pavel.2 pavel.2 komentáře u knih

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Výborně napsaná. Autor dokáže odehrávající se situace popsat nesmírně barvitě, a s humorem, takže se snad na každé straně několikrát musíte zasmát... Příběh má v sobě originalitu a mnohá překvapení, a i když se jedná o fantasy, odehrává se v tak běžném prostředí, že si čtenář skoro připadá, jako by se podobné věci mohly dít běžně. Klobouk dolů, jedna z nejlepších oddechových knih co jsem kdy četl.

17.12.2019 3 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Precizně napsáno, brilantní čistokrevná SF z blízké budoucnosti. Tvrdý boj o přežití každého jednotlivce, USA sraženy na kolena, hlad... jen mi trochu chybí vysvětlení kdo byl příčinou.

15.12.2019 4 z 5

Axiomat Axiomat Greg Egan

Za mě palec dolů - povídky asi byly neotřelé a nečetly se špatně, ale vcelku mě nudily. Přiznávám, že jednu hvězdičku jsem strhl za nabubřelé lákající informace na zadní straně, díky kterým by čtenář očekával literární skvost století - a ten to není ani náhodou. A. C. Clarke a jeho povídky, nebo Simmons se svými romány, jsou oba na míle vepředu před G. Evanem.
Ale navzdory této mojí kritice jsem knížku schroustal za pár dnů, takže třeba do MHD se hodí dobře. Ale nepočítám, že by se mi zrovna zaryla do paměti, leda snad poslední povídka s cestující červí dírou, která mě pro změnu rozčílila utnutím před jakýmkoli rozuzlením.

12.12.2019 2 z 5

Musaši Musaši Eidži Jošikawa

Kniha rozhodně zajímavá, ale 5 hvězdiček si nezaslouží... Zvlášť zrovna začátek knihy mě skoro odradil, kvůli originálnímu leč otravnému prvku "...…." jakožto odpověď na každou druhou otázku. Hnus.
Jinak příběh zajímavý, co se týče hlavních postav, ale ve vedlejších jsem se tradičně ztrácel, kdo je s kým a kdo proti komu...
Mimořádně otravná mi přišla postava Osugi, skoro jsem začal pasáže s ní přeskakovat...

Shrnuto, příběh Musašiho je poutavý, rozhodně víte komu fandit. Ale napsáno (a možná i přeloženo) by to mohlo být podstatně lépe.

24.11.2019 3 z 5

Vendeta Vendeta Larry Correia

Není to úplně podle mého gusta (nesedl mi hlavní hrdina), ale kniha je plná akce a čte se dobře. První díl mě bavil o něco víc.

01.07.2019 3 z 5

Dominion Dominion Peter McLean

V mnoha ohledech lepší než první díl, v jiných zase byl lepší ten první :-) Ale u obou jsem se skvěle bavil, tentokrát už není Drake pořád naložený v lihu, nedělá takové pitomosti, styl akce je jiný a neustále má poblíž svého anděla strážného... Akce je hodně, je to prostě dobré čtení a jsem zvědav na další díl - protože zaděláno na to má.

30.05.2019 3 z 5

Nevěsta byla v černé kůži Nevěsta byla v černé kůži Simon R. Green

Dost jsem zvažoval 4 hvězdičky. Je úžasné, jak autor dokázal celou 12-tidílnou sérii udržet zajímavou a zábavnou. Jedna hvězdička dolů za častá prakticky identická opakovaná jak něco našel a pak už bylo tou nejjednodušší věcí něco udělat, a pak popisy Noční strany které jsou taky v každé knize stejné. A druhá hvězdička dolů, protože přeci jen k dokonalosti tomu něco málo chybí - první díl byl úžasný orgasmus originality a zábavných popisů, což se během dalších knih vytratilo (a jinak to snad ani není možné) nahrazeno akcí a rozšířováním tohoto zajímavého světa.
Shrnuto: skvělé oddechové čtení, od kterého se jen neradi odtrhnete :-)

30.05.2019 3 z 5

Ve stínu apokalypsy Ve stínu apokalypsy * antologie

Nedočteno, zklamán jsem chtěl odložit, ale s ohledem na zdejší vysoké hodnocení jsem se ale rozhodl pokračovat... Tak se mi zdá, jestli autoři nedostali omezení na třeba 10 normostran - některé povídky jsou výseky, jiné zase směs šotů... Takže některé povídky vypadají nadějně, ale jsou useknuté (což mě štve), jinými se zase proběhne tak rychle, že přes zajímavý nápad nebo atmosféru jsou pak o ničem (a to mě taky štve).

