oskli oskli komentáře u knih

Bestie Bestie Dominik Dán

Posloucháno jako audiokniha a za mě zklamání. Martin Mňahončák Mariána Geišberga nahradil opravdu se ctí, ale verze Jozefa Vajdy mi nesedla. Příběh samotný je mrazivý, děsivý, ale do mých top Dánovek se nezařadil.

19.08.2020 4 z 5

Bertík a čmuchadlo Bertík a čmuchadlo Petra Soukupová

Skvělá knížka pro děti! Soukupová to umí. Vidí do hlavy dospělým i dětem. A umí to spojit s bezvadným příběhem. Syn si její knihy zamiloval a já to naprosto chápu. jsem na tom stejně.
Syn začal číst a přišel za mnou se sdělením, že já bych to asi číst neměla. Pokud tedy nechci číst o něm. Že on se totiž v Bertíkovi úplně poznává... takže asi tak :-)

25.06.2020 5 z 5

Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma Terezínské ghetto: tajemný vlak do neznáma Veronika Válková

Čteno na střídačku se synem. Výborná Bárovka, ostatně jako vždy. Pro děti skvěle zpracované téma přesně tak, aby chtěly vědět víc. Aspoň u nás to tak fungovalo a po dočtení chtěl syn další informace o Petru Ginzovi. Vytáhla jsem mu Transport za věčnost, co jsem měla už delší dobu koupený...

31.05.2020 5 z 5

Vendulka: Útěk za svobodou Vendulka: Útěk za svobodou Ondřej Kundra

Vendulka je kniha nejen o Holocaustu, ale tak nějak i celkově zrcadlem 20. století v Československu. Dvě roviny vyprávění - Vendulka a fotograf Jan Lukas, pro mě neuvěřitelně silné osobnosti, o nichž bych ráda četla mnohem delší dobu, než mi bylo umožněno. I fotek bych ráda prohlížela mnohem více a rozhodně po nich budu pátrat. Kniha se okamžitě zařadila na žebříček titulů, které budou první volbou, když budu někoho chtít knihou obdarovat. Navíc je opravdu krásná, tento materiál na obálce miluji. Pořiďte si ji, dokud to jde. Určitě se brzy vyprodá.

09.01.2020 5 z 5

Druhý díl se mi líbil ještě víc než první. Je vidět, že text vznikal pro knihu, nikoli pro blog, a tak se tam myšlenky opakovaly mnohem méně než v první knize. Opět se texty čtou samy, člověk by si k jejich čtení taky nejradši nalil skleničku a říká si, že by občas chtěl být i u situací, kdy autor není tak neochvějně nad věcí. Aby si nepřipadal nepatřičně, když mu u vlastních (nepostižených) dětí ujedou nervy a rozčiluje se kvůli blbostem :-)

09.01.2020 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Po hodně dlouhé době opět návrat k Harrymu. Zpočátku jsem si nemohla zvyknout na přednes Davida Matáska, protože Čermák mi seděl víc, ale to se poddalo. Příběh výborný, jen jsem trnula, aby Nesbo zase nenechal Harrymu někoho blízkého zemřít. Ten chlap nemá slitování. Poslední čtvrtina byla ale taková všelijaká - moc překombinovaná, neuvěřitelná, natažená... kdybych knihu místo poslouchání četla, byla bych asi naštvaná a nebavilo by mě to. Takhle jsem to zvládla, ale stejně mám v poslední době pocit, že takový Dominik Dán mě na poli kriminálek baví víc.

03.12.2019 5 z 5

Jednou nohou v hrobe Jednou nohou v hrobe Dominik Dán

Výborné, jako vždy! Tentokrát okořeněné zdravotními neduhy všeho druhu, které ovládnou oddělení vražd (Krauze bolí zub, Váňa hubne, Chozé s potížemi tam dole... :-) ) I prostředí módních salónů mě bavilo a Tiborův hlásek v podání pana Geišberga? Prostě geniální! Musím říct, že co do poslechu řadím tenhle díl mezi nejpovedenější (ale skvělé jsou všechny).

