Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše

od:


KoupitKoupit eknihu

Kdysi za pradávných časů se Marťané a Venušanky setkali, zamilovali se do sebe a navázali šťastné vztahy, protože uznávali a respektovali vzájemné rozdíly. Potom však přišli na Zem a stihla je ztráta paměti: zapomněli, že pocházejí z různých planet. Touto metaforou vysvětluje Dr. John Gray běžné konflikty mezi muži a ženami a ukazuje, jak se odlišnost mezi pohlavími může projevovat a bránit navázání uspokojivých milostných vztatů. Na základě své mnohaleté zkušenosti úspěšného poradce párů i jednotlivců radí, jak neutralizovat rozdíly ve stylu komunikace, citových potřebách a způsobech chování a dostáhnout tak většího porozumění mezi partnery. Kniha Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše je nedocenitelený návod k vytvoření hlubších a uspokojivých vztahů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30693/muzi-jsou-z-marsu-zeny-z-venuse-30693.jpg 3.6202
Orig. název:

Men Are from Mars, Women Are from Venus (1992)

Žánr:
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Práh
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (36)

Přidat komentář
Peleus
03. ledna

Nedávno jsem viděl jeden díl seriálu Simpsonovi, konkrétně 27. řada - Dívčí kód, kdy se Líza spolupodílí na vynalezení chytré aplikace, jež umí předpovědět následky chování lidí na sociálních sítích, a tudíž i upozornit na případné negativní dopady takového chování. Nemohl jsem si po přečtení této knihy nevzpomenout na závěrečné poselství, které umělá inteligence z aplikace nakonec sdělí občanům Springfieldu: "Možná by se vaše společnost neměla spoléhat na to, že ji program varuje před důsledky vlastních činů. Lidstvo se musí naučit přemýšlet před tím, než... Váš druh má nakročeno k tomu být absolutními a úplnými idioty. Vylepšit nepotřebuje technologie, ale vy."

Jistě řada z vás namítne, že tu míchám hrušky s pomeranči a publikace Johna Graye pojednává o zcela jiném tématu, navíc jinou formou. A budete mít svým způsobem pravdu. Nicméně pointou mého zamyšlení a asociací je skutečnost, že místo toho, aby lidé spolu MLUVILI, mysleli na ZÁJMY a POCITY i toho druhého a zjišťovali pravdu skrze naslouchání a empatii, hledají příručku, návod, soubor pokynů v knihách jako je tato. Což je o to víc smutné, neboť kromě základní myšlenky (několikrát opakované a rozebírané z různých úhlů) je daný kus literatury o ničem. Autor postavil celou knihu kolem jednoho dobrého postřehu.

Vzhledem k tomu, že mu to stačí k prodejům a slávě, musím konstatovat, že alespoň někomu kniha skutečně změnila život k lepšímu. Dobře ty, Johne!

barca7361
21.12.2018

Tuhle knihu bych doporučila naprosto všem! Ať už jste single a nebo v páru, potřebujete si jí přečíst, ale oba! Ženy pochopí, proč se muži chovají tak, jak se chovají a muži zase naopak pochopí ženy. V knize jsou ke všemu uvedeny příklady a také rady, jak postupovat v jakých situacích. Vše je o komunikaci a s touto knihou se dá v partnerství nádherně pracovat.

anetch
08.11.2018

Skvělé přirovnání ze života. :)

angloumene
05.11.2018

Moje předběžná skepse vůči obsahu této knihy byla opravdu zbytečná. Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše skutečně nabízí řadu typických situací, která si obě pohlaví obvykle vykládají trochu odlišně. Navíc to, že si s někým nerozumíte často vede k hádce, které pokud se opakují často eskalují až do frustrace obou partnerů.

Kniha se podle mého názoru hodí nejvíce těm, kteří chtějí pracovat na svém dlouhodobém vztahu. Ti kteří utíkají od partnera k partnerovi by měli zvolit spíš něco jiného. Tak jako tak se ale čtenáři dostane pár rad, které může využít i v jiných, než milostných vztazích.

