Pazďa Pazďa komentáře u knih

Šeptající mrtví Šeptající mrtví Darcy Coates

Fajnová jednohubka, Darcy Coates asi nikdy nevytvoří nic převratného ale sype jednu polohororovou duchařinu za druhou a kvalitu jakž takž drží na stejné, solidním bodě.

26.02.2024 3 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Ve srovnání s Vermontským psychem řadím zimní lidi na stejnou příčku, myslím si že v této knize není tak poutavá záhada, za to je mnohem lépe zvládnuto finále knihy

12.11.2019 4 z 5

Vermontské psycho Vermontské psycho Jennifer McMahon

Příjemná kniha s prvky hororu, přeskoky v časové lince nijak nenarušují tok děje, naopak přidávají na tajemství. Jen mě trošku zklamal finální plot twist.

12.11.2019 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Nečekal jsem od Skleněného trůnu než dívčí fantasy vezoucí se na úspěchu jako jako Hunger Games. Jako kluka, který už zároveň opustil cílovou skupinu mě děsil neskutečně levný popis na přebalu o neohrožené vražedkyni, která se snaží vykoupit si svobodu (samozřejmě s romantickým twistem). Prvních 40 stran jsem několikrát odložil, protože kniha se zdála jako přesně ten brak, který jsem čekal. Po asi půl roce přemlouvání jsem se konečně dokopal knihu dokončit, a byl jsem příjemně překvapen.

Romantický twist opravdu kniha obsahuje, a ne jeden, ovšem nejedná se o hlavní soustředění knihy. V jádru se jedná o poměrně pohodlné, nenáročné fantasy, lehce stravitelné, i když nejste v očividné cílové skupině.

První třetinu knihy mě vytáčela hlavní postava, která si s pověstí neohroženého zabijáka stěžuje na veškeré nepohodlí co ji potká, teda když zrovna nefantasíruje nad korunním princem. Toto otrávení ale nakonec přešlo a i na povahu hlavní postavy jsem si zvykl.

I přes mé počáteční problémy s hlavní postavou a nezajímavé odhalení "hlavního padoucha" první knihy je SKleněný trůn překvapivě příjemný titul, který si svůj hype zaslouží. Zároveň kniha slouží jako přehledný úvod k postavám a většímu příběhu, který slibují další knihy, do kterých se snad pustím co nejdříve.

22.01.2019 3 z 5

Scénář filmové noviny ze světa Harryho Pottera vám samozřejmě nedá nic nad rámec filmu a jedná se spíš o příjemnou záležitost kterou si dopřejí opravdoví fanoušci. Film je ovšem hodně zaměřený na vizuální efekty, které scénář nijak ztvárnit nemůže což mu hodně ubírá, ovšem tuhle část dohání kouzelný design knihy.

26.03.2017 2 z 5

Batman: Dlouhý Halloween: Kniha první Batman: Dlouhý Halloween: Kniha první Jeph Loeb

První vydání první knihy je velmi obtížné k sehnání proto jsem rád že hned z kraje DCKK dostáváme obě knihy. Dlouhý Halloween je naprosto úžasný detektivní Batmanovský příběh plný Gothamské mafie, intrik a ikonických panelů. Naprosto vynikající je noirová kresba, která příběhu dodává jedinečnou atmosféru. Old-shool část tady taky nepolevuje a přináší nám premiéru Riddlera a Poison Ivy. Takhle má vypadat správné kniha v této sérii.

15.03.2017 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

I když se knížka zdánlivě ubírá pomalým tempem dialogy a celkové dění zaručuje, že i ty nejpomalejší sekvence knihy si užijete. Samozřejmě míra morálního poselství knihy je nezvratná, o tom ani nemá cenu se bavit.

