Existence přehled

Existence
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236762/bmid_existence-b8N-236762.jpg 4 62 62

Svět roku 2048. Telefony jsou zabudované přímo v implantovaných čipech a ovládané ťukáním zubů o sebe. Inteligentní aiwarové brýle zobrazují svět, překrytý vrstvami virtuální reality. Rozpoznají a pojmenují každou osobu, kolem které projdete, a prozradí vám na ni všechno. Telepřítomnost. Umělá inteligence na postupu, věda nenáviděná i zbožňovaná, moč jako žádaná komodita na burze, vyčerpané zdroje, stoupající hladiny moří. Propastné sociální rozdíly, část světa po atomové katastrofě a milióny uprchlíků migrujících po planetě. Globální vesnice o deseti miliardách duší, obávajících se konce… Gerald Livingstone, sběrač smetí na oběžné dráze kolem Země, čistí stoletý nepořádek po předchozích generacích a potká podivný mimozemský objekt. Pcheng Siang Bin je obyvatel příbytku na kůlech v moři u čínského pobřeží. Sbírá recyklovatelný odpad v opuštěných domech zaplavených stoupající hladinou oceánů. Pod jedním sídlem objeví tajnou skrýš s pokladem a varováním: obydleno démony. Tor Povlovová je reportérka nové éry s geniálním talentem pro vyhledávání vzrušujících a srdceryvných zpráv na webu i v ulicích, která přináší svému publiku jedinečný pocit – teď jste osobně u toho! Netuší, že se spolu s milionovým davem svých online pomocníků ocitne v zajetí největšího příběhu ze všech.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton
Originální název:

Existence , 2012


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Existence. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (19)

zaphod3846
12.02.2022 2 z 5

Už před pár lety jsem tohle odložil jako nečitelné. Přinutil jsem se tentokrát dočíst do konce - a nezlepšilo se to. Někde tam v té slátanině je i něco jako nápad a příběh, ale podání je strašné, rozbité, přeplněné pseudointelektuálními bláboly.

Autor se evidentně snažil zodpovědět otázku smyslu života, vesmíru a vůbec. Ale evidentně neúspěšně (i když všichni víme že odpověď je jednoduchá, 42). Ke konci když nevěděl kudy kam, se udějí dva olbřímí násilné kotrmelce kterými se to jako má uzavřít, dočtete a je z toho jen jedno velké zmatené "WTF?!"

pavel.2
01.12.2021 4 z 5

Za mě: skvělé!
Začátek mi přišel malinko zmatený, ale věci se postupně vysvětlovaly, napětí a zvědavost mě poutaly ke knize čím dál tím víc až k závěrečnému vyvrcholení. A hlavně je to scifi tak nějak ve stylu tradiční náplně toho slova, a po tom se mi stýskalo :-)
Rozhodně chválím fantastický překlad, protože v knize je množství vtípků a jemných narážek, které by se asi jinak ztratily...
ALE naopak mnoho patvarů jde na vrub autora, mě tedy -ai- všude možně a hromady novotvarů docela vytáčely. Jako je fajn že tak pan Brin upozorňuje na masivní prostoupení světa, který popisuje, umělou inteligencí, ale silně pochybuji, že by to kdy přešlo do běžné mluvy (leda v PR a reklamě). Například říkat aindroid namísto android mi doposud nezačalo dávat smysl...
No nic, jinak prostě skvělé počtení - Brina mám rád, povídky, Pošťáka a Praktický efekt. Série Pozvednutí je asi Brinova celoživotní láska, já ale po Slunečním poutníkovi ničím dalším nepokračoval... A Existence mě nutká to přece jen zkusit :-)


Eyghon
29.12.2020 3 z 5

Taková škoda :( . Kniha je rozdělena na osm částí. Prvních šest tvoří nadprůměrný sci-fi (a místy i akční) příběh. Poslední dvě celou knihu zabíjí, srozumitelný děj se najednou mění na filozofické blábolení a čtenář si může jen představovat, co tím autor myslel. Ani velké časové skoky mezi 6 a 7 (7 a 8) částí knize moc neprospěly. Ukončení jde víceméně do ztracena. Nevyužitý potenciál.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Připravované knižní novinky (25. - 31. 1.)

24.01.2015


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

2015 - Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu (Kniha roku)


Kniha Existence v seznamech

v Právě čtených8x
v Přečtených69x
ve Čtenářské výzvě4x
v Doporučených4x
v Knihotéce71x
v Chystám se číst84x
v Chci si koupit14x
v dalších seznamech4x

Štítky knihy

vesmír filozofie budoucnost vynálezy a objevy

Autorovy další knížky

David Brin
americká, 1950
2015  72%Existence
1993  78%Praktický efekt
1995  72%Sluneční poutník
1999  81%Hvězdný příliv
2021  75%Pošťák