PavlineCZka PavlineCZka komentáře u knih

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Nemuzu si pomoct, ale celkove me ten dej asi tolik nezaujal a konec knihy mi prisel takovy jakysi zrychleny a odflakly oproti zbytku, zklamal me.. dospela zena vazne vubec nemluvi? Chvilemi to bylo takove az trapne..

21.10.2021 3 z 5

Kroky ke slunci Kroky ke slunci Corban Addison

Sloh nebyl sice tak propracovany, ale obsah me i tak vycerpal. Pribeh byl poutavy a zajimavy, bavil me.
Predstava, ze se tohle nekde na svete deje, je dost priserna a silena. Uplne sokujici je unos divky za pritomnosti matky. Ale bohuzel, jak v knize padne, dokud to budou lide/muzi kupovat, tak nabidka bude existovat :(

09.10.2021 4 z 5

NeMáma NeMáma Sarah Turner

Putovni knizka absolventek predporodniho kurzu (:... no, bavila jsem se dobre a jako matka 2 kluku (touzici po holcicce, ok, pokusy dosly..) jsem se v tom i dost nasla :-D Autorka mi mluvila ze srdce i z duse...

06.09.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Opravdu nadcasove dilo, pravdy v nem zminene plati dnes a denne. Bajka o tom, jak se zvirata uvarila jako zaby...

12.06.2021 5 z 5

Uloupený život Uloupený život Karel Josef Beneš

Knihu jsem nekde nasla uplnou nahodou a musim rict, ze nebyla vubec spatna. Sice jsem cekala/doufala v jiny dej i konec a Martina me rozcilovala, ale kniha me bavila, privedla k zamysleni, i prekvapila. Cestovatelske popisky byly zajimave, zejmena ty arkticke.. clovek by rekl, ze jini hrdinove trou bidu s nouzi, ale Martina, damicka, si porad nekde trajdala, porad mela dostatek penez na vsechny manyry, ale porad nebyla spokojena, i kdyz zurila valka.. Za malo penez docela dobra muzika :)

29.04.2021 4 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Cte se to dobre, to jo. Je to 4. kniha autora, kterou jsem cetla. Dej ubiha, je svizny, napinavy.. ale proste vsechny knihy od autora jsou tak nejak naivni pohadky, kde dobro vitezi nad zlem a hlavni hrdinove maji temer nadlidske schopnosti a z prdele kliku (: jinak ale nektere detaily a popisky znasilnovani bych si klidne rada odpustila..

04.04.2021 4 z 5

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Tak takovyho Joa bych potrebovala taky.. (: Dej se trochu vlekl, coz nekoho opravdu muze od cteni odradit. Ale i tak jsem knihu vytrvale cetla a bavila me, nektera prekvapka jsem predpovidala. Neni nad opravdove pratele, to se mi na knize moc libilo...

16.03.2021 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Moje prvni kniha od autorky. Sahla jsem po ni jakozto ke zprijemneni letosni snehove nadilky a zimy :) Sice jsem si z toho nesedla na zadek, ale jedna se o fajn oddychovku, ktera je navic obohacena o postrehy a krasy Islandu. Takova pohadka... jsem jedina, komu prijde divne, ze by mi cizi chlap mel porad sahat na rty??!

27.01.2021 4 z 5

Z lásky k dítěti Z lásky k dítěti Betty Mahmoody

Neni tak ctiva jako Bez dcerky neodejdu, u ktere ale predem vime, ze nas ceka dobry konec. Kniha obsahuje spoustu pribehu, vsechny naprosto silene a dechberouci, emotivni, tragicke a casto s ne dobrym koncem (i proto se mi tezce cetla).
Nejvic me asi prekvapil a udivil pribeh dospele zenske, ktera si nechala kecat do zivota matku...
Neumim si predstavit byt v roli jedineho tohoto rodice (ani ditete), jsou nesmirne silni a odvazni.
Nevim, jak je to legislativne podchyceno v dnesni dobe, 30 let pote, ale moc bych si prala, aby k nicemu takovemu nedochazelo.

15.01.2021 4 z 5

Nebojme se vlastních dětí Nebojme se vlastních dětí Ivan Krejčí

Takova kratoulinka blbina. Trosku jsem se pousmala, ale to je tak vse. Popisuje bohuzel docela realna rizika rodicovstvi.

