Peřinka Peřinka komentáře u knih

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Po knize jsem šáhla na základě doporučení a rozhodně jsem udělala dobře. Doporučila bych ji snad úplně každému, nechala ve mě tolik radosti a smutku zároveň. Dokonale odráží dnešní dobu, dnešní lidi všech věkových kategorií, dnešní starosti i radosti. Kdyby si více lidí takovou knihu přečetli, možná by na sebe nebyli tak zlý....
Dědeček mi naprosto přirostl k srdci. Stejně tak Štěpán, ze kterého vyroste chlap jak se patří. Táta Štěpána si naopak v mých očích nezaslouží ani špetku uznání. Maminku lituji. Prosím přečtěte si tu knihu, budete si pak všeho více vážit. Není to přeslazené, není to překombinované je to prostě ze života lidí kolem nás.

16.07.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Tohle pro mě bylo velké překvapení!
Od knihy jsem příliš nečekala, od Dvořákové je to moje prvotina a určitě ne poslední.

Někteří knihu popisují jako humornou, mně to tak rozhodně nepřišlo, s doktorem jsem soucítila a z určitých částí jsem cítila hroznou tíseň, ale přesto se mi kniha četla opravdu dobře.
Je to malý příběh ze života a znamenitá ukázka toho, jak lehce se vše může pokazit...

Oceňuji happyend :)

12.01.2020 5 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Už Vás unavuje stále stejný scénář českých autorů? Životy obyčejných lidí, na které brzy zapomenete? Nebo válkami zkoušené rodinné generace? Popřípadě co všechno nám socialismus udělal?

Tak šáhněte po téhle knize, protože je to jiné. Je to smutné i vtipné. Je to ze života, ale je to i po životě. Budete rybka, budete český symbol v podobě lva. Budete se smát i přemýšlet nad smyslem života. A přitom je to tak prostý příběh. Přeji příjemné počtení!

06.02.2022 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Neurazilo, ale ani nenadchlo. Na první autorčinu knihu je to dobré, ale vzhledem k obrovské marketingové podpoře jsem čekala něco víc.
Příběh je čtivě napsaný, prolínání časových linek nebyl na škodu a napětí je budované velmi pomalu. Bohužel knize chybí dobrý závěr - od začátku jsem tušila kdo je vrah a celou dobu doufala, že se pletu - nepletla. I na hlavní postavě by bylo dobré více zapracovat, je prostě taková nemastná-neslaná.

Každopádně si myslím, že spisovatelka potenciál má a někam to ještě dopracuje :-)

20.04.2019 3 z 5

Bahnitá pole Bahnitá pole Hillary Jordan

Nejspíš to není kniha pro každého, ale mě naprosto vtáhla do děje a probourala tak mou v tu dobu probíhající "čtenářskou krizi". Každá z postav popisuje nastávající linku děje a Vám se tak naskýtá vidět každou kapitolu jinýma očima. Přátelství mezi černým a bílým mužem, které mělo být v knize hlavní, mi přišlo spíše jako okrajové téma (ne že by to ve výsledku vadilo).
Kniha přináší pohled na dobu po 2. světové válce v opuštěných končinách Jihoamerického pole, na dobu neskrývaného rasismu, který je považován za naprosto přirozený, ale jak zjistí některé z hl. postav ne třeba v Evropě, která se přitom zmítá v úplně jiných problémech.
Nahlédnete do duše vojáků, kteří se s bolestnými vzpomínkami musí vyrovnat po svém, na ženy, které se musí podřizovat mužům a žít poslušný život, na zlo i dobro, které je v každém z nás a v každé době.

Příběh je to silný s na konci Vám bude jedno kdo starého pána zabil, budete rádi, že zemřel.

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Potřebuji nutně pokračování...

11.09.2019 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Za mě nejlepší detektivka, kterou jsem tento rok četla. Konečně něco trochu jiného, napětí se drží po celou dobu a já se rozhodně těším na pokračování :)

19.08.2019 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Na tuhle knihu musí být člověk v určitém rozpoložení... každopádně jsem si během čtení chtěla hned několikrát natrhat bylinky :)

29.04.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Příběh se četl sám od sebe, dokonce mi byl o něco bližší než "Hana". Mornštajnová prostě umí :-)

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Je to hezké, vtipné a hodně oddechové. Pokud máte rádi knihy typu Hartl, tak budete spokojený. Nečekejte žádnou vysokou literaturu. Četla jsem od Lukáškové Pandu v nesnázích a líbila se mi o něco více. Hrdinky mi krom jiného v obou knihách přišly charakterově dost podobné. Obě jsou introvertní cynici s problematickou rodinou. V Pandě je navíc obsažená trocha historie, tady pro změnu můžete nahlédnout do autorčiny představy nebe očima babičky, mě osobně přišla trochu nedotažená... Každopádně pokud chcete vypnout a slupnout nějakou nenáročnou literaturu, kde se nebudou vraždit děti, obejdete se to bez koncentračních táborů a depresí celého světa, tohle je dobré a přečtete to raz dva :)

03.09.2021 3 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

(SPOILER) Jedna z nejlepších detektivních trilogií co jsem četla. Třetí díl bohužel nejslabší, ale pořád stál za to. Hvězdičku strhávám za neuspokojivý závěr, respektive by to nebylo tak špatné, kdyby Barker poslední díl ještě víc nezamotal.