Pokud mám mluvit konkrétně, tak jsem doteď nikdy pořádně nechápala, proč se partner vždy rozzlobí, když mám pocit, že by mu při řešení dané situace pomohla pomocná ruka. Odpověď je nasnadě - nabídku pomoci může brát jako důkaz mé nevíry v jeho schopnost vše vyřešit. Od teď se pro jistotu budu řídit pravidlem, že mužům budu pomáhat teprve, až si o to sami řeknou :)

AaronŠvec
30.09.2018

Ke knize jsem přistupoval dost skepticky, ale byl jsem mile překvapen. Spousta popisovaných situací je jako vystřižena z našeho partnerského soužití a nejednou jsme se u knihy s přítelkyní zasmáli.

Jako hlavní přínos knihy vidím v tom, že člověku ukáže, že jde na stejnou situaci nahlížet ze zcela odlišných pohledů. A už jen toto uvědomění – že danou větu nebo chování si protějšek může přebrat (a často přebírá) naprosto nečekaným a nepochopitelným způsobem – může řadě lidí výrazně zlepšit partnerský vztah a vzájemné pochopení.

Na druhou stranu jsem se za celou dobu čtení nedokázal přenést přes dualistické dělení na Marťany a Venuše. Chápu, že autor potřeboval nějakou chytlavou metaforu, ale jak sám v úvodu přiznává, lidé se nedělí pouze na dva typy. Spousta žen se v některých situacích chová více „mužsky“ a naopak. Nemluvě o 16 osobnostních typech MBTI apod.

Kdyby autor ženy a muže tolik nezjednodušoval, ocenil bych knihu více.

machina
01.04.2018

Podle mě jsou to hodně užitečné rady. Předpokladem ale je, že chcete lásku nejen dostávat, ale i dávat.

martinkaLLL
26.03.2018

Zajímavá knížka. Je to dost pravdivé, ale ke konci už se to dost opakovalo a vůbec mě to nebavilo ani číst. Myslím, že by se to dalo zkrátit, aby si to udrželo čtenářovu pozornost a lépe to vnímal.

MíšaS.
21.02.2018odpad!

Přečteno jen kvůli Čtenářské výzvě - hrůza.
Zjistila jsem, že jsem chlap, protože ty kraviny, co prý mám jako žena dělat, nedělám... A už jen ze sebeúcty bych se k nim nesnížila --- pro hnidopichy --- ano, mám partnera, již 10 let.
Nechápu, co ta příručka může někomu dát. Pár všeobecných rad, co snad ví, každé malé dítě už od školky.

tygřík2
17.12.2017

Tuto knihu nechť nečtou ti, kdož si myslí, že jsou dokonalí.
Ostatní se zábavnou formou dozví, např., že když si žena chce o něčem mluvit se svým mužem, prostě si o tom chce promluvit, srovnat si myšlenky a chce, aby ji jen poslouchal. Kdežto muž si myslí, že žena chce něco řešit a od něj očekává řešení. Tak je to dáno od přírody ženám a tak mužům. A když to jeden o druhém neví, konflikt je za dveřmi.
Pan Gray se svojí teorií Marsu a Venuše mi byl často moudrým rádcem, když jsem začínala svou kariéru manželky. A má můj neskonalý vděk dodnes.

wiix
02.12.2017

Tak toto nie. Tieto pseudopsychologické, motivačné či svojpomocné knihy o rozdieloch medzi pohlaviami a typológiou ľudí by mali zakázať. Je to v podstate beletria, ale tak nezaujímavá a zbytočná, že si neviem predstaviť, komu toto príde oddychové či zaujímavé.

dadako
28.11.2017

Musím přiznat, že mi kniha pomohla. Něco z ní jsem začal okamžitě používat a i když manželka knihu nečetla (a pochybuji, že si jí někdy přečte), pozoruji, že změny mého chování se odrážejí i v jejích reakcích a to aniž by si to uvědomovala. Věci, které mi ve vztahu chyběli tu najednou jsou...

NightShade
22.10.2017

velmi pravdivé až je to děsivé. Dokud jsem nepřečetla tuhle knihu, netušila jsem proč se vztahy rozpadají a v mužích jsem se absolutně nevyznala. Tahle kniha mi pomohla pochopit jejich chápání a vnímání světa...určitě mi v budoucno hodně pomůže.