15.01.2021 2 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Celou knihu jsem si rikala PROC, proboha, PROC?! Nedokazala jsem pochopit, proc tu nebohou holcicku Betty tahla do Iranu... navic kdyz bylo tolik varovnych signalu a kontrolek, ktere se mely rozblikat a zafungovat... Nakonec ke konci knihy jsem nasla zduvodneni, ktere me jedine samotnou napadlo... ale i tak... Sileny pribeh, zaplatpan se stastnym koncem. I tak musela mit Betty strasne moc stesti a najit mnoho vnitrni sily a odhodlani (a taky kapnout na ty spravne lidi)... porad jsem si rikala, co by delala, kdyby otehotnela?!... bohuzel toto tam potom uz nerozvadela, ale zajimalo by me to, jak se ji postestilo zustat netehotna.
Pribeh uz sice vic jak 30 let stary, ale nedivila bych se, kdyby se neco podobneho delo dosud, v dobe modernich technologii, tik toku atd... cetlo se to dobre a prestoze konec clovek zna, tak je napjaty do posledni chvile.

07.01.2021 5 z 5

V jedné osobě V jedné osobě John Irving

Nemuzu si pomoct, ale mela jsem sileny problem se knihou prokousat. Nakonec jsem to zvladla, ale ani nevim, zda me to vubec tesi. Rozsahle detaily jednotlivych divadelnich predstaveni me k smrti nudily a nebavily. Ani zasazeni do nezazivneho pribehu nepomahalo...
Skoro to pusobi, ze temer kazdy z okoli hlavniho hrdiny byl snad gay nebo transka.. trosku prehnane, ne? Cist to jako pubertak, tak mam asi dost pokrivene vnimani sveta. Kapitola s AIDS byla snad aspon trochu poucna.
Na druhou stranu tech preoperovanych "bezpohlavnich" osob, nebo jak se tomu rika, v soucasne dobe je nejak moc... kdyz se tomu nekde v tv show rekne "monster", tak je z toho halo. No, to by me zajimalo, co by k tomu rekl pan Irving?

31.12.2020 2 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Pribeh na historickem pozadi 1. A 2.svetove valky me opravdu bavil. Libi se mi autorcino vykresleni pozice zeny v te dobe, prestoze neni bohuzel zrovna stastne... Vsak kdo z nas by si dnes umel predstavit svatbu a straveni zbytku zivota s nekym, kdo se zrovna namanul, abychom neprisly "do hanby"?! Nehlede na to, ze s existenci antikoncepce a interupce by se tomu dalo predejit u mnoha zen.. vzdycky si rikam, jak je mozny, ze se nijak nechranili???!

28.11.2020 5 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Memu cteni predchazelo shlednuti filmu, ktery me, asi jako vsechny, zejmena znechutil... Kniha se necte vubec dobre, presto jsem ji precetla pomerne hodne rychle.
Nektere rozhovory me bavily a zajimaly mene, nektere vice. 2 predatori z knizky mne ve vysledku prisli s docela velkou sebereflexi (ale az pote, co vsechno provedli!!?!), ale taky nevim, jak moc jim to verit, kdyz jsou/byli schopni, ceho byli. Pribeh o zneuzivani chlapcu me naprosto sokoval a primel k obrovskemu premysleni. Nechapu, jak muze nekdo cilene tak dlouho neco takoveho delat a nicit detske dusicky a zivoty a neverim ani trochu, ze by si to clovek neuvedomoval.
Je super, ze neco s touto tematikou vzniklo a i kdyby to pomohlo jen 1 diteti, bude to uspesne. Prevence chovani a seznamovani na internetu by se mela stat soucasti nasich zivotu.
Taky jsem si nemohla pomoct, ale nektere "obeti" mne prisly vylozene "aktivni" a i ve 20 letech s prominutim uplne pitome husy :-/
Zaver jsem tez cekala trochu propracovanejsi, ale jelikoz to nebylo v zadani, tak me uspokojil (a malinko inspiroval) ten, ktery tam byl.

18.11.2020 4 z 5

Zmrzlinová královna Zmrzlinová královna Susan Jane Gilman

No, tak me zastrelte, ale urcite jsem ji jako kornout zmrzliny nezhltla. Nejak mi postava Malky nesedla a rozcilovala me hlavne oslovovanim milanci atd. Cist se to da, pribeh tam je a nejake historicke propojeni a zajimavosti o zmrzline tam najedete...

