pavel.2 pavel.2 komentáře u knih

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

Rozhodl jsem se nedočíst a nehodnotit, jelikož cílová skupina je asi jiného věku... Zpočátku je děj divný, posléze se svět poněkud vysvětluje, ale nic ve mě nevzbuzuje zvědavost a touhu otáčet stránky. Pro mladé a milovníky komiksových superhrdinů řekl bych, ale já ani neměl chuť zkouknout všechny X-Meny :-)

03.11.2020

Trichamin Trichamin Tomáš Žlůva

Výtečná akční oddechovka. Nic hlubokého, řežba za řežbou střídaná bezvědomím :-) Čte se rychle, autor píše dobře a osvěží vtipné hlášky, např. "Zkusil jsem se vytrhnout. Nešlo to. Tak jsem aspoň vzpurně zamrkal."

28.10.2020 3 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Podle hodnocení zde jsem na knihu byl hodně natěšený, ale nějak se ne a ne začíst - měl jsem chuť na něco do čeho se "zažeru" jako do Kotlety, Žambocha nebo Kulhánka....
Tak po přečtení potvrzuji, že čekat podobný "nářez" jako u Kulhánka nebo prokreslené výjimečné charaktery hlavních postav jako u Žambocha nelze. To ale není na škoda, kniha je dobrá v jiné dimenzi a autor rozhodně nepíše špatně.

V knize je popsán postapo svět s lidstvem víceméně v dvou krajnostech - jedna na technologicky velmi vyspělé úrovni, druhá barbarská. A ani jedna si neví rady s tím, co vlastně apokalypsu způsobilo, vidí jen clonu. Tedy spíše Clonu s velkým C, protože je kolem celé planety, mění klima a propouští mnohem víc ultrafialového a jiného tvrdého záření...
Co je v knize poutavé a pro mě znamená těšení se na další díl je právě spíše letmé dotknutí se záhady Clony. Hlavní linie řeší většinu knihy spíše jiné záležitosti (a čtenář tak nahlíží na různých částí tohoto postapo světa).

Tedy skončil jsem spokojen (a takový má konec být) a v očekávání pokračování. Výtky by se našly, ale kniha je v mnohém originální, takže i když mi styl psaní ne vždy sedí, líbilo se.

21.10.2020 3 z 5

Drsná magie Drsná magie Larry Correia

Na úvod: Lovci monster mě zrovna neoslovili, takže jsem neměl v plánu si další knihy tohoto autora přečíst. Akce sice byla výtečná, ale hlavní hrdina mi na rtech vyvolával znechucený úšklebek (a to pak vypadám blbě), který ostatní kvality Lovců monster přebil...
Ale u Drsné magie mě zaujalo téma i vysoké zdejší hodnocení. Takže jsem knihu zkusil a hle: skvělé! Hrdinové i jejich protivníci okouzlující, propracovaní, se správnou porcí temnoty, resp. hrdinství, k tomu dobrý, eskalující příběh, spousta záhad a originality.
Ve výsledku jsem rád, že jsem touto sérií nezačal, protože namísto abych byl otráven Lovci monster, tak se moc těším až se začtu do dalších dílů Grimnoirských kronik a dalších jiných sérií.

12.10.2020 4 z 5

Kronika konce světa Kronika konce světa Shigor Birdman (p)

Postapo zombie klasika. Rozhodně příjemné počtení, které krom zasazení do českých reálií nepřichází s ničím novým, ale pro milovníky žánru výtečná oddychovka. Škoda jen, že se nevysvětlila příčina viru, zápletka pro tohle hledání by tam byla....

09.10.2020 3 z 5

Rychlopalba Rychlopalba Štěpán Kopřiva

Kopřivu mám beztak rád, ale tato kniha i její pokračování jsou prostě super. Nadupané akcí, humorem, pražské reálie, a přitom hezky realistické, bez podpory fantasy. Skvělá oddychovka (stejně jako pokračování).

03.10.2020 4 z 5

Hra bez pravidel Hra bez pravidel Michael Atamanov

Výborné - jsem celý rozlámaný, protože jsem celou neděli a čas po práci věnoval této trilogii. Vše co jsem už napsal k předchozím dílům platí i pro tento, tak se dál moc rozepisovat nebudu... Ale takhle jsem se snad do ničeho tak nezačetl (a rychle nepřečetl), i když jsou nesporně i nápaditější knihy, se zajímavějšími světy a sympatičtějšími hrdiny, tady je to prostě celkově tak nějak ideálně rozložené.

01.06.2020 3 z 5

Nová smlouva Nová smlouva Michael Atamanov

Oddechové počtení, od kterého se jen obtížně odtrhnete. Drží si úroveň, když máte v hlavě nějakou nesrovnalost, tak se postupně osvětlí, o zvraty není nouze, ale celkově není příběh zbytečně složitý (jako u některých fantasy ság), kniha není psána proto, aby měla co nejvíc stran (a autor co největší honorář), ale pro zábavu.

