Parwana Parwana komentáře u knih

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Měla jsem od knihy velká očekávání, bohužel se to nedalo číst. Takto plytký děj a ploché postavy jsem už dlouho neviděla. Jedná se zřejmě o předlohu seriálu, a pokud ano, hodně zklamala. U Versailles, které je napsáno podle seriálu, bych jistou jednoduchost čekala, toto bylo hodně špatné. Možná zkusím seriál, ale další knize z této série už šanci nedám.

27.12.2022 odpad!

Rusovláska u cesty Rusovláska u cesty Anne Tyler

Pěkná a kvalitní oddechovka, přečtena cca za šest hodin čistého času. Po delší době obálka nelhala, postavy byly opravdu dobře vykresleny, Micaha jsem si zamilovala od prvních stránek a držela mu palce.

27.12.2022 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Typický román této autorky. Rodina z předměstí, temná tajemství mezi jejími členy a nejlepšími přáteli, která vyjdou najevo na pompézní oslavě čtyřicátin. KNiha byla sice napínavá až do konce (místy až zbytečně moc), ale ono slibované překvapivé rozuzlení nakonec nepřišlo.

27.12.2022 3 z 5

Divadlo světla Divadlo světla Anne Delaflotte Mehdevi

Poněkud atypický historický román o mladém Slávkovi, nejprve chlapci, který utrpí vážnou nehodu, posléze mladém muži, smířeném se svým údělem a následně muži a starci, dožívajícím v ústraní, se vzpomínkami na prožitý život, které chce před smrtí sepsat. Krásné snivé čtení, je zde hezky zachycena a popsána Praha, historie 18. století i divadelní život té doby, s kterým ne vždy se v historických románech setkáme.

27.12.2022 4 z 5

Ruská panenka Ruská panenka Marina Palmer (p)

Po delší době velmi dobře napsaný a svižný thriller, i když některé věci nedávaly smysl a některé intriky nešly úplně rozkódovat. Elena byla skvělá záporačka, milovala jsem ji od první chvíle.

27.12.2022 5 z 5

Kam se poděl můj sexuální život? Kam se poděl můj sexuální život? Kristen Bailey

Tohle opravdu nešlo. Jakž takž bych přežvýkala sáhodlouhou předlohu, jež byla popisem vysokoškolských mejdanů končíčích ostudou, jaké asi někdy zažil každý z nás, ale to nebylo nic oproti tomu, co přišlo potom. Toto téma není pro mě nic, o čem bych musela nutně číst, zvlášť když se mezi plnými plenkami, zanedbanou maminou, rezavým domáckým pošťákem a dalšími dvěma dětmi kromě zmatků, stereotypu a nebetyčné únavy nic neděje.

19.12.2022 odpad!

Všechno se v dobré obrátí Všechno se v dobré obrátí Adam Suchý

(SPOILER) Humoristický román, který není ani trochu vtipný a jehož čtení místy drhne. Příběh mladého novináře na prahu nové éry samostatného českého státu, který se vydává na služební cestu do exotiky, mi dost připomínal účastníky zájezdu. Čekala jsem víc aférek, teda aspoň podle přebalu knihy, a uzavřenější konec, který mi přišel dost odbytý. Postavy se na konci rozutekly a je zřejmě na čtenáři, ať si sám domyslí, jak to skončilo.

19.12.2022 2 z 5

Když ti život dává kapky Když ti život dává kapky Lauren Weisberger

Velmi volné pokračování předchozích dvou dílů, kde se opět setkáváme s Emily a Andy ve světě krásných, slavných, bohatých a dokonalých lidí. Autorka by si měla rozhodně projet předchozí díly, než se pustí do dalšího, některé pasáže neseděly. Rovněž mi nesedla až příliš sluníčková Emily a Miranda, která jí šla na ruku, ale to v celkovém součtu až tolik nevadilo. Přečteno zhruba za den, dávám plný počet. I když některé věci byly hodně předvídatelné.

19.12.2022 5 z 5

Zemřu o Vánocích Zemřu o Vánocích Tammy Cohen (p)

Psychologický thriller, kde jsem po přečtení první části nečekala žádný velký zvrat, a ono ejhle. Psychopatická narušená dívka s podobnou družkou vs. ambiciózní policistka, která vycítila příležitost. Četlo se to velmi dobře, byla jsem napjatá až do konce.

19.12.2022 4 z 5

Malířka z Benátek Malířka z Benátek Rhys Bowen

(SPOILER) Už dlouho jsem nebyla tak šťastná, jako po dočtení této knihy. Jako kdyby mi spadl obrovský kámen ze srdce. Bylo to tak utahané a nečtivé (teda ze začátku), že jsem musela proložit čtením nekolika jiných knih. Až od momentu, kdy Lettie zjistí, že je těhotná, se to rozjelo, a začalo se v knize konečně něco dít. Konec byl těžce prvoplánový a předvídatelný, ale zaplať pánbu přišel.

