oskli oskli komentáře u knih

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Tohle je jediný díl z těch klasických, které jsem dosud nečetla, protože jsem ho před časem viděla zfilmovaný. Film se mi nelíbil a měla jsem pocit, že knihu číst nepotřebuji. Ale pak jsem viděla film Vzkaz v láhvi (po přečtení knihy), který byl dočista jiný než kniha. Naznala jsem, že třeba to tak bude i se Zabijáky... a dala jsem jim šanci. Poslouchala jsem audioknihu.
Návrat ke starému dobrému Olsenovi potěšil, protože Selfies mě neuvěřitelně zklamaly. Tady je zase klasické blaho, když dojde na dialogy Asada a Carla, Rose v plné síle se k těm dvěma vřítí jako tajfun a nic nezůstane na svém místě. V ději samotném pak chybí pár vysvětlení, což mě docela naštvalo. Stejně tak přehnaný super akční závěr. Za to dávám hvězdu dolů.
Jinak má děj spád, výborně se čte, psychologie postav za mě na jedničku. Banda elitních spratků (a pak i dospěláků) vzbuzuje tak silné emoce, že se jednomu chce zvracet, když o nich čte. U Kimmie se přidává chvílemi soucit, ale na druhou stranu... i ona měla možnost volby.
Zabijáci prostě stojí za přečtení.

13.01.2020 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Naprosto souzním s hodnocením pode mnou od Nočnípták. Akorát jak jsem četla hned po knize V šedých tónech, tak tohle mi připadalo až moc šmrncnuté červenou knihovnou. Těch vztahových věcí bylo na můj vkus moc, radši bych syrovější vyprávění. Ale co nesedí mně, může jiným naopak vyhovovat. Kniha je napsaná skvěle a donutila mě po přečtení pátrat po dalších faktech a ty předávat (nevyžádaně) blízkému okolí :-)

19.09.2019 5 z 5

Dopis ze záhrobí Dopis ze záhrobí Dominik Dán

Nevím, co budu dělat, až doposlouchám všechny Dánovky, které jsou k dispozici. Asi budu muset začít číst ty, které ještě nejsou namluvené... ale při vaření, uklízení a běhání mi bude fakt smutno.
Výborná Dánovka, ale nepatří mezi ty výrazné, šokující, kde by se toho dělo něco hodně zapamatovatelného. I Krauz se tady zase choval umírněně a neřešil ženské :-) Každopádně vnímání Havlovy amnestie v širším kontextu je zajímavé. Byla jsem v té době školou povinné dítě a tohle mě úplně minulo. A minulo mě to i poté, co jsem se začala o historii 20. století více zajímat. Jdu si k tomu ještě něco najít...

10.08.2019 5 z 5

Kořeny zla Kořeny zla Dominik Dán

Vzhledem k tomu, že jsem opět poslouchala Mariána Geišberga, dávám pět hvězd. Při čtení bych asi dala o jednu méně, trochu se to táhlo a motalo. Ale díky poslechu to člověku nepřijde a člověk se nechá vtáhnout. Za mě bezvadná detektivka, kde nikdo moc nevybočuje, pořád se prolíná svět běžných smrtelníků a podsvětí.
Po pár dnech si trochu hůř vybavuji děj, takže za mě nepatří tenhle titul mez top Dánovky, určitě jsou lepší díly, ale za přečtení stojí. A za mě dobrý. Dobrý za pět :-)

27.07.2019 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Jasně, na Hanu nic nemá, ale pokud nebudu srovnávat, je Slepá mapa výborná kniha! Za mě lepší než Hotýlek, kde mi většina postav nebyla příliš sympatická. Tady mi sedly naopak všichni. Spletité životní cesty dvou sester, na něž se navazovaly další osudy lidí, s nimiž se životní cesty na kratší nebo delší dobu setkaly. Výborně napsané, člověk to všechno skutečně prožíval jako součást příběhu samotného. Spousta emocí, ale bez zbytečných klišé a patosu. Klobouk dolů.

07.07.2019 5 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Kniha (tedy její audio verze) mě bavila moc, ale ten závěr... jak to jen napsat? Překvapivý? No není to úplně výstižný :-D Ale co už, je to Peter May, a tomu já ledacos odpustím. Miluju ho.
Každopádně hlavní devizou mé volby (poslouchat knihu v audio verzi) byl skvělý přednes Jiřího Dvořáka. Jemu totiž ty ostrovní příběhy fakt sedí. Kdybych ten rozvláčný příběh četla, asi bych chvílemi bojovala s nutkáním knihu odložit, ale takhle? Dvořák mi celý příběh hrnul rovnou pod kůži, což mu při mém běhání v mokrém lese, s mračny nad hlavou nebo rovnou v jemném dešti nedalo žádnou velkou práci. Aktuální počasí opravdu přidalo příběhu potřebné grády. Ale i tak byl ten příběh ostrovní lásky, historie rodinného byznysu, malých i větších tragédií fajn. Takže jestli máte možnost zvolit poslech mluveného slova, jděte do něj. Užijete si to.