31.01.2017 5 z 5

Předtím, než se všichni začneme vztekat uvědomme si, že nejde o knihu jako takovou, nýbrž o scénář k divadelní hře. nejsem zrovna divadelní znalec ale hádám že jde o dost dlouhou divadelní hru když má 4 části. Děj nám začíná ve chvíli kdy nám skončila poslední kniha, Harry stojí na nástupišti 9 3/4 s malým Albusem Severusem, který se bojí toho že jej Moudrý Klobouk pošle do Zmijozelu. Tak se i stane a studia nejdou mladšímu synovi slavného Harryho Pottera zrovna nejlépe, není oblíbený a jeho jediný kamarád je Scorpius Malfoy. Zaděláno na slušnou zápletku, že ? Samozřejmě! Víc vám neprozradím ale zápletka opravdu není špatná a děj utíká příjemně.

Mezi zápory knihy bych řadil fakt, že postavy se tady opravdu v některých chvílích nechovají jako postavy které znáte z knih a filmů a každý se nad tím občas musí pozastavit. Mě osobně taky trošku štvalo že 95% knihy nikoho nezajímalo že harry má taky 2 další děti a všechno se točilo jen kolem Albuse ale to je jen drobná výtka.

Celkově si myslím že další výlet do kouzelnického světa dopadl hodně dobře a já jsem si užil každou stránku. Pokud jste fanoušci původní ságy tak Prokleté dítě vás zaručeně nezklame a pořádně zamává s vašimi emocemi.

28.09.2016 4 z 5

Slibně začínající kniha o tajemném ostrově a sirotčinci s divnými dětmi doprovázená fotografiemi, které udržují tajemnou atmosféru vás od svého začátku chytne a nepustí. Ovšem tohle nevydrží ani do poloviny, kdy se tajemství odhalí a i když je zápletka originální tak ne vždy originalita nutně zaručuje kvalitu, což bohužel platí v tomto případě. Druhá část knihy po odhalení tajemství sirotčince zoufale postrádá smysl číst a ani překvapující odhalení záporáka na konci vás moc nevytrhne protože jediné co budete chtít už skoncovat tento kousek promrhaného potenciálu. 2 hvězdy za slibný začátek a provázející fotky.

14.04.2016 2 z 5

Muž, který se směje Muž, který se směje Victor Hugo

Román o znetvořeném komediantovi Gwynplainovi a jeho slepé družce jménem Dea dokáže i přes svou možná až přehnanou popisnost získat váš zájem a budete jej hltat od začátku do konce. Rozhodně doporučuji.

03.04.2016 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Hrstka kvalitně, poutavě napsaných povídek o věhlasným zaklínači, Garaltu z Rivie startuje knižní sérii naprosto epicky. Jednotlivé povídky jsou proloženy útržky povídky uvádící, Hlasy Rozumu a ani při těchto pomalejších sekvencích je kniha mimořádně čtivá. Plný počet je na místě.

03.04.2016 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Hodně povedené fantasy, které rychle ubíhá a a propůjčuje si z mnoha subžánrů, ať už je to steampunkové město, zajímavý magický systém a dobrá zápletka s krádeží. Nejedná se o nic náročného a doufám, že s druhým dílem to bude pohodová a povedená duologie.

14.05.2024 4 z 5

Králova spravedlnost Králova spravedlnost E.M. Powell

Parádní jednohubka, dobové elementy, které komplikují logické vyšetřování jsou zakomponované ve střídmé míře, autor se nebojí více grafických vražd a celé je to neutralizováno fajn humornými momenty.

10.04.2024 4 z 5

Obřad Obřad Carmen Mola

Obřad je zvláštní případ detektivky, ve které by vše mělo správně fungovat, hrát na vítěznou strunu, ale čím víc se dostáváte do hloubi jednotlivých složek knihy, tak se věc rozpadá.

Premisa je docela unikát, vrahův modus operandi má co do sebe. Líbí se mi i náboženský subplot. První můj problém ale spočívá v marketingu knihy. Název "Obřad" nemá vlastně s knihou nic společného a obálka, leč líbivá, taktéž. Nakladatelství vás chce nalákat na rituální detektivku, což je docela mimo a severská surovost je zde vystřídána za jižanskou apatii. Což mě přivádí k bodu 2.

