Praktický efekt

Praktický efekt https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2106/bmid_prakticky-efekt-EjF-2106.jpg 4 69 14

Hlavní hrdina – Denis Nuel, pracuje v Saharském Technologickém institutu. Tam vynalezli vědci přístroj, kterým se dá cestovat do alternativních světů. Přístroj je teprve ve fázi zkoušek, a jeho funkčnost je diskutabilní – cestovat se dá zatím jen směrem ven. Průzkumní roboti se jaksi nevracejí, a tak je Denis vyslán jako první lidský „dobrovolník“…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Practice Effect , 1984

velkyel
16.09.2022 3 z 5

anotace vubec neodpovida obsahu. je to lehka naivni sci-fantazy kniha. nevim proc, ale ctu ji ted potreti.

KatarínaK.
11.03.2021 2 z 5

Knihu jsem četla na doporučení kamaráda, který čte hodně fantasy a hodnotil ji velmi vysoko. Začátek zaujme, vypadá to velmi nadějně. Zbytek knihy mě nebavil, dočítala jsem ji těžce. Denise Nuel mi jako hrdina opravdu nepřipadal.Všechno mu vycházelo, ani sám nevěděl jak. A co dělal za hlouposti? Vadilo mi neustálé opakování a vysvětlování jevu praktikování. Chyběl mi spád děje. Pořád nic,nic a najednou fičák, že jsem vůbec nechápala. Fantasy si ráda přečtu, ale tento příběh mě nebavil.

MaxQ
07.03.2021 4 z 5

Taková pohádková sci-fi s vévodou a princeznou a dvěma královstvími. Vědec se dostane do paralelního světa, ve kterém funguje nepříliš pravděpodobný fyzikální jev, kdy se věci používáním zlepšují, včetně svého vzhledu. Pamatuju si, že na gymplu jsem z toho byl nadšený. Dnes tedy méně.

biki
18.08.2020 5 z 5

Jedna z nejroztomilejších sci-fi knížek, kterou jsem svého času četla několikrát. Milá, vtipná, s naprosto originálním nápadem, za který je nutno autorovi složit hlubokou poklonu.

Block
18.08.2020 5 z 5

Ta teorie je natolik líbezná, že dát 5* prostě musím. Je to něco, o čem jsem musel ještě mnohokrát přemýšlet - a to se počítá.

kokrokr
27.05.2020 4 z 5

Jako fanouška sci-fi mě neminula ani tato kniha. Obálka byla zajímavá a to na mě zabírá. Příběh byl natolik zábavný a originální, že jsem ho neváhal číst několikrát znova.

pavel.2
16.01.2019 4 z 5

Mě tato kniha dost bavila a přispěla k tomu, že se D. Brin stal jedním z mých nejoblíbenějších autorů. V příspěvku níže někdo kritizoval název "Čunítek", mě to naopak přišlo hezké. S odstupem času je však třeba říci, že příběh je sice čtivý, ale nijak zvlášť dechberoucí - prostě pohodová fantasy oddychovka.

Fremr
10.11.2018 2 z 5

Kniha, kterou jsem jako jednu z mála musel odložit (snažím se to nedělat). Důvod? Překlad. Přečetl jsem cca 100 stran a pak si řekl, že mám v knihovně desítky dalších knih, které můžu číst, než se trápit tím, že někdo není schopen některá slova vůbec přeložit...

Hodnocení nechám tak jak je, David Brin za to samozřejmě nemůže, ale aspoň je vidět, jak na překladu záleží. Věřím tomu, že ti co knihu odložili to možná udělali ze stejného důvodu. Škoda.

Blaf
25.06.2014 4 z 5

Zajimavý námět hlavního tajemství v novém světě. Stojí za úvahu.

Janapek
24.08.2013 2 z 5

Jako dítěti se mi kniha líbila. Teď bych už jí asi nečetla...

učtese
19.12.2012 2 z 5

Možná ještě zkusím jinou knihu tohoto autora, ale tuhle -Praktický efekt nemůžu doporučit. Možná kdyby mi bylo tak kolem deseti let, kdyby se hlavní hrdina nejmenoval Dennis, kdyby nedal tvoru z alternativního světa jméno Čunítek. Na straně 137 jsem si řekl proč to čtu a jestli mě zajímá jak to dopadne a doteď nelituju, že jsem knihu odložil.

honajz
20.07.2012 2 z 5

Musím přiznat, že mne kniha moc nechytila. Styl psaní mi přišel takový... studentský, machovský. Být mi 15, určitě by se mi kniha líbila, ale teď takhle nemá vlastně nic, čím by mne nějak zaujala. Časem jsem zjistil, že začínám přeskakovat, jak mě to zkrátka ani nevtáhlo do děje, příběhu a prostředí.

anthea
18.07.2012 5 z 5

Jak už z názvu vyplývá, hlavní téma knihy je praktický efekt. Tento efekt funguje v jistém anomálním světě, do kterého se nám hlavní hrdina Denis dostává pomocí přístroje zievatronu, což mně nepřišlo moc jako originální nápad, něco jako Hvězdná brána a podobné. Ovšem jak by se jinak Denis dostal do krásné země Tatir, plné zvláštností, takže nakonec tam tento přístroj pro přesun mezi světy patří. Ale to, že díky praktickému efektu se na Tatiru věci používáním zdokonalují, až tak že jsou neuvěřitelně krásné, odolné a velmi praktické, je pro mne úplně nové. Ještě jsem nic podobného nečetla ani neviděla. A ještě to zajímavé zvířátko, které si Denise oblíbilo už na Zemi, je takový roztomilý prvek vyprávění. Už jen jak ho nazval, Čunítek, něco mezi prasátkem a skřítkem... A ono to má ještě zvláštní schopnosti, že umocňuje a zrychluje svým působením praktický efekt, což se Denisovi a jeho přátelům dost hodilo, když byli pronásledováni. Je to poutavé a dobrodružné čtení s trochou romantiky.

eraserhead
14.09.2011 4 z 5

K téhle knize jsem se před lety dostal úplně náhodou, nechal ji doma starší bratr a tak jsem ji vzal a začetl se. Ač nemám rád fantasy a aristokratické (rozuměj plné princezen, princů, králů a různých království) tím tuplem, tak mě Brinova kniha, která je snad více fantasy než sci-fi, docela zaujala, natolik, že jsem si ji později sám koupil a tak jednou za dva roky se k ní vždycky vrátím (už asi 4x). Obecně vzato to není nic originálního, i přesto to má spoustu dobrých a zajímavých nápadů (např. fakt, že čím více nástroj používáš, tím se zdokonaluje, tzv. felteš apod), hlavně se to strašně dobře čte, pohlcuje to. Je to prostě výborná odpočinková kniha, taková pohádka pro dospělé, plná akce, romantiky, neuvěřitelných příhod, která má sílu zaujmout i čtenáře, které sci-fi a fantasy nějak extra moc nebere nebo se o něj nezajímají (což byl přesně můj případ v době, kdy jsem se ke knize dostal).

paralelní světy alternativní vesmír sci-fi

David Brin
americká, 1950