12.11.2020 3 z 5

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Ale jo, bavilo me to. Sice to neni muj salek caje, horor jsem videla hodne davno.. a nepamatovala si ho, takze pro me to bylo fajn, jak to gradovalo. Trosku jsem ten zaver tusila, ale nevedela jsem proc.. zezacatku mi hrozne nevyhovoval zpusob psani, zdal se mi silene lacinej, jak ze spatnyho hororu, ale casem mi prislo, ze se to zlepsovalo (anebo jsem otupela (: )

20.10.2020 4 z 5

Narodili se, aby přežili Narodili se, aby přežili Wendy Holden

Musim souhlasit s prispevkem uzivatele Mojepoctenicko.
Pribehy jsou to silne a je neuveritelne, co dokaze lidske telo snest a vydrzet, zejmena pak telo tehotne zeny a zeny po porodu. Sama mam celkem kratce po 2 porodech.. zkratka si to neumim predstavit. Neustale se neprestavam udivovat, ceho byli naciste schopni a co ti lide vydrzeli a prezili zejmena taky svou obrovskou vuli k zivotu a jak je dobre v knize zmineno - predevsim vlivem obrovskeho stesti a "vyhrou v loterii".
I tak mam dojem, ze u techto knih je to zejmena faktografie, kterou nejde ani oznacit jako svele a ctive. Autorce muselo sesbirani informaci a svedectvi dat spoustu prace uz jen kdyz se podivam v zadni casti na prameny.. Uplne nejvic me dojala lidskost prednosty stanice a lidi z Horni Brizy. Cekala jsem, ze nejvic me dojmou deti samotne a jejich preziti jako takove, ale nikoli. Byla to lidskost, odvaha a pomoc druhym.
My, soucasni rozmazlenci facebooku a vymozenosti vseho druhu, si neumime ani predstavit existenci bez internetu, natoz bez neceho dalsiho.
Knihy tohoto druhu by si mel precist kazdy, i kdyz mam obavu, ze spousta lidi se k nim vubec neodvazi priblizit.

03.10.2020 5 z 5

Srdceboly Srdceboly Simona Monyová (p)

Kniha se dobre cte, ale moc dobre z ni neni... hned prvni co, tak me ovlivnilo to, ze hrdinka "ztratila" syna (to same v knize Pletky s osudem).. jakozto matku dvou malych kluku..
Az po precteni jsem zjistila, jaky osud autorku cekal. Je pravda, ze jednani zen, ktere se chovaji jako hlavni hrdinka, moc nechapu, ale deje se to..

19.09.2020 3 z 5

Pletky s osudem Pletky s osudem Simona Monyová (p)

Zprvu jsem si rikala, ze je to takova oddechovka a kam az to povede.. no byla to hrozna slatanina vseho sileneho dohromady. Postavy nerozvedeny, lita se z jednoho na druheho.. to mam za to, ze si pujcuji knihy, kdyz u nekoho prespavam :-D

15.09.2020 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

O knize jsem nikdy neslysela, ale dostala jsem ji letos v srpnu k narozeninam. Musim priznat, ze po knihach jako napr. Manzelovo tajemstvi, kde mam pocit, ze se kouzlo ztratilo nekde v prekladu, me u knihy od zacatku tesil autorcin sloh a zpusob vyjadrovani a popisovani. Nekdo muze rict, ze je jednoduchy, nicmene me hral na dusi. ... pribeh je smutny a silny, jako vsechny tohoto typu, rikala jsem si, ze je dobre, ze se tam nebabra pouze v popisovani koncentracniho tabora, i kdyz jsem pak mela pocit, ze k tomu taky inklinuje. Retrospektivni vypraveni me bavilo, ale mela jsem pocit, ze "pointu" vyzradila autorka jiz davno pred koncem knihy a tedy uz jsem se k nicemu prekvapujicimu nedopracovala a nudila se... Proto davam 4 * a ne 5.
Tim v zadnem pripade nechci nejak zlehcovat krutost osudu, ktery si s Hanou zahral... neumim si predstavit zit s takovym pocitem "viny" po zbytek zivota... Paklize se jedna o pribeh podle skutecne udalosti, zajimalo by mne, kdo z postav pribeh vypravel? Je vubec mozne, ze prave Hana?

12.09.2020 4 z 5