PetK PetK komentáře u knih

Přiznání Alana Turinga Přiznání Alana Turinga David Lagercrantz

Na začátku byl film o A. T., který jsem sice sledovala na půl oka, ale příběh mě zaujal. Pak jsem moc ráda sáhla po audioknize ve výborném podání Miroslava Táborského. Starosvětská detektivka z časů, kdy umět obratně hovořit a patřit do těch správných kruhů bylo nejdůležitější. Odbočky do matematiky, logiky, filozofie byly zajímavé, i když pro nás humanitně založené místy náročnější. :-) Bavily mě i tyto kapitoly, kdy muži polemizovali o otázkách, které mě nikdy dřív nenapadly. Paradox lháře je geniální myšlenka. :-) Velmi příjemná kniha.

18.03.2017 5 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Moriarty, jak ji máme rádi. Originální způsob vyprávění, velmi dobrý a inteligentní ženský román. I tak mi zajímavější připadaly Manželovo tajemství a Na co Alice zapomněla, Sedmilhářky. Asi je to pochopitelné vzhledem k tomu, že tohle byla její první kniha, další pak dopilovávala k dokonalosti.

17.03.2017 4 z 5

Vdova Vdova Fiona Barton

Knížka měla místy tíživou, temnou atmosféru, to mám ráda. Líbil se mi nápad zaměřit se ne na oběť, ne na hlavního podezřelého nebo vraha, jak to ve většině detektivek a thrillerů bývá, ale na nejbližší osobu podezřelého. Dodává to zase jiný úhel pohledu. Na druhou stranu jsem se trochu ztrácela v čase a několikrát se musela vracet, abych si byla jistá, kde se právě nacházím - i když to nebylo zase tak hrozné. Závěr... (bez spoileru)... čekala jsem jiný, ale takhle to někdy i v životě bývá.

12.03.2017 4 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Poslouchala jsem jako audio. Myslím, že to byla moje první česká současná detektivka a hned milé překvapení. Určitě se podívám i po dalších dílech autorky.

11.03.2017 5 z 5

Přečetla jsem snad 50 stránek a odložila to. Stařík v bledě modrém, tak nějak už zmizel moment překvapení z absurdna. Možná to ještě někdy zkusím znovu, třeba jen nebyl ten správný čas.

08.03.2017 2 z 5

Milé, zábavné, dojemné.

08.03.2017 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Film miluju a znám nazpaměť a teď jsem konečně "četla" v podání Jana Hartla v audio verzi. Hrozně mě potěšilo, že je kniha v podstatě úplně jiná než film, bylo to příjemné překvapení, takové 2 v 1. :-) Hartl je dokonalý, příběhy ještě absurdnější než ve filmovém zpracování. Jen mě několikrát napadlo, kde že to asi ten Jonas Jonasson bral inspiraci...

08.03.2017 5 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Dávám čtyři hvězdičky za to, že na rozdíl od ostatních knih autorky, které jsem četla (Manželovo tajemství, Sedmilhářky, Alice...), mi tady chybí více stupňovitého napětí, překvapivé vyvrcholení, katarze. Jinak se mi knížka četla moc dobře, udržuje napětí a furt nevíte, kdo je oběť a kdo magor. Už se těším na Tři přání.

08.03.2017 4 z 5

Bratr Mlčenlivého vlka Bratr Mlčenlivého vlka Klára Jarunková

Vůbec nevím, proč jsem si včera v noci vzpomněla, že jsem na základce právě tuto knihu četla. :-) Pamatuju si už jen útržky, ale myslím, že mě zaujala a bavila.

05.03.2017 3 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Síla této knihy není ve vypointovaných situacích, inovativním a strhujícím vyprávění. Protože forma samotná mě až tak nezaujala. Síla je v příběhu, který "technické" náležitosti přebije. Další kniha, která by se měla stát "povinnou četbou".

05.03.2017 3 z 5

V lesích V lesích Tana French

Výborná detektivka s nádechem thrilleru, moc mě bavil způsob vyprávění - nenapadá mě jiné slovo než inteligentní, lehce sžíravý a místy cynický. Poutavý příběh, dobře vykreslené hlavní postavy. Těším se na další díly.

28.02.2017 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Jednička měla lehce úsměvný námět, místy až absurdní situace, určitou lehkost. Druhý díl je v atmosféře jiný. Temnější, řekla bych, a přitom to není depka. Pořád jsem podvědomě čekala, kde se protne v příběhu s jedničkou. O hvězdičku míň za to, že jsem ji nezhltla tak rychle a s chutí jako první díl.