HaničkaVodička
20.10.2017

Tvrdíš, že ženy jsou "divné" a nelze je pochopit? Nebo, že "muži" fungují na nějakých zvláštních principech? Pak popadni knížku a listuj, listuj a čti a čti :-).

d.p.
04.09.2017

Výborná kniha, klidně bych jí v 15 zavedl jako povinnou četbu :)

Kerolajnacek
02.09.2017

Ze začátku jsme se nudila. Ale po pár kapitolách jsme se začala dozvídat i něco užitečného. Četla jsem ji před 8 lety. Byla jsem v začínajícím vztahu vím že mi hodně přinesla. Do dnes spoustu rad používám a opravdu jsou super

PavlineCZka
17.08.2017

Myšlenky dobré, ale pořád se opakují. Mým záměrem bylo přečíst si s partnerem a vyměňovat si dojmy, něco se o sobě vzájemně naučit, zasmát se sami sobě ... nicméně je to téměř nereálné. Kniha není psaná zrovna čtivým způsobem, tedy partner ji nerad čte, malá písmenka a při současném řádkování asi 0,5 (ano, ať žije ekologie) je to nezábavné!

pifffka
25.07.2017

Asi jsem úplně odjinud. Přišlo mi to takové pro příliš málo chápavé. Je naprosto jednoznačné, že se muži od žen liší. O tom snad nemůže pochybovat nikdo. Ale i žena od ženy se liší a zrovna tak muž od muže. Ta přirovnávání a zobecňování v knize mi přijdou přinejmenším dětská. Asi zalezu do své jeskyně.

Pietradi
21.06.2017

Ano, obecně by se dalo říci, že muži přemýšlí jinak, než ženy. A to je ve skrze asi nejzásadnější a zároveň nikterak objevné hlavní sdělení této knihy. Nic víc, nic míň. Modelových situací spousta, ale po kapsách nikdo příručky nenosíme, takže pokud "to" není ve vás, je to asi jen jedna z mnoha knížek na toto téma.
Toleranci, lásce a upřímnosti - tedy základním kamenům každého vztahu - se naučíme pouze žitím, ne čtením :)

molt
19.05.2017

Už jsem četl pár knížek o typologii osbonosti a určitě pltí více než tohle. Podle Johna Graye jsou všichni muži ISTJ a ženy ENFP. Jediná preference, která souvisí s pohlavím je F/T-typologie funguje, už se mi to několikrát potvrdilo.
Vzorová je společností ( a nemalým přičiněním autorů jako je John Gray) vnucován, ženám a mužům jako vzor jejich chování, snad proto se autorovy soudy občas blíží k pravdě, ale pořád tu zůstává velká rezerva.

Thromulus
15.05.2017

Skvělá kniha popisující psychologické postupy mysli mužů a žen. Nejlepší na této knize je, že vám toho spoustu řekne a přitom je psaná vtipně a ne nijak odborně jako jiné knihy o psychologii.

Klarcoolka
17.02.2017

Skvělá knížka o mezilidských vztazích. Spoustu věcí mi to osvětlilo :-)

jhrubas
04.02.2017

Částečně mi to pomohlo rozklíčovat ženskou logiku... Stojí za to si přečíst.

arthera
17.01.2017

Vzhledem k tomu, že si žiju ve svém světě jsem si dlouho myslela, že mezi muži a ženami není příliš "duševních" rozdílů. NAIVKA :-) škoda, že jsem si tuhle knihu nepřečetla dříve, dost mi osvětlila a konečně chápu, proč se opačné pohlaví chová zrovna tak potrhle-a zase naopak, proč my ženy na ně působíme tak potrhle. Všechna čest párům, kteří se naučili správně komunikovat bez této knihy!!!

LucKub
30.12.2016

Nevedela jsem presne, co mam od teto knihy cekat a s tim jsem do toho take sla. Byla jsem prekvapena, v kolika pasazich jsem poznavala sebe, sve reakce i reakce partnera a nakonec jsem ji zhltla na dvakrat (byla bych ji precetla na jeden zatah, nebyt deti :D ). Nekolik myslenek z knihy zkusim aplikovat i u nas doma a doufam, ze to bude prinosne. Za me super a davam ji cist i partnerovi, aby se trochu "poucil" :D