SPOILER
Na můj vkus bylo těch mrtvých zbytečně moc a na to jak byl Bishop chytrý si mohl o Porterově minulosti zjistit trochu víc...

22.06.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Četlo se to moc dobře, jako všechno od Dvořákové. Jen mi to přišlo trochu nevyužité, klidně se z toho dal udělat tlustší román, ten příběh by si to zasloužil a postavy by pak nebyli tak černobílé ...

12.02.2020 4 z 5

Žena mého života Žena mého života Tim Weaver

Moje první kniha od Weavera a rozhodně ne poslední. Trochu mě mrzí, že teď tuším jak dopadla kniha předchozí (pochopitelně si za to můžu sama).
Velmi mi seděl styl psaní, zápletky jsou promyšlené a o zvraty není nouze, Raker je navíc fakt sympaťák :)

SPOILER

Trochu mě mrzí, že to je už 3. kniha v pořadí, kde je nakonec zločinec z okruhu vyšetřovatelů :(

21.01.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Tato kniha má rozhodně co nabídnout.
Když si vybavím jak těžké je jen nadnést alespoň část příběhu, který Vám kniha naskýtá, dochází mi, že si jí prostě musíte přečíst.

Za sebe musím říct, že se mi nejvíc líbila část odvyprávěná babičkou, překvapilo mě, že i po tolika knihách s podobnou tématikou my z této běhal mráz po zádech. Jak přirozené bylo zabíjení židů pro německé vojáky, jak snadno je možné dostat se do mysli lidí a udělat z nich zvířata....

Ta kniha má prostě něco, co jí vyvyšuje nad ostatní.

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Musím především vyzdvihnout téma, kterého se autorka tak hrdinsky chopila. Nebylo určitě jednoduché, nedokážu si představit množství historických materiálů, kterými se musela spisovatelka probrat a rozhodně prokázala své literární nadání, když z něčeho podobného sestavila tak čtivé dílo. Hvězdičku strhávám za hl. postavu Dorku, která mi i přes patrnou snahu autorky nepřirostla k srdci, něco tomu prostě chybělo, ale Surmena, Jakobek i Baglárka to dokázali vyrovnat :)

20.04.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jsem pyšná na to, že spisovatelka je českého původu. Kniha by si zasloužila filmové zpracování, ale jelikož nevkládám přílišnou důvěru do českých režisérů, bylo by hezké kdyby se předlohy chytl někdo ze zahraničí :)

Kniha není náročná na čtení a zároveň přináší to "něco navíc" co potřebujete, abyste si daný titul uchovali v paměti ještě dlouho po dočtení. Těším se na další knihy od této autorky. :)

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Moje první kniha od Pratchetta a určitě ne poslední. Magie v úplně jiné podobě, než na co jsem u fantasy zvyklá. Kouzelné dialogy, neotřelý humor a perfektní překlad.

18.01.2022 5 z 5

Příběh jedné moskevské ulice Příběh jedné moskevské ulice Michail Andrejevič Osorgin (p)

Jak jen jsem tenhle skvost mohla přehlédnout? Od teď má tato kniha zlaté místo v mé knihovničce. U čtení se ve mě mísily všechny emoce, které má správný román vyvolat - smutek, radost, kluzké štěstí, strach, úleva...
Knihy z ruského prostředí mě nikdy příliš nelákaly, ale po téhle mám chuť se do Moskvy podívat, projít si zdejší uličky a zamávat vlašťovkám na pozdrav. Pokud Vás zajímá život prostého lidu v nejtěžších dobách, kdy se zdravý rozum musí schovat do kouta a vyčkat než se svět lidí zase vrátí do pořádku, určitě si knihu přečtěte. Nebudete litovat, charaktery postav jsou pestře a barvitě vykreslené.
Osorgin je pro mě mistr a doufám, že se ještě dočkám dalších překladů jeho knih! :)

05.09.2020 5 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Asi potřebuji víc takových knížek, ideální osvěžení. Drsné a zároveň humorné. Trochu Kulhánek :)

30.09.2019 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Olsen opět nezklamal, hvězdičku musím strhnout za trochu uspěchaný konec, propracování jednotlivých charakterů velmi oceňuji :-)

29.05.2019 4 z 5