Parwana Parwana komentáře u knih

Houslistka z Osvětimi Houslistka z Osvětimi Ellie Midwood

Jedna z mála knih, která si zaslouží první počet bodů. Naprosto strhující příběh talentované a statečné ženy, která zvítězila nad nacisty. Po dočtení jsem brečela, páč jsem neměla slov.

06.08.2022 5 z 5

Řekni mi všechno Řekni mi všechno Cambria Brockman

(SPOILER) Thriller ze studentského prostředí, který však v průběhu čtení zabrousí i do minulosti hlavní hrdinky a na závěr přichází logické, avšak zcela šokující rozuzlení. Autorka čtenáře napíná od začátku do konce, i svým konceptem tato kniha vybočuje z řady tuctových thrillerů ze života čtyřčlenné rodinky z předměstí. Není co knize vytknout, možmá některé lece rozvláčné pasáže z univerzitního života.

31.07.2022 4 z 5

Co když zemřu, než se probudím Co když zemřu, než se probudím Emily Koch

Tak tohle byla síla. Nervy drásající příběh plný napětí, kde jsem do poslední chvíle doufala ve šťastný konec. Při čtení mi nepřišlo ani tak důležité a napínavé dozvědět se, kdo to Alexovi udělal, jako spíš zjistit, zda se nakonec probere nebo ne. Po přečtení mám chuť brečet...

17.07.2022 4 z 5

Dámy z Tajného cirkusu Dámy z Tajného cirkusu Constance Sayers

Když mám knihu hodnotit, jsem v rozpacích. Ze začátku jsem se nemohla začíst, jakmile přišly na řadu pasáže z deníku Cecile, hned to bylo lepší, nicméně poté to zase za moc nestálo a hlavní záporačku jsem vytušila někdy v závěru pařížské kapitoly. Konec jsem nepochopila. Kniha je svým zaměřeným obtížně zařaditelná - sci-fi? fantasy? Ze začátku čtení má čtenář pocit, že se zabývá neuvěřitelnou slátaninou, čemuž nepomáhá ani styl, jakým je kniha psaná, věčné stylistické chyby, špatně volené výrazy a mizerný překlad (dort červený samet? to jako vážně?). Jsem ráda, že jsem se dobrala konce, jak a proč to celé vlastně bylo, ale znova už bych po knize nesáhla.

16.07.2022 3 z 5

Anna Falcká Anna Falcká Hana Parkánová-Whitton

Typická Hanna Whiton. Další z řady románů, které čerpají z historie, přenesou nás do časů dávno minulých a umožní nám užít si lásku a intriky na pozadí událostí 14. století. Skvělá oddechovka, přečteno za den čistého času.

06.07.2022 4 z 5

Vražda manželů Marstonových Vražda manželů Marstonových Nina De Gramont

(SPOILER) Očekávala jsem přímočarý román, na jaký jsem od Agathy Christie zvyklá, a které jsou pro ni signifikantní. Byla jsem ale velmi mile překvapená, jak rafinovaného příběhu s přesahem jsem se dočkala. Kromě zachyceného zmizení Agathy Christie zde sledujeme osudy angličanky Nan, která zoufale hledá svoji dceru, která jí byla ukradena v klášteře a touží po pomstě za veškerá příkoří, jichž se za svého života dočkala. Každý z hrdinů něco získal a něco ztratil. Lásku, pomstu, spravedlnost, klid, odpuštění. Až na občasné chyby v překladu velmi zdařilé dílo.

06.07.2022 4 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

(SPOILER) Dobře napsaný a čtivý thriller o tom, jak nás mají internety a sociální sítě v hrsti, a nám to vůbec nevadí. Odsýpalo to hezky, akorát mi vadí, že jsme se nedozvěděli víc o tom, jak a proč byl Chander na Cyn nasazený.

06.07.2022 3 z 5

Pravda nebyla k dostání Pravda nebyla k dostání Lucie Hlavinková

Neobyčejně dobře napsaný a prudce čtivý román o dívce, která dospívá za socialismu v 80.letech a snaží se rozluštit rodinné tajemství. Po delší době opravdu dobře napsaná kniha od české autorky, určitě sáhnu i po jejích dalších románech.

06.07.2022 5 z 5

Amissa: Zmizelé Amissa: Zmizelé Frank Kodiak (p)

Celkem dobře napsaný thriller, kde svérázná manželská dvojice bere zákon do svých rukou a pátrá po zmizelých dívkách, které se přestěhovaly z jiných měst a záhy poté zmizely. Až na občasné překladatelské excesy dobrý.