19.12.2022 2 z 5

Mexická gotika Mexická gotika Silvia Moreno-Garcia

Čekala jsem mnohem více Mexika, mnohem lépe vystavěný děj a příběh, a ani jednoho se mi nedostalo. V počátku příběhu přijíždí mladá Noemi do domu, kdesi v odlehlém zapomenutém kraji, kam se provdala její sestřenice Catalina, poté, co od ní obdržela znepokojivý dopis. Kdyby se to nejmenovalo Mexická gotika, nepochopila bych, že se děj odehrává v Mexiku, snad jen podle jmen hlavních protagonistů. Kniha není zvlášť dobře psaná a dočetla jsem snad jen z důvodu, abych rozklíčovala hlavní zápletku a dobrala se tragického pozadí chmurných událostí v domě, kde straší. Za mě zklamání.

20.11.2022 2 z 5

Vražda mořské víly Vražda mořské víly A. J. Kazinski

(SPOILER) Měla jsem velká očekávání a asi do první třetiny jsem se knihou protrápila. Od půlky už ale děj začal uhánět rychlým tempem až k tragickému konci, kde všechno zapadlo tam, kam mělo. Mladý budižkničemu, neužitečný a nijak zvlášť pohledný, jenž nemá taneční nadání ani herecký talent, a k hrubé práci se svýma něžnýma rukama už vůbec nehodí, se nakonec stane slavným spisovatelem a jeho veskrze smutné a depresivní pohádky jsou odrazem doby, v níž žil, a kdy to měly ty nejchudší vrstvy velmi těžké. Na pozadí brutálních vražd mladých žen a únosu lékařova syna vyvstává tragický a smutný příběh neopětované lásky mladého důstojníka a poživačného prince, jenž měl položit základ pohádky o malé mořské víle. V průběhu však není zcela jasné, zda se jedná o vraždícího muže či ženu, rozuzlení přijde až na lodi mířící i s princem na Island. Při hledání Marjánky již ale tušíme, že následovat bude holčička se sirkami. Po dočtení jsem byla v šoku a bylo mi do pláče.

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Skvělý a svižný historický román plný romantiky a ĺíbivých středověkých kulis, který jsem zřejmě v dané chvíli potřebovala číst. Nejprve jsem po první kapitole bojovala, zda knihu neodložit, protože mě první pasáže nepřesvědčily, ale pak už nešlo knihu pustit z rukou. Obě roviny, současná i vikingská, byly vykresleny velmi dobře a oba milostné vztahy se budovaly postupně. První žena vikingského náčelníka mě ale až do konce vytáčela.

20.11.2022 5 z 5

Kniha nenadchla ani neurazila. Jakkoliv byla jednička skvělá a vtipná, dvojka už byla pouze vývarem z prvního dílu a možná měl autor nechat staříka raději v klidu dožít na Bali.

20.11.2022 3 z 5

Mrazivá krutost Mrazivá krutost Caz Frear

Po delší době dobrá detektivka, navíc s vyšetřovatelkou, která má sama škraloup a vyděračského strejdu za zády. Těším se na pokračování.

Říše Říše Izabela Michlian Straková

Svižně a čtivě psaná utopie na téma, co by bylo v Čechách a na Moravě, kdyby Německo vyhrálo třetí světovou, očima gymnazistky Elišky. Četlo se to velmi dobře, a to až k tragickému konci, který byl trošku prvoplánový.

20.11.2022 3 z 5

Kočičí oko Kočičí oko Margaret Atwood

Další klenot z pera oceňované autorky. Tato kniha však měla trochu tužší rozjezd; od pasáží, kde je hlavní hrdinka ve škole šikanována, už tam bylo víc děje a odsýpalo to lépe. Jakkoliv nedám dopustit na Příběh služebnice a Svědectví, s touto knihou jsem měla trochu problém, i když je to potrava pro mozek, musela jsem prokládat s jinými knihami. Hlavní hrdinka mi ale k srdci nijak zvlášť nepřirostla.

20.11.2022 4 z 5

Spinkej sladce Spinkej sladce Anders Roslund

Velmi vydařená detektivka/thriller, kde napětí stoupá na každé stránce a vše spěje k překvapivému rozuzlení. Jedná se o nervydrásající čtení v podstatě od počátku, vzhledem k tématu, kolem kterého se točí, autoři se s tím však popasovali na jedničku. Určitě si přečtu i další knihy z této série.

23.10.2022 5 z 5

Hra králem Hra králem Michael Dobbs

Nelze jinak než dát plný počet, stejně jako u prvního dílu. Čtivé a napínavé od začátku do konce, nemohu se dočkat pokračování.

22.10.2022 5 z 5

Evvie Drakeová začíná znovu Evvie Drakeová začíná znovu Linda Holmes

(SPOILER) Klasický román o dvou lidech z různých světů, kteří hledají nový smysl života a náhodou na sebe narazí, kategoricky se vzájemnému vztahu brání, existují vedle sebe, brání se tomu, ale nakonec jdou společně štěstí naproti. Tato kniha byla ale velmi dobře napsaná, Evvie jsem si od začátku zamilovala.

22.10.2022 4 z 5