osman111 osman111 komentáře u knih

Tuto knihu (a další od autora) si prostě musíte přečíst, prostě musíte.

16.11.2020 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Oceňuji skutečně originální téma knihy i její čtivost. Moc se mi líbily dvě proplétající se časové roviny. Hvězdičky strhávám za jazyk, který se mi zdál tak rušivý, až mi četbu zcela zprotivil.

02.11.2020 3 z 5

Nádhera. Přesně ta kniha, kterou si prostě musíte přečíst v tomto podzimním upršeném čase. Na hezčí grafické zpracování knihy jsem ještě nenarazila. Mám pocit, že má potenciál předat mnohem více, než prvoplánové seberozvojové knihy a to nenásilnou formou. Čekala jsem plané plkání, ale místo toho jsem se dozvěděla spoustu užitečných informací jak o Dánsku, tak o různých studiích zabývajících se spokojeností obyvatelstva. Spousta přehledných grafů a zajímavých informací. Nádherné. Přečtěte si to.

19.10.2020 5 z 5

A proto skáču A proto skáču Naoki Higašida

Moc pěkně napsána knížka, kterou přečtete na jeden zátah. Není vhodná pro ty, kteří se o tuto problematiku zajímají. Hodila by se třeba pro babičku, která má autistické vnouče. Zkrátka pro někoho, kdo o tom ještě nic moc neví a pěknou, milou formou se díky této knize mnoho dozví. Bylo by fajn, kdyby si ji přečetla široká veřejnost. Mnoho pochopíte, budete shovívavější. Třeba se v nějakých situacích i jinak zachováte a o to podle mě autorovi šlo.

15.09.2020 4 z 5

Chování nočních motýlů Chování nočních motýlů Poppy Adams

(SPOILER) Lepidopterologové, staré omšelé sídlo na anglickém venkovně a rodina, kde má každý svůj zkořeněný problém.

Moc velká krása!

Tato kniha Vás zavede do silně vědeckého prostředí výzkumu života nočních motýlů v ponurém prostředí prastarého domu.

Ani jedna z postav není zcela v pořádku. Hlavní hrdinka vykazuje znaky PAS (což není ani jednou řečeno a o to je to zajímavější, protože Vám to zkrátka jenom neštymuje, mhouříte oči a pak vám to začne docházet), matka (ne)bojuje se závislostí na alkoholu, otec je zcela odproštěn od jakéhokoliv dění a plně se věnuje výzkumu. A nakonec je tady sestra, jejíž problém neumím absoutně uchopit.

Znáte ty knihy, které zaujmou už jenom svou atmosférou? Oprýskanost, všudypřítomnost předků, zdánlivě snadný život. O problémech se nemluví, všichni hrají svou roli. A najednou to bouchne. Ono to totiž vždycky bouchne.

Tohle bylo skvělé!

06.05.2024 5 z 5

Kim Čijong (ročník 82) Kim Čijong (ročník 82) Čo Namdžu

Je náročné hodnotit něco, čemu se dává 5* kvůli respektu k tématu. Téma je důležité, ale forma mě otrávila.

Celá kniha je výčtem každodenních situací, které nejsou fér. Nejsou. Ale chybí zde nějaký děj, vývoj. Kniha je odzdrojovaná studiemi, každý odstavec má procentuální vyjádření nerovnosti pohlaví dané situace. Zdá se, že nám chtěla autorka předložit data. Ale proč si vybrala zrovna beletrii?

Máme zde hlavní hrdinku, která je absolutně neurčitá a popis jejich dnů, kdy se setkávala s nerovností. Na mě to působilo jenom jako výčet toho, kdy jí bylo ukřivděno, jedna situace za druhou. Já vím jak strašně to vyzní, opravdu hodnotím provedení, ne hlavní myšlenku.

Ráda si na stejné téma něco přečtu, ale Kim Čijong nebyla pro mě.

