pavel.2 pavel.2 komentáře u knih

Král duchů Král duchů David Gemmell

Zpočátku mě kniha nudila a odložil jsem ji - středověký studený svět není zdaleka tak zajímavý, jako svět po "Převrácení" Jona Shanowa. Po čase jsem se ke knize vrátil a musím říci, že s chutí, a s díky za každou knihu od Davida Gemmella, který prostě psát umí.

Meč v bouři Meč v bouři David Gemmell

Rigantská sága se mi moc líbí, celkově 90%. Svět keltů a jejich přístup k přírodě a ke světu je velmi přitažlivý. Je skvělé sledovat vývoj světa v průběhu času, jak postupně vstupují do legend a jejich potomci se pak musí postavit novým problémům - se stejnou ctí, jako jejich předci před staletími.

16.01.2019 5 z 5

Praktický efekt Praktický efekt David Brin

Mě tato kniha dost bavila a přispěla k tomu, že se D. Brin stal jedním z mých nejoblíbenějších autorů. V příspěvku níže někdo kritizoval název "Čunítek", mě to naopak přišlo hezké. S odstupem času je však třeba říci, že příběh je sice čtivý, ale nijak zvlášť dechberoucí - prostě pohodová fantasy oddychovka.

Sluneční poutník Sluneční poutník David Brin

Davida Brina mám rád, tak jsem zkusil tuto sérii. Po přečtení této první knihy jsem se s touto myšlenkou rozloučil, jeho svět mě nezaujal, celkově mě to až na drobné výjimky přišlo mdlé... Je mnohem více čtivějších knih, než tato.

16.01.2019 2 z 5

Pošťák Pošťák David Brin

Přečteno po shlédnutí filmu - ten mi napoprvé přišel dobrý, pak jsem ho viděl podruhé a už nic moc... Kniha je ale skvělá, perfektně sedla do mého vkusu: lehké postapo reálie, viděno očima hlavního hrdiny, který si velmi dobře pamatuje idealistický svět "před". K tomu trochu nostalgie okolo jednoho u posledních výdobytků techniky - "umělé inteligence", a vylepšení lidé - augmenti, kteří mají na obrovský vliv.

16.01.2019 5 z 5

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Příjemné počtení, na knihu jsem se vrhl po shlédnutí filmu. Film zde ale dokázal precizně předvést to, co žádná kniha mít nemůže: perfektní hudbu a krásné záběry přírody. Z toho důvodu považují - výjimečně - filmové zpracování lepší předlohy.

Návrat dinosaurů Návrat dinosaurů Wolfgang Hohlbein

Příjemná oddechová série - zatím přečteny všechny díly krom posledního. Tenhle první považuji za nejlepší. Sešity F. Rehfelda v rámci série jsou horší. Netěšilo mě shrnování děje z předchozích sešitů, ale nečíst je po sobě, ale třeba s ročními odstupy, asi bych si tuhle kritiku odpustil. Dále ještě malá kritika překladu, Carnivore znamená masožravec, zatímco v knize právě tohle slovo přeloženo nebylo. Mohlo to překladatele napadnout, význam slova karnivor nás učili snad už na základní škole v biologii...

15.01.2019 4 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

Citelně mi tu chyběl mi tu Plukovník, ale i tak se kniha četla skvěle. Spolu s prvním dílem mi to přišlo o fous slabší než prostřední dva.

15.01.2019 4 z 5

Spad Spad František Kotleta (p)

Skvělé postapo, krásné obálky Kotletových knih. Celá série se čte jedním dechem.

15.01.2019 4 z 5

Hustej nářez Hustej nářez František Kotleta (p)

Narozdíl od série Spad mě tohle moc nebavilo. Tedy až na závěr, kde se postupně rozkryje tajemství vzniku upírů. Celkově jsem se nedokázal ztotožnit s hlavním hrdinou, ani s žádným z jeho pomocníků. Donutil jsem se dočíst až do konce, ale vcelku nuda.

15.01.2019 2 z 5

Bídníci II. Bídníci II. Victor Hugo

Co jsem již napsal pro díl první, platí i pro tento. Shrnuto, žádná jiná kniha, které jsem dal 5 hvězdiček, nedostalo takové hvězdičky jako tento mistrný kus, který je dokonalý ve všech ohledech. Mít možnost vybrat si jedinou knihu na liduprázdném ostrově, byli by to Bídníci.

