PavlínaAlžběta PavlínaAlžběta komentáře u knih

Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde Podivuhodný případ dr. Jekylla a pana Hyda / The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde Robert Louis Stevenson

Klasika, která se objevovala v povinné četbě, mě zaujala už kdysi a dodnes romány z tohoto období zbožňuji. Kniha Podivuhodný případ doktora Jekylla a pana Hyda od nakladatelství Odeon je v překrásném přebalu, který má své kouzlo, jen mě zarazilo, jak je kniha útlá. Přeci jenom hororový příběh slušného a vzdělaného doktora Jekylla, který experimentováním vynalezl drogu, po které se stává děsivým úchylným panem Hydem každý zná. Děj je plný napětí, zápletek a hrůzy. I tak do tenké knihy se příběh vešel a já se ocitla v Londýně ve viktoriánské době se znepokojeným advokátem Uttersonem, který řeší případ závěti a v samotném závěru se dozvídáme, co se doopravdy stalo s panem Hydem i Jekyllem. Nevím, zda v dnešní době se tento typ hororu bude líbit ostatním čtenářům, přeci jenom příběh je napsán v 19. století a tím je pro mě tak úžasný. Krom knihy doporučuji shlédnout i filmovou adaptaci "Mary Reilly" s hlavními postavami j. Robertsovou a J. Malkovichem.

14.12.2017 5 z 5

Kruté příběhy sladké Francie, aneb co v průvodcích nenajdete Kruté příběhy sladké Francie, aneb co v průvodcích nenajdete Zbyněk Kašpar

Knihu jsem vyhrála za malou esej na téma Francie a jsem nadšená. Francie moje oblíbená země a k tomu tato skvěle zpracovaná kniha s krásnou obálkou. Kniha je ve formátu paperbacku a není určena jen pro milovníky Francie, ale pro ty, kteří mají rádi zajímavé historky, příběhy, které psala sama historie. V knize se ocitnete v různých částech Francie v různých dobách. Pestrost příběhů, které autor vybral je neuvěřitelný. Zajímavosti i pikantnosti z královského dvora, příběhy o francouzské gastronomii, téma na francouzské Vánoce v minulosti a historky o známých či méně známých osobnostech Francie, kapitoly o vraždách či popravách, téma duchovní i samotná kapitola o Paříži. Kniha není cestopisným průvodcem s fakty, ale doslova s příběhy, které mě osobně nadchly, udivily, protože toto se v žádném dokumentu či průvodci nedočtete. Kniha obsahuje i černobílé obrázky či fotografie a tím jsou oživeny i dané příběhy. 5 Hvězd panu Kašparovi za tuto knihu!

14.12.2017 5 z 5

Jak se stát Pařížankou Jak se stát Pařížankou Sophie Mas

Koupila jsem si knihu kvůli nějaké reklamě a kvůli lásce k módě a Paříži před nějakou dobou a četla pouze kus. Nyní jsem si ji přečetla celou, knihu máte přečtenou během chvíle. Text není nadupaný na sobě, místy jsou fotografie žen krásných i méně krásných, vkusných i méně vkusných, najdete různé aforismy pod. Kniha byla napsána 4 autorkami a kvalita "čtení"- jak bych to zaoblila...nic moc. Fotografie slavných Francouzek, hlavně Pařížanek, fotografie předražených modelů, tipy co na sebe vzít na oběd, večeři, drink párty, na nákupy, samé rádoby rady. Kniha moderní, dozvíte se něco o vyvíjení módy, o společenském životě, ale pořád je to jiná vrstva lidí a z knihy je to víc než cítit. Některé pasáže působí snobsky, jiné vám i něco dají. Pořád je to kniha od autorek, které si žijí na vysoké noze.