23.02.2017 4 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Snažila jsem se maximálně oprostit od HH. Nepovedlo se mi to úplně, ale vlastně mi to nevadí - moc se mi líbilo, jak je Krev na sněhu oproti holeovkám hravá, místy absurdní, lehká a nenáročná, úsměvná, jako když si po úžasném výživném obědě dáte jemnou ovocnou zmrzlinu. "Blbečkovi" Olavovi jsem se musela smát od třetí stránky, a pokud nemáte tendenci u knížek těžce vytuhávat, dáte to i za jeden večer nebo deštivou neděli jako chutnou jednohubku. Konec jsem si musela přečíst dvakrát. :-) A už jsem se zakousla do Půlnočního slunce a jsem zvědavá, do jaké míry to (ne)rozšíří tento příběh.

21.02.2017 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Příjemné čtení, zajímavý příběh s přesahem do minulosti. Ke konci se mi to malinko táhlo, ale celkově hodnotím dobře. Mimo jiné jsem netušila, kolik Skotů (a proč) emigrovalo do Kanady a co při tom zažívali.

20.02.2017 4 z 5

Nikomu ani slovo Nikomu ani slovo Harlan Coben

Váhala jsem mezi 4 a 5 hvězdičkami. Kniha od začátku vzbuzuje napětí a zvědavost, líbí se mi střídání vyprávění v první a třetí osobě, dodává to švih a udržuje pozornost, nabízí různé úhly pohledu. Ke konci mi to připadalo malinko natahované, ale problém dočíst jsem určitě neměla. Byla to moje první kniha od autora a rozhodně se podívám i po dalších.

15.02.2017 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Jak už padlo níže - souhlasím s tím, že Akta Enzo nedosahují hloubky a úžasné temné atmosféry ostrovní trilogie. Nicméně vznikly dříve, a tak je to snad i docela logické. Poslouchala jsem v podání Davida Matáska a bylo to příjemné, bavilo mě to... Jednu hvězdičku dolů dávám jen proto, abych vyjádřila rozdíl mezi Akta Enzo a ostrovní trilogií. Nicméně bych doporučila číst v pořadí, jak je autor napsal, ať se k tomu nejlepšímu postupně dopracujete až na závěr.

15.02.2017 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Moc hezky vystavěná detektivka. Ani příliš jednoduchá, ani překombinovaná. Tip na vraha mě sice napadl, ale neodhalila jsem ho předem, ani jeho pohnutky. Hlavní ženská postava mi sem tam lezla na nervy, na druhou stranu asi chápu, že musí být něčím (svou umanutostí) výrazná. Odkazy na (Česko)Slovensko našince potěší. :-) Určitě si přečtu i další knihy série a mrknu i na ostatní knihy autora.

11.02.2017 5 z 5

Tíha nenávisti Tíha nenávisti John Hart

Po knize jsem sáhla především kvůli nadšeným komentářům tady (a oblíbenému žánru pochopitelně). Ovšem prvních 150 stránek jsem bojovala s tím, jestli ji nemám odložit. Pořád se řešilo jen to, co bylo, ne to, co je. Hlavní hrdinka se zdála být nevyrovnanou hysterkou, která se nevyžádaně plete jiným do života, a její posedlost chlapem, kterého téměř nezná, byla taky divná. Od té cca 150. strany se to pro mě zlomilo a jsem ráda, že jsem vydržela, druhá polovina knihy už pak byla velmi dobrá. I když... zhruba v době, kdy mě to začalo bavit, jsem odhalila vraha. Tak nevím, mám z toho smíšené pocity. Snad jsem to na začátku jen moc kouskovala (= usínala v noci nad knížkou), protože jinak to má všechny aspekty knih, které mám ráda.

07.02.2017 3 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Poslouchala jsem jako audio. Bavilo, napínavé to bylo, jen se obávám, že to bude další z řady detektivek, u které si za půl roku matně vybavím nějaký pojem, o čem to bylo. Ale to už je i můj problém množství. :-) Vracet se k ní asi už nebudu, nicméně na další knihy autorky se docela těším, je to kvalitní "jednohubka".

30.01.2017 4 z 5

Jarní mrtví Jarní mrtví Mons Kallentoft

Určitě jsem kdysi četla Zimní oběť a podle svých záznamů tady i jednu nebo dvě další knihy ze série, ale upřímně řečeno... splynuly mi s dalšími podobnými detektivkami. Je to takový dobrý průměr, určitě se to dá číst, ale za rok nebudete vědět, o čem to bylo. Trochu rozpačitá jsem byla z "duchařské" úrovně příběhu, přišlo i to jaksi patetické. Nicméně Malin je zajímavá postala, která si získá sympatie čtenáře.

29.01.2017 3 z 5