13.05.2019 4 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Výborná kniha. A nebo spíš úplně děsivá, ale výborně napsaná. Pro mě první válečná kniha z pohledu přeživšího vojáka, jakou jsem četla. Ztotožňuji se s epilogem knihy, ale budu se snažit na dojmy z knihy rychle zapomenout. Jediné, co mi při čtení fakt vadilo, bylo používání slova "anachronismus" a "anachronický" v úplně špatném kontextu, obvykle místo výrazu "paradoxní". To mi lezlo na nervy. Jinak knize nemám co vytknout.

04.02.2019 5 z 5

Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Tomáš Poláček

Tak tahle kniha je pecka. Nebo alespoň pro mě! Na vulgarismy jsem si zvykla, přepsat to do mluvy běžného smrtelníka by jaksi nebylo autentické. Nebyl by to Laco. Nebyl by tam ten kontrast příšerných výrazů od neuvěřitelně citlivého, láskyplného člověka. To mě dostávalo po celou dobu čtení. Jak v jedné větě se člověk pomalu otřásl a ještě ani nepolkl tu směsici výrazů, které zdatný dlaždič zvládne vyslovit za půl dne, a už se podivoval nad tím, jak zásadně pravdivé a opravdové to sdělení vlastně bylo. Laco je pro mě naprosto neuvěřitelný úkaz. Je naprostým zhmotněním všeho, co říká doktor Hnízdil - že aby byl člověk zdravý a vitální, musí žít opravdově, věřit sám sobě, lidem kolem sebe, dělat věci, které ho baví, které přináší prospěch co nejvíce lidem okolo (radost z hudby), nehonit se a prostě žít. Pro radost. Smutný je, že nikdo z nás, kdo sedíme někde v práci a volný čas dělíme na další práci, nesmyslný starosti, řešení blbostí... i při sportu nebo na výletě myslíme na to, co musíme udělat, až se vrátíme domů nebo do práce. Neumíme to, co umí děti (a Laco) - žít teď, užívat si všechno, co můžou a neřešit, co bude, co bylo a co by mohlo být. Prostě moc dumáme a málo si užíváme. Takže v takové formě jako Laco se osmdesátky nejspíš nedožijeme. Navíc osmdesátky, která nevypadá, že by Laca jakkoli limitovala. A Moon... tu prostě miluju. Tomáš by mohl napsat ještě jednu knihu o Lacovi. Z pohledu ženy - něco jako "jak se žije s totálním bláznem"... počítám, že těch historek by bylo na samostatnou knihu dost a dost. A až to budou sepisovat (Laco bude na turné), tak se hlásím, že pojedu taky - klidně budu sekat trávu, krmit veverky, čistit okapy a péct palačinky. Pochopitelně na ohni.

06.09.2018 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Peter May je můj letošní objev a zamilovala jsem si ho úplně dočista. Po trilogii s Finem je Ostrov Entry jiný. Vzhledem k tomu, že jsem knihu poslouchala v audioverzi, měla jsem občas problém s velmi sugestivním líčením deníkových vzpomínek, bylo to na mě fakt hodně syrové (a surové). Asi jsem cíťa, ale poslech pro mě nebyl taková pohoda jako jindy. Na druhou stranu pak hlavně k závěru bylo jasné, že tentokrát to bude i tak trochu červená knihovna :-) Kriminální zápletka tentokrát nebyla ani na druhém místě. Chvílemi jsem na ni úplně zapomínala a pak mě překvapilo, když se zločin zase dostal na přetřes :-) Pro mě byla tak nějak navíc, ani bych ji nepotřebovala. Přesto všechno dávám zasloužených pět hvězd.

11.06.2018 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Sice jsem před rokem viděla film, ale knihu jsem si i tak užila. Naprosto úžasný čtecí zážitek pro jakéhokoli milovníka napětí a tak trochu "jiných" hlavních hrdinů. Ty dva totiž nelze nemilovat. A ten styl psaní... vážně balada. Zvlášť po Erotikonu, kdy jsem u každé stránky přemýšlela, jestli ještě vůbec číst dál, když mě vlastně vůbec nezajímá, jak to dopadne, tohle byl úžasný rozdíl. Nejradši bych dala šest hvězdiček :-)

10.08.2017 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Konečně jsem se odhodlala knihu otevřít - doma mi ji vnucovali celou dobu studia na gymplu a odevšad jsem slyšela tak často, že tohle si prostě "musím přečíst", až se mi tak nějak nechtělo. Takže jsem to udělala až po více než 15 letech... a musela dát všem za pravdu :-) Myslím, že nejvíc výstižný popis je "prostě krásná kniha".

