padola padola komentáře u knih

Mariina závěť Mariina závěť Colm Tóibín

Upřímné vyprávění obyčejné, nevzdělané ženy, která sice vidí, jak se její dítě řítí do záhuby, ale nemůže s tím vůbec nic dělat. Ve smrti nevidí žádnou vznešenost ani spasení, jenom utrpení a bolest.

Knížka tenká, ale velmi hutná. Autor se snažil vyjádřit hluboké emoce. Věřím, že se někomu může obtížně číst. Taky si myslím, že člověk už musí mít něco "odžito", aby ho taková kniha oslovila.

14.08.2022 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

- Jsem básník.
- Já vím.
- Vy to víte? Četl jste mé verše?
- Ne. Četl jsem vaši lékařskou zprávu.

Užila jsem si ji od začátku až do konce. Pokaždé, když jsem si říkala, že vím, co bude dál - autor překvapil novým nápadem, novou zápletkou.

03.08.2022 5 z 5

Generál Heliodor Píka a jeho vrazi Generál Heliodor Píka a jeho vrazi Ladislav Vrchovský

Celá řada zajímavých historických podnětů, kvůli nimž stojí za to knihu přečíst.

Kniha sama je bohužel nesmírně plochá, nevyvážená. Gen. Píka je vykreslen jako takový 'Mirek Dušín' - ve všem je nejlepší, nikdy nedělá chyby, nikdy nepochybuje. Obdiv autora ke kapitalismu je stejně nekritický jako obdiv Karla Vaše k socialismu a Sovětskému svazu. Vytlouká ideologii ideologií.
Celkem za 2 hvězdy

25.07.2022 2 z 5

Ekonomie koblihy: Sedm způsobů ekonomického myšlení pro 21. století Ekonomie koblihy: Sedm způsobů ekonomického myšlení pro 21. století Kate Raworth

Jsem překvapená dvěma tak moc negativními komentáři. Klíčovou myšlenkou knížky je podle mě to, že ekonomie prostě není matematika - což je bohužel přesně způsob, jak ekonomové (včetně např. centrálních bankéřů) s ekonomií zacházejí. Pro mnoho ekonomů je to bohužel slepá skvrna. Kritka pana Štencela na stránkách Liberálního institutu (odkaz v příspěvku níže) krásně ilustruje, proč knihy jako Ekonomie koblihy musí být napsány.

Neexistují žádné ekonomické zákony (srovantelné např s fyzikálními zákony). Ekonomie je společenský systém a jak si ho nastavíme, tak ho budeme mít.

Obviňovat autorku, že to nemá pořádně rozmyšlené, je trochu nefér. Ekonomie jako disciplína se rozvíjela celá desetiletí a přesto v praxi zjevně nefunguje. V krátkodobém horizontu sice zvyšujeme životní úroveň a jsme schopni nakrmit stále rostoucí lidskou populaci, v dlouhodobém horizontu si však ničíme samotné základy fungování ekonomického systému - přírodu a společnost. Je ovšem naivní se domnívat, že alternativu vymyslíme přes noc. (Což neznamená, že bychom se neměli snažit.)

Za mě velmi užitečná knížka.

09.07.2022 4 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

"Přátelství" dívek mi připadalo dost patologické. V několika momentech mi z toho běhal mráz po zádech. Nedočetla jsem.

17.06.2022 2 z 5

Makléř Makléř Martin Kodýdek

V českém prostředí super knížka! Popisuje plochý svět hochů, kteří nejsou hloupí, ale nejsou ani (zbytečně) chytří, chtějí vyhrávat a zajímá je akce, akce, akce. Mnozí z nich jsou tak trochu primitivové, což kompenzují "okázalou spotřebou" v kasínech a saunách a stylových barech, kde ukazují, jak jsou úspěšní a plní si svůj "americký sen". Jsem překvapená, že se to děje i v Praze/ČR, kde ani dnes žádné skutečné investiční banky nejsou a ti, co si chtějí sáhnout na skutečně velký byznys, musí do ciziny.

CEO, co je fanatik do fitnessu a nesnáší, když zaměstnanci jedí bílý chleba - a zároveň jim toleruje pití coca coly, mě pobavilo. A trochu mě překvapilo, že ani energetická společnost ani makléřská firma autora knihy nezažalovala, i když bylo celkem jasné, o koho se jedná.

