Přiznání Alana Turinga

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Policista Leonard Corell svou práci nesnáší, protože v zapadákově jménem Wilmslow na severozápadě Anglie se nic zajímavého neděje. Přecitlivělý mladík se obtížně protlouká šedí dnů a jen neochotně si připouští fakt, že úmornou službou v uniformě zahazuje veškerý talent. Pak ale přichází případ nepochopitelné, logice se vzpírající sebevraždy – a Corellův život se rázem obrátí vzhůru nohama. Píše se červen roku 1954 a oním tragicky zesnulým není nikdo jiný než velmistr logiky Alan Turing. Jméno muže, jenž průkopnickými objevy v oblasti výpočetní techniky napomohl vítězství Spojenců ve druhé světové válce, ani deset let po konci války téměř nikdo nezná. Corell přesto z náhodných indicií i z rozhovorů s matematikovými blízkými, příbuznými a kolegy postupně skládá portrét jedinečné a komplikované osobnosti, která je sice obdařena výjimečnými schopnostmi, nicméně žije v příliš odlišném, a tedy trýznivém vlastním světě. A detektiv přitom mimoděk zjišťuje i ledacos překvapivého o sobě samém. Psychologická skoro-detektivka Davida Lagercrantze propojuje faktograficky podložené vyprávění o životě a díle počítačového vizionáře se strhující sondou do života mladého introverta. A čte se jedním dechem, jelikož padesátá léta v Británii se vyznačovala politickými stihomamy, které soukromým tužbám jedince navzdory vyválčené svobodě nepřály....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314572/big_priznani-alana-turinga-sVX-314572.jpg 3.584
Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Leda
Originální název:

The Fall of Man in Wilmslow, 2009


více info...
Nahrávám...

Komentáře (25)

Kniha Přiznání Alana Turinga

Janča1532
29.10.2022

Knihu sem sice přečetla,ale nebavila mě.

Belanna
20.09.2021

Zřejmě mi tato knížka nesedla tak, jak jsem čekala.
Dozvěděla jsem se mnoho zajímavých věcí, ale některé pasáže mi připadaly zdlouhavé a ztrácela jsem koncentraci.


KristinaKubok
19.04.2021

Jako velký fanoušek příběhů, které jsou založeny na pravdivých událostech pro mě byla knížka dobrým doplněním a vhledem do "duše" Alana Turinga.
Knihou-příběhem vás provede detektiv, řadový policista, který nechtěl zamést kauzu jen tak pod koberec a právě díky těmto jednotlivcům si můžeme uvědomit, že i jednotlivec může změnit budoucnost (přehnaně řečeno). Skvěle mi napomáhalo, že znám příběh Alana Turinga i jeho filmové zpracování v roli s Benedictem Cumberbatchem.
Výstavba knihy je přiměřeně poutavá, i proto dávám méně hvězdiček. Občas je příběh zbytečně zavedený do detailů policistova života a prolnut jistými cliché situacemi.

jpatr
21.08.2020

Někomu se může zamlouvat, ale já čekal od toho víc.

strana1-100
14.08.2020

I mě jméno v názvu knihy zaujalo díky tomu, že jsem viděla Kód Enigmy - který díky ní teď ztrácí na působivosti, protože ve srovnání s mnohem civilnější knihou vynikají všechny filmařské zkratky a zjednodušení, jakož i přehnanost některých emocionálních scén. Způsob, jakým autor prezentuje životopis konkrétní osobnosti v rámci smyšleného příběhu, jak se díky tomu nemusí držet časové posloupnosti a má mnohem větší prostor pro fantazii, mi přijde skvělý. Nicméně kdyby se někdo zabýval frekvencí slov v tomto románu, pak by vedle slov jako "být" nebo "a" figurovalo na vrcholu i slovo "homosexuál" - až jsem měla leckdy pocit, jako by to bylo podle autora na Turingovi to nejdůležitější (a to bezesporu nebylo). Každopádně mám za to, že kdo se do knihy začte bez očekávání (Turingova podrobného životopisu, detektivky...), nebude zklamán.

martunka
29.02.2020

Skvělá kniha.
Příběh je zároveň hloubavý, hezký i smutný. Jsem ráda, že jsem si knihu koupila.

Jazzinka
20.01.2020

Předem musím přiznat, že jsem knihu nedočetla. Příběh se točil ve spirále, možná spíš v kruhu. Jednotlivé části příliš suchopárné až jednotvárné. Posun celkem žádný. Jestli se hlavní hrdina stihl nějak vyvijet netuším, do první třetiny rozhodně změna žádná.
Jednu hvězdičku dávám navic za slušné vykreslení tehdejší homofobní společnosti silně říznuté studenou válkou.

tygřík2
30.09.2019

Dostala jsem úúúplně něco jiného, než na co jsem se těšila. Kdyby to nebylo nudné, odpustila bych i ten klamavý název, ale takhle...

1