Přiznání Alana Turinga

Přiznání Alana Turinga

Policista Leonard Corell svou práci nesnáší, protože v zapadákově jménem Wilmslow na severozápadě Anglie se nic zajímavého neděje. Přecitlivělý mladík se obtížně protlouká šedí dnů a jen neochotně si připouští fakt, že úmornou službou v uniformě zahazuje veškerý talent. Pak ale přichází případ nepochopitelné, logice se vzpírající sebevraždy – a Corellův život se rázem obrátí vzhůru nohama. Píše se červen roku 1954 a oním tragicky zesnulým není nikdo jiný než velmistr logiky Alan Turing. Jméno muže, jenž průkopnickými objevy v oblasti výpočetní techniky napomohl vítězství Spojenců ve druhé světové válce, ani deset let po konci války téměř nikdo nezná. Corell přesto z náhodných indicií i z rozhovorů s matematikovými blízkými, příbuznými a kolegy postupně skládá portrét jedinečné a komplikované osobnosti, která je sice obdařena výjimečnými schopnostmi, nicméně žije v příliš odlišném, a tedy trýznivém vlastním světě. A detektiv přitom mimoděk zjišťuje i ledacos překvapivého o sobě samém. Psychologická skoro-detektivka Davida Lagercrantze propojuje faktograficky podložené vyprávění o životě a díle počítačového vizionáře se strhující sondou do života mladého introverta. A čte se jedním dechem, jelikož padesátá léta v Británii se vyznačovala politickými stihomamy, které soukromým tužbám jedince navzdory vyválčené svobodě nepřály....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314572/priznani-alana-turinga-sVX-314572.jpg 3.846

The Fall of Man in Wilmslow (2009)

Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno:, Leda

Nočnípták

Zklamání. Jiné slovo pro knihu nemám. S přemáháním jsem dočetla do 112 stránky a pak jsem to vzdala. Hrozně nezáživné. Pokud se tam potom začne něco dít, tak mám smůlu, ale podle předchozích komentářů /které jsem ovšem předem nečetla/ to tak pokračuje až do konce. Knihu, kterou nedočtu, nehodnotím. Takže bez*.

BlackBlade

Kniha je dost o ničem. Jde o doplňující informace, které jsou obsaženy ve filmu Enigma (s vynikajícím B. Cumberbatchem v hlavní roli), ale nic nového nebo zajímavého nepřináší. Příběh v knize o detektivovi, který po smrti A. Turinga krůček po krůčku objevuje, kdo Alan byl a co dělal, je nezáživný a konec rozpačitý. Ke čtení nedoporučuji, je to ztráta času.
Naopak se těším na knižní předlohu filmu Enigma, která by měla vyjít letos (2018).

Bohdana11

Je to spíše příběh policisty, kterého zaujala vědecká činnost Alana Turinga.A nenásilnou formou jakoby v pozadí popsán život tohoto vědce, matematika a fyzika.doporucuji

NovaCisarovna

Kniha pro mě byla zklamáním. Ano, informacne obohacují, ale jinak nuda. Detektiv je k uzoufani, vůbec mě nezajimal, dramatická linka zadna. Vsechny pasáže o něm bych vymenila za pasáže o Turingove životě,jehož příběh je naopak zcela nevytezeny. Škoda...

aralka

Kniha mě velmi zaujala, je to druh knihy, ze které se dozvíte spoustu informací nenásilným způsobem a to mám ráda. Je o nedoceněném hrdinovi 2.světové války, který stál jaksi v pozadí, proplétá se zde příběh fiktivního policisty se skutečným životním osudem komplikované osoby geniálně nadaného logika a matematika. Naprosto se ztotožňuji s komentáři Lectora a Sorrow, k tomu prostě není co dodat.

Dáma s hrnstjm

Potvrzuji, že autor této knihy odvedl skvělou práci, protože i já, absolutní matematický problematik, jsem to zvládla s pocitem, že celkem chápu a rozumím. Líbilo se mi, jak byl příběh vrstven, jak se spojovaly různé dějové i chronologické linky. O Turingovi jsem toho příliš nevěděla, takže jsem byla zároveň poučena. Velice zajímavé a do jisté míry napínavé čtení.

nai.ivka
23.10.2017

Kdyby mě nezajímal Alan Turing, tak bych se nedonutila tuhle knížku dočíst. Mám ráda dlouhé knihy i popisy, ale tohle byl pro mě slovní průjem smíchaný s velmi zajímavými částmi o Turingovi a jeho práci. Pro mě překvapivé, když matematika byl můj slabý předmět. Kdyby se ten chlap naučil zhušťovat tak by to snad bylo lepší, při čtení jeho knih ve mě vzrůstá nasranost na autora.

Rade
30.08.2017

Nejsem počítačový, ani matematický typ, a nebýt filmu Kód Enigmy, asi bych se k této knize nedostala. Působivý příběh Alana Turinga, utajeného hrdiny 2. světové války, který byl ale bohužel oceněn až mnoho let po smrti. To vše propojeno s osudem policisty, který složitě hledá cestu k pravdě, odvaze a toleranci a který ji najde díky setkání s Alanem Turingem (byť až posmrtném, když pátrá po příčinách jeho sebevraždy).
Padesátá léta u nás byla velmi krutá, ale tolerance chyběla bohužel i v poválečné Anglii. Čtyři plus.

IYv
22.08.2017

po dlouhé době kniha, kterou jsem si šetřila. Nádhera.
A když vidím komentář Lectora, nemám co dodat. Četla jsem v dobré společnosti.