20.12.2016 5 z 5

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

Jedním slovem DECHBEROUCÍ! Příběh mi přišel naprosto neuvěřitelný, zcela mě pohltil a já jen nevěřícně četla a četla. Příběh o odvaze, bolesti, neskutečné vůli k životu, opravdových hodnotách i touze něco dokázat a žít jiný život, než by Waris čekal v Somálsku. Jestli jste knihu ještě nečetli, vůbec nad tím neváhejte a pořiďte si ji.

01.06.2022 5 z 5

Katarze Katarze Yrsa Sigurðardóttir

Uf, tenhle díl byl psychicky náročný. Téma šikany mi přišlo děsivý a chvílemi jsem měla úplně problém audioknihu dávat. Deníkové zápisky byly fakt hodně sugestivně čtené, vůbec mi nedělaly dobře.
Provedení a závěrečné odhalení mi sice přišlo trochu podivné, nejsem si jistá, jestli mu úplně věřím, ale asi to radši neřeším a nutně potřebuji další díl!
Freyja a Huldar opět výborní. Huldara asi miluju.

01.02.2022 4 z 5

Mezi světy Mezi světy Lucie Výborná

Hodně se v pocitech shoduji s komentářem pode mnou. Zápisky z Alp a cest před Antarktidou byly takové útržkovité. Záznam myšlenkových pochodů a pidi střípků z cest. Takže jen se člověk dostal s Lucií někam, už to skončilo a byl zase jinde. Bez hlubšího prožitku a pocitu, že jsem tam taky. Moc mě to nebavilo, protože já mám při čtení ráda právě ten pocit, že jsem někde jinde. Že mě kniha vtáhne a já žiju druhý život v místě, kde dobrodružství prožívá i sám autor. To mi kniha bohužel nenabídla. Až do Antarktidy to bylo o tom, že Lucie je blázen, který potřebuje k životu hory a musí tam trávit maximum možného času, aby byla schopná přežít v běžném světě. Případně trávit čas dalším z extrémnějších sportů a aktivit :-D
Antarktida byla jiná. Ucelenější a intenzivnější. Moc se mi líbila, a až tam Lucie pojede podruhé, chci si o tom zase přečíst.
Takže podtrženo - sečteno, jsem ráda, že knihu mám, ale čekala jsem trochu víc :-)

01.02.2022 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Před víc e než 20 lety jsem na gymplu četla Hrozny hněvu a pamatuji si, že se mi moc líbily. Tohle dílo jsem potkala v audiopodobě a rozhodla se poslech zkusit. Přiznám se, že začátek mi přišel dlouhý, vleklý, nemohla jsem si na přednes pana Rimského zvyknout a chvíli to chtěla vzdát. Ale u cukroví člověk kousne ledacos :-) Nakonec jsem ději docela propadla a třeba Leeho jsem si vyloženě zamilovala. Průběžně jsem žasla nad tím, jak propracované mezilidské řetězce a lidské osudy autor vytvořil. Těžko jsem kousala delší filosofické pasáže, které najednou vstupovaly do rozjetého děje a pak se do něj poměrně těžkopádně vracelo zpět. Nejsem si vůbec jistá, jestli papírovou knížku takového formátu bych dneska ještě zvládla přečíst (v běžném rodinném a pracovním provozu nejspíš ne, leda třeba v nemocnici), takže jsem ráda, že si ke mně nešla cestu v té poslechové verzi. Ty večery strávené v salinaském údolí byly fajn.

25.12.2021 5 z 5

Dokonalé ticho Dokonalé ticho Helen Fields

(SPOILER) Asi byla chyba poslouchat všechny díly hned po sobě. Už u minulého dílu jsem začínala mít pocit, že jsem téhle série trochu přejedená, že je to pořád podle jednoho vzorce. Sériový vrah, který stihne opravdu požehnaný počet obětí, ve finále vždy zasahují Luc a Ava. Neozbrojení samozřejmě. Takže zasahovat musí s pomocí všeho, co najdou po ruce. A že to tentokrát byly vskutku originální zbraně :-D
Když to shrnu, tak čtyřka začínala tak, že kdybych ji místo poslouchání četla, asi bych ji znechuceně odložila. Vztahová vata, která mě fakt nezajímala, řada klišé a keců o ničem, další vztahy a aféry... Pak se to tedy rozjelo a vztahová vata se odsunula na vedlejší kolej. Bohužel stejně jako inspektor Luc, i ten byl celou dobu nějak v koutě a zářila jen Ava. Na závěr vraha nechytili, zato se do popředí dostala vztahová vata. Ufff, ještě že pátý díl zatím ke stažení nikde není... než budu, tak tenhle dojem snad zmizí a já mu dám ještě šanci.

