Parwana Parwana komentáře u knih

Pokoj pro hosty Pokoj pro hosty Dreda Say Mitchell

Méně zdařilý klon známějšího víkendového thrilleru Za zavřenými dveřmi. Zmatené mladé děvče hledá podnájem a narazí na nesourodý pár, který jí ve své vile pronajme pokoj, pokud bude dodržovat jejich velmi nestandardní pravidla soužití. Po několika kapitolách nevíme, zda je zmatenější hlavní protagonistka nebo autor, když se začnou nabalovat další věci, které čtenář zjistí jen náhodou a jsou mu velmi náhodně servírovány - že má hlavní hrdinka nějaký problém, že má vlastní dům, kde ale nebydlí, protože hledala jeden konkrétní barák, že její divný domácí vlastně divný a zlý není atd. Překvapivé rozuzlení přijde na konci a dá všemu smyl. Scénu s kočkou si mohla autorka odpustit.

22.10.2022 3 z 5

Božská Florence Božská Florence Jasper Rees

Čekala jsem čtivější příběh, více informací o známé zpěvačce, kniha mi přišla plná informací, ale až do momentu, kdy Florence začala zpívat, se tam nic moc zábavného nedělo. Popis jejího mládí a rodinného zázemí, záslužné činnosti v nepřeberném množství dobročinných spolků, toto zabralo valnou většinu knihy. Kdyby neviděla film, knihu bych pravděpodobně v polovině čtení odložila.

22.10.2022 2 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Na tuto knihu podle mě existují dva názory: buďto čtenáře nezaujme nebo jej pohltí. Já se řadím do druhého tábora. Už dlouho mě žádná kniha tak nestrhla. Přečteno z mobilu za dva dny, ale byla to opravdu síla. Rychle ubíhajícím a čtivým dějem počínaje odosobněným stylem vyprávění konče. Bohužel musím dát mínus za některé drastické momenty, které bych radši přeskočila a konec, po němž jsem jen zůstala nevěřícně sedět. Autorka vyhrála soutěž zcela oprávněně.

Zapomenuté dívky Zapomenuté dívky Sara Blædel

Velmi čtivá a svižná severská krimi, kde dvojice detektivů vyšetřuje neobjasněné vraždy a znásilnění, vedoucí hluboko do minulosti jedné z ústředních postav. Za chvíli přečteno, těším se na další knihy z této série.

Klan Gucci Klan Gucci Sara Gay Forden

Knihu je velmi těžké hodnotit. Čekala jsem strhující román, rodinnou ságu, kde se to hemží hamižnými Gucci, posedlými kabelkami, tvůrčím nadšením, intrikami a penězi, kniha je však pouze velmi podrobnou a čtivou autobiografií všech významných členů i dalších osob, kteří se na vývoji značky podíleli. Bylo to velmi záživné a stravitelné krmivo pro mozek módního nadšence, který nad značkovou kabelkou od Gucciho pouze slintá, ke konci už však kniha byla méně a méně čtivá a pasáže o tom, jak Patricia vyšla z vězení, jsem zcela přeskočila. Obdivuju však autora, že dokázal dát takové dílo dohromady, včetně podrobných popisů obchodních transakcí, akcí na burze, historie rodiny a byznysového myšlení.

22.10.2022 3 z 5

Prokletá Prokletá Thomas Wheeler

Velmi povedená variace příběhu o Artušovi, která se zaměřila na méně známou Nimue (zde se o ní nehovoří jako o paní jezera). Na konci jsem si trošku poplakala.

22.10.2022 5 z 5

Pod dohledem Pod dohledem Lisa Jewell

(SPOILER) Od knihy jsem čekala něco trošku jiného, ale i tak to bylo kvalitní, strhující čtení. Střídá se zde přítomnost a minulost, pomalu ale jistě se před námi vynořuje pravda, pěkně vrstva po vrstě, jako když loupete cibuli. Hlavní zloun nebyl postarší ředitel, ale jeho žena, bývalá krasavice, která zřejmě zabila nebohou Vivu. Z konce mě vyloženě zamrazilo.

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Chtěla jsem dát plný počet ale oproti 40 dní pěšky do Jeruzaléma a Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii tomu něco chybělo. Bylo to stejně svižné vyprávění, ale méně vtipné ve srovnání s oběma předchozími. Jsem zvědavá na Prázdniny v Česku.

Líbánky Líbánky Tina Seskis

(SPOILER) Tak toto se tedy hodně nepovedlo. Autorka zkazila poměrně slušnou zápletku a atraktivní téma, které čtenáře přitáhne a přímo vybízí vzít si knihu někam na dovolenou k moři, vyplýtvala. Do hlavní hrdinky se nezamilujete. Nemáte šanci. Je vylíčena jako nesympatická nerozhodná osoba, která za pomoci své nejlepší kamarádky zápasí s muži a vztahy a stále neví, zda se rozhodnout pro bývalého, či pro úplně nového muže, s nímž prožila poměrně nepovedené rande. První dvě kapitoly byly absolutně nečtivé, než jsem knihu definitivně odložila, nalistovala jsem posledních deset stran, kde se skrývalo rozuzlení. Nic hloupějšího, než že jí manžela zabil kuchař, který měl pod palcem v resortu stravování all inclusive a naservíroval jí ho k jídlu, se zřejmě stát nemohlo. Mohla by to být slušná parodie na thrillery pro ženy, kdyby si s tím autorka dala víc práce.

24.09.2022 odpad!