31.05.2020 3 z 5

100 miliard neuronů 100 miliard neuronů Petr Stančík

Tak něco tak zbytečného se mi často do ruky nedostane... Ač tedy většinu knih pana Stančíka považuji za skvostné čtení, zde jeho silné stránky prostě nejsou... Ne že by byla nouze o nápady a fantazie, ale jsou zoufale nemastné a neslané, navíc bídu této knížky ještě násobí snaha o zviditelnění sponzora, nudné, neplastické a nezajímavé reálie světa budoucnosti a ploché postavy s nerozvinutým příběhem. Jediné co bylo aspoň trochu zajímavé byla Škoda Legion a temný nepřítel, ale to na aspoň průměrnou kniha ani zdaleka nestačí.
Jasný odpad a nezdařená snaha psaní na zakázku, ve svém hodnocení bych s chutí využil i pestrého slovníku vulgarit, ale shrnuto, škoda stromů, které musely padnout, aby tato kniha vznikla (a i kdyby to vyšlo i jen jako e-book, tak škoda uhlí na výrobu elektřiny, aby tahle skrumáž slov byla zobrazena).

25.05.2020 odpad!

Sektor osm Sektor osm Michael Atamanov

Nemůžu než dát takhle vysoké hodnocení: zápletka mi sice přišla trochu ujetá, tento ruský spisovatel mi je zcela neznámý, ale čtivost příběhu a zvraty nedají čtenáři se odtrhnout. Takže pro skvělou zábavu, kterou kniha dopřává v úžasné míře, vřele doporučuji... Prozatím ještě nedočteno, ale po práci si místo cvičení a uklízení jdu zase číst - a díky tomu je nepořádek v bytě už značný :-)

19.05.2020 4 z 5

Cesta pokojného bojovníka Cesta pokojného bojovníka Dan Millman

Moje oblíbená kniha, což doufám ospravedlňuje takhle vysoké hodnocení. Cením si srozumitelného příběhu, během kterého se rozvíjí život studenta Dana Millmana, který nalezne inspiraci a vedení v postavě obsluhy benzinové stanice.
Dan se postupně učí mít otevřenou mysl, vnímání světa takového jakým je a přitom bojuje se svými démony, zlozvyky a také běžnými životními strastmi.
Místy kniha oplývá trochou "nadpřirozených" sil, ale dá se to brát jako alegorie nebo vhled i pro striktně racionálního čtenáře.
Za mě lepší než film, i když ani ten nebyl nepovedený.

27.04.2020 5 z 5

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

Pana Stančíka mám ve velké oblibě dík jeho práci se slovy, fantazii, atmosféře. Andělí vejce jsou dobrá kniha, ale přijde mi, že trochu slabší než ostatní - zatímco třeba Mlýn na mumie je jedním slovem fantastická, tohle je klidnější a ne tak intenzivní.
V příběhu se prolínají dvě časové linie, z průběhu první a konce druhé světové války. Zřejmě dík tomu je příběh trochu temnější a ne tak lidsky živelný.
Nepovažujte to prosím za kritiku, kniha je výtečná, leč jiná než jiné knihy tohoto spisovatele (a navíc s trochu jakoby zbytečným koncem, řekl bych).

13.04.2020 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kraťounká kniha plná hlubokých myšlenek, dojímavá, porovnávající omezené myšlení (mnohých) dospělých s otevřenou myslí dětí. Tak krátká, že nemá smysl opisovat děj, nejlepší je strávit s ní večer a udělat si názor sám.

08.04.2020 5 z 5

Masky apokalypsy Masky apokalypsy Robert R. McCammon

Nedočteno, tak bez hvězdiček...
Ne že by se kniha četla špatně, je napínavá i zajímavá, ale odradil mě rozsah a hlavně mystika. U Kingova Svědectví (které tato kniha poněkud vykrádá, jen katastrofa je jiná) mi o dost větší tloušťka nevadila, ale tohle není až taková perla.
Postava Plížilky/Svaté a skupinky okolo ní mi není sympatická (a já se prostě potřebuju s hrdiny nějakým způsobem ztotožnit), naopak obr s malou Swan mi byli sympatičtí velmi (a právě nadpřirozené záležitosti spojené se Swan jsou právě tou hranicí mystiky, kterou bych byl ochoten akceptovat, na rozdíl od zlých měňavců, božských hlasů a zázračných kusů skla).
Mé doporučení je tedy prosté: pokud máte dost času na víc než 600 stran a ochotu snést v postapo literatuře zničehonic se zjevivší nadpřirozeno a boží zásahy, je to kniha pro vás. Dle mého autor píše dobře, atmosféra je pěkně temná...

