Přiznání Alana Turinga

Přiznání Alana Turinga

Policista Leonard Corell svou práci nesnáší, protože v zapadákově jménem Wilmslow na severozápadě Anglie se nic zajímavého neděje. Přecitlivělý mladík se obtížně protlouká šedí dnů a jen neochotně si připouští fakt, že úmornou službou v uniformě zahazuje veškerý talent. Pak ale přichází případ nepochopitelné, logice se vzpírající sebevraždy – a Corellův život se rázem obrátí vzhůru nohama. Píše se červen roku 1954 a oním tragicky zesnulým není nikdo jiný než velmistr logiky Alan Turing. Jméno muže, jenž průkopnickými objevy v oblasti výpočetní techniky napomohl vítězství Spojenců ve druhé světové válce, ani deset let po konci války téměř nikdo nezná. Corell přesto z náhodných indicií i z rozhovorů s matematikovými blízkými, příbuznými a kolegy postupně skládá portrét jedinečné a komplikované osobnosti, která je sice obdařena výjimečnými schopnostmi, nicméně žije v příliš odlišném, a tedy trýznivém vlastním světě. A detektiv přitom mimoděk zjišťuje i ledacos překvapivého o sobě samém. Psychologická skoro-detektivka Davida Lagercrantze propojuje faktograficky podložené vyprávění o životě a díle počítačového vizionáře se strhující sondou do života mladého introverta. A čte se jedním dechem, jelikož padesátá léta v Británii se vyznačovala politickými stihomamy, které soukromým tužbám jedince navzdory vyválčené svobodě nepřály....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314572/priznani-alana-turinga-sVX-314572.jpg 431

The Fall of Man in Wilmslow (2009)

Vydáno:, Leda

nai.ivka

Kdyby mě nezajímal Alan Turing, tak bych se nedonutila tuhle knížku dočíst. Mám ráda dlouhé knihy i popisy, ale tohle byl pro mě slovní průjem smíchaný s velmi zajímavými částmi o Turingovi a jeho práci. Pro mě překvapivé, když matematika byl můj slabý předmět. Kdyby se ten chlap naučil zhušťovat tak by to snad bylo lepší, při čtení jeho knih ve mě vzrůstá nasranost na autora a i kdyby ten námět byl sebevíc přitažlivý nebudu od něj nic dalšího číst.

Rade

Nejsem počítačový, ani matematický typ, a nebýt filmu Kód Enigmy, asi bych se k této knize nedostala. Působivý příběh Alana Turinga, utajeného hrdiny 2. světové války, který byl ale bohužel oceněn až mnoho let po smrti. To vše propojeno s osudem policisty, který složitě hledá cestu k pravdě, odvaze a toleranci a který ji najde díky setkání s Alanem Turingem (byť až posmrtném, když pátrá po příčinách jeho sebevraždy).
Padesátá léta u nás byla velmi krutá, ale tolerance chyběla bohužel i v poválečné Anglii. Čtyři plus.

IYv

po dlouhé době kniha, kterou jsem si šetřila. Nádhera.
A když vidím komentář Lectora, nemám co dodat. Četla jsem v dobré společnosti.

Lector

Barvitý a vícerozměrný příběh z temného středu 20. století, kdy se svět sice jakžtakž oklepal po zničující válce, ale studená válka mu nedovolila svobodně se nadechnout. Příběh, který je smyšlený jen z jedné půli a v té druhé - podstatnější – popisuje skutečné životní osudy Alana Turinga, jehož si fanoušci sci-fi a počítačové techniky vybaví díky tzv. Turingovu testu (mimochodem si v této souvislosti dovolím upozornit na výjimečně povedený film Ex Machina (Garland, 2014) věnovaný testování umělé inteligence - s Turingem jako takovým ovšem nemá nic společného) a zasvěcenci si jej spojí s dekódováním Enigmy.
Tento příběh však jde do větší hloubky a umožňuje poznat Turinga a jeho génia mnohem více. Zpracování Turingových životních osudů beletristickou formou, a zvláště pak jako „detektivní“ příběh, je velmi prozíravé. Myslím, že to osloví mnohem více čtenářů.
Pátrání však probíhá v mnoha rovinách a jeho cílem není jen odhalení okolností Turingovy, málo objasněné, smrti. Autor nechá čtenáře prostřednictvím hlavní postavy, detektiva Corella, pátrat i po díle a významu A. Turinga a postupně jej tak odhaluje čtenáři, a také, a to je vyloženě románová vsuvka, po svém vlastním smyslu života.
Vše se vzájemně proplétá a místy dochází téměř až na záměnu identity, natolik se detektiv ztotožňuje s obětí, která v něm vzbuzuje stále více sympatií. Turing v knize, ale i v reálném životě čelil nesnázím, které mu přinášela jeho homosexualita. Bohužel systém tajných služeb, Turingova práce v něm a okolní prostředí z něho vlivem jeho orientace, uměle vytvořily potenciálně nebezpečného člověka čelícího nesmyslnému trestnímu obvinění a ostrakismu. Malou útěchou je satisfakce, které se Turingovi dostalo mnohem později in memoriam.
Válku vyhrávali vojáci umírající na frontách na východě i na západě. Ale nejen oni. Neznámými a neméně důležitými hrdiny jsou stovky a tisíce bezejmenných expertů, kteří ve dne v noci odhalovali tajemství nepřítele a výrazně tak ovlivnili průběh války.
Turing je jejich symbolem.

