ParallyShawy ParallyShawy komentáře u knih

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Mrakoplaš, Dvoukvítek a jeho (to se ještě uvidí) zavazadlo, Bethan a Cohen.
Každý si snad vybere svého favorita a na každém z nich je něco co si oblíbíte.
To celé zabalené do příběhu, kde hvězda ohrožuje celou Zeměplochu a vy máte na výběr - zbláznit se nebo s tím něco udělat.

28.06.2021 4 z 5

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

Při čtvrtém průchodu jsem už trochu věděl čemu se vyhnout. Na závěr jsem očekával, že jsem udělal menší chybu a moje zbrklé jednání mě zabije. Místo toho jsem však došel k úspěšnému konci. Pravda, je to takový předvoj... prolog před ostatními díly. Ale i tak tento díl posloužil dobře svým bratrům a já už se těším na další díl.

01.06.2021 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Příběh je poutavý, i když místy vleklý a na konci si už už přejete vědět jak to dopadne. Od určité chvíle jsem tušil kam hlavní postava bude směřovat, ale tak fandil jsem jí v koutku duše. Vlastně jsem si chvíli říkal, že bych se aspoň něčeho dobrého na konci knihy mohl dočíst, ale to by nebyl King. Díky epilogu si však můžete domýšlet cokoliv... Třeba ne úplně tak "stuašuivé" pokračování.

28.05.2021 4 z 5

Čarodějův odkaz Čarodějův odkaz Jens Schumacher

Tak mám za sebou první hru, která bohužel skončila neúspěchem. Říkáte si, co to ten lojzin mele... hru? Ano, tato kniha je gamebook. Pokud někdo neví co to znamená, tak na internetu najdete spoustu definic. Ve zkratce se jedná o knižní příběh, který svým konáním můžete ovlivnit.

Zarputilý pařani gamebooků by možná nad tímto počinem ohrnuli nos, jelikož zde vás nečekají souboje a jiné statistiky jako u jiných titulů. Čarodějův odkaz si prostě jde svou cestou. Kniha je tvořená tak, aby si v ní našla každá věková kategorie to své a i tak si nemyslím, že by to měla být procházka růžovým sadem, dojít k úspěšnému konci.

Nečekejte nijak zvlášť originální příběh. Přesto se budete bavit a navíc na cestě za dobrodružstvím nebudete sami. Budete se pohybovat spíše v pohádkovém světě, než abyste řezali hlavy apod. Jako vstupní gamebook pro nováčky tohoto žánru určitě doporučuji.

Tak a já jdu na další pokus a snad už konečně úspěšný...

24.05.2021 4 z 5

Krysa z nerez oceli Krysa z nerez oceli Harry Harrison

U tohoto "Gamebooku" si odpočinete od zapisování poznámek a kreslení mapy. Občas si hodíte mincí, a to v podstatě taky nemusíte... ale pro tu interaktivitu, proč ne (já si házel). Ze začátku to má takový humorný nádech a čtení je svižné. Poté začnete bloudit v prastarém městě no a následně si přejete, aby už byl konec. S klasickými Gamebooky to nemá co dočinění.

16.05.2021 2 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Když se nad tím zamyslím, tak bylo jedno co jsem od Pratchetta četl jako první. Je tu ten typický chaos, na který když si člověk přivykne, tak mu to rozhodně nevadí. Příběh je super, i když Mrakoplaš zde vyzařuje jiné fluidum než v pozdějších knihách. Pátou hvězdu si však nechávám pro jiné knihy této série. A ty speciální edice bez Kirbyho kreseb... no co na to říct. Dle mě je to prostě velká část úspěchu, Kirbyho kresby k Pratchettovi prostě sedí jako prdel na hrnec. To Vám pak hraje knihovna všemi barvami...
Barvami kouzel...

10.05.2021 4 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Když jsem byl na Základní škole, jednou za čas k nám přijelo nakladatelství/knihkupectví a přímo v prostorách školy nám udělali prohlídku knih (i prodej) a já si při této příležitosti dával do kupy svoje Foglarovky. Bohužel o knihy jsem před časem přišel a zbylo mi pár titulů.
Hochy od Bobří řeky jsem však musel sehnat někde jinde a dokonce se mi poštěstilo najít stejné vydání co jsem měl dříve. Kniha se dobře čte i po letech a to platí i o ostatních knihách českého skauta Jaroslava Foglara. Nelze jinak než doporučit.

Keltští hrdlořezové Keltští hrdlořezové Terry Deary

Rozhodně moje první kniha, jelikož jsem jako malý kluk prostě potřeboval vědět co jsou to ti Keltové. A rozhodně jsem nebyl zklamaný jelikož kniha srší vtipem a s doprovodem ve formě ilustrací to vytváří ten druh čtiva, který si klučina představuje a mohlo by ho zajímat.

Ničemní Normané Ničemní Normané Terry Deary

Tento díl jsem ze série četl nejvíc krát. Dokonce jsem si k němu v dětství vytvořil svůj soundtrack. Při čtení se dítě otrká, když zjistí, že ne vše bylo a je na světě růžové. A i kdyby nám to rodiče zakazovali (což kupodivu ne a dokonce nám tyhle knížky dobrovolně kupovali), tak většina z kluků mého ročníku by se k Děsivým dějinám stejně dostali.
Při čtení o Normanech Vám vlastně dojde, že ten Britský ostrůvek je ve finále směsice různých národností, které se přes něj občas přehnali a usadili se. A to platí ve finále o všech zemí světa.