28.01.2020

Jak zacházet s nemrtvými Jak zacházet s nemrtvými John Ajvide Lindqvist

Inu, čekal jsem něco jiného. Výsledkem je poměrně příjemné překvapení, protože kniha je originální, má nápady a chtěl bych vidět někoho, kdo dopředu odhadne děj :-)
Možná jsem čekal s ohledem na jiné knihy s podobnou tématikou víc akce, kniha je však vcelku klidná. Přesto ubíhá celkem rychle, autor ji zběsile nenatahuje (i když třeba mít polovinu stran, asi bych dal o hvězdičku víc), a v průběhu děje není nouze o pár překvapení.
Shrnuto, nejedná se ani o postapo, ani o krvavou akci, ale spíš o mysteriózní knihu a drama.

12.01.2020 3 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Výtečné počtení. Petr Stančík je mistrem pera, s češtinou si pohrává jako básník, kniha je prodchnuta poetikou a zvláštní atmosférou, která je pro jeho knihy zřejmě typická.
Samotný příběh je nalinkován velmi podobně jako Mlýn na mumie, který mě také nadchnul. Čili jakási detektivka, prodchnutá opojením vším příjemným, co život člověku nabízí - sexem, jídlem, alkoholem a kulturou. A také Čechami a jistým svérázem lidstva, okořeněnou trochou mystiky a spiklenectví.
Proč tedy jen 3 hvězdičky? Jen kvůli existenci lepších děl, kdy 5 si jich zaslouží Victor Hugo a jeho Bídníci, a Mlýn na mumie se mi také líbil více, byl to pro mě tehdy jakýsi blesk z čistého nebe, originální, jedinečný. Zde se autor svým způsobem opakuje (ovšem to děla u všech svých knih i David Gemmell, a jsem za to rád). Takže jsou to skoro 4 hvězdičky a velmi příjemně strávený čas.

09.01.2020 3 z 5

Emma z umírajícího města Emma z umírajícího města Vladimír Šlechta

Šlechtu mám rád, tak jsem s chutí zhltnul i Emmu. Zatímco ostatní ale víckrát, tuto knihu jen jednou. Je to průměr, neurazí ani moc nenadchne, ale pro milovníky světa Oggerda a Goweryho by ji bylo škoda přehlédnout.
Ostatní co k tomu říct napsal trudoš.

05.01.2020 3 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Prozatím nedočteno. Jediné, co mě drží, je zvědavost kdo je vlastně Amy...
Jinak první část knihy (dávám 4 ****), s agenty FBI a příchodu apokalypsy, mě velmi bavila a nemohl jsem se od knihy odtrhnout.
Ale druhá půlka knihy je pro mě utrpením, hryžu si nehty nudou a otáčím stránku za stránkou, doufajíc že se bude dít něco důležitého.
Takže po necelých 400 stranách dočasně odkládám (s hodnocením odpovídající spíše druhé části knihy) a jdu si spravit chuť povídkami A.C. Clarka...
No, po odchodu z Kolonie se děj na chvíli trochu vypjal k tomu mě zaujmout, ale jen na chvíli. Takže odkládám definitivně, do vypuknutí apokalypsy jako velmi příjemné počtení, a budoucnost jako absolutní ztráta času.

26.12.2019 1 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Předpokládal jsem postapo, dostal jsem spíš romanci v pokřiveném světě budoucnosti... Přiznám se, že na to jsem neměl zrovna náladu, přesto se kniha četla dobře - postavy jsou vykreslené poměrně hezky děj a reálie také. Co mi ale chybělo je hlubší popis některých událostí, ale to je prostě dáno zaměřením knihy spíše na mezilidské vztahy než na popis příčin úpadku lidstva (ale radost jsem z toho prostě neměl). Z mého pohledu tedy nic moc extra, ale nejedná se o vyloženě zabitý čas...
SPOILER: pár věcí mi nedává logiku - když má dík internátní výchově praktická každá žena vypálené vaječníky, tak jak pomůže v záchraně lidstva zastavení distribuce narkotik? To vyhyne tak jako tak...

22.12.2019 3 z 5

Začátek konce Začátek konce Manel Loureiro

Nadšen zdejším vysokým hodnocením jsem se do této knihy pustil s očekáváním něčeho ve stylu Světová válka Z. Což odpovídá, psáno je to v podobném stylu deníku, i když autor je jen jeden. Ale nadšení se u mě nekonalo - je to dobře napsané, ale nakopnutý očekáváním jsem se nakonec spíš trochu nudil... I tak ale jako plus přiznávám dobrý a (na poměry žánru) uvěřitelný příběh, logických chyb ani špatného překladu jsem si nevšiml, příběh odsýpá a hrdinům prostě fandíte. Ale jestli budu číst i pokračování ještě nevím, záleží co se dočtu ve zdejších recenzích :-)

19.12.2019 3 z 5