06.07.2022 3 z 5

Panny Panny Alex Michaelides

(SPOILER) Měla jsem od knihy velká očekávání, ale bohužel nebyla naplněna. Zpočátku má člověk dojem, že je vše předem nalinkováno. Mariana honí profesora Foscu tak dlouho, až objeví klíčové důkazy, že je opravdu vrah. Toto čtenář čeká. Místo toho se dozvíme, že vražedkyní je její malá neteř, o kterou se Mariana starala, a která vše naplánovala s jejím manželem, který Zoe svedl v patnácti letech a Marianu jen využil. Po přečtení má čtenář dojem, že mu bylo cosi ukradeno, i když deníkové zápisy neznámého mladého muže Vás ke konci trknou. Čekala jsem všechno, ale takový konec opravdu ne. Vadila mi všudypřítomná antika, která mohla být zakomponována lépe a ve stravitelnějsí míře, a k srdci mi nepřirostla ani postava Mariany. Neodbytná, někdy mírně trapná terapeutka, která by terapie potřebovala především sama pro sebe. Zapojení jejího pseudostalkera - vyšinutého pacienta, už bylo lehce nad limit, co může kniha snést.

19.06.2022 3 z 5

Pýcha, předsudek a zombie Pýcha, předsudek a zombie Jane Austen

(SPOILER) Dle komentářů v knižních aplikacích od předchozích čtenářů jsem čekala bombu a neotřelou parodii klasiky, u níž se budu válet smíchy. To se bohužel nekonalo. Originál jsem nečetla, možná bych pak měla na knížku jiný náhled, takto jsem se do poloviny knihy brodila v něčem, co není ani zábavné, ani čtivé. Jediný svěží moment byl zápas Elisy s panem Darcym, který následně vzal hlavou o krb. Druhá polovina knihy měla být svižnější; to tedy vpravdě nebyla, spíše snesitelnější a přežvýkatelnější. Knihu jsem dočetla, ale měla jsem v průběhu čtení velké nutkání ji odložit, jako jsem udělala u jiné parodie této klasiky Pýcha, předsudek a seznamka - to bylo megatrapné už na straně č. 5. Když se ale vrátím k této knize, cítím zklamání. Ani těch zombií tam moc nebylo.

19.06.2022 1 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

(SPOILER) Tak toto byla síla. Variace na Deset malých černoušků, ale velmi povedená. Shari Lapena se svým Nevítaným hostem nedělá legendární předloze ostudu, Štvanice však šla ještě dál. Po pomalém rozjezdu, kdy si nás autorka hezky předpřipraví, se pomalu dostáváme do varu, zatímco se nic netušící privilegovaní dovolenkáři cpou kaviárem a zalévají ho drahým šampusem, aby následně děj pomalu a jistě gradoval a od půlky knihy, v průběhu silvestrovského večírku, zběsile pádil k šokujícímu rozuzlení, že obětí je hlavní hvězda MIranda a odhalení Emmy jakožto ubohé stalkerky a méně kvalitní kopie MIrandy. Všechno do sebe báječně zapadalo a na konci zůstalo jedno velké Wow. Těším se na další knihy této autorky.

18.06.2022 5 z 5

Tajemství v nás Tajemství v nás Anna Savas

(SPOILER) Milá a velmi čtivá oddechovka o slavné herečce, která se zamiluje do kluka, který měl vypátrat její tajemství, aby se proslavil jako novinář. Sledujeme pomalé začátky, kdy se ústřední dvojice nejprve nenávidí, aby se do sebe beznadějně zamilovala. Lepší začátek než rozflákaný notebook chudého studenta jsme si nemohli přát. Děj knihy je sice jedno velké otřepané klišé, a místo románu bych jej charakterizovala spíš jako young adult román, nicméně kniha má vše, co správná oddechovka má mít, a to z ní dělá jednu z nejlepších oddechovek, které jsem v poslední době četla. A ano, je velmi čtivá, za tři dny bylo po ní ;) Jediné, co bych vytkla, je opakování slova husina - stará dobrá husí kůže se čte přece jenom líp, malá výtka překladateli.

18.06.2022 4 z 5

Občas lžu Občas lžu Alice Feeney

Psychologický thriller průměrnékvality, ani lepší, ani horší než většina těch, které jsem už četla, Do poslední chvíle jsem netušila, jak to dopadne, a konec jsem nečekala.