11.11.2019 5 z 5

Marie Terezie : tajnosti císařských komnat Marie Terezie : tajnosti císařských komnat Veronika Válková

Druhý díl Marie Terezie je více pro holky - užijí si popis života na zámku, nepohodlného oblékání, románku mezi dcerou Marie Terezie a francouzským vikomtem, ale ani kluci se nenudí. Popis prostředí a života je totiž jako vždycky výborný, chytlavý a dostatečně zajímavý, aby zaujal holky, kluky a dospěláky :-)

09.04.2019 5 z 5

Za Marie Terezie: Zamilovaný dragoun Za Marie Terezie: Zamilovaný dragoun Veronika Válková

My prostě milujeme Báru. Vždycky, když chci k večernímu čtení změnit knihu, jsem vyvedena z omylu. Bárovky prostě nejsou jen pro holky, osmiletý syn je zbožňuje. První díl Marie Terezie syna nadchnul už tím, že se odehrává v jižních Čechách, skoro kousek od nás :-) A příběh je výborný, ať už jde o popis života na venkově v 18. století, robotu, nevolnictví, odvod na nekončící vojnu... Rozhodně další bárovka, kterou stojí za to mít v doma v knihovně.

09.04.2019 5 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Poprvé, co knihy i poslouchám, mi nesedla audioverze. Mnohem radši bych bývala knihu četla. Ta podoba rychle psaných krátkých zápisků, navíc hodně osobitě psaných, by mi byla bližší na papíře. Díky poslechu působil Tomáš Šebek jako namachrovanej drsnej týpek, co je za každou cenu nad věcí a všechno ví nejlíp (i když opakovaně říká, že to tak není). Moc se mi nedařilo od tohoto pocitu z audioknihy oprostit. Každopádně podstata knihy je úžasná, pro obyčejného smrtelníka ze střední Evropy až neuvěřitelná. Prostě klobouk dolů. Před všemi z Lékařů bez hranic, před lékaři z Kundúzu i obyčejnými lidmi, kteří žijí v podmínkách, které si my neumíme představit. Jsme zhýčkaní a tak nějak si žijeme v té naší bublině se snahou nevidět, že poměrně nedaleko od nás žijí lidé úplně jinak. Lidé, kterým by přišlo neuvěřitelné, co všechno máme potřebu řešit. A nám většinou vůbec nedochází, že ty blbosti řešíme právě proto, že nemusíme řešit skutečné problémy. Navzdory Zemanovi, Babišovi, příšerným dálnicím i nechutnému konzumu všude kolem, se máme skvěle. Zase jsem si to díky téhle knížce připomněla.
A ten úplný závěr knihy popisující situaci pár měsíců poté, co Tomáš Šebek odjel?! Tak to byl snad nejsilnější moment, kdy jsem musela přerušit běh a polykat slzy. A ta obrovská emoce pak ve mně doznívala po zbytek dne.

03.12.2018 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Úplně jsem zapomněla knihu hodnotit a teď, po 14 dnech, si ji skoro nedokážu vybavit. Kniha se četla dobře, ale přišla mi tentokrát nějak překombinovaná, těžko uvěřitelná. Nebavila mě tak, abych na ni myslela už přes den a těšila se, že ji večer otevřu. I Harry mě tentokrát nějak štval :-P Přitom vím, že následující díly jsou super, ty už mám bohužel přečtené. Ale těším se na Žízeň, ta mi ještě chybí.

28.08.2018 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Paráda, jako vždy... akorát já osobně mám radši knihy, kdy do poslední chvíle zažívám napětí a čekám překvapivého pachatele. A taky jsem četla Přízraky a Policii, takže jsem celou dobu tušila, co asi přijde, ale to je moje chyba. Jinak opravdu super, prostě Nesbo :-)

25.01.2018 5 z 5

Spasiteľ Spasiteľ Jo Nesbø

čtení mi trvalo dlouho, ale chyba byla na mém přijímači. Po přestěhování jsem neměla tolik času se do knihy ponořit a číst hodiny v kuse. Tím kouskováním jsem si to tak neužila. Ale rozhodně parádní kniha a těším se, že u Sněhuláka už si ten čas na čtení a skleničku vína fakt udělám :-)

06.11.2017 5 z 5

Zavolejte sestřičky Zavolejte sestřičky Jennifer Worth

Tahle kniha mě úplně pohltila - krásná, dojemná, místy děsivá, ale v každém případě neskutečně zajímavá. Je z ní cítit neskutečná láska k práci i lidem. Ale jak už psal někdo přede mnou - celou dobu jsem si uvědomovala, jaký standard a potenciál by měla naše země nejen ve zdravotnictví, kdyby nepřišel zásah ze strany soudruhů. Rozhodně doporučuji k přečtení všem ženám, stojí to za to.