10.06.2022 5 z 5

Poznej svůj cíl Poznej svůj cíl Zdeňka Jordánová

Jednoznačně souhlasím s tím, že často v životě sami sebe sabotujeme a něco "nejde" proto, že jsme si sami vytvořili podmínky, aby to nešlo. Stejně tak souhlasím s tím, že nemoc je zpráva našeho těla, že něco není v pořadku, něco není v rovnováze. Po knížce paní Jordánové jsem sáhla v době, kdy jsem ukončila léčbu rakoviny, chtěla jsem vědět, jak jsem si k té nemoci "dopomohla" a co mám dělat, aby se to neopakovalo.

Celá řada podnětů je zajímavá, ale celkově mi kniha přišla na jednu stranu příliš fatalistická - vše, co se nám v životě odehrává, pochází z našich myšlenek, náhoda ve světe paní Jordánové nemá místo. A zároveň nabízející až pohádková, zázračná řešení - chlapec má alergii na kočky a když si uvědomí, kde je v životě nespokojený, alergická reakce se nedostaví, dceru bolí v krku a když řekne mámě, že se bojí písemky, bolest přejde, paní, co chodí o berlích, se uzdraví tehdy, když navštíví místo, kam se vždy přála podívat. .... To jsou opravdu příběhy spíš k pousmání než k inspiraci.

A zásadně nesouhlasím s tvrzením, že učitel musí dovednost nejprve sám skvěle ovládat, aby ji mohl učit ostatní. Napadá mě v této souvislosti Sir Alex Ferguson, který dovedl tým Manchester United na vrchol slávy, i když sám jako fotbalista za moc nestál.

Knížku vnímám i jako součást životní cesty autorky. Možná už sama vidí dnes některé věci jinak, než v roce 2005, kdy knihu napsala.

Celkově za tři hvězdičky.

06.06.2022 3 z 5

(SPOILER) Silný, emocionální příběh. Klobouk dolů před učitelkou, že Sheilu zvládla.
Na konci mi bylo hrozně líto, že se Sheila vrací do normální školy a ztrácí to podpůrné prostředí speciální třídy. Taky by mně zajímalo, co se s ní stalo. Dnes už to musí být žena středního věku.

04.06.2022 5 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Teda, ta francouzská šlechta se musela strašlivě nudit! Na druhou stranu škoda, že toto umění svádění (téměř tak propracované a prožité jako umění válečné) prakticky odumřelo.

Čekala jsem jasnější propojení k Napoleonovi a napoleonské době - ale možná jenom špatně čtu mezi řádky.

31.05.2022 4 z 5

Musela jsem zemřít Musela jsem zemřít Anita Moorjani

Četla jsem v době, kdy jsem se sama léčila s rakovinou, a knížka mi dodala ohromnou motivaci a chuť do života. Čímž neříkám, že bych odmítla léčbu a ani bych to nikomu nedoporučovala. Naopak respekt k vlastnímu tělu a vlastní existenci, stejně tak jako důraz na kvalitu života, ne na jeho délku, jsou myšlenky, které jsem si odnesla a zůstávají se mnou i teď.

20.05.2022 4 z 5

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

Poslouchám jako audioknihu. Dost mě to baví a dost se i dozvídám o životě v oceánu i moderní těžbě ropy.

Dvě hvězdy dolů za naprosto příšerný překlad. Cožpak už ani překladatelé neumějí česky?! "Whale watchers" jsou nejspíše turisté, co jeli pozorovat velryby, "autopsie" bude asi pitva, "mohl ochutnat pravou east coast kitchen" - u toho jsem málem spadla ze židle - pravděpodobně myšleno cuisine, či tradiční kuchyni z východního pobřeží (Kanady) (kousky sporáku doufám nikdo neochutnával), "toto je totální blowout" má být, odhaduji, podmořský výbuch, co jsou "drajftery" jsem nepochopila, nejspíš asi "drifters" čili plováky .... no prostě ... čiré zoufalství ... beggars belief bych možná měla napsat.