Vesmich

Studená válka otrávila mysli lidí na obou stranách železné opony. Jak ji otrávila nám, víme dobře, jak ji otrávila těm TAM, si lze zase dobře představit při této četbě. Hon na čarodějnice, hysterie, paranoia. Padni, komu padni. To vše na pozadí příběhů geniálního matematika a zvláštního policisty, které se protnou. Jeden je mrtvý a druhý se probouzí. Podmanivý, působivý a strhující text.

PetK

Na začátku byl film o A. T., který jsem sice sledovala na půl oka, ale příběh mě zaujal. Pak jsem moc ráda sáhla po audioknize ve výborném podání Miroslava Táborského. Starosvětská detektivka z časů, kdy umět obratně hovořit a patřit do těch správných kruhů bylo nejdůležitější. Odbočky do matematiky, logiky, filozofie byly zajímavé, i když pro nás humanitně založené místy náročnější. :-) Bavily mě i tyto kapitoly, kdy muži polemizovali o otázkách, které mě nikdy dřív nenapadly. Paradox lháře je geniální myšlenka. :-) Velmi příjemná kniha.

Sorrow

Kombinace staroanglické detektivky a životopisu funguje skvěle. Nenásilně podaná fakta, konspirace, logika, paradox lháře, ale hlavně náhled do nejedné introvertní duše, to vše v knize najdete. Atmosféra Anglie padesátých let popsána velmi dobře, honům pořádajícím se na homosexuály ještě před šedesáti lety se ani nechce věřit. Jsem ráda, že jsme se od té doby trochu posunuli, nicméně věřím, že až vznikne za padesát let nějaká kniha o té době dnešní, budou se lidé taky chytat za hlavu...
Osobnost Alana Turinga je velmi komplikovaná, kniha ve mně vyvolala chuť zjistit o tomto géniovi víc, přiznávám totiž, že jsem o něm dodnes prakticky nevěděla. Lagercrantz dovedl zajímavě zachytit i postavu vyšetřovatele.
Knihu jsem poslouchala v audio podobě namluvené Miroslavem Táborským, který se k ní svým způsobem velmi hodil, protože jeho hlas je takový klidný, hlubší, zkrátka "staroanglický" :), nicméně jsem měla místy trochu problém zorientovat se v dialozích. Interpret totiž málokdy měnil intonaci, proto se mi rozhovory jednotlivých postav trochu slévaly. Rovněž nějaká ponurá hudba v pozadí by umocnila atmosféru.
Celkově ale hodnotím knihu kladně, je sice dost náročná, ale zato poutavá i poučná. Nejlépe si ji podle mého užijí starší čtenáři, kteří se zajímají o matematiku, logiku a mají rádi klasické detektivky. :)

Márinka

Cesty ke knihám jsou různé. O Alanu Turingovi jsem se dověděla jen proto, že jsem "hltala" všechny dostupné filmy s Benedictem Cumberbatchem (https://www.youtube.com/watch?v=iHQ8CVUOPEY )
Tuto knihu jsem si půjčila proto, že mne film zaujal a navíc "se hodí" do Čtenářské výzvy na www.databazeknih.cz. :)
Je sice trochu náročnější na bednu, ale zajímavá.