Devět životů - 0*, připomíná mi zadání školní slohové práce na téma kočky, 1. světová válka a mýty a nějak to smotejte dohromady.

Pro pár krys šel bych světa kraj - 5*, dost jsem se pobavil. Napsáno chytlavě a vtipně.

Křižáci jdou do nebe - 1*, tak nějak v podobném stylu jako první povídka. Aspoň to není tak rozsekané, možná by mě to chytlo víc kdyby to bylo postapo a ne fiktivní historie

Muž, který psal dopisy - 2*, celkem zajímavá zápletka a místo, ale nic se z toho nezrodilo.

Nemesis - 5*, dobrá atmosféra, příběh se krásně posouvá, závěr jak má být

Čtyři králové - 3*, četlo se to dobře, ale vcelku o ničem: skupina lidí doručuje balík, musí přeplavat Vltavu, k tomu pár záporáků, zranění a konec. Jako by někdo vzal román, z něj kapitolu 4, tu pojmenoval a vydával za povídku... V ČR se To stalo, teď je Praha skomírajícím městem ruin, a tečka. Trochu málo...

21.05.2019 1 z 5

Nepřirozený slídil Nepřirozený slídil Simon R. Green

Mně se Nepřirozený slídil líbil. Taylorova polodémonská pomocnice příběh příjemně oživila. Jako u ostatních dílů, trochu brblám nad opakujícími se popisy Johna, Suzie i Noční strany - u prvních dílů to bylo zábavné, teď ty pasáže přeskakuji. Podobně mi tam nesednou výlevy "lásky" mezi Suzie a Taylorem.
Jinak příběh odsýpal hezky, jako všechny ostatní díly, prostě dobrá oddechovka.

04.05.2019 3 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Za mě jedna z nejlepších Žambochových knih.
Nepatří do žádné série, ale blíží se Koniášovi i Baklymu.
Hlavním hrdinou je muž, který je prakticky nesmrtelný a má implantovány mnoho částí různých démonů. Ztratil paměť, ale střípky mu napovídají, že je legendárním hrdinou, kterému někdo něco provedl. Na jeho cestě za objasněním svého původu zažívá množství drsných a zajímavých dobrodružství a zjišťuje, že mnohé věci jsou jinak, než čekal...
Závěr mnohé objasňuje, i když se nejedná o žádné hvězdné rozuzlení.

28.03.2019 4 z 5

Drake Drake Peter McLean

Hlavním hrdinou je Ožralý břídil, který si v lihovém opojení při hraní karet udělá dluh u člověka (tedy spíš démona), kde neměl, a při jeho odpracování se dostává hlouběji a hlouběji (v podstatě se ze dna zahrabává hloubš do bahna)... Magie, alchymie i démoni zde mají své místo, ale na knize je výjimečná atmosféra - taková reálná, jako by ti démoni byly prostě věcí naprostou běžnou.
V příběhu se pak čtenář dostává pomalu, ale jistě z jedné léčky do druhé, aby nakonec zjistil, že stejně vše není tak, jak se zdálo.
Těším se na další díl.

27.03.2019 4 z 5

Není jiných cest Není jiných cest Alex Drescher

Další skvělý příběh královského prokurátora, tentokrát ve formě románu. Úroveň je stejně dobrá, jako u předchozích povídkových knih, ale už mi to začíná připomínat sérii Prolnutí :-)
Takže palec nahoru, k příběhu nic psát nebudu, dobře popsánu už ostatními (Metla).

14.03.2019 3 z 5

Historky z Noční strany Historky z Noční strany Simon R. Green

Velmi příjemné čtení. Kniha je doslova napěchovaná originalitou, skvělými (a zábavnými) popisy světa, postav a jejich charakterů, příběh zdatně plyne a hlavní hrdina využívá svých zvláštních schopností, které jsou zřejmě ještě v rozpuku. Míchá se zde (potenciálně) temná budoucnost, které by měl být příčinou, městské fantasy, magie... No v komentáři to prostě nelze uspokojivě vypsat, každopádně výsledný mix je výtečný a čte se s lehkostí.
Moje první setkání s tímto autorem dopadlo na výbornou.

