PavlineCZka PavlineCZka komentáře u knih

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše John Gray

Myšlenky dobré, ale pořád se opakují. Mým záměrem bylo přečíst si s partnerem a vyměňovat si dojmy, něco se o sobě vzájemně naučit, zasmát se sami sobě ... nicméně je to téměř nereálné. Kniha není psaná zrovna čtivým způsobem, tedy partner ji nerad čte, malá písmenka a při současném řádkování asi 0,5 (ano, ať žije ekologie) je to nezábavné!

17.08.2017 3 z 5

O původu nerovnosti mezi lidmi O původu nerovnosti mezi lidmi Jean-Jacques Rousseau

V době, kdy jsem ji četla, mě moc neoslnila. Nejsem příliš velký filozof a nikdy jsem nebyla. Jinak ale myšlenky jsou zajímavé a k zamyšlení, možná se stanou v dohledné době také aktuálními aneb malý úryvek:
"Jediným uspokojujícím východiskem by podle něho byl návrat k přírodnímu stavu lidstva, naprosté zničení všech dosavadních kulturních a civilizačních vymožeností, které je ovšem neproveditelné."

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Knihu mi náhodně přibalila kamarádka k jiné, kterou jsem chtěla půjčit. Čekala jsem červenou knihovnu, ale kniha předčila moje očekávání! Příběh mě strhl, moc se mi líbil, i když se samozřejmě jedná o "nereálný příběh nereálných lidí" :-) Celkem výrazně pracuje fantazie, jak člověk přemýšlí o osudu hlavních hrdinů. Pro mě mělo význam i v tom smyslu znovu si vážit obyčejných věcí a uvědomování si radosti z nich a ze života. Doporučuji po přečtení knihy kouknout i na film, který se sice knize nevyrovná, ale je povedený a není zklamáním :-)

17.08.2017 5 z 5

Jak přežít kocovinu - Nejlepší rady a tipy Jak přežít kocovinu - Nejlepší rady a tipy Anna Šafránková

Občas docela vtipná knížečka, vhodná jako dárek pro notorické alkoholiky, občas spíše jako návod pro nákup v lékárně...
"Během popíjení co nejvíce jezte, ale zase ne tak, abyste praskli nebo vás chytil žlučník. Jestli to snesete, vybírejte si slané a spíš mastnější pochutiny. Dopřejte si kaviár a uzeného lososa (pokud ho nebudete muset zaplatit),..."

Pěna dní Pěna dní Boris Vian

Asi jsem tento příběh o povrchní lásce protkaný metaforami, absurdními situacemi a surrealismem také neocenila. I když, k mému velkému překvapení, jsem ji snad i pochopila. Přidávám se tedy do skupiny těch, kterým kniha výrazně nesedla (dočíst ji a neumřít u toho byl nadlidský výkon) a k těm, kterým se zásadně změnil pohled na lekníny :-)

17.08.2017 2 z 5

Výbuch Výbuch Thomas N. Scortia

Taky mě tento katastrofický román celkem pohltil, našla jsem jej v knihovně svého taťky a byla mile překvapená :-) Je pravdou, že některé situace a závěr jsou trochu moc nereálné a přitažené za vlasy....

Tři vraždy a král Tři vraždy a král Daniela Fischerová

Celkem odpočinkové poutavé a lehké čtení (i když nepravděpodobné), doporučuji například k vodě na léto.

Smoothies a ovocné šťávy Smoothies a ovocné šťávy Anna Brenn Horová

Pěkné nápady a inspirace, roztomilá knížečka, líbí se mi důraz na zelená smoothies. Oceňuji také vysvětlení rozdílu mezi ov. šťávou a smoothie, zejména pro ty, kteří by jich pili litry v domnění, že dělají to nejlepší pro své zdraví...

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Původní záměr byl přečíst Malý pražský erotikon, nicméně tato knížka mi přišla ještě lepší. Zábavný příběh 4 přátel, kteří se hodlají postavit výzvě a změnit svůj život tak, aby korespondoval alespoň trochu s tím, co si vysnili jako 18letí kluci. Kniha je plná humorných situací, oddechové a příjemné čtení.

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Do knihy jsem vkládala velké naděje vzhledem k všemožným recenzím, bohužel mne ale nijak nenadchla a s dalšími díly nehodlám pokračovat, přestože jsem to měla původně v úmyslu. Děj je velice roztahaný a v podstatě se tam nic kloudného neděje, neobsahuje nic, co by zaujalo. Vtipy se opakují a jak zde již někdo zmínil, vtipy v závorkách otravují a působí jako ze třetí třídy. Jako nenáročné prázdninové čtení je to akceptovatelné.

17.08.2017 3 z 5

Kniha mi byla doporučena několika přáteli, kteří jsou opravdu zapálenými čtenáři, nicméně jsem si ji co do děje neoblíbila tolik, jako moji přátelé.
Příběh začíná nijak, potom se pěkně rozvíjí, občas je dosti přitažený za vlasy, jako čtenář doufáte ve všemožné konce (ty ale nenastanou), nýbrž kniha opět končí jaksi... nijak... Ke konci jsem měla problém ji dočíst.
Bavil mě zejména věrný otrok/sluha Kaptah, používané obraty a sloh, za to dávám 1*.

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kniha mě velice bavila a doporučila bych ji i "nečtenářům", ta moje oběhla několik přátel, kteří ji přečetli s nadšením. Pro mne byl příběh zajímavý až do konce, přestože občas poněkud zdlouhavě popisované opilecké stavy hlavní aktérky.
Rozhodně nedoporučuji dívat se nejdříve na film, který je velice nepovedený a velkým zklamáním a vyzradil by vám závěr příběhu.

17.08.2017 5 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Moje druhá kniha od Remarqua, vždy se jedná o velmi silný příběh. Přestože se jedná o příběh z koncentračního tábora, je úžasné sledovat houževnatost a přizpůsobivost lidí v nejtěžších okamžicích života.

17.08.2017 4 z 5

Brněnské kolo a drak. Pověsti z Brna Brněnské kolo a drak. Pověsti z Brna Oldřich Sirovátka

Dáreček od mého dědy. Myslím, že by se mělo jednat o povinnou četbu pro všechny Brňáky a i ty, kteří si na ně alespoň hrají, abych se pak nesetkávala s tím, že ani neví, co je to drak a kde se nachází... :-)

17.08.2017 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Musím uznat, že vzhledem k roku vydání se jedná o opravdu nadčasové dílo. I když to nebyl vyloženě můj šálek čaje vzhledem k zdlouhavým scénám a opakujícím se popisům Velkého Bratra, dočetla jsem až do konce.