Bídníci I. Bídníci I. Victor Hugo

Film z roku 1998 s Liamem Neesonem se mi velmi líbil a postupem času mě inspiroval k přečtení této vynikající knihy. Nejprve jsem knihu odložil v okamžiku, kdy jsem se dostal k líčení napoleonských válek, které mě nudilo... Později jsem dal knize opět šanci počítaje s těmito vedlejšími "větvičkami" (byť značně rozsáhlými), které se splétají ve strom přerůstajícími snad všechny jiné. Opravdu, právě tyto různé osudy - ať už země nebo lidí - které vstupují do života Jeana Valjeana jsem si zamiloval a právě to je jedním z důvodů, proč Bídníky považují za jedno z největších děl lidského ducha (i když to je subjektivní, k malování nebo hudbě nemám tak silný vztah jako k literatuře).

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Knihy Stephena Kinga jako by psalo několik různých skvělých autorů. Zelená míle je mistrovským dílem jednoho z "nich" :-) Dalším je Pistolník, který propojuje díla "toho třetího", které jsou obvykle velmi dlouhé a mají atmosféru temnou a strhující - za ně považují z nejlepších Svědectví.
Ale zpět k Zelené míli - pořizoval jsem si ji v krátkých sešitech, když je u nás vydávaly, a nemohl jsem se dočkat každého dalšího, až bude k mání. Děj se odehrává ve věznici odsouzených k smrti a vypráví osudy jeho obyvatel - od trestanců-psychopatů, přes dozorce (z nichž jsou taky někteří psychopati opájející se svou mocí) až po jednoho z trestanců, obra Johna Coffeyho, který vládne jakousi magickou mocí (léčení) a ovlivňuje zlehka život celého vězení. A úžasný je závěr (ano, opravdu má nějaká kingovka regulární plnohodnotný konec :-) ).

Střepy z Apokalypsy Střepy z Apokalypsy Vladimír Šlechta

Za mě nejlepší kniha z Oggerdovského cyklu. 5 hvězdiček dávám za celkový dojem, který ve mně pan Šlechta a hrdinové tohoto cyklu vždy zanechávají - jeho postapo svět je promyšlený a celkem temný, technologie budoucnosti záhadné, postavy plastické... Ale například oproti Miroslavu Žambochovi, což je můj český autor číslo 1, pan Šlechta zaostává.

Probuzené běsy Probuzené běsy Richard K. Morgan

Poslední díl série mi přišel trochu slabší. Takeshi Kovacs bojuje proti svému mladšímu já, které ještě neodešlo z Vyslaneckých sborů... Nicméně popis jeho rodného světa je dechberoucí, akce skvělá - jen celkový dojem po přečtení knihy není tak opojný, jako u minulých dílů.

01.01.2019 4 z 5

Zlomení andělé Zlomení andělé Richard K. Morgan

Podle mého asi nejlepší kniha série. Hodně akce, velmi zajímavý okolní svět i postavy, poodhalená rouška tajemství a mystérií vesmírných rozměrů... Co víc chtít :-)

Půjčovna masa Půjčovna masa Richard K. Morgan

Dávám plný počet hvězd, ale následující díl série, Zlomení andělé, se mi líbili ještě víc. Jde o prvotřídní počteníčko, od kterého se těžkou odpoutává.

Brutální byznys Brutální byznys Richard K. Morgan

Akční, čtivé, i když oproti ostatním knihám autora slabší... Svět korporátní Británie blízké budoucnosti, kde se o zakázky bojuje v automobilových závodech ve stylu Carmageddonu. Nit příběhu se točí okolo rodinného života ovlivněného zaměstnáním manažera Chrise Faulknera, který právě takový brutální byznys pociťuje na vlastní kůži - a posléze posouvá na novou metu. Má obětovat pro svou práci vše, co je v něm lidské? Tahle část knihy je právě ta, co mě bavila nejméně, ovšem popis zchudlého Londýna, kde už si palivo mohou dovolit jen ti nejbohatší, je rozhodně dobrý a jedno přečtení neublíží.

01.01.2019 3 z 5

Varianta 13 Varianta 13 Richard K. Morgan

Knihy Richarda Morgana mi prostě sednou, a Varianta 13 ještě víc než ostatní. Celá kniha je náhledem na celkem temnou budoucnost, poutavá a originální.

Hodiny z kostí Hodiny z kostí David Mitchell

Nebýt toho, že jsem přečetl skoro vše od D. Mitchella, tak bych z knihy moc nadšený nebyl. První půlku knihy jsem se celkem nudil, druhou pak právě propojení s jeho dalšími knihami přineslo příjemné "problýsknutí" a temný závěr pak knihu příjemně okořenil. Ale i tak se mi Tisíc podzimů líbil mnohem víc (mám rád tématiku Japonska), stejně tak mysteriózní Hybatelé a úžasnému Atlasu mraků tahle knížka sahá leda do pasu... Ale doufám, že se autor podobným směrem vrátí a napíše někdy něco o Jasnozřivých.

01.01.2019 3 z 5