04.05.2024 3 z 5

Když duše bolí Když duše bolí Zuzana Peterová

Tak především se nejedná o postřehy psychoterapeutky, nýbrž o krátké povídky, které spojuje stejný motiv. Bolavá duše více či méně, jasněji či náznakem spojuje všechny postavy.
U povídkových sbírek se mi stává, že se mi líbí jedna nebo dvě a ostatní zapadnou nebo mě ničím nezaujmou. Tato kniha je výjimka. Autorka laťku drží po celou dobu velmi vysoko a bravurně zvládá poetická zakončení. Myslím, že situace popsané v povídkách nejsou každému vlastní, ale pocity ano. Myšlenkové pochody a zkratkovitá jednání v krajních situacích jsou mistrně vyobrazeny. Doporučuji.

10.01.2023 4 z 5

Češi 1918: Jak Masaryk vymyslel Československo Češi 1918: Jak Masaryk vymyslel Československo Pavel Kosatík

Na prvním díle této série oceňuji dvourovinu vyobrazení. Přirovnání k ringu určitě dopomohlo k celkovému dokreslení tehdejší nálady ve společnosti. U tohoto bodu však klady končí.
Měla jsem pocit, že autor knihu nesmyslně utnul, nejdůležitější události vynechal a čtenáře ošidil pouhým "A bylo to tak, jak si vysnil". Ve třetině příběhu místo pokračování přišel konec, jakoby už autor neměl čas, tak to prostě ukončil.
Takto to na mě působí jako zbytečná práce, přestože si Pavel Kosatík vedl celou dobu slibně. Celkový dojem tedy je, že kvůli náhlému konci a neschopnosti autora (možná to byl záměr?) jit do hloubky si z knihy odnáším pramálo.

18.11.2022 3 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Kniha se velice dobře čte a je poměrně poutavá. Na mě to však působilo tak, že se nechala autorka moc unést a já jsem jí ten příběh prostě nevěřila. Kdyby se soustředila více na problém, který dvojice řešila, tak by šlo o skvělou knihu. Grahamovo chování mi přišlo naprosto nerealistické a celé to vyznělo až moc sladce.

24.08.2021 3 z 5

Život jedna báseň Život jedna báseň Colleen Hoover

Tuším, že autorka prostě umí. Kniha se neuvěřitelně dobře čte a příběh rychle plyne. Já jsem se s knihou minula, protože je za mě pro čtenáře kolem 13 let. Kdybych si knihu přečetla podstatně dříve, byla bych nadšená. Teď už pro mě byla plná klišé a svět hlavních hrdinů až příliš cizí. I přesto jsem se nemohla odtrhnout a mladším čtenářům ji moc doporučuji, bude se Vám opravdu líbit. Já se s radostí chystám na další autorčiny knihy, protože vím, že budou skvělé.

20.08.2021

Ženy z Bohnic Ženy z Bohnic Edna Nová

Pěkné, ale nechápu, proč každou kapitolu autorka více nerozvedla. Jde o jen o takové skromné nastínění, a to je škoda.

04.07.2021 3 z 5

N či M? N či M? Agatha Christie

Ja musím uznat, že mě kniha nijak zvlášť nezaujala. Děj sice plynul svižně a pociťovala jsem i jisté napětí, ale pár hodin po přečtení jsem si nedokázala vzpomenout o čem kniha pojednávala.
Za mě průměr.

27.03.2021 3 z 5

Tati! Tati! Eva Kantůrková

Tuto zcela neznámou knihu jsem objevila díky sekci e-knihy zdarma tady na databázi a byla jsem velmi milé překvapena.
Zajímavý, neotřelý styl a skvěle propracované postavy.
Je to kratičká kniha, ale má v sobě něco víc.

22.02.2021 4 z 5

Pevnost devíti věží Pevnost devíti věží Qais Akbar Omar

Tato kniha je nádherná, ale nevím, jestli je to vhodné říkat. Je to podobné, jako to tvrdit o knihách z Osvětimi. Raději tedy použiji výraz působivá. A to hodně působivá. Nenásilnou formou se dozvíte o historii Afghánistánu (od vpádu Rusů, přes Mudžahedíny a Tálibán, až po Američany). Myslím, že to mnohým pomůže pochopit tyto události a vytvořit si na ně svůj úsudek. Pokud jste četli něco od Hosseiniho (doporučuji), tak tady tato kniha je mnohem tíživější a drsnější. Nebudu se rozepisovat o ději, ten si můžete přečíst v popisku. Jen bych chtěla tuto knihu zařadit do škatulky těch nezapomenutelných. Doporučuji ji všem. Má potenciál mnoho předat a taky poučit.

