráda si to přečtu. Jediné, co mě trošku vadilo, je, jak se neustále všude opakuje slovo prostě. Nejdřív mi neotravovalo, ale postupně se začne objevovat víc a víc, a tak nějak jsem se na něj nechtěně soustředila. Jinak nemám co vytknou. Skvělé, jako vždy.

22.11.2017 5 z 5

Podivuhodná odhalení Artura Peppera Podivuhodná odhalení Artura Peppera Phaedra Patrick

Na knihu jsem se opravdu těšila, nejen pro tajemný název a zajímavou anotaci. Ale bohužel mě zklamala hned v několika rovinách. Jednotlivé příběhy byly zajímavě pojaty, a přinesly celkem dobrý děj, který se neustále měnil, a prostupoval i do retrospektivy. Avšak, když jsem ho odkrývala víc a víc do hloubky, nenadchnul mě. Spousta věcí je v knize dost nereálných, překlad mě místy pěkně štval a objevovaly se i chyby v textu, a celkově se pro mě jednalo o dost předvídatelné téma. Škoda, příběh nechci hodnotit úplně záporně, ale asi jsem měla větší očekávání.

11.11.2017 3 z 5

Noc v Central Parku Noc v Central Parku Guillaume Musso

Čekala jsem různá rozuzlení, ale tohle ne. Autor umí psát a umí šokovat a s další knížkou to jenom potvrzuje. Jeho styl mě baví a každá knížka je parádní. Baví mě a těším se na další příběhy.

31.10.2017 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Jsem ráda, že nacházím knihy, jako je zrovna tahle. Myslela jsem, že válečná témata jsou už tak vypsaná, že mě nic nepřekvapí, ale pořád se o nich dá psát. A hodně. Baví mě příběhy na pozadí války, které nastiňují příběhy několik postav, kde se jejich osudy prolínají. Je to naprosto skvělá kniha. Musím říct, že jedna z těch nejlepších, co se mi dostala do rukou.

25.10.2017 5 z 5

Dívka od vedle Dívka od vedle Jack Ketchum (p)

Čekala jsem spoustu, ale tohle teda ne. Absolutně nedýchatelno mi bylo zhruba od poloviny knihy, kdy jsem se neustále při čtení vrtěla, šklebila a chtělo se mi křičet. Chtělo se mi pomoct té dívce, její sestře, a pak i tomu chlapci. Myslela jsem, že už to nemůže být horší, a vždy se něco objevilo, a já jen lapala po dechu. Neskutečný příběh....

04.10.2017 5 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Příběh je to opravdu napínavý, tajemný a plný očekávání. Ale nebyl to takový krvák, thriller a trhák, jak jsem asi čekala. Myslela jsem si, že tam bude daleko více drsnosti, krveprolití a hrůzných scén. Neříkám, že mne to zklamalo, ale přijde mi to celkem povrchně popisováno. Nejde to tak do hloubky, jak bych asi čekala. I tak mě příběh bavil. I když už je konec celkem prozrazen ze začátku, a postupně se odkrývá výpovědí dívky, která retrospektivně vzpomíná, i tak se postupně odkrývalo mnoho nového a hrůzného.
Těším se na další dva díly, které věřím, že autorka posune ještě o něco dál.

26.09.2017 4 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Dala jsem jí druhou šanci a jsem za to ráda. Nezklamala. Naopak, jsem z ní nadšená. Příběh mě po pár kapitolách vtáhnul a já se nemohla odlepit. I když je příběh někdy ponurý, někdy zdlouhavý a hodně popisný, i tak mě bavil. Postavy mi spíše přišly bez života, že pořád na něco čekají, něco oddalují a chybí tomu pořádná akce. I tak to bylo místy dost okořeněno erotickými scénami, které se tam jednoduše hodily. Nejvíc na mě z knihy ulpily dvě jasně definované role muže a ženy. neustále narážky na vlasy, a na sponky. Snad každá japonka má kratší sestřih a nosí sponku? A je tak vyhublá, jemná, a bezbranná? A muži jsou ti, kteří jsou silní a ochranářští, ale zároveň myslí jen na to jedno, a nevěra je pro ně denní chléb? Pořád mě to nutí myslet na všechny a všechno, co jsem ještě před chvílí měla rozečteno. I tak mě to pohltilo, a těším se na další Murakami literaturu.

19.09.2017 5 z 5

Čarojízda Čarojízda Ben Aaronovitch

Člověk si vždy, když čte knihu, představuje, jak asi každý hrdina z knihy vypadá. A pak přijde komiks, a už si nic představovat nemusí. Někdy hrdinové odpovídají představě, někdy se to rozchází, někdy to předčí veškerá očekávání. Každopádně mě to utvrdilo v tom, že komiksy jsou mým šálkem kávy.

08.09.2017 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Po opravdu dlouhé době jsem si zvolila mluvené slovo, a nemohla jsem si vybrat lépe. Neskutečně mě bavil příběh, ale i hlas Simony Postlerové, který se na to opravdu hodil jak víko na hrnec. Parádní. Za mě opět neskutečný příběh z poválečného prostředí. Já tuhle tematiku miluju, a po Haně od Mornštajnové je to pro mě druhá nejlepší kniha, co jsem letos četla (nebo spíš tentokrát poslechla). Díky za to.

06.09.2017 5 z 5

Nevím, jestli je to pouze smutné, nebo i k pláči, ale nebavilo mě to. A to vypadal začátek tak slibně, a říkala jsem si, jak to začíná vtipně a poutavě. Ne. Kniha mě spíše odradila. Dočetla jsem spíš proto, abych si mohla udělat celkový názor. Přišlo mi to spíše urážlivé. Nevím, kdo je vykreslený jak větší debil, jestli muž, nebo žena. Každopádně, kdybych měla takový vztah, jdu se asi rovnou odstřelit. Je mi jasné. že se to musí brát s nadsázkou, a třeba na to nahlížet ironicky? Ale něco nešlo. Dvě hvězdy za to, že jsem se občas pousmála, ale vážně ne. Kdyby takhle smýšlela každá žena, a každý chlap se takhle skutečně choval, nevím, kam by naše lidstvo opravdu spělo :D nechci radši domýšlet.

06.09.2017 1 z 5

Les sebevrahů Les sebevrahů Jeremy Bates

Na to, že jde asi o můj první horor, tak jsem nadšená. Ze začátku jsem měla spíš pocit, že jde jen o samé retrospektivy, a vyprávění toho, co lesu předcházelo. Moc mě to upřímně nebavilo, ale říkala jsem si, že se to musí rozjet a nevzdám to. A dobře jsem udělala. Asi v půlce přišel konečně ten očekávaný tlukot srdce, nervy a děj se rozhoupal. Rozuzlení pro mě bylo překvapivé, a to se mi na tom líbilo. Celkově musím hodnotit kladně. Navíc mě na knize baví vědomí toho, že alespoň něco z knihy (příběh, místo, nebo místní pověry nebo cokoliv jiného) je podle skutečných událostí.
Věřím, že jsou lepší a strašidelnější horory, ale mě to napoprvé sedlo a stačilo. A jednoznačně mě utvrdilo v tom, že bych se tomuto žánru chtěla věnovat víc.

02.09.2017 4 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Příběhy jednotlivých postav i celkový děj mi nepřijde vůbec špatný. Ale postavy mě nebavily, jejich charaktery, nálady a emoce byly otravné. Musím říct, že mě tady přišla k vzteku snad každá z nich. Ze začátku mě bavila chvíli Míša, a pak i Honza. Ale postupně jsem opouštěla i od nich a byla jsem ráda, že jsem knihu ze zvědavosti vůbec dočetla. Není to špatné, ale pořád to pro mě není žádný trhák. Autorky styl psaní se mi líbí, ale pořád se vyvíjí a já doufám, že mě další kniha sedne víc.

21.08.2017 3 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

U prvního dílu jsem se celkem bavila, i když mi postupem času klesalo nadšení. Tady to nadšení odešlo o něco dříve a ke knize jsem se musela dlouze a často vracet, abych ji vůbec dočetla. Nakonec se povedlo, ale mám z ní ještě o něco smíšenější pocity. Uvidím, jestli dám třetímu dílu vůbec šanci.

07.08.2017 2 z 5

Zvuk rozbitého skla Zvuk rozbitého skla Deborah Crombie

Miluju napínavé detektivky, které jsou záhadné a nejasné až do konce. Mám ráda zápletky, které skrývají x příběhů, jenž se v jednom bodě protnout a vytvoří tak logické vyústění. Kniha mě bavila. Za mě super detektivní případ.

04.08.2017 5 z 5