Jandel
29.08.2016

Jako poměrně mladý člověk nechci udílet rady, ale....
Tohle je jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý, kdo chce správně fungovat v nějakém vztahu. Kniha pojmenovává věci a situace, které tak nějak instinktivně cítíme, ale nedokážeme se o nich bavit; nemáme pro ně prostě slova a vhodná pojmenování.
Nejlépe číst knihu společně s partnerem, po částech, vracet se k ní. A nejlépe na základě ní rozvíjet vlastní debaty o vztazích, jak už v páru, nebo s kamarády.
Je možné, že ne se vším jsem v knize úplně souhlasila, nebo si z každé části něco odnesla, ale to snad ani nejde. :-)

Red_
17.08.2016

Lákalo mne si přečíst něco z oblasti psychologie. Po doporučení jsem nakonec sáhl po knize Johna Graye Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše.
Kniha metaforicky přirovnává pohlaví k obyvatelům dvou různých planet, kteří bez sebe vzájemně nemohou existovat. Jakožto obyvatel jiné země (planety) má odlišný jazyk, výchovu, zvyklosti atd., tak to samé podle knihy platí i pro muže a ženu. V rámci komunikace tyto někdy zcela odlišné předpoklady vedou k nedorozumění případně ke konfliktu. A zde autor nabízí návod, jak podobným situacím předejít.
Po přečtení musím říct, že se v knize nachází spoustu pravd a kolikrát jsem si říkal, že podobnou situaci jsem několikrát zažil a zachoval se přesně tak, jak by se zachoval typický "Marťan". Samozřejmě následně přišla negativní, typicky "venušanská" reakce a já si řekl, že Gray asi ví o čem píše.
Ovšem podle mého názoru nic není černobílé a ne vždy se lze chovat podle "příručky".
Za prvé každý jsme jiný a už sám autor na začátku knihy předestírá, že to co je v knize zobrazeno jako typická vlastnost venušanky (ženy) může platit i pro marťana (muže) a naopak. Takže pak čtenář zjistí, že v běžném životě svého partnera musí nejlépe poznat jedině on sám a jedná se spíše o dlouhodobou praxi.
Za druhé při konfliktech hrají velkou roli emoce, zatímco knihu čtu pěkně v klidu.
Za třetí mi přijde těžké aplikovat něco, o čem druhý není úplně přesvědčen - tzn. ideální stav = knihu mají přečtenou oba dva partneři :)
Suma sumárum: Je dobré si uvědomit konkrétní hlavní rozdíly mezi ženou a mužem (nemám na mysli, ty fyzické :)) a občas se nad sebou zamyslet. Na kolik vám k tomu pomůže tato kniha a nebo zjistíte vy sami, už nechám na vás ;)

ctecka_knih
23.07.2016

Těžko přemýšlím, jak slovně ohodnotit tuto knihu.
Základní myšlenka, která ale není nová je: Muži přemýšlí a jednají jinak než ženy. To není podle mého názoru nic překvapivého. Znám spoustu párů, které jistě do ruky nevzaly žádnou podobnou "příručku" a přesto mají šťastný manželský život.
Nedokážu říci, zda-li tato kniha dokáže někomu pomoci v jeho vztahu. Asi si tuto knihu budete muset přečíst a pak si na ni vytvořit názor samy, případně jednat podle rad s této knihy. Proto dávám pouze 2 hvězdičky.

zork
23.05.2016

Knihu som si prečítal dvakrát a tretí krát som si pozrel len vybrané pasáže. Knihu by som nazval návodom na dobré manželstvo. A budem úprimný, keď si spomeniem na knihu a niečo z nej praktizujem, skutočne to pomáha. Niekedy sme skutočne malicherný a hrdý a ťažko sa takéto pudy potláčajú. Mne osobne pomáha to, že si uvedomím že robím niečo tak, ako by som nemal a snažím sa situáciu napraviť. Knihu by som zredukoval o pár stránok, ale inak určite odporúčam do nej aspoň nakuknúť.

TereziaH
04.03.2015

Kniha se mi moc líbila. Člověk popřemýšlí co dělá špatně a jak se lépe chovat.

adelinka
26.02.2014

nejako ma táto kniha neoslovila, nehovorím, že rady sú zlé, ale ak sa partneri majú viac pochopiť, mali by knihu čítať obaja....a ja si myslím, že toho môjho som za 20 rokov manželstva už asi pochopila....stále sa to točilo o tom istom...ja by som ju vedela zhrňuť do nejakých 80 strán a nestala by sa asi až takou nudnou....