USA USA Terry Deary

Přesně jak jsem čekal, tento díl u lidí obstojí méně kvůli brutálnějšímu zpracování informací. Můžu upřímně říci, že na mě žádný z faktů v knize nezanechal nějaké vážné následky až na to zjištění, že lidský rod je prevít.
Navíc ti aztékové a keltové nedělali o nic menší zvěrstva.

Strašná druhá světová válka Strašná druhá světová válka Terry Deary

Dějepisné události s trochou toho humoru kombinovaného se zesměšňováním učitelů a školy. A stejně tak jak je tomu u Úžasné Zeměplochy, kde polovina úspěchu je pro mě ilustrace Joshe Kirbyho (v tomto případě pouze obálky knih), i zde a hlavně zde je polovina veškeré zábavnosti v ilustracích Martina Browna. Tento díl patří mezi ty nejlepší ze série.

Shadowrun Shadowrun Robert N. Charrette

Tak jsem moc rád, že jsem tyhle pravidla "zdědil".
Všechno podstatné už zmínil Eldar80. Každopádně kdo zná herní sérii na počítač, bavilo ho to a rád si zahraje "Dračák", tak pro něj je tohle jasná volba.

02.05.2021 5 z 5

Dvanáct sošek Almiru Dvanáct sošek Almiru Michael Bronec

Než přejdu k tomu podstatnému, povím Vám příběh, který se opravdu stal...
Stalo se Vám někdy, že jste po něčem toužili, začali jste to hledat a vzápětí jste to ihned našli? Takováto méně pravděpodobná náhoda se mi stala právě včera.
Dvanáct sošek Almiru je poslední věc, poslední modul co mi chyběl od Altaru. Tři dny zpátky jsem se rozhodl, že nahodím inzerát a uvidím, jestli se toho nechce někdo zbavit a také za kolik peněz - očekával jsem větší sumičku než bych byl ochoten dát. Včera ke mě dorazily krabice od švagra, že tam má nějaké fantasy čtení a že si to mohu nechat a přidat do knihovny.
Jakou jsem měl radost, když jako první na mě vykoukl tento modul... musel jsem ho hned prolistovat.
Almir je kontinent, na kterém se odehrává dobrodružství, které Pán Jeskyně alias PJ (čti pídžej) si dle tohoto modulu připraví pro své hráče. Jak titul již napovídá, hlavní zápletka se motá kolem hledání dvanácti sošek. Modul je pěkně psaný a stejně jako u jiných i zde se nechává a podporuje se prostor pro fantasii PJ, který tento svět může obohatit o svoje nápady.

Pokud máte k dispozici tento modul, ale hrajete RPG podle jiných pravidel, tak statistiky se dají poměrně dobře předělat.

02.05.2021 5 z 5

Ostrov vyhnanců Ostrov vyhnanců Zbyněk Dach

Tak druhé vydání i s podpisem autora je na světě ;)

23.04.2021 5 z 5

Temní rytíři a ošumělé hrady Temní rytíři a ošumělé hrady Terry Deary

Učitel dějepisu a Děsivé dějiny ve mě vlastně vzbudili lásku a zájem o historii.

20.04.2021 5 z 5

Černé stíny Černé stíny Zbyněk Dach

Zajímavý děj, který se spolu se souboji rozvíjí až do finále, které mě v určitých směrech překvapilo... a to myslím v dobrém. Až malinko pozapomenu co se kde odehrávalo, tak si to určitě dám znovu.

19.04.2021 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Já byl vždycky opožděnej u věcí, které zrovna "frčely". Jinak tomu nebylo u Harryho, každej to četl a všichni o tom básnili a mě to vytáčelo. Pak mi kamarád vysvětlil o čem svět Harryho Pottera je, tak jsem si řekl proč ne. A tak jsem začal číst... šup a první kniha byla přečtená. Postupně jsem začal číst i další a další a strašně mě vytáčelo, když jsem musel čekat, než vyjde další díl. Je tedy jasné, že tuto knihu a vůbec celou sérii mohu doporučit. Možná je moje hodnocení zastíněno nostalgickou slzou v oku, ale s tím nic nenaděláš.

15.04.2021 5 z 5

Na vlnách odvahy a dobrodružství Na vlnách odvahy a dobrodružství Otakar Batlička

Skvělá kniha pro všechny věkové kategorie. O čemž svědčí, že před nedávnem jsem ji půjčil své pětaosmdesátileté babičce, která ji za týden "zhltla". Batličkovi příběhy doporučuji číst někde pod stanem v přítmí a svítit si u toho svíčkou nebo petrolejkou.

Dunwichská hrůza Dunwichská hrůza Howard Phillips Lovecraft

Parádní povídka před spaním. K tomu si přičtěte skvělou grafiku a atmosferické ilustrace a máte kousek, ve kterém si budete rádi listovat.

Osudové okamžiky dějin Osudové okamžiky dějin Joseph Cummins

Jako historikofila mě tato kniha přitáhla nejprve svou grafickou úpravou. Aniž jsem věděl co zde najdu za informace a jakým způsobem je kniha psána, musel jsem si udělat radost a knihu si pořídit. Ta druhá přitažlivost byla v tom, že styl psaní člověka kolikrát vtáhl do dané situace či doby. Úplně jsem se vcítil do situace, kdy jste členem lehké britské jízdy, která si to pádí "údolím smrti" a frontálním útokem se snaží zničit děla, která při první salvě rozmetá vlnu jezdců před Vámi a vy sledujete oheň a krvavý prach.

14.04.2021 5 z 5