14.03.2019 4 z 5

S čím kdo schází S čím kdo schází Alex Drescher

Výborná oddechovka. Řekl bych o fous horší než první kniha, ale to jen kvůli tomu, že se znovu opakují informace o S'anech v každé z nich (jako poprvé to zábavné bylo, stejně tak by to šlo v každé knize, ale jen jednou, ne v každé povídce...) a pak trochu schématičnost, kdy v každém příběhu ta hezky zvolna začne nějakým zločinem a já si říkám 'klídek, co z toho autor vyčaruje' - a on z toho vyčaruje ultimátní bitvu, kde se království otřásají v základech (to je jasné pozitivum, takovéhle schéma kvituju s povděkem)... a pak z toho Klopp (nebo jiný S'an) vybruslí dík použití svých výjimečných vloh (což zase hvězdičku sundává - mám radši hrdiny, kterým příběh není psán takhle 'na míru').
Každopádně mi přijde, že mezi sérií Prolnutí a Královského prokurátora Yggreda je značný rozdíl: styl psaní je stejně strhující, ale jak je tady v podstatě jedna hlavní příběhová linie a k tomu jedna dvě vedlejší (zločinec, pomocník...) a je to díky tomu přehledné, v Prolnutí je jich tolik, že to skoro nestíhám :-) Takže autorovi klobouk dolů, že zvládá takovéhle odlišné 'styly' vyprávění.
Shrnuto, moc dobré čtení, zvlášť pro milovníky Kulhánka a fantasy (a jak jsem psal u první knihy, že mi připomíná Sapkowského a Žambocha, teď z toho ten pocit nemám).

07.03.2019 3 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

Enderův stín, Fazolek, je podle mě asi nejlepší knihou v rámci knih okolo Endera.
Zejména začátek knihy, kdy si Fazolek už jako batole dokáže poradit v těžkých situacích, je velmi poutavá. Jeho putování až do Bitevní školy je také strhující.
Jednoznačná čtenářská povinnost pro všechny milovníky dobrých příběhů :-)

Hegemonův stín Hegemonův stín Orson Scott Card

Není to až tak dobré čtení, jako Enderova hra, ale stejně si zaslouží 4 hvězdičky.
Příběh Enderova bratra Petra, který je na tom inteligenčně velmi podobně, ale navrch má v sobě touhu po moci - a tak již od dětského věku tahá za nitky, buduje světový názor pomocí článků pod pseudonymy a krůček za krůčkem tak postupuje ve svém plánu...
Opět poutavé a doporučeníhodné čtení :-)

Děti ducha Děti ducha Orson Scott Card

Hrozba zničení světa, na kterém se vyskytuje velmi virulentní nákaza, se kterou je boj čím dál tím těžší a těžší - a tato hrozba by se měla eliminovat zničením celé planety. Jenže na ní žije legendární Ender, který dělá vše pro to, aby zničení planety zabránil a nalezl lék.
Velmi čtivé dobrodružství, plné originálních nápadů, akce... stojí to za to.

Xenocida Xenocida Orson Scott Card

Dobrá kniha, dobrodružná, s oblíbeným a známým hlavním hrdinou, tak není těžké se zorientovat v ději. Mladší čtenáři z Xenocidy už asi nebudou tak nadšení, jako z Enderovy hry, ale to platí pro všechny díly ságy...

28.02.2019 3 z 5

Mluvčí za mrtvé Mluvčí za mrtvé Orson Scott Card

Dobré počtení, za mě trochu slabší než Enderova hra, každopádně jako všechny díly ságy dobré a úroveň celého cyklu je vyrovnaná.

28.02.2019 3 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Úvodní kniha ságy o Enderovi. Je výborná, ať už ji člověk čte v jakémkoli věku. Příběh je poněkud pochmurný, atmosférou se prolíná nejprve trochu šikana, posléze odcizení výjimečně nadaného dítěte, to vše ovládané (do značné míry) dospělými, kde dosažení cíle je nejdůležitější a cesta k němu vedoucí je bez ohledu na oběti.