Poslední manželka Poslední manželka Karen Hamilton

(SPOILER) Víkendový thriller o mladé ženě, který byla věčně v koutě, v něčím stínu, a čekala na svou příležitost. Zde se naskytla, když umírající Nina své kamarádce Marii svěří tři úkoly, které má po její smrti splnit. Marie hodlá všeho využít a vybudovat si vlastní život, všem navzdory. Na knize mě zarazilo, že Marie přese všechno prochází dějem jako nůž máslem a jeden nepřítel za druhým je samovolně odklizen z cesty.

Království z kostí Království z kostí Barry Hutchison

Další thriller o masovém vrahovi a detektivovi, který za sebou spálil mosty a na jeho případu pracuje. Kniha je čtivá, čtenář je neustále napínán až k šokujícími konci, pouze mě mrzí, že jednotlivé charaktery postav nejsou více vykresleny, abychom si k nim mohli vytvořit hlubší vztah.

Tajemství na kůži Tajemství na kůži Alka Joshi

Pokud zatoužíte po opravdu kvalitní knize, kde je všechno a která Vás bude bavit se vším všudy, u této se rozhodně trefíte. Nádherně psaný příběh z Indie 50. let 20. století o životě ženy, která se vzepřela tradicím i konvencím, předsudkům i vlastní rodině a rozhodla se žít po svém, se všemi následky a těžkostmi, které takové rozhodnutí v daném čase a prostoru přináší. Obálka nelhala, jedná se o pravý literární klenot, kde žádná postava není černobílá a žádná není doopravdy šťastná. Doufám, že se ke mě dostane i serál který se má v nejbližší době natáčet.

Šílená Šílená Chloe J. Esposito

Jedna z nejzábavnějších knih, jaké jsem kdy četla. Životní smolařka a průserářka má lepší, hezčí a kultivovanější dvojče, za nímž jede na blíže neurčenou dobu na Sicílii. Zde se stane hrdinkou detektivky a šuká první ligu (to ostatně dělala i doteď). Knihu jsem zhltla na posezení, u první třetiny knihy, odehrávající se v Londýně, jsem se při čtení málem potrhala smíchy. Toto bylo tak dobré, že by to měl zfilmovat Netflix. Dvojčata by hrály sestry Olsenovy nebo by si dvojroli střihla Margot Robbie, vášnivé urostlé Italy by s přehledem ztvárnili hoši z 300 - bitva uThermopyl, fundus luxusních hader a kabelek by měli na starosti lidé podílející se na filmu Ďábel nosí Pradu. Otevřený konec dává nečekaný smysl.

11.09.2022 5 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

(SPOILER) Další thriller z prostředí lepších rodin z předmětských vilek, tentokrát s velmi temným podtextem. Ústředním tématem je záměna dětí na novorozeneckém oddělení, následně řešení této situace a čím dál větší boj o kvalitnější dítě, za každou cenu. Fandila jsem méně úspěšné rodině a konec mě až tolik nepřekvapil, každopádně se kniha řadí do lepší poloviny přečtených knih na toto téma.

Vražda v Mezopotámii Vražda v Mezopotámii Agatha Christie

Další výborná detektivka vhodná na dovolenou k moři. Sice není tak dobrá jako Zlo pod sluncem, Deset malých černoušků nebo Vražda v orient expresu, ale rozhodně je čtivá. Nerozumím však tomu, proč je v knize líčen detektiv Poirot jako blekotající imbecil.

11.09.2022 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Další klenot královny detektivek. Film jsem nepochopila, tak jsem na dovolené sáhla po knize, a najednou to šlo. Její knihy můžete číst stále dokola a pořád Vás budou bavit, tahle k nim rozhodně patří.

Soužití k zabití Soužití k zabití Miroslav Plzák

Tato kniha mi kromě velkého čtenářského zážitku poskytla také pobavení a poučení, Dva odborníci na vztahy zde rozehrávají příběh dvou lidí, kteří se kdysi milovali a nyní žijí s novými partnery, jakž takž spokojení, a tom to celé je. Dopisují si a sdílejí své zkušenosti. Přečteno za den, rozhodně se k ní ještě někdy vrátím.

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

(SPOILER) Na knihu jsem slyšela a četla samou chválu a byla jsem zvědavá, jaká bude, když jsem měla to štěstí ji v knihovně ukořistit. Po přečtení zhruba tří kapitol však přišlo zklamání. Nesedl mi děj, nesedl mi způsob, jakým byla kniha psaná, nezaujala mě hlavní hrdinka a pohřbívaných nebožtíků začalo být tolik, že jsem se v tom kompletně ztratila. Když začalo být čtení namáhavější než chůze do prudkého kopce, odložila jsem. Možná, že je to překladem a časem dám šanci originálu, knihu v češtině holt nedočtu.

11.09.2022 odpad!

Taxidermistova milenka Taxidermistova milenka Polly Hall

(SPOILER) Velmi neobvyklá fantasy psaná zvláštním stylem, což jí však neubírá na čtivosti, i když děje je zde poskrovnu. Střídala jsem ji s jinými knihami, protože děj se dost vlekl, až na konci se dočkáme rozuzlení, o štedrovečerním večeru. Kniha ve mě ještě dlouho doznívala.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Kultovní dětská kniha, u níž si sice nepamatuju, zda jsem ji v dětství četla, ale Astrid Lindgrenová je moje oblíbená autorka dětských knížek, páč jsem vyrůstala na detektivovi Kalle Blonckwistovi. Děti z Bullerbynu jsem si přečetla až teď, takové milé švédské pohlazení po duši a výlet do nezkaženého dětského světa,