Přiznání Alana Turinga

Policista Leonard Corell svou práci nesnáší, protože v zapadákově jménem Wilmslow na severozápadě Anglie se nic zajímavého neděje. Přecitlivělý mladík se obtížně protlouká šedí dnů a jen neochotně si připouští fakt, že úmornou službou v uniformě zahazuje veškerý talent. Pak ale přichází případ nepochopitelné, logice se vzpírající sebevraždy – a Corellův život se rázem obrátí vzhůru nohama. Píše se červen roku 1954 a oním tragicky zesnulým není nikdo jiný než velmistr logiky Alan Turing. Jméno muže, jenž průkopnickými objevy v oblasti výpočetní techniky napomohl vítězství Spojenců ve druhé světové válce, ani deset let po konci války téměř nikdo nezná. Corell přesto z náhodných indicií i z rozhovorů s matematikovými blízkými, příbuznými a kolegy postupně skládá portrét jedinečné a komplikované osobnosti, která je sice obdařena výjimečnými schopnostmi, nicméně žije v příliš odlišném, a tedy trýznivém vlastním světě. A detektiv přitom mimoděk zjišťuje i ledacos překvapivého o sobě samém. Psychologická skoro-detektivka Davida Lagercrantze propojuje faktograficky podložené vyprávění o životě a díle počítačového vizionáře se strhující sondou do života mladého introverta. A čte se jedním dechem, jelikož padesátá léta v Británii se vyznačovala politickými stihomamy, které soukromým tužbám jedince navzdory vyválčené svobodě nepřály....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/314572/priznani-alana-turinga-sVX-314572.jpg 3.759
Literatura světová, Detektivky, Romány
Vydáno · Leda

The Fall of Man in Wilmslow · 2009

Kniha Přiznání Alana Turinga

tygřík2

Dostala jsem úúúplně něco jiného, než na co jsem se těšila. Kdyby to nebylo nudné, odpustila bych i ten klamavý název, ale takhle...

soukroma

Skvělé: Alan Turing je (stále) fascinující osobností, která (pořád) není doceněna. On by o to asi ale ani jako "typický" génius nestál, stejně jako nestál o nějaké osobní porozumění a pochopení svých odlišností od většinové společnosti. Ale víc než většina ostatních by si býval zasloužil klid a respekt, aby nám třeba dal ještě víc plodů svého mimořádného ducha.
O Turingovi toho vím dost, četla jsem i knihu z pera jeho matky zmiňovanou v knize (vydanou 1959) - měla jsem možnost její reedici k 100. výročí jeho narození recenzovat (pokud by někdo z Turingových fanoušků měl zájem, mohu případně nabídnout). To ale samozřejmě bylo zcela jiné čtení - obsahu práce svého syna vůbec nerozuměla.
Právě pro jeho význam jsem byla nadšena z Lagercrantzova románu, který odhaluje velmi čtivou a napínavou formou vše podstatné z Turingova života a jeho práce. (Stále moc nechápu, proč dlouho po válce, až do 70. let, byly záležitosti kolem prolomení Enigmy tak tajné, že ani ti, kdo se tak zasloužili o zásadní zlom ve válečním dění, nemohli být odtajněni a po zásluze oceněni. Ostatně je také zvláštní, že švédský román o anglickém hrdinovi byl přeložen se značným zpožděním - nacionalismus, puritánství a jistá nejistota ohledně zviditelnění právě Turingovy osobnosti asi hrají v Británii dodnes svojí roli.)
Autor svůj román postavil vlastně do jakési spirály odvíjející se zpět v čase: od jádra v podobě Turingovy smrti v roce 1954 se točíme v širších souvislostech a záběrech v jeho životě (až do školních let), (po)válečných tajných službách, až po usilovnou práci v Bletchley Parku za války a zejména prolomení kódu německých námořních sil.
Románový policista se seznamuje s hrdinou právě v okamžiku jeho smrti a spolu s námi celou spirálou prochází. Krom toho ale v sobě probouzí skoro pohřbený cit a obdiv pro matematiku, takže zejména líčení zákoutí a paradoxů matematické logiky je velice věrohodné a srozumitelné, Trochu se situace rozmělňuje v poslední části, kde klíčové postavy jsou občas neuchopitelné, pochybné a pochybující. Samotný závěr je ovšem velice pozitivní a úsměvný.
I kdo se necítí bezpečně v náručí matematiky, vědy a filosofie, může se bez obav pustit do tohohle románu a bude překvapen, napnut a rozhodně obohacen. A bude mít o čem dál přemýšlet...

theale

Posloucháno jako audiokniha a musím říct, že ač mám M. Táborského ráda, jeho přednes se mi nelíbil. Knížka sama o sobě má za mě jediné plus, a to díky informacím o A. Turingovi, jinak mi svou formou moc nevyhovovala a příběh L. Corella mi zde přišel spíš na škodu.

Kerberos

Poslouchala jsem audioknihu namluvenou panem Táborským.Bylo to velmi zdlouhavé.Osoba Alana Turinga je nám známá z Kódu enigmy, jeho boj s homosexualitou a vlastním géniem.

trekina

Chápu rozporuplná hodnocení. Není to zrovna detektivka a není to
knížka, která Vás okamžitě vtáhne do sebe a na konci si řeknete: "No to byl mazec !" :-). I když to v podstatě "mazec" byl :-).Taky jsem s ní trochu zápasila, ale nakonec mě zaujala právě svým pohledem na padesátá léta na západ od železné opony. David Lagercrantz má trochu spletitější způsob vyprávění a čtenář se na něj "musí nebo spíše může naladit":-). Určitě si tuto knížku nechám ve své knihovně a nejen proto, že jsem ji dostala jako dárek od své dcery :-). Je to další příspěvek ke složitým padesátým létům, která nebyla jednoduchá na žádné straně železné opony.

Nočnípták
25.06.2018

Zklamání. Jiné slovo pro knihu nemám. S přemáháním jsem dočetla do 112 stránky a pak jsem to vzdala. Hrozně nezáživné. Pokud se tam potom začne něco dít, tak mám smůlu, ale podle předchozích komentářů /které jsem ovšem předem nečetla/ to tak pokračuje až do konce. Knihu, kterou nedočtu, nehodnotím. Takže bez*.

BlackBlade
01.05.2018

Kniha je dost o ničem. Jde o doplňující informace, které jsou obsaženy ve filmu Enigma (s vynikajícím B. Cumberbatchem v hlavní roli), ale nic nového nebo zajímavého nepřináší. Příběh v knize o detektivovi, který po smrti A. Turinga krůček po krůčku objevuje, kdo Alan byl a co dělal, je nezáživný a konec rozpačitý. Ke čtení nedoporučuji, je to ztráta času.
Naopak se těším na knižní předlohu filmu Enigma, která by měla vyjít letos (2018).

Bohdana11
21.04.2018

Je to spíše příběh policisty, kterého zaujala vědecká činnost Alana Turinga.A nenásilnou formou jakoby v pozadí popsán život tohoto vědce, matematika a fyzika.doporucuji