Postavy. Postavy jsou nelíbivé od začátku, ale úspěšně se jim daří budovat ve vás odpor víc s víc čím dál se posouváte v knize. Elena je jednoznačně postava hlavní, k té se dozvíme nejvíce informací ale i přes to všechno zůstává v zajeté charakteristice od začátku do konce, její postava bude pravděpodobně konstantou série. Zaráze je druhá hlavní postava, která mi v této knize přijde ovšem docela odfláklá, s každou kapitolou jsem jeho POV snášel hůř a hůř. Cheska je nesnesitelná a Orduño je nepopsaný list, o IT paní a patologovi si máme myslet jen to dobré ale nemají pro příběh extra významnou roli.

Odhalení vraha a motivace je takový standard, posledních 100 stran jsem přečetl nejednou a necítil jsem nějak zvláštní napětí.

Finální cliffhanger byl netradiční a docela náhodný, přišlo mi to jako takový poslední pokus nalákat čtenáře do koupě příští knihy. Příběhově ani logicky to smysl dává možná jen pro pravidelné diváky seriálových detektivek vysílaných po desáté večerní.

Zatím nechám otevřené, jestli budu na autorčinu prvotinu navazovat, pokud tedy vyjde u nás. Kniha měla světé momenty, ale vesměs mám z toho čtení spíš negativní pocit. Uvidíme v jakém časovém a náladivém rozpoložení budu, až vyjde kniha druhá.

13.07.2023 2 z 5

Každý z mé rodiny někoho zabil Každý z mé rodiny někoho zabil Benjamin Stevenson

Takový malý detektivní loveletter pro masy, knížka je poutavá, humor mě bavil a rozuzlení také dostálo slibům.

03.05.2023 4 z 5

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

Fajn detektivka, která sice nepřináší kromě pár zvráceností nic nového, ale za to nabízí poutavý příběh a sympatické charaktery.

10.01.2018 3 z 5

JLA: Země 2 JLA: Země 2 Grant Morrison

20 svazek DCKK se pouští do jednoduché multiverzity se zrcadlovým odrazem světa kde všechno co známe a je dobré je tam špatné a naopak. Příjemný příběh s dobrým tempem, výborná kresba. Bonusy jsou nákresy členů Zločinného syndikátu, což je fajn a slavný sešit kde se Barry Allen poprvé setkává s Jayem Garrickem, naprosto základní okamžik Flashovy mytologie, za který jsem strašně rád že se sem dostal.

05.10.2017 3 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Sága JRRT o Středozemi je něčím tak věhlasným že by každý čekal jen tu nejvyšší kvalitu, což nastiňují i velkofilmy na motivy těchto knih. Hobit je první do které jsem se pustil a upřímně si nejsem jistý kdy budu chtít pokračovat slavnou trilogií. Samotný děj je samozřejmě výborný, a dalo by se říct že i nadčasový, ovšem často mi přišlo že dějové zvraty po těch letech nedosahují vyšších kvalit než partička Dračího Doupěte s kamarády. Samotný styl vyprávění byl srozumitelný ale z nějakého důvodu mi neseděl a nedokázal mě udržet při čtení tak jak to má být. Chápu význam prvního Hobotího dobrodružství ale pravděpodobně jsem už tak zvyklý na moderní fantasy že Hobit není už nic pro mě.

30.08.2017 3 z 5

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Ví o tobě se v jádru zdá jako typický příběh o milostném trojúhelníku což ovšem popírá přítomnost tajemství, které se nad celým příběhem vznáší. Vyprávění je vedeno z pohledu dvou hlavních ženských postav a tento styl střídavé ich-formy je pro tento příběh naprosto ideální. Vyprávění je čtivé a kniha vám po celou dobu dává malými čajovými lžičkami ochutnávat co se opravdu děje, a i když už máte v poslední části většinu tajemství rozkrytou, to co přijde na konci neočekáváte ani v nejmenším.

02.08.2017 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry