P-puma- P-puma- komentáře u knih

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Za mě ještě lepší než první díl. Srdce se mi svíralo a hodně jsem se smála. Kniha mě hodně donutila přemýšlet, o lidskosti o odsouzení, o nenávisti. O tom, že lidi jsou hloupí, ale člověk ? Člověk je chytrý a v téhle knize je to nádherné vidět. Miluji ta malá drobná gesta jednotlivců. Nemusí nic říkat, stačí když si dva důchodci sednou ven před dům . Krásné. Miluji jeho knihy

29.03.2022 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Tenhle styl detektivek mě vážně baví. Je to skvělý. Člověk, když chce, zapojí svoje mozkový závity a postupem při odkrývání veškerých stop dojde k finále, kde je ten vrah. Tohle mě strašně bavilo, má to smysl a logiku ve vyšetřování. Žádný velký akce na vlastní pěst, žádný nesrozumitelný pasáže o motivu, žádný těžký osudy vyšetřovatelů, které to zatáhne do vyšetřování, žádný zbytečně sadistický mordy. Nic.
Prostě klasická, chytrá, místy vtipná detektivka.

12.10.2023 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Vůbec si nejsem jistá jak Nastereu hodnotit. Ale asi špatně i několik dní po poslechu jsem nenašla nic pozitivního. To co se mi na autorce líbilo, tedy postava Ilan, se změnila v nesnesitelnou postavu okolo které se točí svět. Propadla se do klišé, že ona jediná dokáže zachránit svět. Úplně jsem nesnášel věty "To musí vědět " kvůli Tomu se musí objetovat" " To ji bude stát život " nevím co je to To. Z knihy nebylo To zřetelné, spousta hádanek, náznaků, ale děj se neposouval. A to co jsem milovala jiskreni mezi Ilan a Kapitánem bylo naprosto zazděno. Z Kapitána se stal osel co stojí opodál. Nic nic dobrého co by mě vedlo dal a nutilo mě nedočkavě čekat na další díl. Celou knihu jsem si držela dlaň na čele a říkala si "proč to děláš?"

23.06.2021 2 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Tahle knížka se stala mým osobním favoritem z celé série. Ale to je asi ovlivněné tím, že miluji Irsko. Spoustu míst, která jsou v knize jsem si živě vybavovala a pouštěla jsem si ke čtení Irskou muziku. A zase jsem od autorky dostala nádherný příběh, který mě pohladil na duši.

29.03.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Uffff, no autorka otevřela těžké téma. Myslím že si ani neuvědomujeme v jakém množství rodin je taková situace. Musím smeknout před autorkou jak v krátké novele dokázala obsáhnout složitost tohohle tématu a složitost povah obou hlavních postav.

05.03.2020 4 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

No páni, přečteno jedním dechem. Můj mozek byl neustále ve střehu a přesto jsem vraha neodhalila ale když to člověk vidí zpětně stejně jako Cormoran jsem se pak praštila do čela a říkám si "no dyť to bylo přece jasný" JKR je skvělá spisovatelka, je úplně jedno kolik má kniha stran pro mě je to stále málo.

07.07.2022 5 z 5

Na druhý pokus Na druhý pokus T. L. Swan

Skvělé čtení, vytáhla mě z čteci krize a strašně jsem si to užila. Autorce se daří vyhýbat klišé což je v tomhle žánru vzácné a boří standardy. Clair je všechno možné jen ne hrdinka romantické knihy. Líbí se mi, je ji 38, má tři děti a práci na plný úvazek. Logicky uvažuje jako máma a je si vědoma svých limitů. A snaží se své děti dávat na první místo. Tristan, je boží ale taky normální chlap a logicky bere nohy na ramena. A jeho přezdívky umí všemu nasadit tresnicku a Harry? Jako skvělý Tik, ťak

05.12.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Úzkosti a jejich lidé je pro mě kniha plná pravd o rodičovství a dospělosti, které jsou podány s humorem a nadsázkou. Člověk se občas musí zastavit a zasmát se sám sobě, všichni jsme blbci a pro své děti děláme co můžeme :-)

18.06.2020 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Pro Marii Kostkovou z Kostky a celý "ancabl" na Kostce mám slabost. Miluji každou stránku a je mi moc líto, že jsme se s nimi museli rozloučit.

27.10.2022 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Skvělé, výborné, uchvacující. Vůbec jsem nevěděla co čekat. Neměla jsem tušení jakým směrem se kniha bude ubírat, skvělé postavy především Fermín a jeho glosy knize dodávají odlehčení, humor a hluboké myšlenky. Začátek byl rozpačitý, ale to jsem hodně rychle překonala protože jsem ji poslouchala jako audioknihu a postupem jsem kombinovala s klasickou knihou. A poslední třetinu jsem prolétla jedním dechem.

23.02.2022 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

No páni. Reese Witherspoon a její knižní klub se pro mě stal vyhledávačem zajímavých knih. A tak jsem přišla i k této knize a šla jsem do ní bez jakýkoliv očekávání. Prostě se nechávala unést příběhem a musím říct, že mě dostal hluboko do mého nitra. Mých názorů a mých pocitů o mateřství a všechny je rozbil, roztříštil na milion kousků, aby se na konci spojili v úplně nové složité a nedefinovatelne. Pro mě se Ohničky všude kolem stali knihou, kterou jsem právě teď potřebovala číst a našla v ní mnoho a po jejím přečtení odcházím mnohem bohatší. Stejně tak vím, že jiným čtenářům projde okolo a přijde jim nezajímavá....