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Nikdy jsem nečetla knihu tak krásně napsanou, spjatou se stromy a láskou a jakým si tajemnem. Stromy zbožňuji, ať jsou jakékoliv, věřím, i v jejich léčebnou sílu a tuto knihu jsem dostala na čtení do nemocnice. Kniha není vymyšlená fantazie, napsal ji autor, který má k přírodě a k lesu velmi blízko. Dozvíte se tolik zajímavého, co by člověka ani nenapadlo a přesto porozumíte každému slovu. Po přečtení knihy vás něco tajemného do lesa potáhne a stromy se stanou z vašeho pohledu nejen obyčejnými stromy. Já knihu hltala jedním dechem, protože mám ke stromům a celkové lesu velmi blízko...není totiž krásnějšího mystičtějšího místa než v přírodě v lese.

12.12.2017 5 z 5

Hrad Hrad Jennifer Egan

Knihu jsem si zakoupila, nejen kvůli anotaci, zajímavé obálce, ale také i ceně. A teď nevím jak s touto knihou začít. Styl psaní Jeniger Eganové je velmi zvláštní a nemohu ho ani k nikomu přirovnat. V příběhu se tak šíleně prolínají děje, že jsem chvílemi nechápala, musela jsem zapřemýšlet, zda je to pravda či nikoliv. Anotace mě zmátla a já čekala něco úplně jiného. Nemohu říct, že se mě nelíbila, protože to bych lhala, kniha je napsaná podivně, až na konec, kdy mě styl přišel odlišný a to celé mě zmátlo ještě více. Námět příběhu velmi vydařený. Na můj vkus jsem knihu četla dlouho a asi musím chvíli upustit a přečíst si něco odlehčeného.

12.12.2017 3 z 5

Grey Grey E. L. James (p)

Převyprávění 50 odstínů šedi z pohledu Greye, knihu jsem dostala jako e-book a ještě že tak, nekoupila bych si ji ani za nic. Některé pasáže se doslova opakovaly jako v odstínech. Evidentně spisovatelka měla potřebu ještě okouzlit tím samým klišé v podobě přemýšlení, cítění ze strany hrdiny. Nic co nového, nic co by čtenáře nadchlo. Prvně jsem knihu nedočetla, ale nakonec jsem tomu dala šanci a dočetla. Děkuji stačilo. Erotické romány ráda, ale 50 odstínů byl děs a toto bylo jakési dokončení toho děsu. Jak vidím čtenářky jsou unešené, evidentně jsem jiná.

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Nevěřila jsem tomu, nevěřila jsem, že by mě mohla zaujmout, kniha pro mladistvé či děti a ještě retteling na pohádku. Nalákala mě videa na Youtube a zkusila si knihu objednat. S tímto žánrem nemám moc zkušeností, kde jsou hrdinové náctiletí a autorku jsem nikdy nečetla. Obálka velmi povedená a kniha docela malá bichlička. Byla jsem velmi překvapená, jak se kniha zpočátku pomalu rozvíjela a začala mě zajímat. Nechci spoilerovat, i když asi každý ví, jak se kniha vyvíjí a jak končí. Příběh je barvitý a skvěle popisuje úplně jiný svět s kladnými i zápornými nadpřirozenými bytostmi, hrdinka mi chvílemi lezla lehce na nervy, ale pevně jsem doufala, že se děj bude lepšit . Napětí se střídá s romantikou a co si budeme povídat pro děti tato kniha určitě není, erotické scény nechyběly a o to víc se mě kniha líbila, nicméně by tento příběh mohl být i kratší... místy mi některé pasáže přišly "hluché" . Každopádně spisovatelka má fantazii a talent a jistě si pořídím časem sérii celou.

