Přiznání Alana Turinga

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Policista Leonard Corell svou práci nesnáší, protože v zapadákově jménem Wilmslow na severozápadě Anglie se nic zajímavého neděje. Přecitlivělý mladík se obtížně protlouká šedí dnů a jen neochotně si připouští fakt, že úmornou službou v uniformě zahazuje veškerý talent. Pak ale přichází případ nepochopitelné, logice se vzpírající sebevraždy – a Corellův život se rázem obrátí vzhůru nohama. Píše se červen roku 1954 a oním tragicky zesnulým není nikdo jiný než velmistr logiky Alan Turing. Jméno muže, jenž průkopnickými objevy v oblasti výpočetní techniky napomohl vítězství Spojenců ve druhé světové válce, ani deset let po konci války téměř nikdo nezná. Corell přesto z náhodných indicií i z rozhovorů s matematikovými blízkými, příbuznými a kolegy postupně skládá portrét jedinečné a komplikované osobnosti, která je sice obdařena výjimečnými schopnostmi, nicméně žije v příliš odlišném, a tedy trýznivém vlastním světě. A detektiv přitom mimoděk zjišťuje i ledacos překvapivého o sobě samém. Psychologická skoro-detektivka Davida Lagercrantze propojuje faktograficky podložené vyprávění o životě a díle počítačového vizionáře se strhující sondou do života mladého introverta. A čte se jedním dechem, jelikož padesátá léta v Británii se vyznačovala politickými stihomamy, které soukromým tužbám jedince navzdory vyválčené svobodě nepřály....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314572/big_priznani-alana-turinga-sVX-314572.jpg 3.577
Žánr:
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Leda
Originální název:

The Fall of Man in Wilmslow, 2009


více info...
Nahrávám...

Komentáře (24)

Kniha Přiznání Alana Turinga

Belanna
20. září

Zřejmě mi tato knížka nesedla tak, jak jsem čekala.
Dozvěděla jsem se mnoho zajímavých věcí, ale některé pasáže mi připadaly zdlouhavé a ztrácela jsem koncentraci.

KristinaKubok
19. dubna

Jako velký fanoušek příběhů, které jsou založeny na pravdivých událostech pro mě byla knížka dobrým doplněním a vhledem do "duše" Alana Turinga.
Knihou-příběhem vás provede detektiv, řadový policista, který nechtěl zamést kauzu jen tak pod koberec a právě díky těmto jednotlivcům si můžeme uvědomit, že i jednotlivec může změnit budoucnost (přehnaně řečeno). Skvěle mi napomáhalo, že znám příběh Alana Turinga i jeho filmové zpracování v roli s Benedictem Cumberbatchem.
Výstavba knihy je přiměřeně poutavá, i proto dávám méně hvězdiček. Občas je příběh zbytečně zavedený do detailů policistova života a prolnut jistými cliché situacemi.


jpatr
21.08.2020

Někomu se může zamlouvat, ale já čekal od toho víc.

strana1-100
14.08.2020

I mě jméno v názvu knihy zaujalo díky tomu, že jsem viděla Kód Enigmy - který díky ní teď ztrácí na působivosti, protože ve srovnání s mnohem civilnější knihou vynikají všechny filmařské zkratky a zjednodušení, jakož i přehnanost některých emocionálních scén. Způsob, jakým autor prezentuje životopis konkrétní osobnosti v rámci smyšleného příběhu, jak se díky tomu nemusí držet časové posloupnosti a má mnohem větší prostor pro fantazii, mi přijde skvělý. Nicméně kdyby se někdo zabýval frekvencí slov v tomto románu, pak by vedle slov jako "být" nebo "a" figurovalo na vrcholu i slovo "homosexuál" - až jsem měla leckdy pocit, jako by to bylo podle autora na Turingovi to nejdůležitější (a to bezesporu nebylo). Každopádně mám za to, že kdo se do knihy začte bez očekávání (Turingova podrobného životopisu, detektivky...), nebude zklamán.

martunka
29.02.2020

Skvělá kniha.
Příběh je zároveň hloubavý, hezký i smutný. Jsem ráda, že jsem si knihu koupila.

Jazzinka
20.01.2020

Předem musím přiznat, že jsem knihu nedočetla. Příběh se točil ve spirále, možná spíš v kruhu. Jednotlivé části příliš suchopárné až jednotvárné. Posun celkem žádný. Jestli se hlavní hrdina stihl nějak vyvijet netuším, do první třetiny rozhodně změna žádná.
Jednu hvězdičku dávám navic za slušné vykreslení tehdejší homofobní společnosti silně říznuté studenou válkou.

tygřík2
30.09.2019

Dostala jsem úúúplně něco jiného, než na co jsem se těšila. Kdyby to nebylo nudné, odpustila bych i ten klamavý název, ale takhle...

soukroma
13.06.2019

Skvělé: Alan Turing je (stále) fascinující osobností, která (pořád) není doceněna. On by o to asi ale ani jako "typický" génius nestál, stejně jako nestál o nějaké osobní porozumění a pochopení svých odlišností od většinové společnosti. Ale víc než většina ostatních by si býval zasloužil klid a respekt, aby nám třeba dal ještě víc plodů svého mimořádného ducha.
O Turingovi toho vím dost, četla jsem i knihu z pera jeho matky zmiňovanou v knize (vydanou 1959) - měla jsem možnost její reedici k 100. výročí jeho narození recenzovat (pokud by někdo z Turingových fanoušků měl zájem, mohu případně nabídnout). To ale samozřejmě bylo zcela jiné čtení - obsahu práce svého syna vůbec nerozuměla.
Právě pro jeho význam jsem byla nadšena z Lagercrantzova románu, který odhaluje velmi čtivou a napínavou formou vše podstatné z Turingova života a jeho práce. (Stále moc nechápu, proč dlouho po válce, až do 70. let, byly záležitosti kolem prolomení Enigmy tak tajné, že ani ti, kdo se tak zasloužili o zásadní zlom ve válečním dění, nemohli být odtajněni a po zásluze oceněni. Ostatně je také zvláštní, že švédský román o anglickém hrdinovi byl přeložen se značným zpožděním - nacionalismus, puritánství a jistá nejistota ohledně zviditelnění právě Turingovy osobnosti asi hrají v Británii dodnes svojí roli.)
Autor svůj román postavil vlastně do jakési spirály odvíjející se zpět v čase: od jádra v podobě Turingovy smrti v roce 1954 se točíme v širších souvislostech a záběrech v jeho životě (až do školních let), (po)válečných tajných službách, až po usilovnou práci v Bletchley Parku za války a zejména prolomení kódu německých námořních sil.
Románový policista se seznamuje s hrdinou právě v okamžiku jeho smrti a spolu s námi celou spirálou prochází. Krom toho ale v sobě probouzí skoro pohřbený cit a obdiv pro matematiku, takže zejména líčení zákoutí a paradoxů matematické logiky je velice věrohodné a srozumitelné. Trochu se situace rozmělňuje v poslední části, kde klíčové postavy jsou občas neuchopitelné, pochybné a pochybující. Samotný závěr je ovšem velice pozitivní a úsměvný.
I kdo se necítí bezpečně v náručí matematiky, vědy a filosofie, může se bez obav pustit do tohohle románu a bude překvapen, napnut a rozhodně obohacen. A bude mít o čem dál přemýšlet...

1