Lector
20.07.2017

Barvitý a vícerozměrný příběh z temného středu 20. století, kdy se svět sice jakžtakž oklepal po zničující válce, ale studená válka mu nedovolila svobodně se nadechnout. Příběh, který je smyšlený jen z jedné půli a v té druhé - podstatnější – popisuje skutečné životní osudy Alana Turinga, jehož si fanoušci sci-fi a počítačové techniky vybaví díky tzv. Turingovu testu (mimochodem si v této souvislosti dovolím upozornit na výjimečně povedený film Ex Machina (Garland, 2014) věnovaný testování umělé inteligence - s Turingem jako takovým ovšem nemá nic společného) a zasvěcenci si jej spojí s dekódováním Enigmy.
Tento příběh však jde do větší hloubky a umožňuje poznat Turinga a jeho génia mnohem více. Zpracování Turingových životních osudů beletristickou formou, a zvláště pak jako „detektivní“ příběh, je velmi prozíravé. Myslím, že to osloví mnohem více čtenářů.
Pátrání však probíhá v mnoha rovinách a jeho cílem není jen odhalení okolností Turingovy, málo objasněné, smrti. Autor nechá čtenáře prostřednictvím hlavní postavy, detektiva Corella, pátrat i po díle a významu A. Turinga a postupně jej tak odhaluje čtenáři, a také, a to je vyloženě románová vsuvka, po svém vlastním smyslu života.
Vše se vzájemně proplétá a místy dochází téměř až na záměnu identity, natolik se detektiv ztotožňuje s obětí, která v něm vzbuzuje stále více sympatií. Turing v knize, ale i v reálném životě čelil nesnázím, které mu přinášela jeho homosexualita. Bohužel systém tajných služeb, Turingova práce v něm a okolní prostředí z něho vlivem jeho orientace, uměle vytvořily potenciálně nebezpečného člověka čelícího nesmyslnému trestnímu obvinění a ostrakismu. Malou útěchou je satisfakce, které se Turingovi dostalo mnohem později in memoriam.
Válku vyhrávali vojáci umírající na frontách na východě i na západě. Ale nejen oni. Neznámými a neméně důležitými hrdiny jsou stovky a tisíce bezejmenných expertů, kteří ve dne v noci odhalovali tajemství nepřítele a výrazně tak ovlivnili průběh války.
Turing je jejich symbolem.

Vesmich
15.04.2017

Studená válka otrávila mysli lidí na obou stranách železné opony. Jak ji otrávila nám, víme dobře, jak ji otrávila těm TAM, si lze zase dobře představit při této četbě. Hon na čarodějnice, hysterie, paranoia. Padni, komu padni. To vše na pozadí příběhů geniálního matematika a zvláštního policisty, které se protnou. Jeden je mrtvý a druhý se probouzí. Podmanivý, působivý a strhující text.

PetK
18.03.2017

Na začátku byl film o A. T., který jsem sice sledovala na půl oka, ale příběh mě zaujal. Pak jsem moc ráda sáhla po audioknize ve výborném podání Miroslava Táborského. Starosvětská detektivka z časů, kdy umět obratně hovořit a patřit do těch správných kruhů bylo nejdůležitější. Odbočky do matematiky, logiky, filozofie byly zajímavé, i když pro nás humanitně založené místy náročnější. :-) Bavily mě i tyto kapitoly, kdy muži polemizovali o otázkách, které mě nikdy dřív nenapadly. Paradox lháře je geniální myšlenka. :-) Velmi příjemná kniha.

Sorrow
12.02.2017

Kombinace staroanglické detektivky a životopisu funguje skvěle. Nenásilně podaná fakta, konspirace, logika, paradox lháře, ale hlavně náhled do nejedné introvertní duše, to vše v knize najdete. Atmosféra Anglie padesátých let popsána velmi dobře, honům pořádajícím se na homosexuály ještě před šedesáti lety se ani nechce věřit. Jsem ráda, že jsme se od té doby trochu posunuli, nicméně věřím, že až vznikne za padesát let nějaká kniha o té době dnešní, budou se lidé taky chytat za hlavu...
Osobnost Alana Turinga je velmi komplikovaná, kniha ve mně vyvolala chuť zjistit o tomto géniovi víc, přiznávám totiž, že jsem o něm dodnes prakticky nevěděla. Lagercrantz dovedl zajímavě zachytit i postavu vyšetřovatele.
Knihu jsem poslouchala v audio podobě namluvené Miroslavem Táborským, který se k ní svým způsobem velmi hodil, protože jeho hlas je takový klidný, hlubší, zkrátka "staroanglický" :), nicméně jsem měla místy trochu problém zorientovat se v dialozích. Interpret totiž málokdy měnil intonaci, proto se mi rozhovory jednotlivých postav trochu slévaly. Rovněž nějaká ponurá hudba v pozadí by umocnila atmosféru.
Celkově ale hodnotím knihu kladně, je sice dost náročná, ale zato poutavá i poučná. Nejlépe si ji podle mého užijí starší čtenáři, kteří se zajímají o matematiku, logiku a mají rádi klasické detektivky. :)

Márinka
24.01.2017

Cesty ke knihám jsou různé. O Alanu Turingovi jsem se dověděla jen proto, že jsem "hltala" všechny dostupné filmy s Benedictem Cumberbatchem (https://www.youtube.com/watch?v=iHQ8CVUOPEY )
Tuto knihu jsem si půjčila proto, že mne film zaujal a navíc "se hodí" do Čtenářské výzvy na www.databazeknih.cz. :)
Je sice trochu náročnější na bednu, ale zajímavá.