12.12.2017 4 z 5

Křik Křik Nicolas Beuglet

Pro koupi této knihy jsem se nechala inspirovat a nalákat videem od Booktubera (nevzpomenu si teď na jméno). Thrillery mám ráda, ale pokud jsou to opravdu thrillery, kde je napětí na každé straně, kdy vás strach strhne do děje, a nemůžete se dočkat další stránky. A tato kniha, tento spisovatel s příběhem, který je napsán na základě skutečných událostí to vše splnil. Kniha je čtivá, zatáhla mě sebou nejen do psychiatrické léčebny, kde mrazilo mě po zádech, nalezení mrtvého pacienta, co se uškrtil sám a ústa dokořán vyděšením, prožívala jsem knihu celou dobu... dialogy, úvahy... chvílemi jsem byla i překvapena zápletkami. Palec nahoru a 5 hvězd!

12.12.2017 5 z 5

Šlehačková oblaka Šlehačková oblaka Tereza Salte

Toto opravdu ne. Knihu mě půjčila známá, jelikož ji všude vychvalují a snad každý Booktuber o ni hovoří ve svých videích. V plánu jsem měla si ji i zakoupit. Blogerku absolutně neznám, ale myslím, že to nemá na psaní vliv. Tak úžasně pohádkový, vysněný, slaďounký příběh je možná pro mladší čtenářky, ale nemohla jsem knihu dočíst. Je krásné mít hlavu v oblacích a spisovatelce to velmi přeji, ale pro mě to nebyla kniha na čtení, možná delší slohová práce a do příběhu jsem se ne a ne dostat. Obálka krásná, musím uznat. Knihu kupovat nebudu a vracet se k ní určitě ne, ale jak jsem si všimla, jiným ženám se moc líbí, mám hold jiný vkus.

Virtuos Virtuos Margriet de Moor

Když jsem knihu kupovala, byla jsem nadšená z anotace a kouzelné obálky. Kniha je opravdu jednohubka, kterou jsem přečetla během jednoho večera. Příběh nás zavádí do 18. století do Itálie, kdy vypravěčka hlavní hrdinka Carlotta se platonicky zamiluje do chlapce s překrásným hlasem, který je již v dětském věku podstupuje kastraci díky svému "božsky andělskému " zpěvu. O mnoho let, kdy je Carlotta již vdaná a porodí i dvě dcery, se v dospělosti se svoji platonickou láskou shledává v Neapoli, kdy je z hlavního hrdiny jménem Gasparo Conti slavný uznávaný pěvec, známý po celé Evropě. Hned začínají milostné pletky mezi hlavními hrdiny. Zatímco Carlotta celým svým tělem a duší touží a miluje Gaspara, nejen pro jeho krásný vzhled, ale především i úchvatný hlas, Gasparo je více zamilovaný do hudby, oper, a zpěvu, Carlotta je spíše na druhém místě. Kniha krásně a přesvědčivě popisuje nejen Neapol jakou takovou, ale i chudý lid, aristokraty a jejich společenský i milostný život v 18. století, spisovatelka si dala záležet na popisu módy bohaté šlechty, vykreslila kostely, opery i chudinské čtvrti a okolí. Ač je to milostný román, nečekejte příliš milostných scén. Z 90 % se dočítáte o hudbě a velmi často jsou používané i odborné názvy. Tímto myslím, že kniha není pro každého čtenáře, byly části, kdy jsem se snažila číst co nejrychleji popisy pěveckých děl, tónin, rytmech, zpěvu apod. A to sem milovník klasické hudby... z 18. století obzvláště, ale chvílemi díky těmto detailním a častým popisům se stávala kniha až nudnou. Čekala jsem více scén mezi Carlottou a Gasparem, ale není divu, že byla kniha tak příliš hudební, jedná přeci o slavném pěvci-kastrátovi a spisovatelka vystudovala hudební konzervatoř. Přesto je to zase trochu jiné čtení a koncem pěvecké sezony, končí i román.

