Muž, který se směje

Děj tohoto románu se odehrává na přelomu 17. a 18. století a je situován do prostředí staré Anglie. Autor zde líčí tehdejší společenské a politické poměry v Anglii. Středem všeho dění je bratrstvo nazývané comprachicosové. Což je shluk několika lidí, kteří jsou roztroušeni po celé Anglii a jejich hlavním zájmem je obchod s dětmi. Týrají je, mrzačí a pak je prodávají lidem pro zábavu. Jako v případě jednoho chlapce, kterého dali do velké nádoby ve tvaru vázy. Když ho po dlouhé době vyndali, jeho zmrzačené tělo opravdu připomínalo vázu. Jejich služeb nevyužívala jen chudina, ale dokonce i šlechta a také král, který se chtěl dokonce zbavit nemanželského dítěte. Ačkoli nový král comprachicose pronásledoval a zavíral je do šatlavy, ovlivňovali ještě po dlouhou dobu mnoho lidí a způsobovali velkou bolest. Hlavní hrdina je dvanáctiletý chlapec jménem Gwynplain. Poté, co ho comprachicové opustí na břehu moře, se vydává zasněženou planinou neznámo kam. Během cesty se mu podaří zachránit ani ne roční holčičku, která dýchá z posledních sil na těle své mrtvé matky. Podaří se jim dostat do města, kde je schová pod střechu své pojízdné boudy muž jménem Ursus, který žije sám. Společnost mu dělá pouze ochočený vlk Homo. Nechá si je u sebe a oni se stanou jeho chráněnci. Pojízdná bouda neslouží Ursovi jen k bydlení. Cestuje s ní z kraje do kraje, z hrabství do hrabství, od města k městu. Řeční, hraje, baví, učí. Mají velký úspěch, zejména pro znetvořený obličej chlapce, který mezitím dospěl v muže. Ani holčička už není holčičkou, ale dospěla v 17 letou dívku, kterou pojmenovali Dea. Mezi oběma se začíná vytvářet vztah, který přesahuje přátelství. S pojízdným vozem s nápisem "Muž, který se směje" se dostali až do Londýna. Díky Gwynplainovu znetvořenému obličeji do podoby smějícího se muže nezůstala žádná tvář v obecenstvu strnulá. V Londýně se Gwyplain dovídá o své skutečné totožnosti. Že se ve skutečnosti jmenuje lord Fermain Clancharlie a že je syn lorda Linnacusa Clancharlieho, anglického peera, a Anny Bradshawové. Jeho otec byl vyhnán z Anglie ještě před Gwyplainovým narozením do Švýcarska, tam se zamiloval do Anny Bradhawové, která byla budoucí milenka krále Karla II. Porodí syna, který je ve dvou letech unesen a prodán. Gwyplain se ale nesmíří se svým novým postavením, a proto se po krátkém odloučení vrátí k Ursovi a Dee. Dea mu ale po návratu umírá v náručí a on se pod tíhou smutku vrhá do moře....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/5742/muz-ktery-se-smeje-5742.jpg 4.5191

ĽHomme qui rit (1869)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Kniha Muž, který se směje

maryzka

Kniha má silný příběh do doby než se z hlavního hrdiny stane bohatý lord. Pak už je to jenom filozofování. Konec je smutný.

ladyambientte
24.10.2018

Pěkné, ale v dnešní době už dost zastaralé. Nejvíc mi dělaly problém zbytečně dlouhé opisy. Kniha má 600 stránek, ale klidně by se dala napsat na 100 stran.

jfialova
14.10.2018

Četla jsem již velmi dávno na základní škole, myslím, že to byl vůbec můj první dlouhý román. Tehdy mi mohlo být tak 10 let, takže kniha na mě byla docela složitá, ale přesto mě příběh uchvátil. Kniha neobsahuje tolik popisných pasáží jako třeba Bídníci a zavede čtenáře do poměrně zajímavého prostředí kejklířů a divadelníků. Krutý osud hlavních hrdinů a jejich láska potěší milovníky romantických příběhů.

boxas
01.09.2018

Velký příběh velkého autora...

Domca1
27.06.2018

Muža, ktorý sa smeje som čítala takmer dva mesiace, pričom som mala obdobia, kedy som na túto knihu jednoducho nemala energiu a chuť. Je to náročná literatúra, vyžaduje si plnú sústredenosť pri čítaní, ale rozhodne stojí za to.
Ten kto si dá tú námahu a prelúska všetky úvahy, zamyslenia, komplikované vetné skladby, často odborné termíny a dokumentárnosť vnesenú do nádherného jazykového štýlu, nesklame sa.
Muž, ktorý sa smeje je literárna delikatesa, krásna a tragická, patetická a drsná, výkvet romantizmu v podaní jedinečného Hugovho rozprávačského umenia.

Vera92
09.05.2018

Pro me nejtezsi kniha, kterou jsem dosud cetla.. nektere kapitoly byly opravdu zdlouhave a tak trochu nudne, ale i tak si kniha zaslouzi pet hvezd!

básnílek
27.04.2018

Na můj vkus trochu moc patetické a málo uvěřitelné, ale takový už asi byl úděl romantismu. 70%

PavlínaAlžběta
20.12.2017

Victor Hugo jeden z mých neoblíbenějších spisovatelů klasik, které znají všichni, Tento příběh jsem začala číst jako mlaďounká, ale nedočetla. Před nedávno jsem se si koupila tuto klasiku od Odenu v elegantním přebalu a od příběhu jsem se nemohla odtrnout. Hugo romány psal vždy nádherně a jeho styl psaní je velmi čtivý. Poměrně rozsáhlý román, který nás zavádí do anglického prostředí na přelomu 17. a 18. století vypráví příběh chlapce jménem Gwynplaine, jemuž byl únosci znetvořen obličej do výrazu věčného "úsměvu". Syn předního šlechtice se stane jarmareční zrůdou, aby nepřekážel královské vůli. Příběh se silně vykreslenými charaktery nás zavádí do prostředí kočovných tlup, mezi lidi v předměstích, mezi námořníky, do žalářů i do paláců. Řada dramatických situací přináší množství nečekaných zvratů. Dílo pro mě opravdu velmi pěkné, nejsem si jista, zda sedne mladé generaci, ale je to stále klasika a Hugo byl geniální spisovatel, takže opravdu je o co stát.