petrulka petrulka komentáře u knih

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Ačkoliv pro mne byla trochu slabší, než mé oblíbené díly Sněhulák a Levhart, přesto opět výborná. Oceňuji to, že autor trochu ubral na Harryho nadpřirozených schopnostech přežití a přiblížil ho tím více běžným smrtelníkům. Zápletka výborná.

16.08.2017 5 z 5

7000 dní na Sibiři 7000 dní na Sibiři Karlo Štajner

Pravdou je, že autor není spisovatel, neumí si hrát se slovy a se čtenářovou fantazií. O to je to celé děsivější. Ta reálně popisovaná hrůza, neskutečné příkoří, to, co pár zfanatizovanych šílenců dokáže provést milionům nevinných lidí..člověk by rád věřil tomu, že to prostě není možné. Před válkou, během ní, po jejím skončení, stále v táborech, stále boj o kousek chleba nebo trochu tepla, tolik let. Stajnerova morální síla a odhodlání vydržet je obdivuhodná. Souhlasím s tím, že toto by měl přečíst každý, lidstvo nikdy nesmí zapomenout, na tohle ne.

09.08.2017 5 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Harry, nevím, co budu dělat, až sekneš s prací. Opravdu mám na tomhle člověku ( ano, beru ho jako člověka z masa a kostí ) závislost a momentálně se utěšuji, že mě čeká další díl a pak snad další.
Geniální příběh, lidské slabosti, které se bez skrupulí přiznávají, lehká sonda do psychiky většiny postav... Velká ztráta týmu mě opravdu zabolela a chvíli jsem tomu, co se stalo prostě nemohla uvěřit.
Prostě parádně to odsýpá a není čas na nudu.

14.06.2017 5 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

No...celá trilogie není úplně katastrofální, nicméně to není ani na nadšený komentář. Konec jsem si představovala více komplikovaněji. Celý děj si umím představit komplikovanější.
Ale na dovču na pláž proč ne.

14.06.2017 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Poměrně hezky napsaný příběh jedné neobyčejně obyčejné holčičky. Pár věcí mě zarazilo, například s jakou lehkostí se vzdala své rodiny, na druhou stranu její srdcervoucí výstup, když potká přítele, kterého znala pár měsíců..zvláštní nesoulad. Fajn je náhled na to, jak se žilo obyčejným Němcům, že ani oni neměli úplně na růžích ustláno. Knížka mě bavila, ale rozhodně to není nic, co by mě vystřelilo do vesmíru...

13.01.2017 4 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

I mě tak úplně nesedl styl psaní, přišel mi jaksi naivní, primitivní, či jak to správně vyjádřit. Nicméně děj mě pohltil a být to jen trochu lépe napsané, bylo by to za plný počet.

14.09.2015 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

K zemi mě pravda příběh nepřibil :-), nicméně to není špatné čtení. Sedí mi severská atmosféra, rozháraný hlavní hrdina a velmi dlouho nejasný zloduch. Poslední čtvrtina příběhu super, prvních pár stránek je dokonalých. Mě se líbilo :-)

16.02.2015 4 z 5

Z domu a zahrady Z domu a zahrady Olga Černá

Kouzelná, něžná kniha pro malé čtenáře s velkou fantazií.

17.05.2014 4 z 5

Prostě spolu Prostě spolu Anna Gavalda

Prostě pohlazení pro duši, kdy do poslední chvíle není jasné, jak vlastně osudy všech hrdinů knihy skončí.

16.05.2014 4 z 5

Lisey a její příběh Lisey a její příběh Stephen King

Mazec. Tahle kniha ve mě opravdu zůstal hodně dlouho, pochmurné dětství, šílený otec, Bájedolí, nádherně postavený příběh s neuvěřitelnou fantazií.

05.02.2014 5 z 5

Ticho ve tmě Ticho ve tmě Darcy Coates

To nejlepší na konec. Celá série je velmi čtivá, taková na pohodu, dvakrát náročná literatura to tedy není. Ovšem od posledního dílu je celkem problém se odtrhnout, fakt to frčí, konečné řešení situace je celkem elegantní.

17.04.2024 5 z 5

Mirzova vize Mirzova vize Josef Pecinovský

Tohle je tak zvláštní spatlanina, že vlastně nevím, co si o tom myslet. Myšlenka zajímavá, finální "řešení" úchvatné. Ale jinak...od všeho trochu a nic vlastně pořádně, opravdu zajímavě. Často se mi nestává, že prostě nemám slov, ale tady se to stalo. Tahle kniha je taková chytrá horákyně. Ani špatná, ani dobrá.

13.04.2024 3 z 5

Sen porodní báby Sen porodní báby Sabine Ebert

Jsem absolutně nadšená z této série. Čekala jsem romantiku zasazenou do historie. Dostala jsem temný středověk v jeho nejsyrovější podobě. Dobu, kdy bezpráví bylo samozřejmostí, hlad na denním pořádku, dobu, kdy třicetiletá žena byla na sklonku svého života a zpravidla měla cenu jen jako živý inkubátor. Kdy byla běžná dětská práce do úplného vyčerpání a nikdo si nemohl být jistý, že druhý den bude mezi živými. Všechny knihy jsou čtivé, vzhledem ke skutečným historickým událostem velmi zajímavé, ničeho není moc ani málo. Vřele doporučuji milovníkům historických románů, hlavně z období středověké Evropy.

10.02.2024 5 z 5

Kletba porodní báby Kletba porodní báby Sabine Ebert

Série má vzestupnou tendenci, ačkoliv je velmi čtivá už od prvního dílu. V tomto pokračování jsou bolestné ztráty, bohužel i jedné mé velmi oblíbené postavy. Pěkně je zpracovaná křížová výprava, plná zajímavých okolností, reálných postav i událostí. Mocenské hry, zrady i nová spojenectví. Bezpráví. Celý děj je o neustálém napětí, strachu o život, plný zvůle mocipánů, bez větších nadějí na prosazení práva a spravedlnosti. Pochmurné, plné hladu a nemocí. Přesto autorka dokáže vyprávět zlehka, bez tendencí uvrhnout svoje čtenáře do deprese. Těším se na další díl.

01.02.2024 5 z 5

Rozhodnutí porodní báby Rozhodnutí porodní báby Sabine Ebert

V tomto díle je to už hodně o politice, mocenském vlivu, válce. Jistým způsobem je lidstvo stále stejné. Samá intrika, překrucování slov i faktů, lži. Strach, aby někdo nezaslechl to, co nemá. K tomu všemu zvláštní konec. Vnímám ho jako křivdu i zadostiučinění zároveň. Celý příběh je velmi čtivý, historická fakta zaujmou, jejich lehké přizpůsobení lince příběhu potěší.

11.01.2024 5 z 5

Osudy porodní báby Osudy porodní báby Sabine Ebert

Vynikající pokračování historického románu, kde jsou volně propojeny osudy smyšlených postav s těmi reálnými. Odlehčená forma vyprávění napomůže lepší orientaci v událostech středověké Evropy. Zajímavý je i náznak počátků čarodějnických procesů, kdy právě Německo bylo rodištěm inkvizice.
Autorka servíruje temný středověk se vším všudy. Války, hlad, dětské nevěsty, náboženský fanatismus, mučení, smrt na každém kroku. Jenže to není depresivní kniha. Pořád je plná naděje, dobrých lidí, cti a odvahy.

04.01.2024 5 z 5

Poslední batalion Poslední batalion František Niedl

Viktor je neuvěřitelně zábavná postava. I přes hrůzy válečné řežby, přes svojí totální bezmoc, přes vše co zlého ho potkalo, háže jednu hlášku za druhou. Občas jsem se opravdu s chutí zasmála. Tak nějak s pomocí všech strážných andělů proplouvá, pluje... až do okamžiku, ke kterému nemám co říct a zároveň bych měla hromadu otázek. Takové konce vnímám téměř jako osobní křivdu. Leda by to nebyl konec?!

23.12.2023 4 z 5

Válka starého muže Válka starého muže John Scalzi

Tohle vypadalo velmi slibně. Námět zajímavý. Začátek pomalejší, no dobrá, vydržím, očekávám rozjezd. Ale nedočkala jsem se. Ačkoliv by příběh mohl být strhující, s takovým nápadem nepochybně potenciál byl, neskutečně jsem se nudila. Zdlouhavé popisy, nekonečné rozhovory, té akce pro mě opravdu málo a překvapivých momentů ještě míň. Tentokrát dál číst nebudu.

07.11.2023 3 z 5

Krysy Krysy James Herbert

Děsivá záležitost od prvního slova. Tenhle příběh se s nikým nemaže a servíruje jednu bruťárnu za druhou. Svižné, napínavé. Jen škoda, že je děj zaměřený dost jednostranně, tedy na útoky a zabíjení. Já bych chtěla nahlédnout těm potvorám do hlaviček. Jak moc dokázaly přemýšlet, plánovat a organizovat. Co si myslely, jestli si opravdu chtěly určité lidi vrýt do paměti. To jsou mimochodem dost nepříjemné momenty. Tahle knížečka se mi hrozně moc dobře četla, líbila a už mám nachystané pokračování..

13.10.2023 5 z 5

Město strachu Město strachu Alexander Gordon Smith

Jelikož se už děj neodehrává v prostředí Výhně, přišel tím příběh, dle mého názoru, o ten největší potenciál. Ačkoliv stále hrozí velké nebezpečí přeměn ve stvůry, už je kniha více military než agrofobní a děsivá. Mě osobně nejvíc chyběli moji oblíbenci v maskách. Každopádně příběh má spád, o překvapení není nouze a navnadění čtenáře na pokračování taky nechybí. Pořád doufám v dobrý konec, ale ten se mi zdá čím dál tím méně pravděpodobný.

06.09.2023 4 z 5