13.06.2017 5 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Nebylo to špatné, ale na mě trochu moc překombinované. Kniha působila tak trochu neuspořádaně, přeskakovala v ději sem tam bez hlubší logiky, navíc byli pachatelé víc geniální, než bych jim věřila... asi první kniha od J.N., která mě nenadchla.

05.06.2017 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Příjemné čtení, občas jsem se uchechtla nahlas, ale hlavně zpočátku mi vadilo, že ten humor není takový ten přirozený, co vás rozseká jakoby nic. Bylo to tak nějak násilný, ne jako když čtete Saturnina, kterýho můžu číst dvacetkrát a pořád se budu tlemit jako dement. Vlastně ani nemám potřebu číst další díly... i když, třeba ve chvíli, kdy člověk leží nemocný v posteli nebo v létě k vodě. Možná jim dám šanci :-)

14.11.2016 4 z 5

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Pro mě první kniha od tohoto autora a dávám plný počet hvězd. Kniha mě fakt bavila, ačkoli mi asi nezůstane v hlavě tak dlouho jako třeba thrillery od Lisy Gardner, které mě vždycky pohltí víc. Každopádně se to četlo samo a dvě roviny byly hodně dobře kombinované. V průběhu čtení v jedné chvíli probliklo i podezření na závěrečného pachatele, ale pak jsem na něj nějak zapomněla a závěr byl vlastně nečekaný. I když pocitově zůstávají drobná "ale", která vlastně neumím ani specifikovat, knihu určitě doporučuji. Čte se fakt dobře.

Edit. Zapomněla jsem na jednu věc, která mě při čtení příšerně iritovala - odfláknutá korektura knihy, kdy neustále potkáváte při čtení překlepy a chyby. A čím víc se blížíte závěru, tím víc chyb v knize je.

30.08.2016 5 z 5

Vzpomínky na Eriel Vzpomínky na Eriel Petra Stehlíková

Po přečtení Naslouchače jsem chtěla od autorky zkusit něco dalšího. Trochu mě překvapilo, že tahle kniha je z kategorie Young Adult, ale kniha mě bavila i tak (ač do této kategorie už dlouho nespadám :-D ). Na léto jo to ideální pohodové čtení, hlavní hrdinka je sympatická a ostatní postavy dodávají knize šťávu. Občas (hlavně ke konci) už mi přišel děj trochu moc ulítlý mimo realitu, ale i přesto vyrazím do knihovny pro druhý díl :-)

04.08.2016 5 z 5

Muž, který sází borovici blatku Muž, který sází borovici blatku Aleš Palán

Dokážu pochopit, že někteří čtenáři čekali víc, ale já jsem nadšená. V dnešní zrychlené době, kdy se každý za něčím honíme, pořád máme pocit, že ještě nemáme dost (peněz, věcí, zážitků...), byla kniha úžasné zrcadlo. Pan Palán mi opět strčil pod nos obyčejné lidi, kteří vůbec nejsou obyčejní. Vedou obyčejný život po svém, navíc ten život často nemají vůbec jednoduchý, ale nestěžují si a ještě tvoří něco krásného. Jen tak.
Po dočtení knihy jsme celá rodina vyrazili zkoumat borovici blatku :-) Máme to štěstí, že kousek od nás je přírodní rezervace s touto vzácností, takže jmse se zvládli hodinu kvalitně dohadovat o tom, která borovice je lesní a která blatka. U mladých stromů jsme měli jasno, u starých jsme se nebyli schopni názorově sejít :-D

26.02.2024 5 z 5

Náčelník Náčelník Aleš Palán

Kniha mě nadchla. Zpočátku jsem si trochu zvykala na dlouhé odpovědi dané tím, že rozhovor neprobíhal při osobním rozhovoru, ale písemnou formou. Nicméně, to je jen taková maličkost. Celkové vyznění knihy je úžasné - úplně z ní sálá životní optimismus, energie, láska k přírodě, životu i celoživotní práci... A já mám zase větší potřebu vydat se do Jizerek, které jsem zatím (zjevně neprávem) na cestách po českých kopcích míjela. Děkuji za tuto knihu!

27.11.2023 5 z 5