26.08.2020 5 z 5

Soukromá tajemství Soukromá tajemství * antologie

Chtěla jsem změnit svůj pohled na povídky. Takový byl plán. No, bohužel.
Tady tyto nejsou špatné, ale.

Ani jeden z  autorů nešel do hloubky, čemuž se nedivím. Na pěti stránkách prostě Annu Kareninu nenapíšete. A tak je výsledek ten, že  všechny povídky vyzněly jenom plytce. Nic víc. Nebudu se rozepisovat o každé zvlášť, protože, zcela upřímně, k většině nemám co říct. Po obrácení stránky jsem zapomněla, o čem byly. Přemýšlím jen nad povídkou Hany Mornštajnové, takže i přes to, že ji nehodnotím kladně, myslím, že je nejlepší. Zanechala totiž ve mě aspoň něco, i když to není pozitivní.

Povídka Hany Mornštajnové nebyla špatná, ale téma psychicky týrané ženy by si zasloužilo obsáhlejší formát. Měla jsem pocit, že autorka dostala zadání, do hodiny něco napsala a poslala. Šmitec. Nic hlubokého, i když téma je skvělé. Mohl z toho být román a mrzí mě, že není. Taky mě mrzí, jak k tématu přistoupila. Prvoplánové hraní na city, šokovat a konec. Co bylo za tím? Proč se to dělo? Jaké byly ty plíživé nenápadné náznaky? Odkud to celé, na obou stranách, pramenilo? Autorka, jak už je zvykem, jenom popsala smutný příběh. A já se ptám, nešlo by to lépe?

02.02.2023 2 z 5

Mapa Anny Mapa Anny Marek Šindelka

Marek Šindelka předvedl, jak do prózy vetknout poezii.
Jazykově dokonalé, poetické, jemné, ale svým nezaměnitelným způsobem tíživé.
Malá nenápadnost, která vás srazí a donutí přemýšlet.

28.12.2022 4 z 5

Touhy Džendeho Džongy Touhy Džendeho Džongy Imbolo Mbue

Obálka a název se povedly, vše ostatní bylo zklamání. Vyobrazení jednotlivých postav bylo velice slabé. Jednoduše lidé z Kamerunu byli nositeli dobrých vlastností, američané těch špatných. Když ke špatně napsaným postavám přičteme nulový děj, nemůže jít o skvělou knížku.
Jsem zklamaná a znuděná. Za mě ne.

03.09.2021

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Moc pěkná kniha, která se čte možná ještě snadněji, než jednoduchá beletrie. Pokud jste viděli autorovy online přednášky, budete mít často pocit, že říká to stejné pořád dokola. To mi malinko vadilo. Jinak hodnotím velmi kladně. Já osobně bych ocenila druhý díl, kde by se autor do problémů více ponořil. I přes malé nedostatky knihu velmi doporučuji. Je moc fajn!

15.06.2021 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Měla jsem velká očekávaní, protože to téma je prostě skvělé. Příjde mi škoda vybrat si tak úžasné téma a pak ho totálně zabít.
Po prvotním nadšení jsem se začala ztrácet v postavách a časových liniích. Připadalo mi, že ten silný příběh úplně zanikl. Autorka se měla do tématu víc ponořit a méně řešit příběhy vedlejších postav, které nakonec nikam nevyústily. Mrzí mě to, protože tato kniha měla potenciál na 5*.
A musím uznat, že ke konci jsem už byla jenom otrávená a naštvaná. Celkově mi přišel konec uspěchaný a plný klišé.
I tak si ale myslím, že to je ten typ knihy, který si budu pamatovat. Akorát mohla být ještě lepší.

22.05.2021 3 z 5

Doufejme v to nejlepší Doufejme v to nejlepší Carolina Setterwall

Také nechápu to nízké hodnocení. Autorka zpracovala téma truchlení a vyrovnání se se ztrátou naprosto famozně.
Myslím, že by tato kniha mohla mnohým pomoct. Je skvělá.
Jednu hvězdičku strhávám, protože jsem měla pocit, že po dvou třetinách už je kniha maličko natahovaná a trochu ztrácela dech.
Nicméně i přesto moc doporučuji.

14.03.2021 4 z 5