03.12.2021 3 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Trojka je určitě lepší než dvojka. A velmi mě bavily některé dialogy mezi kriminalisty, až jsem si někdy říkala, že se skoro blíží genialitě dialogů v detektivkách Dominika Dána. Výborné, ač už trochu jak podle nějaké šablony, ale stejně jdu hned na čtyřku. Nevím, co budu poslouchat a číst, až celou sérii dokončím, ale tak trochu si říkám, že se tahle série možná (na rozdíl od Dominika Dána) přejí... Ale zatím mě to pořád baví :-)

25.11.2021 5 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Hledala jsem nějakou detektivku jako audioknihu. Něco, co mě bude bavit a budu se na poslech těšit. Dostala jsem víc, než jsem čekala. Naprosté nadšení. Akorát tedy začátek, kdy jsem knihu vzala na běhání skoro potmě a lesem, to tedy byl zážitek. Po mých posledních jemných detektivkách (tři Klevisové) jsem u téhle měla dost problém. Násilí jsem rozdýchávala těžko a jen jsem doufala, že se v tom tmavém lese najednou nezjeví třeba rybář vracející se od pískovny. Měla bych z něj smrt.
Ale zpět k hodnocení knihy - vyšetřovatelé sympatičtí, napsáno čtivě, dost uvěřitelně, nepřekombinované, člověk má problém knihu vypnout a dělat i něco, u čeho je potřeba se soustředit. Dávám plný počet a už stahuju druhý díl :-)

10.11.2021 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

(SPOILER) Asi jsem čekala víc. Neseděl mi styl psaní a vůbec jsem nepochopila, zda se měl děj knihy odehrávat lehce v minulosti (podle her a chování dětí by mi to tak připadalo, ale pak tam byly zmíněny i sezení u mobilů, což jaksi nebylo v souladu), nebo to měla být přítomnost, která za mě neodpovídá stylu života dnešních dětí. První polovina knihy mě v podstatě nebavila, kniha si mě nedokázala získat, nešla do hloubky a tak jakoby kostrbatě poskakovala. Nebylo to takové to plynulé čtení, co chytne a nepustí.
Hlavní hrdinka Františka zjevně žije v dost dysfunkční rodině, ale úplně se mi nezdálo pravděpodobné, že by poměrně problémový bratr (ADHD, porucha autistického spektra?... těžko říct) byl takovým způsobem upřednostňovaný před neprůbojnou tichou holkou, se kterou nejsou problémy.
Nejvíc uvěřitelný byl Mirek. Nechutný manipulátor s celoživotním mindrákem a nízkým sebevědomím. S tak nízkým sebevědomím, že si musí neustále před dětmi dokazovat, jak všichni kolem jsem pitomci, co nic nedokázali. Nevynechá jedinou možnost kohokoli ponížit a předává tyto vzorce dál. Chtělo se mi zvracet, kdykoli byla některá tato scéna na pořadu dne. Deviant s antisociální poruchou osobnosti, doufám, že ve skutečnosti si opravdu nějaký rok odseděl.
Kniha není špatná, ale já osobně jsem ráda, že jsem odolala a nekoupila si ji. Jedno přečtení z knihovny mi bohatě stačí.

08.11.2021 3 z 5

Řvi potichu, brácho Řvi potichu, brácho Ivona Březinová

Úplně jsem zapomněla knihu hodnotit, ač jsem ji četla hned po Vánocích, kdy ji dostal syn pod stromeček. Kniha je výborná, hlavně pro cílovou skupinu rozhodně doporučuji. Velmi čtivým a stravitelným způsobem nabízí větším dětem pohled na "jiné" děti, které neměly to štěstí, aby se narodily zdravé. Já pak synovi ještě citovala z knížky Matěj maluje mapy, která je naprosto úžasná a vřele ji doporučuji. Díky Jeremiášovi už jsem synovi nemusela vysvětlovat řadu věcí, které bych jinak musela. Už trochu tušil, o čem tyhle poruchy jsou.

31.05.2021 5 z 5