12.12.2017 4 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Knihu jsem si koupila před lety jako paperback na dovolené ve stánku a četla ji v chorvatštině což neměnilo kvalitu. Místo romantické oddychovky, jsem šáhla po knize o které jsem neměla tušení, jen obálka vypadala mnohem děsivěji než vyšla v ČR. Byla to moje první kniha severských detektivek a první od tohoto autora, také nelituji koupě. Knihu jsem četla jedním dechem, napínavý propracovaný příběh, hlavně postavy. Doslova jsem byla vtáhnuta do děje, až jsem se bála. Pachatel versus vyšetřovatel... skvělé čtení, místy vtipné, ale přesto strašidelné. Doporučuji

06.12.2017 5 z 5

Deník Ellen Rimbauerové - Dům v růžích Deník Ellen Rimbauerové - Dům v růžích Joyce Reardon (p)

Kniha nemá příliš kladné hodnocení, ale se mě četla velmi dobře. Televizní minisérii Dům v růžích jsem shlédla před lety a naprosto mě zaujal. Kniha psaná formou deníku není pouze příběh o domu v růžích, jak si mnozí mysleli. Ellen se zpovídá o všem, co ji v životě potkává, trápí, jaký život vede společnost ve které se pohybuje. Přesto vás kniha vtáhne do děje, já si dokázala při čtení Ellen představit vedle sebe, jak mě vše vypráví a zároveň jsem se dostala přímo do děje a na místa, o kterých se zmiňuje. A samozřejmě nechybí dům v růžích a všechen ten děs v něm. V knize najdete erotiku i hrůzu ze strašidelného domu. Pro mě parádní čtení a jsem ráda, že se mě povedlo knihu sehnat.

05.12.2017 4 z 5

Černé lekníny Černé lekníny Michel Bussi

Naprosté nadšení z této knihy. Knihu jsem si přála k Vánocům, ale náhodou ji zahlédla v antikvariátu nedotčenou a hned se na ni vrhla. Jsem milovnice umění a milovnice detektivek... toto spojení, obálka, anotace a skvělý spisovatel Bussi, prostě dokonalost. Příběh je úžasný, skvělý námět, čte se jedním dechem a já se nemohla od knihy odpoutat, z počátku se kniha pomalu rozjíždí, což může nedočkavého čitatele odradit. Pachatele budete odhadovat postupně, můžete se mýlit i nikoliv.. nechci se chlubit, ale vraha jsem tipla dobře. Popsaná atmosféra, okolí a městečko, umění, tři vyprávění tří žen tří generací... A ten závěr!!!! Velmi překvapující a dlouho vstřebávající :) Vážně doporučuji

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Já dosud nevím co přesně si o knize myslet. Z počátku jsem byla nadšená a těšila se na další dění, ale to brzy odpadlo... nápad autora nebyl špatný, velmi dobrý námět, ale mohlo to být přeci jen o trochu lepší. Strašidelný příběh se mě tak strašidelný nezdál, i když morbidita a zvrácenost knize dodávala určité napětí a prvky hororu. Nechci tu vypisovat spoilery, každý čtenář má jiný vkus a jinak knihu vnímá. Kniha se četla svižně a věžím, že si knihu přečtu později znovu. Třeba mě úplně změní názor.

04.12.2017 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

První díl 50 odstínu jsem si přečetla v době, kdy na filmové zpracování se už zapomnělo a nikdo o tom nemluvil. Knihu jsem si zakoupila na dovolené, kde se četla velmi dobře, děj utíkal a docela mě i zajímalo pokračování. Bohužel jsem po dočtení nadšená moc nebyla, scény přetažené za vlasy a tím nemyslím ty erotické. Ty stály také za starou belu.Klišé v podobě bohatý a chudá, to opravdu už tu bylo v mnoha verzích. Erotickou literaturu já ráda, ale ani druhým dílem, který jsem si tentokrát už půjčila jsem nezměnila názor... naopak ten byl pro mě šíleným. Třetí díl bez komentáře, snaha o napětí a děj už mi doslova trápil. Nechtěla jsem konec trilogie ani dočíst, ale přečetla. Bohužel, toto není můj šálek kávy, číst už to nikdy nebudu, tím jsem si jistá. Samozřejmě trilogie jak v knize tak ve filmové podobě má mnoho nadšenkyň a chápu to. Každý čtenář má jiný vkus, takže rozhodně neodrazuji.