18.06.2022 3 z 5

Démon přichází v mlze Démon přichází v mlze Martin Nesměrák

Od knihy jsem měla velká očekávání, bohužel jsem byla zklamaná. Ze začátku nulový děj, stále jen popisy, nečtivý jazyk knihy a dialogy, které některým postavám vůbec nepříslušely, mě donutily knihu odložit. Takový kvalitativně horší Vondruška, i když Vondruška je aspoň čtivý.

03.06.2022 odpad!

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

Po delší době historická detektivka, která mě opravdu chytla. Slečna z vyšší společnosti, poněkud neobratná a svá, vyšetřuje vraždu své sestry a snaží se uniknout z nudné domácnosti lepší třídy. Čekala jsem něco trochu jiného, myslela jsem, že se příběh bude odehrávat mezi pijáky absintu, a nikoliv mezi znuděnými mladými slečnami užívajícími morfin a laudanum, nicméně ani tak jsem nebyla zklamaná. Těším se na další knihy této autorky.

03.06.2022 5 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Velmi čtivý a dobře vystavěný příběh o alternativní historii 50. let, hlavní hrdinka mi ale nijak zvlášť nepřirostla v srdci. Takový strašpytlík génius v sukních.

03.06.2022 4 z 5

Sídlo smutku Sídlo smutku Gail Godwin

S knihou jsem hodně dlouho bojovala a měla jsem dobrou vůli ji dočíst, ovšem bylo to nad mé síly. O hororu vůbec nemůže být řeč, spíš se jedná o příběh chlapce a jeho tety, který se potuluje ve strašidelném domě, když teta maluje. Prvních 150 stran se postavy babrají samy v sobě a život kolem nich pomalu plyne, sem tam se objeví nějaký duch. Dalších 150 stran podobného obsahu už bych nezvládla.

15.05.2022 odpad!

Domeček pro panenky Domeček pro panenky Phoebe Morgan

(SPOILER) Thriller pro ženy průměrné kvality. Dvě sestry, z nichž jedna se stále snaží počít dítě a druhá už má tři, které si s ní víceméně dělají, co chtějí, mají rázem život vzhůru nohama, když si s nimi někdo začne zahrávat. Hlavního záporáka jsem vytušila někdy v půlce knihy, a trvalo dalších 200 stran, než jsme se dobrali konce. Kniha je psaná hodně rozvláčně, obsahuje spoustu zbytečné omáčky, jak se hlavní postavy babrají samy v sobě. Ani Corinne, ani Ashley mi nepřirostly k srdci. Kdyby byl příběh podán stručněji, zhruba na 200 stranách, knize by to jen prospělo. Hodně věcí zůstalo opomenutých - proč se šéfka na Dominika naštvala, jak si Richard začal s June, jak Ashley k chůvě přišla... Zarážející je taktéž skutečnost, že Dominic a Corinne nemají peníze na svatbu a kuchyňské vybavení jim musela kupovat jeho matka, ovšem Corinne nakoupí spoustu nových věcí v obchodě pro mimina, který zřejmě nebude z nejlevnějších. Konec mi přišel docela divný až odbytý, no nevím, zda se pustím do pokračování, kde Corinne s Domem rozmazlují svého vymodleného parchanta, a Ashley s Jamesem skončí v blázinci a jejich parchanti v polepšovně, kde se o ně bude starat June...

15.05.2022 2 z 5

Výhled přes střechy Výhled přes střechy Suzanne Kelman

Tak tohle byla pecka. Příběh, který se směle dotahuje na naši Hanu nebo Zuzanin dech. Ocitáme se v Holandsku za nacistické okupace. Profesor Held ukrývá u sebe v domě židovského studenta, k němuž si postupně vytvoří pouto, zatímco se profesorova neteř stýká s nacistickým důstojníkem. Hra na ostří nože vrcholí momentem, kdy se Michael vrátí k profesorovi s endemickým tyfem, a profesor se sám nakazí, aby mladíka zachránil. Toť odpověď na otázku, kam až může člověk zajít, aby zachránil život někomu jinému. Kniha je psaná nádherným stylem, škoda odbytých korektur. Nicméně příběh má vše - napětí, akci, drama, ale i lásku, sebepoznání, odpuštění a sílu jít dál. Vše do sebe nádherně zapadalo, nic nebylo na sílu, děj nádherně gradoval. Přes 400 stran jsem tak snadno zdolala za jediný den.

08.05.2022 5 z 5