23.04.2022 3 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Četla jsem v dětství jako povinnou četbu a tehdy mě opravdu nebavila. Teď se mi dostala do ruky (resp. do ucha) v pozdějším věku, kdy mám zkušenosti s malými dětmi - a naprosto jsem se do ní zamilovala. Geniální počin. Krásný popis světa očima dítěte, který se snaží chovat a mluvit jako dospělák. Hlášky, že jsem se smála nahlas. Hodně mi to připomnělo mluvu mého dědy.

Jazyk luxusní. Jsem překvapená, kolik čtenářů nerozumnělo slovům. Dnešní mladí lidé často místo češtiny mluví takovou spatlanou čecho-angličtinou, že člověk neví, jestli se má smát nebo mu má být za ty děti trapně - ale že je to až tak zlé, to bych nečekala.

Poslouchala jsem zpracování Českého rozhlasu, kouzelně načteno Davidem Novotným.

04.04.2022 5 z 5

Management svlečený do naha Management svlečený do naha Jo Owen

Vtipná knížka pro všechny, co někdy řídili lidi nebo firmy nebo projekty ... nebo prostě cokoli. Určitě se v tom najdete a s mnohým budete nadšeně souhlasit. Pro nového manažera je to ale celkem nepřehledná sbírka anekdot z autorova profesního života.

PS - Osobně si myslím, že manažeři by měli chodit na manažerské kursy. Praxi nenahradí, ale to ani není jejich cílem. Jak se říká - teorie bez praxe je jalová, ale praxe bez teorie je slepá.

19.03.2022 3 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Silný příběh. Přepisy dokumentů mi připadaly jako velice dobrý nápad, krásně to vykreslovalo atmosféru a ducha doby.

Překvapilo mě ovšem, že autorka použila jména skutečných bohyň - Surmena, Fuchsena ... Šlo o jejich skutečný příběh?

23.02.2022 5 z 5

Ocelový polibek Ocelový polibek Jeffery Deaver

Námět mě oslovil, taky mi ta šmírovací ekonomika, ve které dnes žijeme, dost leze na nervy. Ale .. strááášně se to táhne. Je tam spousta odboček, dějových linií jak v brazilské telenovele .. Nedočetla jsem.

02.12.2021 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Sugestivní vyprávění. Postavy jsou ale dost povrchně popsané, téměř všichni lidé jsou určováni okolnostmi, nemají vlastní povahu, názor. Příběh jako takový je velmi depresívní. Nejvíce mě bolelo, že rodiče nedopřejí lepší život svým dětem - protože 'Bůh to tak chtěl' nebo 'aby nezpychly'. „Berme to zkrátka tak, že obyčejný člověk vždycky bude tíhnout k hýčkání křivd, které se mu staly."

12.11.2021 3 z 5

Sběratel kostí Sběratel kostí Jeffery Deaver

Napínavá detektivka, poslouchala jsem jako audioknihu, je to výborně namluveno. Jenom ten konec je takový divný.

10.11.2021 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Luxusně vykreslené uvažování sociopata! Konec typický, nepřekvapivý.
Jednu hvězdu dolů za zoufale rozvláčný začátek.

07.08.2021 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Naslouchače i Faju jsem si moc užila, ale tohle je hrozně překombinované. Těšila jsem se, že se podíváme za reteu a dozvíme se, jaké bytosti se můžou vyvinout v místě, kde biologická hmota nepřežije - a namísto toho tu máme tajná podzemní města, kde žiji lidé (jak?) a záhadnou řeku, a tajemství a zase tajemství a ještě jedno ... člověk si chvilkama připadá jak v konspirační teorii. Na scénu nastupují "vyvolení", co zachraní svět a příběh se zplošťuje. Takže bohužel jenom dvě hvězdičky. Jednu za to, je "vyvolená" je i dívka.

27.07.2021 2 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Příběh na pomezí sci-fi a hororu. Pěkně to ubíhá. Narozdíl od jiných komentátrů se mi líbil i začátek, věci je dobré vidět v souvislostech. :) Sci-fi jsem nečetla snad třicet let, horory nečtu prakticky vůbec, ale tento příběh mě uchvátil.

Pět hvězd za to, že paní Stehlíková dokázala napsat sci-fi příběh, který není o tom, jak spolu znepřátelené rody bojují o moc a situaci zachraňuje někdo "vyvolený". Takových příběhů není mnoho.

Poslouchala jsem audioknihu. Velmi příjemné.

05.07.2021 5 z 5