08.05.2021 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Pro mě velké překvapení, prvni stránky mi dali pocit, že karty jsou rozdány a já přesně vím kam příběh jde. Ale autor mě dostal. Hloubkou postav i drsosti s závěr byl famózní. Fakt jsem nenašla jiné slovo, které by to vystihovalo, omlouvám se. Jediné co mi chybělo byl Carluv cynicky humor. Rozhodně se těším na pokračování.

29.11.2020 4 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Pro měmě jedna z nejkrásnějších knih, ke které se určitě ještě vrátím. Je tam spousty krásných myšlenek, které jsou skryté mezi kultivovaností a vtipem o lidském životě. A také spousta pravd o lisdkém životě.

25.02.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Přiznám se, že hodnotit tuhle knihu hvězdičkami a psát, že byla výborná je mi proti srsti.
A nemá to vůbec nic společného s kvalitou knihy, ale s tím, že použít kladná přirovnání v kontextu knihy je nemožné.
Kniha svým tématem a atmosférou, je dusná, tíživá, máte z ni husí kůži a já celou dobu zatínal zuby. Celý život Cácorky na Vás dýchne a pohltí Vás a je Vám úzko. Alena Mornštajnova je skvělá vypravěčka a umí až neuvěřitelně vykreslit lidi a u spousty z jejich postav se Vám stane, že si řekne "jo tak přesně takovou ženskou znám" . Píše čtivě, má krásný sloh a přitom ji stačí necelých 300 stran aby čtenáře rozložila a složila.

Přiznám se, že mi v téhle knize chyběly, ironie života, které v prvních knihách využívala a mě to bylo velice blízké.

20.04.2023 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Zamilovala jsem se do téhle knihy už první kapitolou. Nikdy se mi ještě nestalo, že by mě kniha takhle dostala už prvními slovy. Ale jazyk jakým je napsana Vás nutí číst pomalu a vychutnávat si každé slovo. Miluju jak autorka opakuje slovni spojení, aby jim dodala důraz a zvýraznit význam svých slov. Je neuvěřitelné, že tu nenajdete žádné zbytečné části. Každá kapitola má svůj význam a posouvá děj dál, žádné výplně žádné zbytečnosti. Takže výborný text a výborný překlad.
A teď k obsahu, námět smlouvy s ďáblem mě zaujal a nadchnul. Addie uzavře dohodu: svobodu a život za svoji duši. A protože stin je ďábel a protože na svoji odměnu nechce čekat, vyloží si slova po svém a na Addie uvali kletbu. Má vše a nic, žije ale nikdo si ji nepamatuje. Žije jako by nikdy neexistovala. Žije, nemůže zemřít ale trpí hladem, umírá zimou, cítí každou ránu na svém těle. A přesto všechno utrpení ji každý den stojí za to.
Krásné myšlenky, krásný text a dlouhé zamyšlení po přečtení.

27.10.2021 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Krásná kniha, která mě svou atmosférou a postavami chytla za ruce a po dlouhé době jsem až do konce nevěděla jak to všechno skutečně bylo.

05.09.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Mám pro knihu jeden výraz: neuvěřitelný. Chvíli mi trvalo než jsem se ve světě zorientovala ale pak jsem se začetla a bylo to úžasný. Autorka mě neustále překvapovala a podle mě se vyhýbala všem klišé. Hned jdu na druhý díl. Fakt jsem nadšená

04.07.2018 5 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Tak jo, to jsem teda sáhla úplně vedle. V knihkupectví mě zaujala anotace, měla jsem chuť na fantasy. Jednu věc, knížce neupřu a to je čtivost. Držela mě az do konce. Ale všechno ostatní je za mě špatně. Hlavní hrdinka je hloupá, jako vážně hloupá. Vyvozuje si výsledky bez jakýkoliv informací. Ona nic neví, jako fakt nic, ale hraje si na hroznou hrdinku. Čtenář spolu s ní taky neví zhola nic, ale na rozdíl od ní si pamatujeme co jsme četli, ale naše hrdinka než dojde domů zapomene co se stalo a jede dál ve své hlouposti. O Irovi toho nemám moc co říct, autorka mu nedala žadnou osobnost, charakter nic. Celé je to jen sled nesouvislých události. Místo aby je hrdinka pospojovala je svými dedukcemi, které jsou úplně mimo mísu, jen zamotává.

25.09.2022 2 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Frederick Backman má výjimečný talent na poukázání lidských slabostí, nešvarů a malosti lidského ducha, s humorem a nadsázkou. Nastavuje zrcadlo maloměstu a popravdě každá z postav v této knize se dá najít na každém menším městě. Nebo jakékoliv větší skupině lidí. Ukazuje jaké důsledky může mít osudové a hlavně špatné rozhodnutí jednoho kluka. A i když pro mě jako pro rodiče a ženu byli pasáže, které se mi špatně četli, kniha ve mě vyvolala spoustu emocí. Výborná kniha.

03.02.2022 4 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Lovkyne jsem si vybrala kvůli předchozí knize Alivina síť byla skvělá. A ani tentokrát jsem se skutečně nenudila knihu četla jedním dechem a posledních tak 200 stran jsem v podstatě hltala. Autorka si opět vybrala zajímavé téma. Ženy letkyně v rudé armádě. Příběh nám vypraveji tři postavy, každá začíná své vyprávění v jiné době a i když víte kam přibližně příběh povede, je to úplně jedno, protože tady konec není důležitý. Důležitá je cesta těchto tří osob až k cíli. Krásné

18.01.2021 4 z 5