04.12.2017 2 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Mnoho Booktuberů, tak i čtenářů, jak jsem tak sledovala kniha nezaujala,naopak je nudila, hrdinku nesnášeli . Klasická četba z období realismu, které z knihy přímo dýchá není pro každého. Knihu jsem četla už na střední a líbila se. Nedávno jsem si od Odeonu koupila krásnou vazbu z Paní Bovaryovou a pustila se do ní. Pro mě to byl příběh strhující, který mě zatáhl přímo do děje, jako bych se všemi postavami děj prožívala, hlavně s Emou. Necítila jsem k ní zášť jako ostatní čtenáři, i když mě místy iritovala. Příběh znuděné ženy na venkově, která si vyhledává milence... jako by v dnešní době se to vůbec nedělo :) Ukázka společnosti a co se v ní může dít. Spisovatel pro mě geniální. Ráda si dílo přečtu za nějakou dobu opět.

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Ach Miláček... jedno z mých nejoblíbenějších děl od Maupassanta. Knihu jsem prvně četla před 15 lety při povinné četbě na střední škole a už tehdy mě zaujala. Chudý bývalý voják s obrovským štěstím, charismatem, svým chováním a svými taktikami se dostal až k nejvyšší smetánce, a to (ne)jen díky ženám. Příběh vás vtáhne do děje, vidíte najednou starou Paříž, drožky, dámy v róbách a nastrojené muže v cylindrech... ucítíte Paříž krásnou i tu hnusnou. Miláček se do slova stane jakým si alfa-samcem, který dostane všechno co chce, včetně jakékoliv ženy. V době kdy byl román napsán, to byl hit a ukázka společnosti. Kniha možná není pro každého, mladším čtenářům se líbit nemusí, ale já jsem milovník klasické literatury od romantismu až po naturalismus apod., takže za mě skvělá četba.

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Jedna z mých oblíbených rodinných ság a knih vůbec. Popsané životy všech postav, prostředí, událostí... krásné dílo. Knihu jsem četla až po zhlédnutí televizní minisérie, kterou uváděla více jak před 10 lety Česká televize. Jako povinnou četbu jsem si knihu půjčila v knihovně a žasla jsem nad rozdíly, které byly ve filmové verzi. Soames je v knize vlastně chudák a Irene čůza :) Opravdový příběh se skrýval v knize, kterou jsem si po letech i zakoupila. Popravdě bych se na televizní minisérii podívala znovu ráda, i když jsou tam velké rozdíly v příběhu, výprava byla úžasná.

03.12.2017 5 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Před knihou jsem prvně zhlédla film, který mě do slova nalákal na koupi knihy a nelituji. Čtení krásné, které vás od počátku vtáhne do děje, prožíváte vše s hrdiny, vnímáte prostředí jako zúčastnění celého románu. Kniha se čte opravdu jedním dechem a spisovatel si dal záležet na všem.. napětí, popis několika časových linií, a ten styl psaní...pro mě skvost! Doporučuji

03.12.2017 5 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Z počátku všichni nebo lépe řečeno všechny dámy knihu vychvalovaly, takže jsem i já zatoužila po přečtení. Jsem vděčná, že jsem si knihu pouze půjčila a rychle vrátila.
Uf... Maestra mě doslova ničila od počátku do konce, styl psaní nudný, vše takové nijaké, tuším, že jsem někde v anotaci našla slovo napínavé...no tak to v žádném případě. Značka " Bestselleru" se poslední dobou vymyká kontrole u více knížek, ale zde totální propad. Věřím, že se kniha může jinému čtenáři líbit, ale už nikdy!

03.12.2017 2 z 5